Classé, to je v oboru high-endu velké jméno. A jako každé takové má je téměř absolutně polarizované – buď se vám líbí, nebo ho nesnášíte. Není ovšem pochyb, že určité neoddiskutovatelné kvality tyto přístroje mít musí – však je používá poměrně velké množství nahrávacích studií pro kontrolu nahrávání, mastering,… Classé je prostě něco jako takový Bentley v oblasti automobilů. Drahé, precizně udělané, neoddiskutovatelně dobré. Přesto staví hlavně na jakémsi osobním kouzlu, protože ačkoliv jsou technicky na slušné úrovni, v dané cenové kategorii nabízí spíše konzervativní a ověřený přístup „k věci“.

CA-2300 je novým přírůstkem do katalogu kanadské značky. Staví se do pozice střední třídy, cenově vlastně přímo doprostřed nabídky koncových zesilovačů řady Delta – série určené pro domácí použití. Sdílí s ostatními produkty typicky design, podle kterého Classé bezpečně odlišíte od ostatních produktů na trhu. Opravdu masivní zaoblený čelní panel, masivní chladiče na boku a pořádný kus železa – však také tento koncák váží solidních 40,5 kg. To je dost i přes nemalé rozměry 44,4 x 44,5 x 17,7 cm (š x h x v). Prostě to není „cvalík“, který by pasoval do každého racku.

Classé se pyšní naprosto dokonale čistým vzhledem, který na přední straně oživuje černá linka s tlačítkem Standby a otvorem chladícího tunelu. Ten je jedním z poměrně originálních technických řešení montrealské firmy – na zadní straně najdeme obří větrák, který pracuje v malých otáčkách a tak tiše a účinně protahuje čerstvý vzduch skrz rozpálené vnitřnosti zesilovače. Toto řešení pochází z profi sféry, kdy je nutné uchladit větší množství zahřívající se techniky v jediném racku. A je zjevně funkční, ani po dvou hodinách náročného provozu není zesilovač víc než příjemně teplý.

Velká plocha zadního panelu toho vlastně moc neobsahuje – čtyři páry masivních reproterminálů (i když u takovéhoto zesilovače by snad uživatel čekal ještě o kousek větší a masivnější), jeden pár symetrických XLR a jeden pár standardních analogových RCA vstupů, mezi tím vším již zmiňovaný větrák za bezpečnostní mřížkou a po levé straně sadu „instalačních“ konektorů – CAN BUS pro synchronizaci v kompletním systému Classé, „multiroomový“ ovládací RS 232 a pod tím USB port, určený k aktualizaci firmware. Samozřejmostí je pak 12V trigger a vstup / výstup IR ovládání. CA-2300 tak myslí na každý existující způsob zapojení do inteligentních systémů. Malou výtku si také zaslouží tradiční způsob Classé, kterým se vybírá symetrické / nesymetrické připojení. Zahrnuje mačkání tlačítka na předním panelu, kontrolu blikající led diody a další radosti, takže vybrat správný vstup může být lehká noční můra. Zlaté jednoduché dvoupolohové přepínače.

Vnitřní plně symetrická konstrukce je stejně elegantní jako exteriér přístroje. Zajímavé je zvláště opravdu masivní toroidní trafo ve vlastní stíněné komoře. I parametry zesilovače jsou – jak už bylo řečeno – nikterak fenomenální nebo originální, ale rozhodně na úrovni adekvátní pořizovací ceně. Pracovní frekvenční rozsah v tolerančním pásmu -3dB 1 Hz – 80 000 Hz naznačuje, že zesilovač by měl být poměrně rychlý. Dobrým znamením je také výkon 300W do zátěže 8 Ohm a přesně dvojnásobný do zátěže poloviční. Classé se také chlubí, že nemá žádné problémy se stabilitou a s řízením reprosoustav i ve chvílích, kdy se impedance vychýlí k hodnotám pod 2 Ohmy. Tradičné velmi nízké jsou i hodnoty harmonického zkreslení – výrobce udává méně než 0,002% nebo 0,004% (symetrické / nesymetrické připojení). Odstup signálu a šumu je pak vynikajících 116 dB při plném výkonu. Co jediné se řadí do průměru je udávaný zisk zesilovače – je to 29 dB.

Testovací poslech probíhal v nové poslechové místnosti pražského Studia ESO. Protože už deset let patří Classé do skupiny Bowers&Wilkins, říká se, že nejvhodnějšími partnery jsou pro Classé reprososutavy B&W. Snad právě proto jsme se rozhodli spárovat tento přístroj hlavně s velmi dobrými Canton Reference 2.2. Jako doplňkové reprosoustavy pak hrály QUAD ESL 2905, Bowers&Wilkins 802 Diamond a WLM La Scala. Jako zdroj signálu posloužil SACD přehrávač Denon DCD-A100 z výroční edice, předzesiloval Vincent SA-93 Plus a Denon PMA-A100. Kabeláž nesla pečeť KrautWire a DIY Studio ESO.

Úvodní skladbou byla Mussorgského „Velká brána Kyjevská“ a po ní následovala Vivaldiho „La Stravaganza“, obé z audiofilního sampleru Crystal Cable Arabesque. K reprodukci smyčců není možné mít žádné skutečné připomínky – znějí přirozeně, prokresleně a velmi detailně, zcela pak schází to, co bylo značce Classé vytýkáno v posledních letech. Tím je určitá sterilita a suchost projevu – CA-2300 reprodukuje pak nejen zvuk, ale skutečně hudbu se všemi jejími emocemi. Rozhodně krok správným směrem, zvláště v kombinaci se spoustou energie a pevným a přesným projevem.

Mírnou výtky – vzhledem k perfekcionismu, který Classé předvádí na středech a výškách – by pak mohly dostat basové frekvence. Oproti zbytku pásma jsou přeci jen o něco měkčí, což je dobře znát třeba na úvodní basové lince první skladby „A fortnight in France“ z pera Patricie Barber. Charakter basů tak trochu připomíná povedené lampové konstrukce – ačkoliv basům reálně vlastně nic nechybí, mají dost detailu a jsou stejně snadno čitelné jako ostatní frekvence, je přeci jen znát, že (snad právě pro příjemnější a pro vícero lidí stravitelné poslechové zážitky) jsou nejhlubší tóny přeci jen „lampovější“. Při reprodukci většiny hudebních žánrů to však rozhodně není žádný problém.

Celkovou živost a dobrou poslouchatelnost prokazuje Classé CA-2300 i u reprodukce lidských hlasů. Hlas Gwyneth Herbert zní ve své syrové skladbě „My mini and me“ velmi přítomně a živě, hlas je vykreslený ve všech detailech a mikrodynamika je také perfektní – Classé tu dostává své pověsti analytického zvukového detektiva. Navrch ale díky novému zaměření přidává i živý, vřelý a skutečně živoucí projev.

Classé nezaskočí ani operní árie v podání Bryna Terfela nebo Marie Callas – dokonce i ze starších nahrávek jako je „Madama Butterfly“ z poloviny padesátých let minulého století umí CA-2300 vyždímat všechny dostupné informace a otevřít hudbu maximálním možným způsobem. I v tomhle připomíná Classé ty nejpovedenější elektronkové konstrukce typu KR Audio – také dokáží vzít zvukové „smotky“ a prostě je rozlousknout. To také není úplně samozřejmý talent – dokonce ani v této cenové kategorii.

(Nejen) vzhledem ke generovanému výkonu disponuje Classé CA-2300 schopností uhrát i ty nejdivočejší pasáže v kterékoliv skladbě i při koncertních hlasitostech – plně pod kontrolou, s víc než dostatkem dynamické rezervy. Ani závěrečný velký kotel, bušící v již zmiňované „Velké bráně Kyjevské“, neznamená pro Classé žádné zadýchání – rezerva je stejně velká, jako když jedete ve sportovním autě devadesát po okresce. V klidu, v pohodě a s vynikajícím pocitem, že limit je ještě opravdu daleko.

Classé CA-2300 již není analytickým, zvuk pitvajícím a na emoce trochu zapomínajícím přístrojem, takovým tím klasickým nástrojem pro zvukaře. Neztratilo nic z detailnosti, pevnosti a schopnosti ovládnout každou hlasitost a každý hudební žánr, přidalo však dosud chybějící umění reprodukovat to, co je mezi tóny – emoce. Přidejte k tomu nekompromisní výrobní provedení, čistý a moderní design, plně symetrický návrh, výkon dostatečný pro každou situaci (kromě ozvučování stadionu) a charakter, který se bude líbit i těm, kteří dosud Classé nemohli vystát. Co dostanete? No přeci zesilovač, který dobře zapadne do téměř jakéhokoliv systému, vyžaduje minimum pozornosti a bude hrát a hrát a hrát a hrát a hrát a hrát tak dlouho, dokud budete ochotni platit jeho účet za elektřinu. Ale teď vážně – Classé se povedlo zbořit tímto modelem důvody, díky nimž se hi-fi komunita nad jejich přístroji polarizovala. Velmi, velmi dobrá práce, milí Kanaďané.

Kč 230 000,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ výrobní provedení a design

+ precizní, rychlé a přesné horní 2/3 reprodukovaného pásma

+ schopnost uřídit v klidu jakékoliv reprosoustavy

+ přesný nástroj pro reprodukci zvuku, na rozdíl od starších generací však přenáší i radost z hudby

ZÁPORY

- trochu měkčí basy

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

Eurostar Ostrava

www.eurostar-ostrava.cz  – Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 323 606 877

Přenosky Ortofon

Xavian Quarta Evoluzione

AKCE KEF

Polk Audio | hi-fi reproustavy

GMG Power

AV Center

Dynaudio se slevou

Thrill Audio

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

VOIX Premium Audio

RP Audio

Rodel Audio | hi-fi studio Praha

Dream Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]
2x REL T/Zero MKIII [3]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [2]
+ Rega Elys 2
Pro-Ject Tube Box S2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie [2]
Cardas Clear (sluchátka) [5]
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7 [1]
+ SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax) [1]
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

32 200 200 wdq

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

 

Dynaudio EMIT 200 200 avs Elfton Vigo MKII Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Hornmanufaktur - jen hudba Denon - hi-fi legenda HIFI GUIDE Superhifi Lepší Zvuk

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Kohut Audio Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

VPI gramofony a pračky LP Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio