2024 04 30 TST Violectric DHA v380 2 1

Jakkoliv zní jméno Violectric až trochu archaicky a nějakým způsobem vzbuzuje pocit dlouhé tradice, jde o (relativně) mladou firmu, kterou jako svou odnož založili výrobci primárně profesionálních audio zařízení Lake People, aby pod tímto jménem vtrhli do světa domácího hi-fi. Není divu, že společnost s mottem „Nástroje – ne hračky“ vyrábí spíše účelně pojaté a primárně na co nejvěrnější přednes zaměřené přístroje. Třeba jako je sluchátkový zesilovač s dalšími benefity DHA V3802.

Na poměry sluchátkového světa je DHA V3802 poměrně velkým zařízením, na jeho čelní panel se tak toho vešlo docela dost. Vlevo je potenciometr pro regulaci hlasitosti s dlouhým a velmi plynulým chodem, následuje malá páčka pro volbu vstupů, která, je-li přepnuta do digitálního režimu, má vedle sebe ještě další obdobný volič, přepínající vstupy z digitální domény. O kousek níž je identický volič, umožňující přepínat mezi sluchátkovým režimem, funkcí předzesilovače či celkovým ztlumením. Každá z daných provozních poloh má svou indikační diodu.

VIDEO

Pravou polovinu čelní plochy zabírají sluchátkové výstupy. Univerzalitu DHA V3802 definuje 3,5 mm jack, 4,4 mm symetrický a stereofonní XLR výstup. Pak už tu najdete jen spínací tlačítko.

Zadní strana jen dále rozvíjí téma skutečně širokospektrální využitelnosti. Je tu běžná napájecí zásuvka a přehršle konektorů. Digitální vstupy zahrnují USB pro spojení s počítačem plus koax a optiku, analogová sféra nabízí dvojici cinchových linkových vstupů. Výstupy jsou dostupné jako RCA a XLR, přičemž malým tlačítkem volíte mezi regulovaným a fixním výstupem. U sekce analogových vstupů je pak pro každý kanál k dispozici čtveřice malých přepínačů, jimiž nastavíte požadovaný zisk sluchátkového předzesilovače v rozsahu +/- 18 dB a to v krocích po 6 dB.

2024 04 30 TST Violectric DHA v380 2 2

Samotné zpracování a pojetí krabice o šířce 29 cm, hloubce 28,2 cm a výšce 9 cm je účelné, nicméně solidní, zjevně vycházející z „odolných“ standardů profi světa.

Vnitřní konstrukci vlastně Violectric příliš nerozebírá, respektive popisuje ji jen obecně. Co se týká sekce D/A převodníku, mluví o vstupním 32 bitovém resampleru a přečasovací jednotce, následované dvěma 32 bitovými čipy D/A převodníku na kanál. Zpracovávané signály mohou být v rozlišení až 32 bit / 384 kHz nebo DSD256.

2024 04 30 TST Violectric DHA v380 2 4

Signálové obvody pracují s nadstandardním napětím 50 V a relativně nízkým vnitřním ziskem, což by mělo zajistit jen minimum přítomného šumu a vhodné spojení zejména s impedančně náročnými sluchátky. Přesto je na výstupu k dispozici extrémní síla – 5 W do 50 ohm, respektive 21 V RMS do 600 ohmové zátěže musí nutně stačit i pro ta nejnáročnější sluchátka na trhu. Nicméně jinak už se dozvíte jen o použití toroidního transformátoru a 26 500 uF filtračních kondenzátorů v napájecím zdroji pro bezešvé vyrovnání i extrémních špiček.

V manuálu zaznívají ještě frekvenční rozsah 5 – 250 000 Hz (-0,5 dB), tlumící faktor 300, dynamika na úrovni -131 dB nebo THD+N lepší než -100 dB za jakýchkoliv podmínek. To všechno jsou víc než solidní technické údaje.

2024 04 30 TST Violectric DHA v380 2 5

Výrobce dále radí, abyste si pečlivě pohráli s nastavením zisku a to tak, aby valná většina využívané hlasitosti byla v rozsahu „11 až 13 hodin“. Právě tam se prý Violectric má chovat nejtransparentněji.

DHA V3802 jsme používali hlavně se sluchátky Focal Clear a „krmili“ ho přes DAC-Z8 od EverSolo a Métronome DSC po analogových vstupech, ale dominantním zdrojem signálu byl Roon přes USB. Ke srovnání byl zejména výstup zmíněného DAC-Z8, který působí svým laděním „okamžitějším wow efektem“, má dramatičtější zvuk, proniknout ke zvukovým kvalitám DHA V3802 chvilku trvá kvůli jeho absolutní nestrannosti.

2024 04 30 TST Violectric DHA v380 2 12

Od prvních hlubokých tónů „Glem ikkje“ o zvukovou kvalitu nahrávek velmi pečující seveřanky Kari Bremnes („Det vi Har“ | 2017 | Strange Ways | WAY 309) bylo cítit, že zesilovač má naprosto nestranné, vybalancované chování. Kde je silný basový „šťouch“ v nahrávce, tam vám ho Violectric ukáže, ale přesný, ničím nemodifikovaný projev působí vlastně civilně. Od tichoučké po dlouhodobě neudržitelnou hlasitost drží precizně formu, ale zároveň nemá technickou tvrdost jako třeba RME – tady hloubky spíše plynou. Každé zhoupnutí tučných basů je sebejisté, ale vlastně nijak obrovské, je to frekvenční vyladění „do roviny“. Fakticky stoprocentně věrný zvuk tím pádem bude zábavný právě tak jako vaše nahrávka a/nebo sluchátka.

Hlas Alyssy Coco ve „Feeling Like Myself“ (Roses & Revolutions | „Midnight Monsters“ | 2021) působí skutečně jako centrum celé nahrávky, vše ostatní se točí kolem něj. Střední pásmo je fantasticky otevřené, čisté a transparentní, že skoro nemáte pocit, že byste na hlavě měli sluchátka. Zpěv slyšíte s naprostou snadností a lehkostí, vnímáte tím pádem i to, že mix je právě důraznější co do energie ve středech. DHA V3802 nepřidává absolutně nic svého, nepočítáme-li nutnou sílu na rozhýbání sluchátek – velmi výrazně odlišný je tak poslech přes EverSolo nebo Métronome, kde je cítit charakter, u samotného převodníku ve Violectric ale fakticky také absentuje. Hudba je nesmírně autentická, neagresivní, ale vlastně také až trochu nekompromisně přímá, konkrétní a popisná, zesilovač se ani v nejmenším nepřetvařuje a ukazuje vše.

2024 04 30 TST Violectric DHA v380 2 11

Ani na výškách není nic navrch, žádná dodaná zvonivost nebo cinkavost. Činelů v „Beauty Queen“ (Roxy Music | „For Your Pleasure“ | 1999 | nahráno 1973 | EG | 0724384744922) bylo tak akorát, protože jich tak prostě je v nahrávce. Violectric se je nesnaží nijak utlumit ani podpořit, zato linku ukazuje naprosto čistě, se spoustou detailů a to jasně vnímáte, že super transparentní projev limitují možnosti sluchátek a záznamu jako takového. Je to nicméně trochu studiový zvuk v tom smyslu, že je plně nestranný, nezabarvený, ale slyšíte v něm zároveň i ty nejjemnější dostupné odstíny – v dobrém i tom méně dobrém.

Přes masivní výkon se nezdá, že by dynamika DHA V3802 byla nějak efektně nadupaná. Debussyho „Smyčcový kvartet, op. 10“ v podání Carmina Quartet (1992 | Denon | CO-75164) je úpravný, vše drží pohromadě, přejetí smyčce po strunách je naprosto uvolněné a samozřejmé, ale také výrazně klidnější a vlastně jemnější, než je zvykem u běžného hi-fi, tedy přístrojů laděných více či méně pro zábavu. Tady je vše nastaveno na přesnost se vším všudy. Nástroje jsou akorát pevné, ale ne suše tvrdé, energie plyne bez stresu či efektů. DHA V3802 má jeden z největších nadhledů, co se týká rozhýbání membrán – Focal Clear hrají lépe, než by jim příslušelo, respektive působí zcela „normálně“, jako kdyby zesilovač trochu uhladil jejich přímější charakter a přesto zachoval schopnost bezprostřední reakce na signál.

2024 04 30 TST Violectric DHA v380 2 8

Velmi svižné Paganiniho efektní skladbičky z cyklu „24 Caprices“ pro ukázku jeho ekvilibristických schopností v podání houslistky Julie Fischer (2010 | Decca | 0028947822745) zesilovač nijak nerozkolísají, zvuk je stále stejně urovnaný, uklidněný, hladký a naprosto neagresivní, přitom ale velice snadno čitelný. DHA V3802 ani tady nevkládá do zvuku nějaký svůj charakteristický prvek – nechává nahrávku prýštit vlastním tempem a na svém zcela tichém pozadí vyniká mix jako takový, což je vlastně až trochu nenápadné. Čistota není očividná, dokonce se může v první chvíli zdát, že jiné přístroje jsou díky svému důraznějšímu a intenzivnějšímu charakteru detailnější, ale ta komplexnost textur a organičnost, případně i rychlost, s jakou tón vystřelí a jak pak pozvolna, přirozeně utichá vás za chvíli přesvědčí, že se pohybujeme ve vysoké lize. Faktem ovšem je, že se stejnou plnou upřímností se dozvíte i o svých horších nahrávkách a nemusí tím pádem automaticky být tak příjemně poslouchatelné.

„Indigo Dreamscapes“ čtveřice DeJohnette, Metheny, Hancock a Holland („Parallel Realities Live…“ | 1993 | Jazz Door | JD 1251/52) je živý záznam s velmi pěkným zobrazením prostoru pódia, DHA V3802 se k němu staví stejně neutrálně jako ke všemu ostatnímu. Detaily jsou přítomné, ale ne „doostřené“, zvuk organický a předložený před vás bez jakýchkoliv extrémů – nemáte pocit, že byste zaslechli každé špitnutí nebo zavátí vzduchu mezi nástroji, ale i tak jsou tyto precizně, samozřejmě oddělené, nikde se nic neslévá, každý tón, každý zvuk má svoje místo a přehlednost je až „obyčejně perfektní“.

2024 04 30 TST Violectric DHA v380 2 3

Pokud už bychom museli na DHA V3802 aplikovat nějakou charakterizující nálepku, je to asi „klidnější“. V „The Logical Song“ od Supertramp („Breakfast in America“ | 2010 | nahráno 1979 | A&M | 0600753304372) je dost energie, není to měkký nebo opatrný přednes, ale ani nemáte pocit, že by hudba měla výbušný drajv. Prostě je tu, autoritativně ovládnutá, strukturovaná a přehledná, rozčleněná na jednotlivosti a přitom přirozeně spojená, ukázaná ve své ryzí podobě, ovšem zcela bez technického odstupu nebo suchosti. Vskutku neutrálně.

Violectric DHA V3802 je komplexní sluchátkový zesilovač / předzesilovač / D/A převodník, který poskytuje přesvědčivě autentický, nezabarvený, fakticky by se dalo říci puristicky čistý a věrný přednes. Celou zábavnost poslechu tak tvoří reálně sama nahrávka a její technické provedení – ne snad, že horší materiál by se nedal poslouchat, ale je otázka, zda vydržíte celé album, které je hudebně fajn, ale zvukově jaksi garážové. Vlastně možná ne… A taky vám Violectric ukáže možnosti vašich sluchátek, s jejichž měniči nemá sebemenší problém, bez ohledu na hlasitosti nebo komplexnost materiálu si můžete hrát jakkoliv nahlas se vám chce. Hudba je autentická, se vším všudy, v každém okamžiku. Jestli je právě tohle váš cíl, je DHA V3802 poctivý, dospělý a zvukově bezmála nepřítomný přístroj.

Kč 56 990,-

FOTOGALERIE

FOTOGALERIE - VNITŘNOSTI

--- --- --- --- ---

KLADY

+ široká výbava

+ mimořádná výkonová rezerva

+ absolutní neutrálnost projevu

+ široká podpora rozlišení

+ možnost použití i mimo sluchátkový svět

+ praktické nastavení funkcí a provozních parametrů

ZÁPORY

- totální nestrannost vyžaduje opravdu hodně dotažený řetězec na všech stranách

--- --- --- --- ---

DOVOZCE: Empetria | www.empetria.cz 

PRODÁVÁ: Audigo | www.audigo.cz 

XAVIAN Virtuosa Anniversario & Riviera Labs Levante

Perfect Sound Group

Denon PerL Pro - True Wireless sluchátka do uší

AV Center

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Akustik Design | prostorová akustika pro náročné

Audiofeel | LAB12

 

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
EverSolo DAC-Z8 [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
ZenSati Authentica [2]

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Cardas Multi Blocks [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Monitor Audio Hyphn

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies