ROTEL Michi zesilovače

Řada 06 od Rotelu je nyní už vlastně passé, protože se právě v těchto dnech dočkala revize a za většinou názvů se tak ocitl dodatek SE, odsunující původní základní kámen katalogu výrobce do propadliště dějin. Přesto stojí za to se zmínit i o starších přístrojích, protože se ještě nějakou dobu na trhu vyskytovat budou a je tu navíc poměrně slušná pravděpodobnost, že jejich cena, která se od nové verze liší o pouhou tisícikorunu, by mohla klesnout a atraktivitu těchto přístrojů tak ještě zvýší a udělá tak z nich více než dobrý první krok do říše hi-fi.

Integrovaný zesilovač RA-06 je nejvyšším modelem v základní řadě Rotelu, v typicky jednoduché a vzhledově „rotelovsky" čisté, lehce zakulacené krabici s hliníkovým čelním panelem a masivními ovládacími prvky skrývá velmi standardní výbavu, která ovšem pokryje všechny nároky všech oněch průměrných a běžných uživatelů, kteří touží po slušném zvuku. RA-06 navíc skrývá některá řešení, která nejsou v dané kategorii úplně obvyklá. Nejzajímavější je určitě plně symetrická konstrukce přístroje, z níž sice nebudete bez symetrického propojení tak úplně profitovat, ale každý bod k dobru se počítá.

Nicméně vezměme popis hezky popořadě - čelní panel nabízí množství ovladačů, dominuje jim modrým podsvícením rámovaný velký regulátor hlasitosti s příjemně tuhým odporem a pozvolnou regulací, takže není v třetině oblouku ani příliš hlasitě, ani nemusíte točit stále dokola jako šílení, abyste si reprodukci o pár decibelů ztlumili nebo zesílili. Nalevo od tohoto středového „kola" najdeme tónové korekce, přidávající či ubírající až šest decibelů na 100 Hz a na 10 000 Hz, a pak také jejich kompletní přemostění. Nutno říci, že i výrobce ponechává v továrním nastavení korekce mimo signálovou cestu. Hned vedle „zvukokazítek" najdeme výběr aktivních výstupů - ano, Rotel nabízí možnost připojit dvoje reprosoustavy a tímto přepínačem volíme zda bude úplně ticho, bude hrát ten, onen nebo oba páry najednou. Ještě více nalevo najdeme vstup pro 3,5mm jack, kam lze připojit libovolné zařízení a použít ho jako zdroj signálu, pod tímto vstupem je 3,5mm výstup na sluchátka, což je jednoznačně škoda - i na větších audiofilních sluchátcích totiž přes redukci nehraje špatně. Pravá strana čelního panelu pak hostí ovládací prvky pro úpravu vyvážení kanálů, přepínání mezi zdrojem a nahrávacím zařízením a nakonec přepínač vstupů, který je vybírán pomocí relátek za velmi „audiofilního" cvakání. Všudypřítomné jsou také modré, poměrně intenzivní LED diody.

Zadní strana nám nabízí k zapojení pět vstupů linkových (a k tomu výstup pro páskovou smyčku), jeden vstup do MM phono předzesilovače a jeden pre-out výstup pro možnost snadného budoucího upgradu. Celkem osm reproterminálů průměrných i v rámci vlastní kategorie pojme vše od vidliček, přes banánky až po holé vodiče, při nejhorším stačí trocha trpělivé práce na odšpuntování záslepek. Řada malých konektorů značí typické lpění Rotelu na snadné integraci do domácích ovládacích systémů - 12V spouště, vstupy a výstupy dálkových ovládání a podobně toto začlenění do inteligentního domu maximálně usnadňují.

V téměř osmikilovém těle se skrývá důsledně rozdělný a odstíněný modul předzesilovače a modul výkonového zesilovače, sdílející vlastně „pouze" robustní toroidní transformátor, jehož výrobcem je přímo Rotel. V signálové cestě také najdeme tranzistory s vysokou proudovou zatížitelností. Dle parametrů lze usoudit na slušnou rychlost zesilovače z pracovního rozsahu 10 Hz - 100 000 Hz a z toho plynoucí (a poslechem potvrzenou) transparentnost projevu. Co zde ještě nepadlo je výstupní výkon 70 Wattů ve třídě AB na kanál a zátěži 8 Ohm - na štíhlé tělo, které se téměř nezahřívá to vůbec není špatné, rozhodně je to nad průměrem třídy.

Většinu svého poslechového času strávil Rotel RA-06 s adekvátním CD přehrávačem RCD-06, měnil jsem pak s produkty Myryad „zetkové" série, plus mínus ležících ve stejné cenové kategorii a Rotelu se blížících i svou koncepcí a celkem také výsledným zvukem (ve smyslu otevřenosti a zábavnosti). Kabeláž mezi komponenty tvořil tradiční model KrautWire Guru, alternovaný Monster Cable M1000i, k reprosoustavám - vystřídaly se Bowersy 685, Harbeth Monitor 30, KR Audio SP-2 a KODA Harmony K-2000B - pak signál vedl KrautWire Awakening a také zcela cenově nepřiměřený Neyton Frankfurt LS. Nutno dodat, že citlivost vůči kabelům má tento zesilovač poměrně malou - rozdíly sice znát jsou, ale bohatě stačí kabel za pár tisícovek, aby „vymáčkl" z Rotelu to správné.

Do přehrávače si jako první zasedl Freddie Mercury, obklopený zbytkem Queen a to konkrétně na ne zcela povedeně, ale ne úplně tragicky remasterovaném výběru „Greatest Hits". „Another One Bites the Dust" ukáže pěkně otevřený, šťavnatý zvuk, který si nehraje na decentnost, ale pěkně dravě vykresluje každý tón, trochu však postrádá ten komplexní talent pro rytmiku, která by vás donutila poklepávat automaticky nožkou o koberec. Ne že by Rotel nedokázal zabavit při poslechu, ale třeba zrovna zesilovač Myryad v tomto ohledu plní svou úlohu o kousek lépe. Přesto je velmi příjemná dravost, se kterou RA-06 svůj part reprodukuje, stejnou silou tlačí kupředu hudbu od baskytary až po hi-hatky.

Album PJ Harvey „White chalk" je hrané výhradně na dominantní piano, doprovodnou kytaru a velmi umírněné bicí nástroje pro udržení rytmu. Velmi křehkou atmosféru může až překvapivě porušit téměř jakýkoliv nedostatek v projevu zesilovače. Je pravda, že pro reprodukci dobře sejmutého piana možná Rotel až trochu příliš tlačí na pilu, jeho energický projev má tendenci piano poněkud přiostřit a do výšin stoupající (někteří by řekli ječící) hlas hlavní interpretky nabrousit v některých chvílích tak, že máte potřebu snížit hlasitost. Třeba Myryad oproti tomu dokáže hrany uhlídat v poslouchatelných mezích, neumí zase ale udržet tak vzdušný a „volný" pocit ve zvuku.

Když jsem tak pročítal svůj list s poznámkami, došel jsem k překvapivému zjištění, že většina se jich týká moderní hudby, elektroniky, rocku, celkově skladeb svižnějších, razantnějších a podobně. Nakonec jsem si řekl, že je to přesně obor, ve kterém to jde RA-06 nejlépe. Ne snad, že by v ostatních selhával - například „Thieves and Poets" od Johna McLaughlina jako čistě akustické album má pořádný spád. V podání Rotelu na vás nechá vždy vykřiknout právě zahraný tón, jasně ukáže, že vznikl na akustické kytaře s kovovou strunou, nenechá vás ale pocítit to okolí, rezonující vzduch a dozvuky okolí, jde přímo k věci, k podstatě nahrávky, což je zprvu atraktivní, ale třeba na noční, velmi uvolněný tichý poslech se lépe osvědčí něco s charakterem blízkým Pioneer G-Clef MK2 - jemný, barevný zesilovač. Pokud ale chcete zvuk zaostřený a atraktivní, který vyždímá z nahrávky její energii a možná přidá ještě nějakou svou vlastní, RA-06 v tomto ohledu vůbec není špatným zesilovačem.

U klasické hudby je to maličko složitější. Ne že by i při relativně průměrném papírovém výkonu měl RA-06 zásadní problém s dynamickými špičkami, dokonce i podání prostoru v Mussorgského „Velké bráně Kyjevské" z disku Crystal Cable Arabesque je slušné, na danou třídu dokonce velmi, jednotlivé nástrojové sekce jsou znatelně separované, nahrávka má říz a drajv, přesto jí chybí ona jemnost, která je pro klasiku poměrně důležitá a i když čistota, otevřenost a detailnost RA-06 jsou v rámci třídy bez připomínek a se správnými reprosoustavami se umí ponořit i do hodně hlubokých vod basových (např. při velmi dramatických a dynamiku zkoušejících úderech do velkých bubnů). Přesto komplexní zvuk a nutnost kontrolovat najednou mnohovrstevný zvuk není úplně tím správným polem pro tento Rotel, přímější skladby více vyhovují jeho přímému přístupu.

Naopak třeba ve Vivaldiho houslovém „La Stavaganza Concerto op. 4 no. 3 - Allegro" - ze stejného audiofilskému výběru jako předchozí skladba - Rotel předvádí výkon velmi dobrý. Lehkost, přímost, barva, všechno tu je, velikost nástroje je také uvěřitelná, snad jen jemná mikrodynamika houslí a textury strun zůstávají pro Rotel trochu vysokým cílem. Ani tak není, dodržíme-li rozumnou hlasitost, poslech dlouhodobě stresující.

Rotel RA-06 je dobrý zesilovač. Dokáže svým živým, energickým a dynamickým projevem snadno zaujmout a pokud máte „sedící" zbytek řetězce, tak ani při delším poslechu neunaví. Dobrá výrobní kvalita je za necelých 20 000,- už tak nějak standardem, zakulacený design pak zase ničím neurazí, ačkoliv není zrovna dvakrát výrazný (ale možná je to tak dobře). RA-06 pak zvládne v zásadě cokoliv, co na jeho tranzistory naložíte, prodá všechny vaše nahrávky s přehledem a překypující energií, ale trochu hůře díky tomu bude sloužit jako tichý, nenápadný a uhlazený společník pro tichou, nenápadnou a uhlazenou hudbu, protože je mu prostě vlastní tah na branku. Ale tak či tak, za 18 990,- dostane případný kupující dost železa i zvuku na to, aby koupě nelitoval, zdali se mu ten zvuk bude líbit pak musí posoudit jen jeho vlastní uši.

Kč 18 990,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ výrobní provedení

+ dravý, atraktivní zvuk

+ dostatek výkonu

+ snadný upgrade přidáním výkonového zesilovače pro bi-amp

ZÁPORY

- končící řada, kterou nahrazuje „vyladěnější" modifikace SE

- přeci jen trochu málo vstupů pro běžně zařízenou domácnost

- reprosoustavy s agresivním charakterem mohou být s touto kombinací až moc ostré

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

Eurostar Ostrava

http://www.eurostar-ostrava.cz/  - Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 323 606 877

Přenosky Ortofon

Xavian Quarta Evoluzione

AKCE KEF

Polk Audio | hi-fi reproustavy

GMG Power

AV Center

Dynaudio se slevou

Thrill Audio

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

VOIX Premium Audio

RP Audio

Rodel Audio | hi-fi studio Praha

Dream Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]
2x REL T/Zero MKIII [3]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [2]
+ Rega Elys 2
Pro-Ject Tube Box S2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie [2]
Cardas Clear (sluchátka) [5]
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7 [1]
+ SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax) [1]
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

32 200 200 wdq

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

 

Dynaudio EMIT 200 200 avs Elfton Vigo MKII Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Hornmanufaktur - jen hudba Denon - hi-fi legenda HIFI GUIDE Superhifi Lepší Zvuk

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Kohut Audio Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

VPI gramofony a pračky LP Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio