Německý Sennheiser zcela určitě nepotřebuje představovat - však kdo by neznal jméno, které stálo u zrodu moderních sluchátek a mikrofonů? Minimálně pak jistě každý z laskavých čtenářů zaznamenal smutnou skutečnost, že první nositel tohoto příjmení, prosadivší se v audio oblasti, skonal v pondělí 17. května 2010 krátce po svých 98. narozeninách - a fakt, že zprávy o úmrtí Prof. Dr. Fritze Sennheisera byla plná velká i malá, celosvětová i lokální média, nejlépe vypráví o jeho důležitosti a o hloubce jeho zářezu do špalku historie reprodukovaného zvuku.

Pomineme-li mezi audiofily jednoznačně nejoblíbenější řadu HD (v čele se skutečně jedinečnými HD 800), najdeme v katalogu ještě modely bezdrátové, pro DJ, s mikrofonem, sluchátka stylová, skladná či sportovní. A........in-ear, neboli lidově „pecky". V jejich čele stojí řada IE, považovaná za momentálně nejlepší sluchátka do ucha, hned v závěsu je ale CX Series, sahající od vyšší střední třídy s cenou kolem tisíce korun až k právě dnes představovanému modleu CX 980, tvořícímu spolu s již zmiňovanými modely IE jakýsi „peckový high-end"

Nikdy jsem si nemyslel, že zrovna sluchátka, která si musíte vecpat do zvukovodu a nějakým zázrakem je tam přimět zůstat a hrát, mohou být skutečně vážně míněným zdrojem zvuku, byť se všemi omezeními, které na cestách mohou nastat. Jsem sice hrdým majitelem Koss The Plug, což jsou ovšem levňoučké špuntíky, určené pro chvíle, kdy nemohu mít na uších v provozu Koss Porta Pro (nebo kdy těmto zase jednou utrhnu při provozu kabel). Přestože nehrají špatně, mají své jasné limity a očekávat třeba bas či výšky nepřefiltrované přesýpaným pískem je nemístný optimismus. I proto jsem se cítil dost divně - přes veškeré ujišťování, že budu překvapen -, když jsem si odvážel tyto maličké Sennheisery.

Jaké bylo doopravdy mé překvapení, když jsem je tedy přes redukci připojil k telefonu, který dosud se vším fungoval obstojně, a....zněly hrozně. Naprosto nepředstavitelně ukřičeně, nevyrovnaně, bez basu a celkově prostě tak, že bych se je neodvážil porovnat ani s těmi, které jsem kdysi dostal zdarma ke svému prvnímu mp3 přehrávači. Nicméně už kvůli opravdu vysoké pořizovací ceně a všeobecně kladným ohlasům jsem je zase odložil s tím, že budu dělat závěry až po připojení ke známé sestavě a k vhodnému přístroji. Když jsem tedy dorazil domů, nasadil jsem na CX 980 redukci a zapojil je do sluchátkového výstupu zesilovače Marantz KI Pearl a zcela upřímně a bezděčně se má brada vydala zkoumat krásny plovoucí podlahy. Jistě, HD 800 z těchto sluchátek nikdy nebudou, ale musel jsem okamžitě přehodnotit všechny své předsudky ohledně velikosti a schopností špuntů. Navíc jsem se prostě přesvědčil, že „high-end špunty" vyžadují také „high-end přehrávač" (iPod, iPhone nebo třeba Sony Walkman jsou ta správná liga, pro příklad u Creative X-Fi už je to na pováženou) a není prostě možné je provozovat na čemkoliv obyčejném.

Sennheiser uvádí, že tato intraaurální dynamická sluchátka jsou schopna reprodukovat tóny od 16ti Hz do 24 000 Hz, přičemž svou impedancí 32 Ohm jsou zaměřena i k těm nejobyčejnějším přenosným zdrojům signálu. O tom vypovídá i pouze 3,5 mm jack těchto 20g vážících pecek. Ten má poměrně netypickou a zajímavou možnost být v polovině „zlomen", čímž si může uživatel vybrat, zda mu více vyhovuje úhlový nebo rovný konektor. Od konektoru k samotným sluchátkům, umístěným na druhém konci typicky „ypsilonovitě" se dělícího drátu, naměříte 1,2 metru, tedy vzdálenost dostatečnou. Zhruba ve 2/3 trase najdeme také pasivní regulátor hlasitosti, jakýsi posuvník, omezující průchod signálu. Nejsem příznivcem regulace zvuku přímo na sluchátkách, přesto musím říct, že možnost třeba v autobuse jedním kratičkým pohybem stáhnout hlasitost není špatná a řešení made in Sennheiser patří k těm nejlepším (tedy žádné bachraté kolečko s hodně dlouhým chodem).

Vzhled CX 980 asi netřeba dlouho rozebírat (nejlépe o něm vypoví stejně okolní fotky), ale chci říct, že silikonové ušní „adaptéry" skutečně nenásilně a přitom pevně pecky udrží ve zvukovodu, jako bonus odstíní skoro tolik okolního zvuku jako velká, uzavřená circumaurální sluchátka. Stejně tak materiál, z něhož jsou tyto „Senny" vyrobeny, působí důvěryhodně - zčásti sice plast, ale velmi pevný, zčásti kov (což je trochu zvláštní, neb je to část, která kouká „ven z uší", čímž alespoň u mne navozuje trochu stresující dojem, že jsem si zakoupil nové náušnice). Většinu testovacího času jsem zcela proti zaměření sluchátek trávil usazen doma, poslouchal jsem z notebooku IBM R50e, přes redukci ze sluchátkového výstupu setu Marantz KI Pearl a také z iPodu (který, jak se nakonec ukázalo, jako jeden z mála dokáže tato sluchátka přijatelně rozhýbat i venku - není míněno jako kritika, ale opět jako zdůraznění faktu, že s obyčejným plastovým chrastítkem budete jen zklamáni).

Pustil jsem si jako první svou oblíbenou „nabasovanou" nahrávku z výběru Stockfish records, konkrétně track s číslem 17 od Chrise Jonese, nesoucí název „No Sanctuary Here". Jaké bylo mé překvapení, když se s typicky sluchátkovou intenzitou ozvaly i basy nejnižší a to ve skutečně štědrém množství, navíc ještě nezakrývající nic ze zbytku pásma, struny kytary byly vykresleny detailně a i když samozřejmě nástrojům chybí vzduch, prostor a rozměr, což je prostě úskalí sluchátkového poslechu, svou práci odvádí CX 980 víc než dobře.

Výborně zvukově zpracované je i poslední album tvrdé české partičky NIL s názvem „Dirty", hlas zpěvačky Hanky Kosnovské považuji za rockový klenot, srovnatelný klidně i se Skin (Skunk Anansie) nebo Sandrou Nasic (Guano Apes). Sennheiser umí udržet na zvukové scéně překvapivý přehled, který jsem zatím v kategorii in-ear sluchátek neslyšel ani vzdáleně, ba naopak se až překvapivě svými kvalitami blíží nedávno testovaným Koss MV1 (po stránce analytičnosti, schopnosti ukázat malé zvukové detaily i jít přímo k věci se svým aktivním a dopředu se deroucím zvukem). Zatímco střední frekvence jsou znatelně nejčistší a nejpřirozenější, pokud už budeme hledat problémy, najdeme je na výškách - mají prostě z nějakého důvodu výsledný zvuk přiostřit, záleží zesilovač od zesilovače, zda je to snesitelné, nebo není. Na iPodu a Marantz Pearl to skříplo jen občas, na notebooku bez externí zvukové karty zase poměrně často, CX 980 se zdají být prostě velmi citlivé na kvalitu zesilovacího prvku v přehrávači - když ale dostanou co vyžadují, předvedou dynamiku a kmitočtovou vyrovnanost, za kterou by se nestyděla ani žádná velká a mnohem audiofilštěji vypadající sluchátka.

Trochu větší nároky na reprodukci klade album Lenky Dusilové „Mezi světy" - poloakustická skladba „Maybe" je lehce zasněnou, trošku nadsazenou, ale skvěle nahranou a úžasně chytlavou písní s křehkou atmosférou, která se hroutí snadno jako domeček z karet. Sennheisery tu uspěly tak napůl, dokážou sice předat i malé detaily, umí poskytnou náhled od nahrávky, od nejnižších tónů kontrabasu až po zřetelné cinkání hi-hatek, vše pěkně rozvrstvené a neslévající se, nicméně jejich celkový projev prostě trošku tlačí na pilu, nemá tu relaxovanost velkých sluchátek, která třeba zrovna u takhle jemné hudby hraje překvapivě velkou roli. To neznamená, že CX 980 jsou špatné, ale budou vyhovovat spíše tomu, kdo jako zvukař hodnotí maličkosti a ne tomu, kdo se zavřenýma očima poslouchá plynoucí hudební celek.

Kyrie z mše „Tu es Petrus" da Palestriny nechává vyniknout všechny typy mužských i ženských hlasů, k našim uším také doléhají ozvěny a vibrace kostela, v němž se skladba natáčela. Sennheiser CX 980 dokáží oddělit jednotlivé hlasy (ve smyslu jednohlasá / mnohohlasá skladba, nikoliv že bychom snad dokázali diagnostikovat mandle členů sboru), nechávají vyznít drobné detaily, šumy pozadí, jednotlivá přešlápnutí zpěváků i barvy jejich hlasů, tak jak byste to od sluchátek za více než 4 000,- už právem čekali. Že nedokáží přenést komplexnost celkového dojmu je spíš věcí osobních priorit a kdo má rád sluchátkový poslech jako takový, bude spokojen.

Dokonce i „Great Gate at Kiev" z audiofilského kompletu Crystal Cable Arabesque, která je výborným testem dynamických schopností, zvláště v těch částech, kdy slyšíme údery do velkých bubnů a skutečně slyšíme „velký" zvuk. Nebál bych se projev připodobnit k již zmiňovaným Koss MV1, které mají trochu volnější, vzdušnější projev, prostě dospělejší a „větší". Na tak malá sluchátka je také úctyhodná schopnost udržet velmi vyrovnané celkové pásmo, přirozenost a uvěřitelnost tónů a opět je to pouze nepřítomnost vzdušnosti a relaxovanosti, která dělí XC 980 od sluchátkové špičky, dle mého názoru už ale naráží na možnosti koncepce in-ear sluchátek, respektive na jejich fyzikální limity.

Sennheiser CX 980 jsou zdaleka nejlepší sluchátka do uší, která jsem kdy slyšel. Bez debat. Jsou také nejdražší, jaká jsem měl v uších, o tom též není sporu. Jsou pohledná, skladná, mají zajímavě a přirozeně řešenou regulaci hlasitosti, přidávají překvapivě logickou možnost „zlomit" jack do úhlu či ho nechat rovný a vůbec se s nimi dobře žije. Jejich zvuk vás nechá u vytržení, protože vůbec možnost poslouchat takhle malé špuntíky s velkými sluchátky přes uši je téměř k nevíře a přesto to jde. Kam se hrabou Koss Porta Pro, kam se hrabou každá sluchátka s cenovkou kolem 2 000,-, CX 980 je třeba skutečně porovnávat s tím, co se nachází v kategorii 3 - 5 000,- a i tam se jedná o velmi dobré hráče. Jediné dva problémy vidím skutečně v ceně - ta je vysoká, vysoká a vysoká a většina lidí se při pohledu na dva drátky s hrášky na konci za víc než 4 000,- prostě zhrozí (to je fakt a takoví lidé stejně nejsou cílovou skupinou pro tyto Sennheiser, to jsou ti, kteří vědí co chtějí) - a v nutnosti pečlivě vybrat zdroj signálu, či konkrétněji jeho zesilovací část. Z mobilních zdrojů vyhověl pouze iPod / iPhone a vhodné budou už jednou zmíněné zdroje typu Sony Walkman nebo alespoň Creative X-Fi, „standardní" em-pé-trojka prostě nestačí a degraduje zvuk Sennheiserů na úroveň supermarketové produkce a to si určitě nezaslouží.

Kč 4 190,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ se správným přehrávačem jsou to - k neuvěření - plnohodnotná sluchátka

+ vyrovnanost pásem, překvapivý bas i skvělý detail

+ neutrální charakter a velký zvuk

+ výborný, pevný a praktický systém zlomený / rovný jack

ZÁPORY

- cena se za „špunty" se může zdát vysoká (a JE vysoká), ale je opodstatněná (vždyť patří k přehrávačům za 8, 10 či 15 tisíc)

- vyžadují silný a dobrý přehrávač, z průměrného mp3 přehrávače zní jako špunty ze supermarketu

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

Panter Praha

http://www.panter-praha.cz/  - Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 241 040 940

00 avs 2019

00 hfv produkt roku

200 300 xavian tmp

03 200 200 eurostar

04 200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

06 200 200 hifiguide

08 200 200 horn

09 200 200 voice

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

10b 200 150 hifi home art

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Grandinote Shinai
Emotiva XPA-DR2
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
Teac NT-503
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
KEF LS50
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2
InAkustik LS-1603
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2
ZenSati Authentica
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka)

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI)
Nordost Heimdall 2 (ethernet)
Nordost Purple Flare (USB)
AudioQuest Jitterbug
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika)

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2
Nordost Red Dawn
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Syncro UNI
IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Corvus
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

beyerdynamic Amiron Home
Sennheiser HD 26 Pro
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Harmonii, švih a břink

Milí čtenáři,

čas letí, jak praví okřídlené přísloví, jako voda. Doufám, že rok 2018 pro vás byl ve znamení úspěchu a třeba i nalezení nějaké nové, skvělé zábavné cesty k dobrému zvuku. Takže vám všem ještě jedno přání všeho nejlepšího do nového roku a nechť je vše tak, jak si přejete.

Číst dál...

11 200 200 rpaudio 12 200 200 audio visual 13 200 200 elfton 14 200 200 mareka 

16 200 200 cpt 17 200 200 aq 18 200 200 avintegra 200 200 psg 20 200 200 wdq 

21 200 200 kasaudio 22 200 200 spalek 23 200 200 voix 24 200 200 hifistyl 25 200 200 grandinote 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 28 200 200 440audio 200 200 amarock studio 200 200 htp

1024 200 avspraha 2019

corner amarock studio