800 150 dynaudio partner

2015 07 07 TST Sonus Faber Chameleon B 1

Italský Sonus Faber zakořenil ve světě věrného zvuku už v roce 1980 a to modelem Parva, netradičně pojatým dvoupásmovým monitorem. Dalším zlomovým produktem byl o 11 let později další dvoupásmový model Extrema. Přes dnes v katalogu dominující velké reprosoustavy jsou to právě dvoupásmové monitory, kterými se Sonus etabloval. Nejžhavěji výrobce v současnosti mluví o svém modelu Chameleon B, což je, nepřekvapivě, opět dvoupásmová nevelká reprosoustava, tentokráte ale zaměřená zjevně na city a vnímání mladých a designově smýšlejících posluchačů hudby.

Začněme tím nejdůležitějším, co Chameleon B odlišuje patrně úplně od veškeré konkurence. Je to možnost přizpůsobit si do velké míry vzhled těchto regálových reprosoustav svému aktuálnímu rozmaru prostou výměnou bočnic. Nebo rozmaru své partnerky, nebo jednoduše čemukoliv, co vás v aktivním a bohatém životě může potkat. Chameleon B se totiž již od pohledu jeví jako ideální pro ty, kteří vyznávají aktivní, moderní životní styl; nejsou to totiž klasické Sonus Faber.

2015 07 07 TST Sonus Faber Chameleon B 2

Chameleon B nemají organické, zakulacené tvary, které u SF potkáváme nejčastěji, naopak jsou kombinací přímých, ostrých rysů a jen několika zjemňujících zakulacení. Působí svými hranami jako vykrojené z nějakého celku na produkční lince hi-tech umění (a přitom je dělají italské ruce) a je v nich jakýsi nádech zvláštní kombinace futurismu a retro kouzla. V základní podobě jsou Chameleon B tvarovány jako z boků osekaný komolý jehlan, tedy mají relativně velkou základnu a jak stoupají vzhůru, přední stěna ubíhá vzad a zadní zase vpřed, aby nahoře utvořily jen ne úplně velkou plochu - nesouběžné tvary pomáhají kompenzovat fázový posun měnič i potlačovat vnitřní stojaté vlnění. Kolem dokola těchto zkosených stěn a horní a dolní strany (celá skříň je vyrobena z poměrně tlustých MDF profilů) jsou reprosoustavy potaženy pěkně zpracovanou kůží.

2015 07 07 TST Sonus Faber Chameleon B 3

Do čelní stěny je vsazena velká hliníková deska a v ní teprve jsou usazeny dva měniče, kolem kterých je velmi výrazné orámování hliníkovými pásky.I když najdete na přechodech jednotlivých stěn výrazná zaoblení, stejně reprosoustavy působí až lehce stroze, ale zato velmi stylově. Tvary jsou sice jednoduché, ovšem přehlédnout jde Chameleon B v interiéru jen stěží.

Mohou za to hlavně již zmiňované výměnné bočnice. Jsou buď jasně bílé, černé, červené, oranžové a pak dvojice metalických provedení - šedé a modré. Na fotkách má nicméně výrobce třeba i žlutou a zelenou, takže je možné, že portfolio barev se bude rozšiřovat; všechny barvy a všechna provedení připomínají výrazné automobilové laky. I to je jasné zacílení k lifestylovému segmentu, kdy budou Chameleon B tvořit výrazný prvek moderního interiéru. Boční panely jsou uchyceny pomocí čtyř velkých plastikových pinů v prohlubni na boku ozvučnice. Ta je v tomto místě vyztužená kovovou konstrukcí, samotný panel není jen "lakýrka", ale sendvičová konstrukce s tlumícím materiálem na vnitřní straně, tvoří tak vlastně i součást samotné ozvučnice. Snadnou výměnu zajišťuje i vyříznutý otvor pro prsty, v němž se skrývá logo výrobce. Snad i kvůli provedení panelu přijde pár těchto bočnic na téměř 20% ceny samotných reprosoustav.

2015 07 07 TST Sonus Faber Chameleon B 4

Na zadní straně malých Chameleonů je uložena pouze vanička se vzhůru natočenými, příjemně provedenými šroubovacími reproterminály. Jsou tu dva páry pro možnost bi-wiringu. Ještě zajímavěji je však provedená základna reprosoustav. Z ozvučnice vystupuje jakási podstava tvaru podkovy, otevřená směrem dopředu. V nejzazší části této podkovovité "nožky" je kulatý, nevelký otvor, zakrytý poměrně řídkou průzvučnou buničinou. To ale není bassreflex, ten vznikne vlastně až tím, jak usadíte reprosoustavy na dedikované stojany, případně na nějakou polici či komodu.

Reprosoustavy svých téměř sedm kilo váhy skrývají v kompaktních rozměrech 31,5 x 18,5 x 28,3 cm (v x š x h), jsou koncipovány jako bassreflexový dvoupásmový monitor s dvěma měniči. Ty si předávají práci na úrovni 2 500 Hz. Výrobce udává pracovní frekvenční rozsah 50 - 25 000 Hz, což je na poměrně malé reprosoustavy docela dost, jakkoliv k tomu není uvedeno toleranční pásmo (ale takových +/- 6 dB by to být mohlo). Charakteristická citlivost činí mírně nadprůměrných 87 dB / 2,83V / m, impedance pak 4 Ohmy.

2015 07 07 TST Sonus Faber Chameleon B 5

Oba měniče pochází přímo z dílen Sonus Faber. O výšky se stará měkká, výrazně vypouklá textilní kalota s větším průměrem - má 2,9 cm a je zasazena poměrně hluboko do malého zvukovodu. Chlazení se obejde bez ferrofluidu. Středobasový měnič je výrazně kónický, polypropylenová membrána má průměr 15 cm.

Sonus Faber Chameleon B jsme poslouchali na rozličných sestavách, mezi kterými nechyběl Cambridge CXA80 / CXN / CXC, Audionet PRE G2 / MAX, Rogue Audio RP-5 / M-180 a samozřejmě Naim Nait XS / CD5si. Propojeno bylo kabely KrautWire, TelluriumQ, MIT či AudioART. Napájení řešily lišty Gigawatt a filtry ProPower. Porovnávali jsme s Harbeth Monitor 30, Sonus Faber Venere 1.5 nebo Xavian Perla a Xavian Bonbonus.

2015 07 07 TST Sonus Faber Chameleon B 6

Kontrabas v "Travels" z "American Dreams" Michaela Breckera a Charlieho Hadena (2002 | Gitanes | 064 096-2) byl docela plný, zejména úplně v jeho nejspodnějších frekvencích jako kdyby si Chameleon B šetřily sílu a právě tam jí vypustily. Díky tomu působí, že hrají hlouběji a energičtěji, než by jejich velikost napovídala. Brouknutí kontrabasu mělo ve svých spodních polohách i impuls, tyto Sonus Faber jsou naladěny hodně živě a energicky, na basu nešetří, je také spíše důrazný a hodně pevný, takže pro klidný a vyrovnaný zvuk bude ideální spojit je s měkčí, klidnou elektronikou - třeba se zmiňovanými Cambridge řady CX, kdy jejich ladění tvoří protilehlé póly a tím se hezky vyváží.

2015 07 07 TST Sonus Faber Chameleon B 7

Sonus Faber Chameleon B jsou opravdu hodně živé a důrazné, jakoby až lehce zdůrazňují celé pásmo, jsou ale technicky velmi přesné, monitorové. Zpěv Madeleine Peyroux v "Between the bars" ("Careless Love" | 2004 | Rounder | 0602498235836) byl plný informací, které nelze přeslechnout; i nuance v pozadí Chameleon B vytáhne a předá přímo k vám. Zvuk se také snaží být co největší, hodně energický, hlas je jako pod lupou. Nesnaží se být intimní a "hezký", chtějí přesně a jasně zrekonstruovat nahrávku. Prokreslení je velmi zřetelné a zvuk jasný, konkrétní, hlas zaostřený a stojící zdánlivě před reprosoustavami.

2015 07 07 TST Sonus Faber Chameleon B 8

Velmi dobře vystihují Chameleon B kovovou znělost cinkajících činelů v "That Slavic Smile" od Modern Jazz Quartet ("Together Again" | 1987 | Pablo | 00025218014229), kde se ale rozhodně vyplatí volit spíše kultivovanější elektroniku, ostrou by tyto Sonus Faber nezklidnily. Velmi zřetelná ťuknutí do činelu rezonují ve vzduchu dlouhou dobu, energicky a s přesvědčivě kovovým zabarvením - takový charakter bychom čekali spíše od kovového měniče, než od klasické kaloty. Hudba má temperament a prezentnost, rozlišení je velice dobré a opět i dost drobné nuance umí Chameleon B vykreslit s vášní a energií. Není to však jemný a klidný přednes, spíše analytický, o něco chladnější.

2015 07 07 TST Sonus Faber Chameleon B 9

Haydnova "Die Schöpfung" v podání newyorské filharmonie pod taktovkou Leonarda Bernsteina (SONY | 886974804525) působila živě zejména díky dobré kontrole a dynamice spodních oktáv, díky jejich tahu na bránu. Celková expresivnost a prezentnost umí vytvořit dojem nadprůměrné velikosti, makrodynamika je pak dobrá. Orchestr umí zatlačit, přednes je utažený, konkrétní a přesně konturovaný, čistota až krystalická.

To jde ruku v ruce i s expresivním rozlišením, Stingova loutna ve "Float My Tears" ze "Songs from the Labyrinth" (2006 | Deutsche Grammophon | 060251703139) byla velmi blízká. Jako kdybyste měli ucho přímo na loutně a u Stingových úst. Chameleon B i drobné nuance a zvuky v pozadí vezme a spíše posílí, pošlou je kupředu k vám. Sonus Faber Chameleon B vám nedají vydechnout, snaží se vás zaujmout na první dobrou a detailů je skutečně hodně.

2015 07 07 TST Sonus Faber Chameleon B 10

Zajímavé je, jak si reprosoustavy poradily s prezentací prostorové scény - Stingova "Englishman in New York" ("...nothing like the sun" | 1998 | A&M | 540 993-2) šla spíše dopředu, před reprosoustavy, byť prostor měl svou hloubku. Celý přednes i rozložení scény je pevné, dobře rozložené v pravolevém směru. Reprodukce byla velmi kompaktní a bylo snadné lokalizovat jednotlivé nástroje, je to jako prohlížet si přesnou, ostrou fotku z digitálního fotoaparátu.

Excelentní zátah a energie přednesu skvěle podpořily rockovou "Big Time" Petera Gabriela ("HIT" | 2003 | Realworld | 0724359523729), zejména impuls kolem 50 Hz a přímý charakter umí vzbudit dojem rockové jízdy. Máte pocit, že hudba "šlape", že má fajnový timing a odsýpá.

2015 07 07 TST Sonus Faber Chameleon B 11

To je ostatně to, kam Chameleon B míří - pokud hledáte audiofilský klid, poohlédněte se v katalogu Sonus Faber po v podstatě stejně drahých Venere 1.5. Pokud ale dáte na současný design, chcete ozdobu do svého moderního interiéru (a možnost sem tam si jí taky přizpůsobit) a máte rádi výrazný, rychlý, křišťálově jasný a konkrétní zvuk se spoustou, spoustou energie a tahu na branku, pak tyto poněkud jiné, chladnější, svižnější a autoritativnější Sonus Faber mohou být pro vás. V dané cenové kategorii je jen málo takových, aby při podobném přímém naladění nebyly ukřičené a ostré. Jedny z nich jsou ale i Chameleon B, byť úplně nejlépe jim je v kombinaci s klidnou, lehce hrající elektronikou - nám se na to nejlépe osvědčily nové Cambridge CX. Chce se tak říct, že Sonus Faber Chameleon B jsou ideální pro moderně smýšlející, pro ty, kteří hledají monitorově přesný zvuk, kterým má přitom zřetelný basový základ a pro ty, kteří dbají na moderní šik formu a při tom všem chtějí zůstat v zaplatitelných cenových kategoriích.

Kč 27 990,-

Kč 4 990,- - boční panel v jiné barvě

--- --- --- --- ---

KLADY

+ jsou to prostě designovky

+ jdou hlouběji, než by se zdálo

+ krystalicky čistý přednes

+ budou se líbit milovníkům energie a svižnosti

ZÁPORY

- je to přeci jen trochu chladnější zvukové podání

- není to typický zvuk Sonus Faber (ale to samozřejmě vadit nemusí)

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: TYKON | www.tykon.cz 

200 300 xavian quarta

200 200 epaudio

200 200 soundstyle

200 200 tykon akce

200 200 hifi guide

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

200 200 avitsmart

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

1) HLAVNÍ SESTAVA
2) NEARFIELD SESTAVA
3) DOSTUPNÁ SESTAVA
4) VINYLOVÁ SESTAVA
5) MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1]
Grandinote Shinai [4] / [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]
Cambridge CXA80 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205 [1]
Teac NT-503 [2]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71 [2]
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII [3]

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30 [1]
KEF LS50 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Acoustic Energy AE1 Active [2] / [3]

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica [2]
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
TelluriumQ Black [2]
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB) [2]
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [1]
Nordost Red Dawn [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek EVO3 Syncro UNI [1]
IsoTek EVO3 Genesis One [1]
IsoTek EVO3 Titan One [1]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [2]
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

AudioQuest NightOwl Carbon [2]
AKG N700NC
Sennheiser HD 26 Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 3 [1]
Nordost Sort Kones [3]
zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
ATB PC Pro
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

AV Integra - akce Peníze zpět 200 200 avs 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Bowers Wilkins Formation 200 200 psg 200 200 wdq zidoo 

200 200 kasaudio 22 200 200 spalek 28 200 200 440audio 24 200 200 hifistyl 200 200 melco 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 25 200 200 grandinote 200 200 amarock 2019 200 200 htp

corner amarock studio