2019 04 30 TST Audio Pro T5 C5 1

Skandinávská firma Audio Pro patří dnes mezi nejsnaživější výrobce bezdrátových reproduktorů, ale přesto se snaží masový koncept vyrábět i pro ty, kteří mají vyšší zvukové nároky. Možná za tím stojí i více než čtyři desetiletí historie a fakt, že společnost začínala jako výrobce klasické hi-fi techniky, byť už od začátku se snahou integrovat do reprosoustav zesilovače. Po roce 2000 pak značka stále více a více akcentovala design a všeobecně formu svých produktů a dnes jsou kompaktní bezdrátové reproduktory Audio Pro jedněmi z nejoriginálnějších a nejzajímavějších na trhu.

Portfolio firmy, budeme-li se tedy bavit o oněch typicky pojatých reproduktorech, se dělí na čistě bezdrátová zařízení (to jsou ta označená písmenem T) a na první pohled identické reproduktory, které mají ale i připojení do sítě a umí vytvořit ve vašem obydlí multiroom ozvučení (to jsou ty s písmenem C).

Audio Pro C5

Střední model Audio Pro C5 má tvar lehce nepravidelného kvádru, který je vpředu podložen dvěma vyššími nožičkami, aby všechny tři měniče na přední stěně hrály "do vzduchu". Reproduktory jsou rozmístěny v "Mickey Mouse" designu, kdy centrálně uložený středobas a dva tweetery po stranách a nahoře skutečně připomínají ušatého hrdinu komiksů.

Na horní straně je praktické kožené poutko, které přístroj vizuálně odlišuje od konkurence a poslouží i pro přenos cvalíka s šířkou 25 cm, hloubkou 15 cm a výškou 13 cm. Ještě před ním je hliníková ploška s ovládacími tlačítky (mimo jiné třeba s těmi, skrze něž vyvoláte předvolbu signálu - třeba oblíbené internetové rádio, adresář na serveru apod.), stavovými diodami a malým jackem pro připojení periferií jako je telefon nebo přenosný přehrávač.

2019 04 30 TST Audio Pro T5 C5 2

Na zadní straně se nachází ovládný bassreflexový otvor a veškerá zbylá konektivita - krom Wi-Fi a Bluetooth totiž připojíte k C5 zdroj signálu i ethernetovým kabelem (takže si užijete Spotify Connect nebo přes Apple AirPlay prakticky libovolný síťový obsah) nebo klasickým párem analogových cinchů. K dispozici je i subwooferový výstup, pokud byste chtěli zvuk trochu přikořenit.

C5 má specifikovaný frekvenční rozsah 50 - 20 000 Hz s tím, že středobas o průměru čtyř palců pracující do 3 800 Hz i obě textilní kaloty tweeterů s průměrem tří čtvrtí palce živí stejný zesilovač - modul o výkonu 40 Wattů, který pracuje ve třídě D.

Audio Pro T5

V identickém boxu a s identickým designem si můžete pořídit také levnější model T5 - nejen, že stejně vypadá, ale je osazen také stejnými reproduktory a definován stejným frekvenčním pracovním rozsahem. Pak už ale začnete vidět rozdíly.

Máme-li věřit specifikacím, rozdílný je i zesilovací modul. Sice také pracuje ve třídě D, ale dedikuje 25 Wattů pro středobas a 8 Wattů pro každý tweeter. Podstatnější rozdíl je vzadu - tady je totiž jen USB konektor pro napájení připojených zařízení a 3,5 mm AUX vstup.

2019 04 30 TST Audio Pro T5 C5 3

Další rozdíl je pak logicky na horním panelu - tam zmizela tlačítka pro ovládání síťových zdrojů, protože T5 si vystačí jen s několika tlačítky pro regulaci hlasitosti, spárování a přepnutí mezi bezdrátem v podobě Bluetooth a AUX vstupem.

Oba modely Audio Pro jsme poslouchali v pražském studiu HIFI CZ, kde jsme srovnávali s prakticky všemi modely, které firma dnes nabízí - C3, T3, C10, T10, A10 nebo třeba Drumfire.

2019 04 30 TST Audio Pro T5 C5 4

Dobré je říct, že v praktickém životě je zvuk obou modelů skutečně identický a že snad jen fakt, že přes Bluetooth působí o maličko čistěji a energičtěji než po síti, stojí za zmínku.

Mocná basová linka v Cohenově "Nu Nu" z desky "Continuo" už dávala i fyzický pocit objemnosti a hutnosti, výrazně, výrazně větší, než by napovídal rozdíl velikostí proti menším trojkovým modelům. Reproduktory zní snaživě, energicky a přitom v nich není cítit takový ten tvrdý přídech mocného digitálního zpracování signálu, kterým výrobci dostávají hodně basu z maličkých objemů. Tady hluboké tóny plynou s překvapivě férovou uvolněností.

2019 04 30 TST Audio Pro T5 C5 11

Podobně i překrývající se vokály zpěváků z The Singers Unlimited ve "Sweet Georgia Brown" z desky "Masterpieces" nezní na poměry malých bezdrátových reproduktorů nijak nuceně, netlačí dramaticky na pilu a nesnaží se prosadit za každou cenu - ani tady jinými slovy nevládne digitální zpracování, ale pocit překvapivě příjemné "normálnosti". Není tu ani taková ta "dutost", která se občas u malých reproduktorů vyskytuje, když je tlačíte až příliš na hranu. Zpěv prostě plyne, hladký, fajnově čistý a nekomplikovaný - samozřejmě prostý nějakých analytický nuancí, ale prostě a jednoduše zábavný.

Také cinkot vibrafonu v "Children´s Song" z alba "Crystal Silence" Garyho Burtona a Chicka Corey zněl kultivovaně - ani zapadle a zjemněle, ale ani nějak dominantně ve snaze osvěžit reprodukci. Výšky mají rozumný objem, jsou slyšet a přitom jich není moc a netahají z uši. Opět - není to žádný analytický zázrak, ale dobře navazují na rozumně čistý a rozumně čitelný charakter zbytku frekvenčního rozsahu a neunavují.

2019 04 30 TST Audio Pro T5 C5 12

Pokud se Audio Pro T5 a C5 něčím liší od většinového ladění podobných bezdrátových reproduktorů, je to celková snaha hrát klidně a uvolněně, spíše než našlápnutě a "na tělo". Neznamená to ztrátu organizovanosti, koneckonců i tady na ni dbá signálový procesor - Audio Pro se nicméně nedere tolik dopředu, je to dynamika dospělejší, méně efektní a přesto umí v "Eden" Stéphane Pompaugnaca nabídnout pocit spousty energie a důrazu, takže se zase a znovu podivujete nad tím, kolik šťávy se dá s moderními technologiemi vtěsnat do malého prostoru. Nečekejte zběsilost, ale mohutnost a robustnost ano.

Nejzásadnější je ale to, jak nevtíravě a na jak rozumné úrovni zvládají jak T5, tak C5 hrát, aniž by na sebe jednak nějak poutaly pozornost, ale aniž by zároveň hrály jen tak jako nějaký šum v pozadí - drží vlastně výjimečně dobře nastavený balanc. I místy divokou "Murder Song (5, 4, 3, 2, 1)" od Aurory zvládají skromně vyhlížející reproduktory udržet fajnově čitelnou při nízké poslechové úrovni a fajnově pohromadě, když hlasitosti poněkud přidáte. Ani tehdy totiž nemáte pocit, že by repráčky měly každou chvíli zafungovat jako mezikontinentální střely, ony dokonce nepůsobí ani jako nějak dramaticky zatížené.

2019 04 30 TST Audio Pro T5 C5 14

Audio Pro odvedlo při návrhu a ladění svých bezdrátových reproduktorů dobrou práci - ať už po designové stránce nebo hlavně po stránce zvukové. I modely C5 a T5 jsou v praxi opozicí takových těch efektních, nadupaných a tím poněkud uměle znějících reproduktorů. Je až neuvěřitelné, že za jednotky tisíc Korun (navíc v ČR ještě k tomu s dlouhodobými slevami) dostanete něco, co si můžete beze strachu postavit třeba do kuchyně, do pracovny nebo jednoduše všude tam, kde je obtížné z prostorového nebo uživatelského hlediska provozovat klasické hi-fi a můžete oba modely skutečně poslouchat. Jistě, stále je to bezdrátový reproduktor, ale v tomto segmentu přístrojů pro reprodukci zvuku patří svou autenticitou a celkovou kvalitou zvukového zážitku na špičku.

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [<-- 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [--> 20m2 / <-- 40m2] [ ✓]] | VELKÁ [--> 40m2] [ ✓]

Kč 5 590,- - T5

Kč 6 990,- - C5
Kč 8 390,- - C5a (s ovládáním Amazon Alexa)

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ podpora formátů

+ pěkný design

+ příjemný, kulatý a bohatý zvuk

+ snadné ovládání

+ více než férová cena

ZÁPORY

- v praxi nic - patří na zvukovou špičku bezdrátových reproduktorů této kategorie

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: HIFI CZ | www.hificz.cz 

DOVOZCE: HIFI GUIDE | www.hifiguide.cz  | www.audio-pro.cz 

Přijďte si poslechnout Xavian Quarta

Audio kabely Dynamique Audio

200 200 epaudio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

200 200 hifi guide

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

Rodel Audio

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

1) HLAVNÍ SESTAVA
2) NEARFIELD SESTAVA
3) STŘEDNÍ SESTAVA
4) VINYLOVÁ SESTAVA
5) MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205 [1]
Teac NT-503 [2]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII [3]

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30 [1]
KEF LS50 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Acoustic Energy AE1 Active [2] / [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica [2]
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB) [2]
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [1]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek EVO3 Syncro UNI [1]
IsoTek EVO3 Genesis One [1]
IsoTek EVO3 Titan One [1]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [2]
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

AudioQuest NightOwl Carbon [2]+[5]
AKG N700NC
Sennheiser HD 26 Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 3 [1]
Nordost Sort Kones [3]
zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
ATB PC Pro
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Pozitivní vlny

Musím přiznat, že potom, co až nečekaně hladce proběhla Audio Video Show Praha 2020, měl jsem pocit, že je všechno v pohodě a klidu. Stačilo ale pár dní a situace se zamotala do toho nepříjemného a vlastně trochu depresivního stavu, ve kterém se celý svět nachází. Kdy víc než právě teď tak je dobré uvědomit si pozitivní sílu hudby (zesílené samozřejmě adekvátně pozitivním aparátem...).

Číst dál...

AV Integra - akce Peníze zpět 200 200 avs 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Bowers Wilkins Formation 200 200 psg 200 200 wdq zidoo 

Gramofon VPI Studio Špalíček - Ostrava 28 200 200 440audio 24 200 200 hifistyl 200 200 melco 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 25 200 200 grandinote Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio