Pojem „Solo" byl jedním z těch nejdůležitějších, které stály za masovým rozšířením all-in-one koncepce hi-fi přístrojů a dokázal to hlavně tím, že v kompaktním balení nabídl funkční, kvalitní a přitom cenově rozumně zařazený přístroj, pokrývající všechny základní potřeby domácího posluchače. Později přibyly deriváty - malá kopie Mini nebo verze schopná fungovat jako centrum pro domácí kino Movie. Solo Neo je pokračovatelem původní myšlenky dobře vybaveného all-in-one stereo produktu a navazuje přímo na úspěšný model Solo Music.

Koncept všech přístrojů Solo se snaží nabídnout co nejvíce funkcí, v nejnovějším Neo v jednom štíhlém a elegantně oblém šasi najdeme integrovaný zesilovač, přehrávač kompaktních disků, tuner, síťový přehrávač hudebních souborů a USB konektivitu (po síti i USB umí Neo přehrát soubory MP3, WMA, AAC, WMA a FLAC). Vlastně tedy všechno, co potřebuje k hudebním zážitkům náročnější domácí posluchač, bažící po jednoduchosti a efektivnosti užívání a uspokojivém zvuku. Získaný signál zpracovává 24bitový D/A převodník Wolfson. CD přehrávač zvládá jak klasická lisovaná CD, tak disky vypalované, je škoda, že Arcam nepřidal i podporu SACD, která by přístroj posunula do hodně jiné ligy. Ethernetové připojení pak umožňuje získávat hudební signál z libovolného síťového zdroje, ať už je to osobní počítač v roli serveru (k tomu stačí puštěný Windows Media Player či jiný obdobný přehrávač) či pouze pevné disky v některém síťovém úložišti. Umožňuje též přístup k řadě internetových rádií, které je jednoduché najít a naladit. Nechcete-li využívat připojení pevným a nepraktickým ethernetovým kabelem, Arcam Solo Neo disponuje wi-fi anténou a možností připojit se i do zabezpečených sítí. Samozřejmostí jsou pak čtyři analogové vstupy, dle určení přístroje výmluvně pojmenované AV IN, TV, GAME a iPod. Bonusem je linkový výstup pro páskovou smyčku, digitální optický výstup, pre-out a výstupy Zone 2 (s nezávislou kontrolou hlasitosti), díky nimž si s Aramem můžete udělat jednoduché základní ozvučení více prostorů. K tomu vyzývá i přítomnost RS232 konektoru a tedy snadná integrace s „inteligentními" domy a byty. Další analogový vstup v podobě 3,5 mm jacku a stejně široký sluchátkový výstup se skrývají na předním panelu. Posledním zdrojem signálu se může stát připojený externí disk před vzadu umístěný konektor USB, který by zasloužil i alternativu na čelním panelu. Jedinou připomínku a sice přílišnou blízkost pro pohodlné použití s holými vodiči a vidličkami masivnějšího rázu by bylo možné vznést k reproterminálům, které jinak snadno akceptují po odstranění záslepek i banánky.

Pravdou je, že by tím elegantní vzhled přístroje utrpěl, množství velkých ovládacích tlačítek, štíhlá silueta mechaniky a přehledný, velký displej s výraznými číslicemi a písmeny působí čistě a jednoduše, velmi nadčasově. Vlastně jediným lehce neelegantním prvkem na celém Solo Neo je masivní chladič na zadní straně, daň za množství integrovaných funkcí v čele s 50ti Wattovým zesilovačem a nízký profil přístroje. Uvnitř Solo Neo nalezneme tři toroidní transformátory - jeden dvojitý napájí zesilovací část, druhý pak nezávisle mikroprocesor, celkem je v systému devět nezávislých napájecích zdrojů.

Arcam Solo Neo strávil většinu poslechového času v kombinaci s Quadral Platinum M5, Quadral Aurum Montan VIII, Canton Reference 7.2 a Aurum Cantus V2M, chvíli sloužil jako předzesilovač pro Vincent SP-331MK, chvíli byl zdrojem signálu notebook IBM R50e, připojený přes USB D/A převodník Styleaudio Carat-Emerald nebo Firestone Audio Fubar 4. Napájecí, signálová i reproduktorová kabeláž nesla značku Vincent, občasnou výjimkou byly reprokabely a signálové Monster Cable, v několika kombinacích také reprokabely KrautWire.

Jako první přišel na řadu CD přehrávač, u něhož se projevil nešvar v podobě hodně dlouhé doby inicializace; po zapnutí trvá dlouho přes půl minuty, než se z reprosoustav ozvou první tóny. Ty už se pak ale dobře poslouchají. Mark Knopfler a Dire Straits v „Money for Nothing" zní kompaktně, zvuk se trochu aktivněji tlačí kupředu, přesto nástroje zůstávají rozdělené, neposloucháme slitý zvukový zámotek.

Arcam umí obstojně zrekonstruovat pocit prostoru nahrávky, Katie Melua je při zpěvu „I´d love to kill you" z aktuálního alba „The House" velmi pevně usazena uprostřed tak akorát široké a hluboké prostorové scény, lehce naléhavější projev Arcamu je atraktivní, ale po několika hodinách v kuse by nebylo od věci ani u lehkých, akustických skladeb mít ve zvuku o něco více vřelosti, či měkkosti. Záleží ovšem samozřejmě na osobních preferencích posluchače.

Táž skladba, pouštěná přes USB a D/A převodník jako bit-perfect rip získá o něco více lehkosti a pohody, celkově se zdá být zvuk prokreslenější a konkrétnější. Barvy a textury strun jsou v obou případech plně srovnatelné, z CD je hlas subjektivně méně přirozený, zato více přítomný, kdežto z počítače je o něco uvěřitelnější, ale zato opatrnější, poněkud stažený.

Ačkoliv se 50 Wattů na kanál zdá být poměrně málo, s průměrně citlivými reprosoustavami kolem 85 - 88dB v průměrné velkém českém poslechovém prostoru nebude problém. Nejlépe na Quadral Aurum Montan VIII byla znát maličko tenčí, ale o to přesnější reprodukce Arcam Solo Neo. Chris Jones, zpívající „No Sanctuary Here" z „Roadhouses and Automobiles", je obyčejně podbarven opravdu masivní basovou linkou, v podání Solo Neo je celé frekvenční spektrum posazeno spíše do světlejší části, bas je konkrétní, ale subtilnější. To může být považováno i za klad, protože je snáze slyšet hlas hlavního protagonisty.

V roli cd a zesilovače se dá Arcam dobře srovnat například s kombem Roksan Kandy K2 CD a K2 Amp, kde oba separátní přístroje jsou sice slyšitelně lepší, ale za jejich cenu Arcam nabídne kompaktnější balení a funkce navrch, například v míře podání detailu je možné mezi jejich kvalitu položit rovnítko, byť oba Roksany hrají uvolněněji.

Naladění FM rádia je tak snadné, že ani bez manuálu nebude třeba žádného dlouhého studování a přemýšlení. Tuner se zdá být pro české prostředí více než dostatečně citlivý, jednou naladěná stanice zůstává pevně ukotvená a zvuk je překvapivě čistý a příjemný, takže i rádio lze poslouchat po delší dobu.

Stejně uživatelsky příjemné v kontextu ostatních podobných přístrojů, např. NaimUniti, je nalezení datového streamu v lokální síti či připojení k internetovému rádiu. Možnost přehrávat snadno i velké diskotéky v bezztrátové kvalitě, uložené pohodlně v počítači, to je jedna z největších deviz Arcam Solo Neo. Umožňuje totiž přesně to, co je cílem all-in-one řešení - pohodlí a zachování hi-fi kvality reprodukce.

Arcam Solo Neo je pohodlné, elegantní a cenově ještě akceptovatelné all-in-one řešení, které se svým přesným, řízným a dostatečně dynamickým zvukovým projevem vyrovná samostatným přístrojům adekvátní kategorie - cd přehrávač lze poměřit s těmi v kategorii do 20ti tisíc, integrovaný zesilovač klidně ještě o něco výše, tuner se srovná s konkurencí kolem 10ti tisíc, jako bonus tu máme streaming internetových rádií a dat v počítačové síti. Přihodíte-li nějakých 15 tisíc, můžete mít vřelejší a muzikálnější NaimUniti, ale rozdíl v kvalitě již není propastný - špičkové hi-fi (Solo Neo) proti základnímu high-endu (Uniti). Naopak ušetřit stejnou částku za Solo Mini by bylo prohloupením, protože Solo Neo je už skutečně dospělým a dlouhodobě přijatelným přístrojem, či spíše plnohodnotným hi-fi systémem v ceně do 50ti tisíc.

Kč 49 000,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ jednoduché, kompaktní řešení s dobrou kvalitou pro ty, kterým se příčí spousty kabelů a krabic

+ moderní, úhledný design

+ široká škála podporovaných souborových formátů vč. FLAC a AAC

ZÁPORY

- USB port by mohl být také na předním panelu

- pro mnohahodinový poslech v kuse by mohl zvuk být o něco vřelejší (velmi subjektivní)

- dlouhá prodleva inicializace kompaktního disku

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

Perfect Sound Group

http://www.perfectsoundgroup.cz  - Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 272 658 390

XAVIAN Loudspeakers

Eurostar Ostrava

Studio TYKON

Horn Distribution

Soundstyle

200 200 hifiguide

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Grandinote Shinai
Emotiva XPA-DR2
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
Teac NT-503
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
KEF LS50
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2
InAkustik LS-1603
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2
ZenSati Authentica
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka)

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI)
Nordost Heimdall 2 (ethernet)
Nordost Purple Flare (USB)
AudioQuest Jitterbug
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika)

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2
Nordost Red Dawn
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Syncro UNI
IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Corvus
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

beyerdynamic Amiron Home
Sennheiser HD 26 Pro
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 bose

200 100 emotiva

200 200 kasaudio

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Budoucnost a minulost

Tak nám začal další nový rok... Je čas zhodnocování věcí minulých a odhodlaného plánování věcí budoucích, jak je dobrým zvykem. V prvé řadě ale hlavně vše nejlepší do nového roku, snad jste do něj vstoupili pravou nohou.

Číst dál...

200 200 voice 200 200 rpaudio 200 200 kasaudio vpi 200 200 aq 200 200 studio spalicek

200 200 audio visual 200 200 cptpraha 200 200 ketos dynaudio 200 200 mareka audio 200 200 wdq 

200 200 elfton cerven 200 200 logaudio hifi home art vyprodej 200 200 psg 200 200 grandinote 

200 200 audio video kino bratislava 200 200 amarock studio 200 200 htp 200 200 kasaudio 200 200 4ce

1024 200 avspraha 2019

Luxman Česká republika