2015 01 13 TST quad vena 1

Firma Quad patří k tradiční britské aristokracii high fidelity. Svou pověst si již po téměř 80 let vydobývá hlavně puristickými elektronkovými přístroji a jedněmi z nejlepších elektrostatických reprosoustav na světě. Trochu se však zapomíná na jejich „doplňkové" řady, které tvoří klasické dynamické reprosoustavy, ale také poměrně konvenční tranzistorová elektronika. Firma se rozhodla také skočit rovnýma nohama do moderního světa a představila v roce 2014 přístroj populární kategorie all-in-one.

Quad vytváří svou elektroniku v kompaktních rozměrech, ani Vena není výjimkou – zabere jen 31,3 x 9,35 x 30,2 (š x v x h) a váží 6,1 (základní hliníkového provedení), respektive 7,5 kg (to když je hliníkové tělo ještě obalené ve dřevě – jde o skutečné dřevo, dávající přístroji krásný retro feeling). Vena má extrémně jednoduchou, industriální estetiku, která dobře zapadá do konceptu anglické krásy (vzpomeňte si na anglické ženy a budete v obraze, co konkrétně myslíme) a navazuje na řadu Classic, tvořící základ firemní identity.

2015 01 13 TST quad vena 2

Čelní panel je nestejně tlustý, horní část je o něco mohutnější, díky designové lince, procházející prostředkem všech přepínačů vstupů – každý má své malé tlačítko a jsou umístěna jedno vedle druhého. V levém dolním rohu je 6,3 mm výstup na sluchátka, vpravo je spínací tlačítko, dominantou je velký ovladač hlasitosti. Tím až vojenská strohost přístroje končí.

Vzadu je pak konektorů relativně poskrovnu, najdete tu ale vše, co byste mohli potřebovat – je tu dvojice linkových analogových vstupů, jeden analogový pre-out a pak sada digitálních konektorů. Jeden koaxiální a dvojici optických vstupů doplňuje USB ve dvou formách – je tu asynchronní konektor, který z Vena udělá externí zvukové zařízení pro vaše PC, můžete ale také do druhého USB portu zapojit jen datovou paměť s hudbou. Z „neviditelných" vstupů je tu Bluetooth rozhraní. Vena může být použit také jen jako zdroj signálu, nabízí totiž i koaxiální a optický digitální výstup. Na závěr jsou zde single wiringové šroubovací reproduktorové terminály, kolem kterých je dost prostoru a zvládnete do nich v pohodě umístit banánky, vidličky i holý vodič.

2015 01 13 TST quad vena 3

Quad Vena je relativně malý a relativně levný all-in-one, takže výkon jeho tranzistorů, pracujících ve třídě A/B, dosahující na 45 Wattů na kanál do 8 Ohm, je v zásadě naprosto dostatečný. Celkové harmonické zkreslení nepřekračuje 0,009% a odstup signálu a šumu dosahuje slušně nadprůměrné hodnoty 108 dB .

Důležitější asi bude případného vlastníka to, že digitální vstupy zvládnou díky čipu D/A převodníku Cirrus Logic CS4398 zpracovat signál až s hloubkou 24 bitů a rozlišením 192 kHz.

2015 01 13 TST quad vena 4

Quad Vena jsme poslouchali v kombinaci s Harbeth Monitor 30 a Xavian Bonbonus, porovnávali jsme pak s Naim Nait XS, Naim CD5si, ASUS Xonar Essence One MUSES MKII nebo Advance Acoustic X-i90. Z kabeláže to pak byly zejména reprokabely ProAc a Naim, propojovací kabely TelluriumQ, QUAD a KrautWire a napájecí KrautWire.

Zvukový charakter Quad Vena je pěkně oblý, měkký a plný. Téměř připomíná hřejivé elektronky. Bas v „Come Together" z „Abbey Road" od The Beates byl hezky houpavý, objemný a neupejpavý. Basová linka měla dost energie, dostatečnou kázeň, aby kontury nebyly rozměklé; autoritativní, suché podání je Vena trochu cizí. Vřelý, hluboký a výrazný bas má ale rozhodně své kouzlo a neunaví ani při velmi dlouhém poslechu.

2015 01 13 TST quad vena 5

„Hotel Song" Reginy Spektor ukázala opět až elektronkový charakter reprodukce (respektive až „takový-jak-si-elektronky-představujeme" charakter). Středy reprodukci jasně dominují, jsou krásně živé, hebké a v kontextu dané cenové třídy také krásně otevřené. Ostatně co jiného čekat od tvůrců jedněch z nejlegendárnějších lampových koncových zesilovačů – „hezký" a barevný firemní zvukový charakter je tu sice jednodušší, ale stále patrný. Vokál má sílu a jasnou dominanci, také ale krásný objem a suverénní, uvěřitelné podání. Ve středním pásmu to Quad Vena hodně jde.

2015 01 13 TST quad vena 6

„White Noise" z excelentního alba post-rockových Mogwai „Hardcore Will Never Die, But You Will" byla opět velmi příjemně poslouchatelná a plynulá, činely a další kovové nástroje, zasahující do výškového pásma, byly však trochu opatrnější. Ne ploché, ale dost hladké a nedominující. Detailů je pak adekvátně cenové třídě – nesrazí vás množstvím na kolena, na poměry v zásadně levnějších all-in-one přístrojů je to ovšem v pohodě.

2015 01 13 TST quad vena 7

Dynamický potenciál přístroje vůbec není špatný – Gabrielova „Darkness" z alba „Up" zněla jistě i během náročných chvil, kdy se rozezní všechny nástroje v mnoha vrstvách, byť při vyšších hlasitostech přístroji již dochází dech. Zato už umí díky svému objemnějšímu přednesu docela dobře „protlačit" zvuk i při nižších hlasitostech. Dynamikou Quad asfalt rozhodně netrhá, je spíše laskavý a valivě pohodlný.

2015 01 13 TST quad vena 8

V reprodukci (opět nelze nevzpomenout na elektronkový charakter) „Everybody Loves My Baby" v podání Evy Taylor nescházel vzduch, ani prostor mezi nástroji. Vena je již poměrně transparentní, kresba nástrojů je slušná a celkový charakter je velice uvolněný, pohodový a laskavý. Není problém sledovat linky jednotlivých nástrojů, byť celek je kompaktní, příjemný a přirozeně dominantnější, než jednotlivé instrumenty.

2015 01 13 TST quad vena 9

Zvuková scéna je širší, má i jasný předozadní směr, byť i zde dominuje uvolněnost a jemnost. Nástroje v „Andréas, André" od Jienat mají prostoru dost, nepřekrývají se, a přesto jejich kontury vyznívají trochu rozvolněněji. Nepřekračuje to však rozumnou míru, takže vše je dostatečně čitelné a jasné.

Charakter reprodukce Quad Vena velice svědčí pomalejším, atmosférickým skladbám, jako třeba „Echoes" od Pink Floyd. Hudba plyne, houpe se a plný zvuk Quad Vena má zjevně i velice solidní timing. Všechno je hezké a příjemné a měkké a rytmické a uvolněné a....tak jednoduché na poslouchání. Ne, Quad Vena není ukázkou ultimativní věrnosti, ale zato jen málokterá elektronika této cenové třídy umí zahrát tak příjemně a jednoduše.

2015 01 13 TST quad vena 10

Quad Vena má s elektronkami společné i to, že v rámci kategorie dobře interpretuje barvy nástrojů. Stingova „Don´t Stand So Close To Me" z desky „...all this time" má krásné housle (byť trochu plnější a o něco sametovější) i hladký, jemný celek. Barvy se zdají být velmi výrazný, teplejší a plnější.

All-in-one Quad Vena je dostupný, nenápadný a komfortní přístroj. Dostupný je svou cenou, ale také svým pojetím, kdy se komfortně může stát centrem domácí reprodukce zvuku – z digitálních i analogových zdrojů, ale i v kontextu počítačového hi-fi. Kdyby nebyl tenhle přístroj tak svérázně estetický, neměl by pro milovníky příjemného zvuku vlastně žádnou chybu. Pro všechny ostatní je nutné říct, že vše je skutečně krásné, barevné, syté a hutné a dokud udržujete hlasitost na úrovni nižší než vysoké, je to v pořádku. Pokud přistoupíte na tu pohodovou hru, nebudete muset řešit vůbec nic. Quad Vena může svou kultivovaností hrát neomezeně dlouho a s neomezenou pohodou. To za 28 000,- není vůbec špatná nabídka, byť velmi specifická...

Kč 28 000,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ v dostupném balení vše potřebné pro kompaktní hi-fi

+ již slušný zvuk s vřelým, bohatým „Quad-charakterem"

+ výborně doplní i ostřejší reprosoustavy – je kultivovaný

+ muzikální a lehce poslouchatelný

ZÁPORY

- estetika nebyla nikdy nejsilnější stránkou firmy Quad

- zvuk není ukázkou ultimativní věrnosti, ale spíš „hezkosti"

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: KAS Audio | www.kasaudio.cz 

Přenosky Ortofon

Xavian Quarta Evoluzione

AKCE KEF

Polk Audio | hi-fi reproustavy

GMG Power

AV Center

Dynaudio se slevou

Thrill Audio

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

VOIX Premium Audio

RP Audio

Rodel Audio | hi-fi studio Praha

Dream Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]
2x REL T/Zero MKIII [3]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [2]
+ Rega Elys 2
Pro-Ject Tube Box S2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie [2]
Cardas Clear (sluchátka) [5]
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7 [1]
+ SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax) [1]
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

32 200 200 wdq

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

 

Dynaudio EMIT 200 200 avs Elfton Vigo MKII Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Hornmanufaktur - jen hudba Denon - hi-fi legenda HIFI GUIDE Superhifi Lepší Zvuk

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Kohut Audio Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

VPI gramofony a pračky LP Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio