2015 07 14 TST HiFiMAN HE 1000 1

Sluchátka dnes dělá téměř úplně každý. Je to jaksi trendy. Jenže opravdu dobrá, opravdu high endová a opravdu imponující sluchátka umí jen málokdo. Za vynikající lze považovat vrcholné modely tradičních velkých značek jako Sennheiser a beyerdynamic, ale i takových jako Grado, či top model nového, dravého hráče OPPO. Své si chce urvat i Audeze, Ultrasone nebo nově i Pioneer. Společné pro ně všechny je to, že jsou brány více či méně jako high endoví hráči. Když se ovšem řekne HIFIMAN, vyvstane - alespoň pro většinu lidí - spíše více otázek, než jasné nadšení. Ostatně jde o velmi mladou značku, založenou teprve v roce 2007.

Sídlí v moderním městě Tchien-ťin na ústí řeky Chaj-che v severní části Čínské lidové republiky. Jde nicméně o firmu s mnoha kancelářemi, vývoj a výzkum probíhá v Šanghaji, vývoj software pro firemní přehrávače v Šen-čenu a tak dál a tak dál. Právě tahle firma si však nyní dovolila uvést jedna z nejdražších sluchátek na současném trhu, nepočítáme-li produkty STAX, které však tvoří svou vlastní kategorii. A nepočítáme-li pochopitelně asi nejdražší sluchátka, která si dnes můžete koupit, kterými jsou Sennheiser Orpehus - ač nejsou již dlouho v produkci, pořád se dají z druhé ruky pořídit; za kus ve slušném stavu včetně dedikovaného lampového zesilovače dáte plus mínus 3/4 milionu Kč.

2015 07 14 TST HiFiMAN HE 1000 2

HIFIMAN vytvořil model HE1000, magneto-planární sluchátka s ambiciózní cenou již v zásadě na dohled stotisícové mety. To je odvážná liga pro libovolného výrobce, zvláště když za zhruba polovinu této částky lze koupit sluchátka, ze kterých už se ježí chlupy i tam, kde jste ani nevěděli, že je máte.

HE1000 jsou velice pěkná sluchátka, to se jim musí nechat. Kombinace kovu, kůže, dřeva a elegantně působících linií je víc než zajímavá. Kapkovité otevřené mušle kovové konstrukce, velký týlní most a velká kožená hlavová opěrka váží dohromady ani ne půl kila, takže se na hlavě sice pronesou, ale ne zase tak dramaticky, jak by se mohlo zdát od prvního pohledu.

2015 07 14 TST HiFiMAN HE 1000 3

Velké kapkovité mušle jsou hluboké, bohatě polstrované a velice pohodlné, i když chvíli trvá, než si je usadíte na ucho, aby bylo tak nějak ve středu mušle. Zvenku je mušle "zamřížovaná", mezery jsou pak vyplněny ještě další sítí jemňoučkého kovového "plotu", za kterým ale už najdeme membránu a magnetický systém.

Membránu tvoří jemňoučká folie s tloušťkou jednoho nanometru, která je tak lehká, že když ji pustíte, téměř pluje ve vzduchu. Je tak tenká, že je okem téměř neviditelná. Je také protkána sítí kovových žilek, díky kterým drží pevně v magnetickém poli. To tvoří asymetricky rozložené pole magnetů. Ty vnější jsou zřetelně větší, než ty vnitřní, což by mělo napomoci směřovat zvuk příměji k vám. Stejně tak poměrně hodně otevřené mušle méně odráží zvukové vlny zpět k uchu. Asymetrický magnetický systém prý výrobce vyvíjel sedm let.

2015 07 14 TST HiFiMAN HE 1000 4

HIFIMAN tak trochu šetří informacemi, nicméně dozvíte se, že HE1000 jsou v zásadě docela "jednoduchá" sluchátka, mají až "mobilní" impedanci 35 Ohm s výkyvem +/- 3 dB, citlivost je ale na poměry sluchátek spíše nižších 90 dB. Frekvenční rozsah (bez udané tolerance) je 8 - 65 000 Hz, což ale mnohý výrobce napíše ke špuntům za pár stovek. Na rozdíl od takových bychom ale neměli problém to HE1000 uvěřit.

HIFIMAN HE1000 jsou skutečně velká sluchátka s velkými mušlemi a membrány jsou také poměrně daleko od uší. U takových povětšinou bývá bas dobrý a nejinak na tom jsou právě tato. Cello Alisy Weilerstein v Kodályho "Sonátě pro sólové cello op. 8" ("Solo" | Qobuz | FLAC | 24 - 96) bylo prostě nádherné, jeho spodní tóny hluboké, především ale výborně definované, plné nuancí, s možností snadno sledovat průběh tónu od jeho vzniku, přes jemné vibrace až po doznívání, vše je pod kontrolou. Snad jen bylo cítit, že HE1000 mohou jít ještě o kousek dál, ale k tomu by bylo zapotřebí pravděpodobně ještě chvíli vybírat dokonale ladící elektorniku. HE1000 jsou také docela dost hladová sluchátka a třeba ani solidní ASUS Xonar Essence One MUSES MKII jim nedokázal ve spodním pásmu dát impuls takový, který by jich byl hoden. Ale s Burson Audio Conductor Virtuoso již HE1000 dokázaly struny úchvatně rozeznít a krátké drnknutí s sebou neslo i pocit rozechvění vzduchu kolem nástroje a nebyl cítit žádný úbytek energie.

2015 07 14 TST HiFiMAN HE 1000 5

Moc se nám líbila i celková transparentnost sluchátek a jejich otevřenost (tedy zvuková, ne jen ta fyzická...). "Get Behind the Mule" Johna Hammonda ("Head-fi: Open your ears" | Chesky | FLAC | 24 - 96) byla krásně čistá, prokreslená skutečně do hloubky a hudba zcela přirozeně dýchala. Bylo cítit rezonance kytary, vokál pak působil tak blízký a jasný, jako kdyby skutečně byl přímo u vás. Plasticita, až 3D efekt a detailů, že by i statečný muž zaplakal. HIFIMAN HE1000 mají střední pásmo skutečně vybroušené, nepotřebují k tomu ale ani tvrdý zvuk, jaký často budí dojem vysoké detailnosti. HE1000 zůstávají spíše kultivovanější, byť při vyšších hlasitostech jejich rychlé membrány umí třeba u kovových strun také trochu seknout.

2015 07 14 TST HiFiMAN HE 1000 6

Lehoučké, zvonivé kovové perkuse v prvních vteřinách singlu "Wichita Lineman" od Barb Jungr (Naim | FLAC | 24 - 96) jsou ošidné - často zní nacinkaně (to u expresivních sluchátek), často i příliš jednolitě (to u jemných, která nedokážou přesně rozlišit jeden každý tón). HIFIMAN HE1000 se kloní spíše k expresivnějšímu podání, kov je mírně zvonivý, rozhodně pak energický a pronikavý. Máte ovšem přesný přehled o počtu zvonečků a cinkátek, snad i o jejich pohybu ve vzduchu, jak se mírně vlní zleva doprava a zpět po každém rozeznění, což nebývale pomáhá pocitu hloubky nahrávky. Rozlišení je excelentní, kovovost výtečně trefená a sluchátka udržují tón ve hře hodně dlouho, dokonce i na hranici slyšitelnosti téměř před dozněním je mezi ostatními zvuky rozpoznatelný.

Dynamika je silnou, ale paradoxně i slabší stránkou HIFIMAN HE1000. Musíte je totiž pořádně nakrmit, aby začala svůj dynamický potenciál pořádně využívat, nerozehrávají se i přes své papírově "snadné" parametry vůbec snadno. Burson se zdál jako solidní partner, pokud ale chcete hrát nahlas (a že HE1000 nahlas hrát umí, na to pozor - díky jejich čistotě je až příliš lehké dostat se do vysloveně nezdravých poslechových úrovní), patrně budete potřebovat nějaký malý jaderný reaktor se sluchátkovým výstupem, abyste je uživily a vytáhli z nich poslední procenta jejich potenciálu. Stejně tak neumí HE1000 hrát úplně potichu, potřebují přeci jen trochu naložit, řekněme alespoň na realistickou poslechovou hlasitost, kde se vše teprve správně prohloubí a poskládá. Tohle jednoduše nejsou sluchátka na noční švitoření. Pokud jim splníte podmínky, užijete si i Bachův "Koncert č. 2 v F dur, BWV1047" z cyklu Braniborských koncertů v podání Freiburger Barokorchester (FLAC | 24 - 96). Nástroje mají věrně trefené proporce, zaznívají samozřejmě, s jistotou a plností, v orchestru je pořádek a reprodukce dýchá, dynamické špičky jsou rázné a energické.

2015 07 14 TST InAkustik LS 1603 6

HIFIMAN HE1000 mají excelentní rozlišení (opět nutno podotknout, že ne úplně potichu), dá se říci, že co je na nahrávce (a neztratí se cestou po kabelech a obvodech elektroniky), to dostanete i do uší. I v jednoduché "Good morning little schoolgirl" Muddyho Waterse ("Folk Singer" | HD Tracks | FLAC | 24 - 192) najednou rozpoznáte drobnosti v pozadí, které jste předtím neslyšeli, nebo je nevnímali tak konkrétně. Příkladem budiž třeba i to, že slyšíte paličku rozrážející svým švihem vzduch těsně předtím, než dopadne na bicí. Nebo Watersův hlas, který působí plasticky a jako když s sebou bere do vašich uší i tělo. Nebo kytara a pohyby prstů po hmatníku, jen lehoučké a svižné, ale přesto naprosto jasné. Právě takové detaily pomáhají utvářet pocit, že "jste tam", jakkoliv to u sluchátkového poslechu není jednoduché.

2015 07 14 TST HiFiMAN HE 1000 8

Velké mušle s membránami dál od uší, jak už jsme říkali, často poskytují i dojem vzdušného prostoru a dění mimo hlavu, tj. interpret nesedí kdesi mezi vašima ušima. HE1000 takové ale tak úplně nejsou, i ve velice vzdušné a lehké "Gadamaylin" od I Ching ("Head-fi: Open your ears" | Chesky | FLAC | 24 - 96) stále cítíte, že zvuk se sice posouvá mírně mimo vaši hlavu, ale jen mírně, stále zůstává v mušlích. Šíře prostoru tak není vůbec špatná, ale v téhle, řekněme absolutní, cenové kategorii umí některá sluchátka víc. Na druhou stranu umí ale HIFIMAN skvěle lokalizovat nástroje a zvuky, nejpřekvapivější je ale přítomnost výškové informace, tj. že cvrlikání ptáčků v úvodu skladby je skutečně nahoře a šepot hlasů skutečně dole, rozvrstvení do hloubky je pak slušné. Když začnou hrát nástroje, jejich lokalizace je precizní, HE1000 jsou prostě velmi přesná a jistá sluchátka.

Co jsme hodně ocenili, to byla schopnost HIFIMAN HE1000 "rozmontovat" a přehledně znovu složit i takové ty trochu zauzlované nahrávky. I divokou, tvrdou "Guilty all the same" od Linkin Park ("The Hunting Party" | HD Tracks | FLAC | 24 - 96) sluchátka svou přesností rozmotala, nechala hrát každou nástrojovou linku izolovaně, takže najednou slyšíte konkrétně třeba i stopu elektroniky, která povětšinou zůstává téměř skryta v chaosu pozadí. O výborné odsýpání skladby se postarala razantní bicí s impaktem a vůbec to byla našlapaná jízda s velkou porcí energie.

2015 07 14 TST HiFiMAN HE 1000 9

HIFIMAN HE1000 patří právem do nejvyšší sluchátkové ligy. Tedy minimálně svým zvukem, svými materiály a jakkoliv je to subjektivní, i svým designem. Pokud jim seženete odpovídající elektroniku, odmění se vám čistotou, dynamičností, konkrétností a pocitem, že jste blízko hudbě a to s naprostou samozřejmostí. Pravda, v jejich kovové konstrukci to občas skřípne, jsou hladovější než Otesánek a v podání šířky a hloubky prostoru jsou i o něco talentovanější soupeři. To ale v zásadě nejsou problémy, co by vás mohly trápit. Tím je snad jen cena, nastřelená opravdu hodně, hodně vysoko; cena, která je citelněji dál, než by zasluhoval rozdíl oproti konkurenci. Na druhou stranu jsme ale v nejvyšší lize a tam už se na peníze prostě zase až tak nehraje...

Kč 74 990,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ dynamika

+ rozlišení

+ konkrétnost a spojitost přednesu

+ pocit živosti a skutečně plný rozsah

ZÁPORY

- příplatek proti konkurenci je příliš vysoký

- kovová konstrukce občas trochu povrzává

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Empetria | www.empetria.cz 

Přenosky Ortofon

XAVIAN - ručně vyráběné reprosoustavy

GMG Power

Audio kabely Dynamique Audio

200 200 epaudio

AV Center

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

Rodel Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA80 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205 [1]
Emotiva ERC-4 [2]
Teac NT-503 [2]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII [3]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
Xavian Quarta [1]
KEF LS50 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [3]
+ Rega Elys 2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [1]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
Mudra Powerchord
ZenSati Authentica [2]
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Aquarius
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

AudioQuest NightOwl Carbon [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 3 [1]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
zakázkové stojany pod Harbeth
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5
iMac 27" (2020) + Audirvana [2]

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 1.5
ATB PC Pro
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Pozitivní vlny

Musím přiznat, že potom, co až nečekaně hladce proběhla Audio Video Show Praha 2020, měl jsem pocit, že je všechno v pohodě a klidu. Stačilo ale pár dní a situace se zamotala do toho nepříjemného a vlastně trochu depresivního stavu, ve kterém se celý svět nachází. Kdy víc než právě teď tak je dobré uvědomit si pozitivní sílu hudby (zesílené samozřejmě adekvátně pozitivním aparátem...).

Číst dál...

 

Všechny nepravidelníky

HiFiGram

Dynaudio Contour i 200 200 avs 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Amarock Studio