800 250 loewe

Německý Metz je na českém trhu relativním nováčkem, nepočítáme-li přítomnost blesků a dalšího dobře zavedeného příslušenství k fotoaparátům. Na světě je však už nějakých 70 let (na začátku byly rozhlasové přijímače, v roce 1952 televize a poté blesky a další), takže zkušenosti s výrobou spotřební elektroniky určitě má, za léta své existence si vydobyli cenové místo na slunce kdesi mezi běžnou lepší komercí a opravdu drahými modely značek Bang & Olufsen nebo Loewe. Řada Primus je - jak ostatně název napovídá - současnou vlajkovou lodí jejich televizního katalogu. Poněkud jazykolomně nazvaný model Primus 55 FHDTV 200 twin R pak pro změnu tvoří špičku této řady, takže je vlastně vlajkovou galeonou celé firmy.

Analyzujeme-li si název této televize, objevíme vlastně všechny její stěžejní vlastnosti. Krom úhlopříčky LCD obrazovky 55 palců, tedy nějakých 140 cm, vysvítá z názvu také Full HD TV rozlišení (plných 1920x1080 bodů), které se přenáší na zobrazovací panel 200x za sekundu a to paralelně přes dva tunery - na výběr jsou digitální i analogové, kabelové i satelitní. Tolik informací z tak (relativně) málo slov. Co je třeba dále zjistit z katalogu je třeba podsvícení obrazovky diodami LED. Na rozdíl od mnoha jiných výrobců Metz odebírá od asijských subdodavatelů panely, které jsou rozděleny nejen do devíti sekcí kvůli lepšímu ovládání kontrastu a podsvícení, umí také diody zcela zhasnout, což vytváří opravdu černou...ehm, černou.

Koncepce televize je plně modulární, ostatně stejně jako všechny ostatní televize včetně těch nejlevnějších. V základní ceně naleznete šasi s obrazovkou a dvěma tunery dle volby, vřele bych doporučil investici dalších deseti „Palackých" do zvukového modulu, který nejen že docela hezky ozvláštňuje design této televize, ale navíc i překvapivě dobře hraje. Zda zainvestujete peníze i do stojanů už je čistě na vás, Metz myslí na snadné umístění na stěnu, stůl i podlahu.

Co se týče portové výbavy, připojíte téměř cokoliv a téměř jakkoliv - nad běžný standard vyčnívá vstup / výstup USB pro kopírování dat na externí HDD, zálohu nastavení televizoru na flash disk (pokud hodláte úplně stejně naladit a nastavit další televize nebo chcete mít prostě jen zálohu), aktualizaci firmware a pro přehrávání fotek ve formátu JPEG, což sice bude nejčastěji používaná funkce podobného vstupu, je ale trochu škoda, že výrobce neumožnil i přehrávání dalších formátů typu DivX apod. Neobyčejný je také integrovaný rekordér s pevným diskem o kapacitě půlkulatých 500 GB, majících stačit na uložení 100 hodin v HD kvalitě nebo dokonce 500 hodin v kvalitě běžné. Pro příjem placených kanálů pak můžeme zasunout do CI slotů až dvě karty, čímž teoreticky přichází do úvahu i maximální možné zaplnění programových pozic, v nichž si můžeme uložit na 2000 kanálů.

U každého z těchto kanálů je pak přes zdánlivě složité, ale po prvním průchodu logicky strukturované a přehledné menu a funkční klávesy možno nastavit přehršel parametrů od kontrastu, zvukového profilu, profilu obrazu (pro sport, filmy, ..............) až po nejmenší jiné detaily. Vyhrát si prostě můžete konfigurace kanálů až do soudného dne, který vám pak dost možná bude díky kvalitě zvuku a obrazu Primus 55 připadat poněkud fádní, nebarevný a zvukově plochý. Ale ne, to je samozřejmě nadsázka...

Hezkou součástí výbavy, odpovídající také úrovni celého televizoru, je kompletní česká lokalizace včetně nápovědy (honosně nazvané „on-screen uživatelská příručka", tedy de facto plnohodnotný manuál, jen mnohem pružněji dostupný než v tištěné formě, protože se vám sám nalistuje k sekci o momentálně používané funkci). Samozřejmostí je pak plná integrace nahrávání přímého (po prvotním objevu kudy kam přes funkční klávesu je to otázkou dvou, možná tří vteřin) i časovaného (dle EPG nebo přímým zadáním času a délky nahrávky) a nakonec také střihu programů, kdy není problém vystříhat si reklamy nebo nejlepší okamžiky ze zápasu.

Metz Primus 55 nemá nejmenší problém, co se týká zobrazování - podmínkou ale je zvolení vhodného profilu zobrazení; týká se to hlavně zobrazení prudkých pohybů, patrně dosud nejslabšího článku ve schopnostech plochých zobrazovačů. Optimalizovaná nastavení z Metzu ale odvedou dobrou práci a ani vysílání hokeje nebo amerického fotbalu v HD rozlišení pak netrpí rozmazáváním kontur a dalšími nepřesnostmi víc než je v pohodě únosné i pro náročného diváka. Stejně tak kontrast patří na špičku současných LCD televizorů - třeba Temný rytíř na Blu-ray nosiči nechá nahlédnout i do detailů, které by na dnešním průměrném zobrazovači byly pouze jednolitou černou skvrnou. Inu, technologie jde prostě dopředu.

Podání barev hodně závisí na tom, kolik trpělivosti mu věnujete - Metz se dokáže přizpůsobit čemukoliv, co si vymyslíte, od vyšisovaných tónů až po rozlité tempery, stačí jen trocha trpělivé práce s ovladačem. Budeme-li ale hodnotit tovární nastavení, Primus 55 sází spíše na decentní realitu, kdy tráva je zelená, ale ne jako namalovaná na vojně, kdy nebe je modré, ale ne nakreslené autory Simpsonových a kdy pleťové tóny neznamenají barvu čerstvě umytého čuníka.

Protože obraz patří právem na vrchol své kategorie a navíc je plně modifikovatelný širokou škálou uživatelských nastavení, vlastních i přednastavených profilů a myriád kombinací všech hejblátek a šoupátek, není třeba ho dále rozebírat a zůstaneme spokojeni s tvrzením, že bude vyhovovat dříve či později každému. Samostatnou a překvapivou kapitolou je zvuk, respektive mohutné a efektní, navíc příjemně čisté a dobře poslouchatelné podání dvoupásmového otevřeného soundbaru. Na ozvučení velké místnosti či pro maximálně „kino" zážitek stačit určitě nebude, ale jako snesitelně naceněný doplněk pro každodenní použití či dokonce i pro běžné sledování filmů bohatě stačí a uspokojí. O zbytek se pak postará domácí kino, které se u majitele televizoru této cenové kategorie předpokládá. Mimochodem - o kousek lepší zvuk už musí např. Loewe Reference řešit externími elektrostatickými reprosoustavami s velkým doplňkovým subwooferem, což dle mého o kvalitě soundbaru docela dost vypovídá.

Metz Primus 55 se svými kvalitami řadí na momentální vrchol, mezi vyvolené značky pro opravdu náročné zákazníky, kteří chtějí skvělý obraz, široké možnosti, snadné soužití a ke všemu vlastní výrazný styl a perfektní kvalitu provedení. Metz Primus 55 k tomu ještě přidává cenu řádově nižší, než mají známější a přeci jen mnohem více designově orientované a prestižněji postavené výrobky značek Loewe a B & O. Co víc, Metz nabízí nezanedbatelný pocit, že dobře investovaných 150 000,- bylo zaplaceno za opravdu funkční, trvalý a promyšlený výrobek, který - pokud se naučíte s ním žít - poskytne všechno, co moderní milovník dobrého obrazu může potřebovat.

Kč 139 990,- (+ 9 990,- za zvukový modul, + 7 790,- za stolní a + 12 990,- za podlahový stojan)

--- --- --- --- ---

KLADY

+ výrobní provedení, na němž je znáz in-house vývoj a výroba v Německu

+ modulární systém „dodej si co chceš"

+ komfort 500 GB HDD přímo v televizi

+ kompatibilita se všemi dostupnými standardy

+ jasný, ostrý a rychlý obraz, adekvátní cenové kategorii

+ české prostředí, výborně integrovaná nápověda a vůbec snadné soužití

ZÁPORY

- ovládání chce někoho zkušeného, aby vás poprvé provedl (pak už je to hračka)

- design je spíš bytelný, nadčasový a nenápadný než vysloveně krásný

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

Perfect Sound Group

http://www.perfectsoundgroup.cz/  - Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 272 658 390

Přijďte si poslechnout Xavian Quarta

Audio kabely Dynamique Audio

200 200 epaudio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

200 200 hifi guide

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

Rodel Audio

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

1) HLAVNÍ SESTAVA
2) NEARFIELD SESTAVA
3) STŘEDNÍ SESTAVA
4) VINYLOVÁ SESTAVA
5) MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205 [1]
Teac NT-503 [2]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII [3]

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30 [1]
KEF LS50 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Acoustic Energy AE1 Active [2] / [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica [2]
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB) [2]
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [1]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek EVO3 Syncro UNI [1]
IsoTek EVO3 Genesis One [1]
IsoTek EVO3 Titan One [1]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [2]
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

AudioQuest NightOwl Carbon [2]+[5]
AKG N700NC
Sennheiser HD 26 Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 3 [1]
Nordost Sort Kones [3]
zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
ATB PC Pro
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Pozitivní vlny

Musím přiznat, že potom, co až nečekaně hladce proběhla Audio Video Show Praha 2020, měl jsem pocit, že je všechno v pohodě a klidu. Stačilo ale pár dní a situace se zamotala do toho nepříjemného a vlastně trochu depresivního stavu, ve kterém se celý svět nachází. Kdy víc než právě teď tak je dobré uvědomit si pozitivní sílu hudby (zesílené samozřejmě adekvátně pozitivním aparátem...).

Číst dál...

AV Integra - akce Peníze zpět 200 200 avs 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Bowers Wilkins Formation 200 200 psg 200 200 wdq zidoo 

Gramofon VPI Studio Špalíček - Ostrava 28 200 200 440audio 24 200 200 hifistyl 200 200 melco 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 25 200 200 grandinote Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio