Pojem „Solo" byl jedním z těch nejdůležitějších, které stály za masovým rozšířením all-in-one koncepce hi-fi přístrojů a dokázal to hlavně tím, že v kompaktním balení nabídl funkční, kvalitní a přitom cenově rozumně zařazený přístroj, pokrývající všechny základní potřeby domácího posluchače. Později přibyly deriváty - malá kopie Mini nebo verze schopná fungovat jako centrum pro domácí kino Movie. Solo Neo je pokračovatelem původní myšlenky dobře vybaveného all-in-one stereo produktu a navazuje přímo na úspěšný model Solo Music.

Koncept všech přístrojů Solo se snaží nabídnout co nejvíce funkcí, v nejnovějším Neo v jednom štíhlém a elegantně oblém šasi najdeme integrovaný zesilovač, přehrávač kompaktních disků, tuner, síťový přehrávač hudebních souborů a USB konektivitu (po síti i USB umí Neo přehrát soubory MP3, WMA, AAC, WMA a FLAC). Vlastně tedy všechno, co potřebuje k hudebním zážitkům náročnější domácí posluchač, bažící po jednoduchosti a efektivnosti užívání a uspokojivém zvuku. Získaný signál zpracovává 24bitový D/A převodník Wolfson. CD přehrávač zvládá jak klasická lisovaná CD, tak disky vypalované, je škoda, že Arcam nepřidal i podporu SACD, která by přístroj posunula do hodně jiné ligy. Ethernetové připojení pak umožňuje získávat hudební signál z libovolného síťového zdroje, ať už je to osobní počítač v roli serveru (k tomu stačí puštěný Windows Media Player či jiný obdobný přehrávač) či pouze pevné disky v některém síťovém úložišti. Umožňuje též přístup k řadě internetových rádií, které je jednoduché najít a naladit. Nechcete-li využívat připojení pevným a nepraktickým ethernetovým kabelem, Arcam Solo Neo disponuje wi-fi anténou a možností připojit se i do zabezpečených sítí. Samozřejmostí jsou pak čtyři analogové vstupy, dle určení přístroje výmluvně pojmenované AV IN, TV, GAME a iPod. Bonusem je linkový výstup pro páskovou smyčku, digitální optický výstup, pre-out a výstupy Zone 2 (s nezávislou kontrolou hlasitosti), díky nimž si s Aramem můžete udělat jednoduché základní ozvučení více prostorů. K tomu vyzývá i přítomnost RS232 konektoru a tedy snadná integrace s „inteligentními" domy a byty. Další analogový vstup v podobě 3,5 mm jacku a stejně široký sluchátkový výstup se skrývají na předním panelu. Posledním zdrojem signálu se může stát připojený externí disk před vzadu umístěný konektor USB, který by zasloužil i alternativu na čelním panelu. Jedinou připomínku a sice přílišnou blízkost pro pohodlné použití s holými vodiči a vidličkami masivnějšího rázu by bylo možné vznést k reproterminálům, které jinak snadno akceptují po odstranění záslepek i banánky.

Pravdou je, že by tím elegantní vzhled přístroje utrpěl, množství velkých ovládacích tlačítek, štíhlá silueta mechaniky a přehledný, velký displej s výraznými číslicemi a písmeny působí čistě a jednoduše, velmi nadčasově. Vlastně jediným lehce neelegantním prvkem na celém Solo Neo je masivní chladič na zadní straně, daň za množství integrovaných funkcí v čele s 50ti Wattovým zesilovačem a nízký profil přístroje. Uvnitř Solo Neo nalezneme tři toroidní transformátory - jeden dvojitý napájí zesilovací část, druhý pak nezávisle mikroprocesor, celkem je v systému devět nezávislých napájecích zdrojů.

Arcam Solo Neo strávil většinu poslechového času v kombinaci s Quadral Platinum M5, Quadral Aurum Montan VIII, Canton Reference 7.2 a Aurum Cantus V2M, chvíli sloužil jako předzesilovač pro Vincent SP-331MK, chvíli byl zdrojem signálu notebook IBM R50e, připojený přes USB D/A převodník Styleaudio Carat-Emerald nebo Firestone Audio Fubar 4. Napájecí, signálová i reproduktorová kabeláž nesla značku Vincent, občasnou výjimkou byly reprokabely a signálové Monster Cable, v několika kombinacích také reprokabely KrautWire.

Jako první přišel na řadu CD přehrávač, u něhož se projevil nešvar v podobě hodně dlouhé doby inicializace; po zapnutí trvá dlouho přes půl minuty, než se z reprosoustav ozvou první tóny. Ty už se pak ale dobře poslouchají. Mark Knopfler a Dire Straits v „Money for Nothing" zní kompaktně, zvuk se trochu aktivněji tlačí kupředu, přesto nástroje zůstávají rozdělené, neposloucháme slitý zvukový zámotek.

Arcam umí obstojně zrekonstruovat pocit prostoru nahrávky, Katie Melua je při zpěvu „I´d love to kill you" z aktuálního alba „The House" velmi pevně usazena uprostřed tak akorát široké a hluboké prostorové scény, lehce naléhavější projev Arcamu je atraktivní, ale po několika hodinách v kuse by nebylo od věci ani u lehkých, akustických skladeb mít ve zvuku o něco více vřelosti, či měkkosti. Záleží ovšem samozřejmě na osobních preferencích posluchače.

Táž skladba, pouštěná přes USB a D/A převodník jako bit-perfect rip získá o něco více lehkosti a pohody, celkově se zdá být zvuk prokreslenější a konkrétnější. Barvy a textury strun jsou v obou případech plně srovnatelné, z CD je hlas subjektivně méně přirozený, zato více přítomný, kdežto z počítače je o něco uvěřitelnější, ale zato opatrnější, poněkud stažený.

Ačkoliv se 50 Wattů na kanál zdá být poměrně málo, s průměrně citlivými reprosoustavami kolem 85 - 88dB v průměrné velkém českém poslechovém prostoru nebude problém. Nejlépe na Quadral Aurum Montan VIII byla znát maličko tenčí, ale o to přesnější reprodukce Arcam Solo Neo. Chris Jones, zpívající „No Sanctuary Here" z „Roadhouses and Automobiles", je obyčejně podbarven opravdu masivní basovou linkou, v podání Solo Neo je celé frekvenční spektrum posazeno spíše do světlejší části, bas je konkrétní, ale subtilnější. To může být považováno i za klad, protože je snáze slyšet hlas hlavního protagonisty.

V roli cd a zesilovače se dá Arcam dobře srovnat například s kombem Roksan Kandy K2 CD a K2 Amp, kde oba separátní přístroje jsou sice slyšitelně lepší, ale za jejich cenu Arcam nabídne kompaktnější balení a funkce navrch, například v míře podání detailu je možné mezi jejich kvalitu položit rovnítko, byť oba Roksany hrají uvolněněji.

Naladění FM rádia je tak snadné, že ani bez manuálu nebude třeba žádného dlouhého studování a přemýšlení. Tuner se zdá být pro české prostředí více než dostatečně citlivý, jednou naladěná stanice zůstává pevně ukotvená a zvuk je překvapivě čistý a příjemný, takže i rádio lze poslouchat po delší dobu.

Stejně uživatelsky příjemné v kontextu ostatních podobných přístrojů, např. NaimUniti, je nalezení datového streamu v lokální síti či připojení k internetovému rádiu. Možnost přehrávat snadno i velké diskotéky v bezztrátové kvalitě, uložené pohodlně v počítači, to je jedna z největších deviz Arcam Solo Neo. Umožňuje totiž přesně to, co je cílem all-in-one řešení - pohodlí a zachování hi-fi kvality reprodukce.

Arcam Solo Neo je pohodlné, elegantní a cenově ještě akceptovatelné all-in-one řešení, které se svým přesným, řízným a dostatečně dynamickým zvukovým projevem vyrovná samostatným přístrojům adekvátní kategorie - cd přehrávač lze poměřit s těmi v kategorii do 20ti tisíc, integrovaný zesilovač klidně ještě o něco výše, tuner se srovná s konkurencí kolem 10ti tisíc, jako bonus tu máme streaming internetových rádií a dat v počítačové síti. Přihodíte-li nějakých 15 tisíc, můžete mít vřelejší a muzikálnější NaimUniti, ale rozdíl v kvalitě již není propastný - špičkové hi-fi (Solo Neo) proti základnímu high-endu (Uniti). Naopak ušetřit stejnou částku za Solo Mini by bylo prohloupením, protože Solo Neo je už skutečně dospělým a dlouhodobě přijatelným přístrojem, či spíše plnohodnotným hi-fi systémem v ceně do 50ti tisíc.

Kč 49 000,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ jednoduché, kompaktní řešení s dobrou kvalitou pro ty, kterým se příčí spousty kabelů a krabic

+ moderní, úhledný design

+ široká škála podporovaných souborových formátů vč. FLAC a AAC

ZÁPORY

- USB port by mohl být také na předním panelu

- pro mnohahodinový poslech v kuse by mohl zvuk být o něco vřelejší (velmi subjektivní)

- dlouhá prodleva inicializace kompaktního disku

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

Perfect Sound Group

http://www.perfectsoundgroup.cz  - Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 272 658 390

200 300 xavian yamaha

200 200 epaudio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

200 200 hifi guide

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

200 200 avitsmart

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

1) HLAVNÍ SESTAVA
2) NEARFIELD SESTAVA
3) DOSTUPNÁ SESTAVA
4) VINYLOVÁ SESTAVA
5) MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1]
Grandinote Shinai [4]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]
Cambridge CXA80 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205 [1]
Teac NT-503 [2]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71 [2]

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30 [1]
KEF LS50 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica [2]
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
TelluriumQ Black [2]
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB) [2]
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [1]
Nordost Red Dawn [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek EVO3 Syncro UNI [1]
IsoTek EVO3 Genesis One [1]
IsoTek EVO3 Titan One [1]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [2]
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

AudioQuest NightOwl Carbon [2]
AKG N700NC
Sennheiser HD 26 Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 3 [1]
Nordost Sort Kones [3]
zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
ATB PC Pro
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

En ten týky...

...dva špalíky, čert vyletěl z elektriky. I když ve známém dětském rozpočítadle se elektrikou myslí tramvaj, vlastně by se v našem malém, trochu zvláštním světě špičkové reprodukce zvuku dal čert najít leckdy i v té elektrice ve zdi a zásuvkách, budeme-li čertem rozumět nejproblematičtější (a patrně i kupodivu nejmasověji ignorované) místo většiny audio sestav.

Číst dál...

200 200 eurostar 12 200 200 audio visual 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

16 200 200 cpt 17 200 200 aq 18 200 200 avintegra 200 200 psg 20 200 200 wdq 

200 200 kasaudio 22 200 200 spalek 28 200 200 440audio 24 200 200 hifistyl 200 200 melco 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 25 200 200 grandinote 200 200 amarock 2019 200 200 htp

corner amarock studio