Přestože celkový počet výrobců techniky pro věrnou reprodukci zvuku se pohybuje ve stovkách, dost možná i v tisících, najdou se mezi nimi vlastně pouze dva výrobci, v jejichž katalogu nenajdeme nic jiného než subwoofery. Jde o lexingtonský Sunfire (dnes už ale s mnohem širším záběrem) a (patrně nejen) v našich zeměpisných délkách a šířkách mnohem známější Velodyne, mající náskok nejen prodejní, ale také technologický. Však ještě aby jej neměli, když David Hall, zakladatel firmy, vyvíjí mimo jiné i radary a mapovací systémy a právem se tak dá nazvat renesanční myslí?

Řada SPL je už dle svého názvu (Small Plays Loud) známá tím, že z malého rozměru skříně dokáže vygenerovat zvuk, který uslyší i sousedi... vašich sousedů. SPL-1000 je prostředním modelem řady, již podle názvu lze odvodit přítomnost desetipalcového (25ti centimetrového) měniče, existují ještě varianty s o dva palce menším a o dva palce větším reproduktorem.

Co však všechny modely spojuje je přítomnost digitálního zesilovače vlastní konstrukce s obřím výkonem 1200 W, který v dynamických špičkách dokáže vzrůst ještě na dvojnásobek. To už by mělo zaručit perfektní kontrolu nad zvukem v každém okamžiku. Dalším spojovacím znamením je také využití reproduktorů s masivními gumovými závěsy a dlouhým zdvihem, to vše uloženo ve skutečně masivní uzavřené ozvučnici - ta u modelu SPL-1000 Ultra váží při rozměrech cca 33 x 34 x 40 cm dvacet kilogramů.

V referenčním tolerančním pásmu -3dB nabízí Velodyne SPL-1000 Ultra frekvenční rozsah 23 - 120 Hz, měřitelná odezva je pak v pásmu 13 - 240 Hz, ovšem již s takovým poklesem, že se jedná skutečně pouze o teoreticky měřitelné hodnoty, v běžném „hudebním" provozu nevyužitelné.

Elegantní, jednoduše tvarovaná ozvučnice hostí reproduktor uprostřed čelní stěny, nad ním je pak malý panel s tlačítkem pro zapnutí a vypnutí (které reaguje snad až příliš ochotně a není problém jedním nešetrným stiskem subwoofer zapnout a vypnout několikrát během pár vteřin), s malým displejem, zobrazujícím jednoduché základní provozní informace, s ovládáním hlasitosti a v neposlední řadě s konektorem pro připojení dodávaného měřícího mikrofonu.

Zadní strana pak ukrývá krom standardní „napájecí" části se vstupem pro silový kabel a tlačítkem On / Off dva páry RCA konektorů - jeden pro vstup signálu a druhý pro průchozí výstup signálu. Nahoře je poté nastavení přechodového kmitočtu - omezení horní hranice aktivity subwooferu může být v rozmezí 120 - 40 Hz. Dále zde najdeme opakující se ovládání hlasitosti, nastavení automatického vypínání v případě nečinnosti a reproterminály pro vstup „speaker level". Konektor pro externí IR ovládání a konektor typu trigger pro automatickou aktivaci v rámci inteligentního ovládání jsou vybavením, které snad ani není třeba zmiňovat.

Subwoofer se nejpohodlněji ovládá dodávaným dálkovým ovladačem tvaru a velikosti kreditní karty, který lze velmi chytře a komfortně magneticky připnout na zadní stěnu ozvučnice. Chytré a jednoduché. Pomocí tohoto ovladače se nejen nastavuje základní hlasitost, ale také aktuálně aktivní přednastavený režim integrovaného DSP procesoru (k dispozici jsou 4, každý je skutečně výrazně jiný), nastavuje se zde také fáze a subwoofer lze vypnout a zapnout. Dálkovým ovládáním se také aktivuje program automatické kalibrace.

Malá část poslechového testu proběhal také s nezkalibrovaným subwooferem, respektive s nastavením zjevně ze zcela jiného prostoru. Procedura kalibrace je až neslušně jednoduchá - stačí mikrofon umístit do očekávané poslechové pozice, chvíli podržet správné tlačítko na ovladači, přečkat zhruba minutu dunění a voilá - je hotovo. Rozdíl je pak nad očekávání slyšitelný od prvních tónů. Přesnější, definovanější a snáze čitelný zvuk, to jsou hlavní dojmy po aplikaci korekce.

Poslechové testy probíhaly na různých sestavách, jimž vévodila dvojice integrovaného zesilovače a cd přehrávače Primare - konkrétně modely I-30 a CD-31. Dalšími přístroji pak byly Naim CD5i, Naim UnitiQute či dělený zesilovač Vincent SA-T1 / SP-331MK. Reprosoustavy hrály především Harbeth Monitor 30, ale též AdamVox SET/HE-W-ET nebo Xavian Primissima. Kabeláž byla porůznu smíchána ze značek Proson, Vincent, KrautWire, Monster Cable a Van Den Hul (symetrické spojení komponent Primare). Výrazně neadekvátním, ale alespoň nějakým soupeřem byl subwoofer Jamo A70.

Jako první pro zajímavost do mechaniky putovalo CD s testovacími a pro prvotní nastavování subwooferu určenými kmitočty z dílny Boba Katze. Jedná se čistě o basovou složku, o tóny bez hudebních melodií a rytmů, ale i přesto si lze určitý obrázek udělat. Protože toto CD už „prošlo" i několika dalšími subwoofery různých kategorií (stačí se podívat do našeho Archivu, do samostatné sekce Subwoofery i do Domácího kina), dá se říci, že nejnižší pásmo z žádného z nich dosud nezněly tak jistě, pevně a přesně. První zvukový dojem na jedničku.

Rozdíl v podání basy Michaela Arnopola na nahrávce „Companion" Patricie Barber za přítomnosti Velodyne, Jamo v systému a zcela bez subwooferu je obrovský. Ačkoliv je nástroj dominantou úvodní skladby v zásadě ve stále stejné míře, zcela bez sub-basové jednotky je to jako kdyby stál za zdí, Jamo zeď promění v plentu a teprve Velodyne ukáže skutečný rozměr, barvu a zvuk nástroje.

I bas u rychlostně náročných kousků typu „Iowa" amerických Slipknot - konkrétně v poeticky nazvané skladbě „People = Shit" - nepůsobí dojmem ztráty detailu nebo transparentnosti, membrána i zesilovač stíhají prokreslit několik nezávislých a ve zběsilém tempu bušících bubenických souprav. Zvukové podání je hutné, kompaktní a na daný objem ozvučnice neuvěřitelně úderné. Potvrzuje se zde heslo řady Small Plays Loud.

Vokální skladby typu Rutterova „Requiem" sice zdánlivě na první pohled žádný přínos z přítomnosti subwooferu v reprodukčím řetězci mít nebudou, opak je ale pravdou. Zrovna v této konkrétní skladbě sbor občas podbarvuje chrámový pedál. SPL-1000 dokáže jeho zvukem naplnit celý prostor od podlahy po strop a vtisknout tak reprodukci objem a sílu. Nejnižší tóny tu dokonale navozují a podtrhují až bohabojnou sakrální atmosféru.

Až neuvěřitelný detail a objem, výborně načrtnuté textury, to vše je společným jmenovatelem spodního pásma každé skladby přehrané s Velodyne SPL-1000 Ultra. Dokonce i velký buben v závěru „Velké brány Kyjevské" působí uvěřitelně velký - byť třeba KEF Muon nebo Cabasse La Sphére samozřejmě vytvoří jeho obraz věrněji, na tak malý objekt je výsledek prostě skvělý.

Velodyne SPL-1000 Ultra není levný. Nemůžete-li si ale z jakéhokoliv důvodu dovolit mít v poslechovém prostoru velké reprosoustavy, dokáže tisícovka velmi dobře doplnit téměř jakékoliv bedny, které budete chtít používat. Stejně tak i u celopásmových reprosoustav může dopomoci „dorovnat" problémy místnosti. Navíc je díky automatické kalibraci neuvěřitelně snadné jej ustavit v prostoru i systému. Nemluvě již o tom, že zvuk je bezchybně dynamický, prokreslený, rychlý a pevný v takové míře, že ani skutečně high-endovým reprosoustavám neudělá ostudu. Jistě, mohl by to být ještě o kousek lepší subwoofer - ale od toho je tu přeci vyšší model, ne?

Kč 39 990,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ kompaktní rozměry a přesto velký zvuk

+ přesný, rychlý a čistý bas

+ automatická kalibrace

ZÁPORY

- pokud chcete do subwooferu investovat podobné peníze, pak vlastně nic

- možná tlačítko zapínání / vypínání přímo na přístroji je až moc citlivé

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

High-End Audio Studio

http://www.highend.cz/ - Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 224 256 844

Přijďte si poslechnout Xavian Quarta

Audio kabely Dynamique Audio

200 200 epaudio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

200 200 hifi guide

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

Rodel Audio

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

1) HLAVNÍ SESTAVA
2) NEARFIELD SESTAVA
3) STŘEDNÍ SESTAVA
4) VINYLOVÁ SESTAVA
5) MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205 [1]
Teac NT-503 [2]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII [3]

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30 [1]
KEF LS50 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Acoustic Energy AE1 Active [2] / [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica [2]
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB) [2]
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [1]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek EVO3 Syncro UNI [1]
IsoTek EVO3 Genesis One [1]
IsoTek EVO3 Titan One [1]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [2]
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

AudioQuest NightOwl Carbon [2]+[5]
AKG N700NC
Sennheiser HD 26 Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 3 [1]
Nordost Sort Kones [3]
zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
ATB PC Pro
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Pozitivní vlny

Musím přiznat, že potom, co až nečekaně hladce proběhla Audio Video Show Praha 2020, měl jsem pocit, že je všechno v pohodě a klidu. Stačilo ale pár dní a situace se zamotala do toho nepříjemného a vlastně trochu depresivního stavu, ve kterém se celý svět nachází. Kdy víc než právě teď tak je dobré uvědomit si pozitivní sílu hudby (zesílené samozřejmě adekvátně pozitivním aparátem...).

Číst dál...

AV Integra - akce Peníze zpět 200 200 avs 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Bowers Wilkins Formation 200 200 psg 200 200 wdq zidoo 

Gramofon VPI Studio Špalíček - Ostrava 28 200 200 440audio 24 200 200 hifistyl 200 200 melco 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 25 200 200 grandinote Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio