2018 12 21 TST Hegel H190 1

Značka Hegel Music Systems má už od založení v roce 1988 naprosto nezpochybnitelně svou vlastní cestu světem věrné reprodukce zvuku - esteticky, zvukově i technologicky. A ať už si o Hegel myslíte co chcete, jednoznačně si zaslouží ocenění za to, jak autentičtí jsou a jak dělají právě to, čemu věří. Charakteristickou cestou jde i integrovaný zesilovač H190, prostřední model v nabídce.

Nebyl by Hegel Heglem, kdyby čelní panel jejich přístroje nebyl organicky hladký a prostý ostrých hran a rohů - navíc je i tady cítit snaha o maximální vizuální čistotu. Centrální víceřádkový OLED displej má krásně jemnou kresbu a dobrou čitelnost; nad ním je jen decentní logo firmy a po jeho stranách dva identické otočné prvky s tradičními funkcemi výběru vstupu a úpravy hlasitosti. Nebýt otevřeného 6,3 mm jacku pro sluchátka v pravém dolním rohu, byl by panel dokonale symetrický. I spínací tlačítko je z estetických důvodů ukryto na spodní straně zesilovače.

H190 se svými 19 kg vtěsnanými do šířky 43 cm, hloubky 41 cm a výšky 12 cm (včetně robustních nožiček) trochu klame tělem, jeho křivky celkovou robustnost velmi dobře zakrývají.

2018 12 21 TST Hegel H190 2

Podívejte se dozadu a oceníte moderní konektivitu - digitálních vstupů je požehnaně a je jich široká škála. Krom klasického koaxiálního a trojice optických vstupů je tu plnohodnotné asynchronní USB pro spojení s počítačem a také ethernetový konektor, který představuje u zesilovačů Hegel silný argument. Streamování ve vysokém rozlišení bez nutnosti mít další komponent je bezpochyby lákavá možnost.

Analogový svět reprezentuje jeden pár symetrických XLR vstupů a jeden pár nesymetrických cinchů - krom toho je tu ještě přes další pár cinchů možnost pustit signál naplno do koncového stupně (zejména v kombinovaných stereo / multikanálových sestavách se takové řešení hodí). Krom toho, že H190 může fungovat jako čistý koncák, můžete z něj udělat i čistý předek pomocí variabilního cinchového výstupu. Spíše pro formu (nebo druhou zónu nebo nahrávání a podobné účely) je tady i linkový výstup.

Zesílený signál vystupuje přes dva pár robustních a velmi příjemně naddimenzovaných reproduktorových terminálů.

2018 12 21 TST Hegel H190 3

Tak jak je Hegel nenápadný zvnějšku, tak se snaží být "nabušný" zevnitř - tak jako všechny zesilovače Hegel, i H190 využívá oddělení napěťové a proudové části do dvou modulů (a říká tomu DualAmp), čímž zajišťuje nejmenší možný průnik rušení z proudové části do citlivé napěťové. Ve stejném duchu je oddělené i napájení, byť základním prvkem je veliký toroidní transformátor - má ale několik nezávislých vinutí. Obvodové řešení SoundEngine2 kombinuje charakteristiky třídy A a třídy A/B, jde zejména o to (alespoň to tak vysvětluje Hegel), že zesilovač téměř nemá přechodové zkreslení, příznačné pro třídu A/B, aniž by se využívala jakákoliv celková zpětná vazba, naopak se používá adaptivní lokální řešení.

Ani D/A převodník tu není jen tak do počtu - využívá plně symetrické zpracování signálu, soustředí se na minimalizaci jitteru a to mimo jiné za pomoci synchronního upsamplingu.

2018 12 21 TST Hegel H190 4

Výrobce udává u H190 velmi poctivý výkon 150 Wattů do 8 ohm a 250 Wattů do 4 ohm, což by mělo bohatě stačit pro každou příležitost, stejně jako udávaná stabilita až do 2 ohm. Obvody pracují ve frekvenčním rozsahu 5 - 100 000 Hz (bez udané tolerance) a mají odstup signálu a šumu "přes 100 dB". Intermodulační zkreslení s maximální hodnotou 0,01% (19 kHz + 20 kHz) a zkreslení (patrně harmonické, byť Hegel to nijak blíže nepojmenovává) pod úrovní 0,01% (25 W / 8 ohm / 1 kHz) jsou realistické. Působivý pak je tlumící faktor s hodnotou přes 4 000.

Hegel H190 jsme poslouchali ve všech našich sestavách - tedy s OPPO UDP-205 místo Norma Revo IPA-140 a s Harbeth Monitor 30, pak s VPI Scout a Grandinote Celio místo Grandinote Shinai s týmiž reprosoustavami. Pak s KEF LS50 místo Teac NT-503 a Emotiva XPA-DR2 a nakonec s Cambridge CXC místo Cambridge CXA80 s Fischer&Fischer SN-70. O použité kabeláži, filtrech a dalším příslušenství se více dozvíte v pravém sloupci -->.

2018 12 21 TST Hegel H190 6

H190 už patří mezi zesilovače, které nabízí důstojnou a přitom neokázale "normální" kontrolu pěkně odspodu. Rytmická houpavost basové linky v "Pink Panther Theme" ("Test Demo CD Vol. 1" | 2014 | STS Digital | STS-6111134) byla uvolněná, poddajná a vřelá a přitom odvážně hluboká a udržující velmi pěkné oddělení jednotlivých tónů i jejich zakulacenost. Zesilovač umí zabrat pěkně odspodu, ale zůstává přitom pocitově v klidu, neuspěchaný a bez jakékoliv extravagance odkrajuje jeden plný tón za druhým. Je to zvuk neefektní, ale má sílu, má údernost a má řád. Hegel se drží mnohem více než ostatní důstojné nestrannosti a nepřikrášlenosti, na což si možná leckdo bude muset zvyknout. Ale ve výsledku je to velmi, velmi korektní a realistický bas.

Posledních pět slov se dost dobře hodí i na popis středního pásma. Jemný a intimní hlas Julie Stone, klenoucí se v "I´m not yours" ("Groove Into Bits Vol. 2" | 2014 | STS Digital | STS-6111132), byl čistý, tak akorát plný, tak akorát sytý, nepředvádějící se a přitom moc pěkně hladký, pěkně hebký. Srozumitelnost je velmi nekomplikovaná, hlas zní uvolněně a jemně, je tu vzduch a klid a dobře vnímáte i tichý zpěv Juliina bratra Anguse v pozadí. Je to ale celé naprosto neokázalé, velmi netechnické a přitom ani v jakémkoliv ohledu zdůrazněné. Prostě zvuk s nohama na zemi.

2018 12 21 TST Hegel H190 8

Přehršel cinkotu a břinkotu činelů a dalších perkusí v "The Drum Shop" ("The Absolute Sound Reference Vol. 2" | 2016 | STS Digital | STS-6111152) byla svěží, výtečně integrovaná a nepřikrášelná co do tonality i co do detailů, cinknutí má jasný tón a citelný dozvuk, sebekomplexnější moment nevyvede elektroniku z konceptu a zvuk tak zůstává učesaný, hladký a jasný. Zdálo se, že daný charakter působí příjemněji s ve výškách jemnějšími reprosoustavami, jako jsou Fischer&Fischer nebo Harbeth, spíše než s kovovým třpytem KEF - ale ani tam není problém.

Hegel H190 má přes svůj klidný projev a celkově neokázalou reprodukci sil dost, aby uřídil i výbušné rány v Coplandově "Gun Battle" ("Dynamic Experience Classics" | 2014 | STS Digital | STS-6111139). Zesilovač umí dát najevo rozdíl mezi klidnou pasáží a špičkou, umí ji uřídit a dát jí solidní objem. Všeho je tak akorát, hudba je uvolněná, mírná, civilní a přitom nemáte pocit, že by byla v jakémkoliv ohledu nedostatečná, nebo naopak zbytečně exponovaná. Prostě plyne, tam kde má být důraz, tam se Hegel nadechne, ale nepřehání. Je ale fuk, jaké reprosoustavy H190 řídí, s každými si poradil se stejným nadhledem.

2018 12 21 TST Hegel H190 9

To bylo patrné i u "Don´t cry it´s only rhythm" Grace Jones ("Extended Dynamic Experience 1" | 2015 | STS Digital | STS-6111143). Syntetické basové pulsy zvládl zesilovač odehrát pevnou rukou, dal vyniknout jejich struktuře a už pěkně od podlahy byly tóny artikulované, aniž by realistická, civilní samozřejmost a přehlednost polevila cestou k nejvyšším výškám. Zvuk je organicky integrovaný, nic z něj nečouhá, nikde v něm není "mezera" a přestože je hlavním krédem Hegelu neúnavná uvolněnost, když se zaposloucháte, objevíte všechny detaily, které jen můžete chtít.

"Thus saith my Cloris bright" Johna Wilbyeho ("The Absolute Sound Reference Vol. 3" | 2017 | STS Digital | STS-6111164) dokázal zesilovač vyprostit z ozvučnic a spojit bezešvě v pravolevém směru, přičemž nástrojům zvládl dát kolem dokola prostor naplněný vzduchem a lokalizaci nenásilnou, s celkovou velmi nekomplikovanou přehledností. Nemáte pocit, že před vámi vyrostl vycizelovaný hologram, ale naopak organický, živý prostor s hezkými proporcemi.

2018 12 21 TST Hegel H190 11

Že v klidném zvuku Hegel H190 může ve správné kombinaci chytnou i živoucí jiskra, to dokázal ve "Vuolgge Mu Mielde Bassivarrái" od Mari Boine ("Extended Dynamic Experience 2" | 2015 | STS Digital | STS-6111149) - dokázal prodat její mohutnost, ty hluboké basové ornamenty, bohatost barev i zemitost celku, zvuk byl měkce klidný a příjemně vyrovnaný, bez pyšnosti a efektu podaný a ve výsledku tedy - přirozený.

Zesilovač Hegel H190 je seversky elegantní co do vzhledu a technicky spořádaný co do zvukového podání, kterému ale nechybí kontrola a zátah pěkně odspodu nebo realisticky přímočaré a nenačančasné podání všeho ostatního. Navíc rozhodně oceníte to, jak snadno se s H190 (ale vlastně se všemi Hegel zesilovači) žije - možná je tu pro někoho málo analogových vstupů, ale budoucnost koneckonců nepatří aluminiu, ale právě digitálu s čestnými výjimkami a těm bude rozsah v H190 patrně postačovat. Na konci všeho je Hegel H190 realistickým ztvárněním toho, co by "neutrální zvuk" měl být. I díky tomu nemusí sednout ideálně do každé kombinace, ale tam kde sedne, tam se dočkáte high endově ztvárněné hudby, která se blíží ideálu věrnosti tak, jak to jen laťka 100 000,- Kč dovoluje.

Kč 93 000,-

FOTOGALERIE

FOTOGALERIE - VNITŘNOSTI

--- --- --- --- ---

KLADY

+ elegantní vzhled

+ široký záběr konektivity

+ dobře fungující streaming

+ přirozený, neutrální a čistý zvuk

ZÁPORY

- ne v každé kombinaci vyznívá ideálně živě a příjemně - na to je Hegel příliš neutrální

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Image Audio Studio | www.imageaudio.sk 

DOVOZCE: 4CE Distribution | www.hifi4ce.eu 

Image Audio |  4CE Distribution, s.r.o.

200 300 xavian quarta

200 200 epaudio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

200 200 hifi guide

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

200 200 avitsmart

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

1) HLAVNÍ SESTAVA
2) NEARFIELD SESTAVA
3) DOSTUPNÁ SESTAVA
4) VINYLOVÁ SESTAVA
5) MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1]
Grandinote Shinai [4] / [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]
Cambridge CXA80 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205 [1]
Teac NT-503 [2]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71 [2]
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII [3]

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30 [1]
KEF LS50 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Acoustic Energy AE1 Active [2] / [3]

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica [2]
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
TelluriumQ Black [2]
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB) [2]
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [1]
Nordost Red Dawn [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek EVO3 Syncro UNI [1]
IsoTek EVO3 Genesis One [1]
IsoTek EVO3 Titan One [1]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [2]
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

AudioQuest NightOwl Carbon [2]
AKG N700NC
Sennheiser HD 26 Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 3 [1]
Nordost Sort Kones [3]
zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
ATB PC Pro
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

En ten týky...

...dva špalíky, čert vyletěl z elektriky. I když ve známém dětském rozpočítadle se elektrikou myslí tramvaj, vlastně by se v našem malém, trochu zvláštním světě špičkové reprodukce zvuku dal čert najít leckdy i v té elektrice ve zdi a zásuvkách, budeme-li čertem rozumět nejproblematičtější (a patrně i kupodivu nejmasověji ignorované) místo většiny audio sestav.

Číst dál...

AV Integra - akce Peníze zpět 200 200 avs 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Bowers Wilkins Formation 200 200 psg 200 200 wdq zidoo 

Gramofon VPI 22 200 200 spalek 28 200 200 440audio 24 200 200 hifistyl 200 200 melco 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 25 200 200 grandinote 200 200 amarock 2019 200 200 htp

Audio Video Show Praha 2020

corner amarock studio