ProAc - partner

2022 12 31 TST KEF LSX 2 1

Britský KEF už pár let nazad rozevřel nůžky ve svém výrobním programu a se stejnou silou se zaměřil na jedné straně na klasické, byť technologicky velmi pokročilé reprosoustavy, na straně druhé pak věnuje nemalou energii rozvoji moderního segmentu bezdrátových systémů, kdy pro běžný provoz nepotřebujete nic, než právě jen pár jejich aktivních reprosoustav. Malé LSX II jsou nejdostupnějším řešením v tomto konceptu.

Druhá generace LSX zvýšila cenu o nějakých 20%, přitom se ale na první pohled zdá, že vlastně nedošlo k žádným změnám – a je to tak, vnější obal totiž designově obstojí i dnešními měřítky, takže nebylo proč osvědčené linie kompaktních ozvučnic měnit.

Že LSX II jsou od KEFu, to napoví klenutý matný čelní panel a v něm jediný Uni-Q reproduktor, byť s menším, než obvyklým průměrem. To, že jde o lifestyle výrobek zase podtrhne opláštění stylovými látkami (nebo lesklý lak u některých verzí). Zadní panel také zůstal mírně klenutý, vybavený jedním kulatým bassreflexem v horním růžku a na primárním kanálu je k dispozici solidní porce vstupních konektorů, byť prim bude jistě hrát bezdrát a streamování.

2022 12 31 TST KEF LSX 2 3

Rovněž lze ovšem použít také optiku, USB vstup, malý analogový jack, ale i HDMI se zpětným audio kanálem pro pohodlné ozvučení televize. Pokud chcete využívat vyšších rozlišení, musíte oba kanály spojit pomocí dodávaného kabelu, jinak si umí povídat i bez něj. Kdybyste cítili, že malé bedničky nedodávají dostatečně hluboký bas, k dispozici je samozřejmě cinch pro výstup subwooferu.

Co všechno se pak KEFu podařilo natlačit do vnitřního prostoru ozvučnic o výšce 24 cm, šířce 15,5 cm a hloubce 18 cm. Napovědět může váha 7,2 kg, trochu větší, než je na takové reprosoustavy obvyklé.

2022 12 31 TST KEF LSX 2 4

Jádrem pudla je Uni-Q, koaxiální reproduktor s průměrem 11,5 cm – kónus ze slitiny hliníku a hořčíku má několik zpevňujících prolisů a stará se o basy a středy, uprostřed je plátková rozptylka, upravující charakteristiku centrálně uložené hliníkové vysokotónové kopulky o průměru 1,9 cm.

Vestavěné zesilovací moduly dodávají výkon 30 Wattů pro výšky a 70 Wattů pro zbytek rozsahu, oba zesilovače fungují ve třídě D. Nejde o nějaké z všeobecně dostupných řešení, firma si elektroniku vyvíjí a staví sama.

2022 12 31 TST KEF LSX 2 5

Vlastní je také streamovací platforma (včetně aplikace), podporující AirPlay 2, Chromecast nebo Roon, ale samozřejmě i jakékoliv UPnP streamování nebo Bluetooth 4.2. Z aplikací si LSX II bez problémů porozumí se Spotify Connect, TIDAL Connect, Amazon Music, Qobuz, jsou tu internetová rádia nebo databáze podcastů apod.

Velmi solidní je podpora rozlišení až do 24 bit / 384 kHz (po kabelové síti), DSD i MQA, faktem ale zůstává, že mezi kanály se po zpracování jakékoliv rozlišení stejně převede na 24 / 48 v případě bezdrátu nebo 24 / 96 v případě spojení s kabelem.

2022 12 31 TST KEF LSX 2 13

KEF u LXS II udává pracovní frekvenční rozsah 54 – 28 000 Hz (+/- 3 dB) v závislosti na zvoleném nastavení. Maximální využitelný rozsah má pak být 49 Hz na jedné straně a 47 000 Hz na straně druhé.

LSX II jsme poslouchali v pražském studiu VOIX, kde jsme pro srovnání měli mimo jiné i firemní LS60 Wireless nebo řádka různých Devialetů, SONOS,…

2022 12 31 TST KEF LSX 2 9

Když se rozehrál kontrabas ve „Fine and Mellow“ v podání Evy Svobodové a Luboš Andršt Acoustic Set („Kaleidoskop“ | 2022 | Audio Video Show Praha | AVS2022), bylo až lehce efektní, kolik basu LSX II vyzářily. Čím déle posloucháte, tím je nicméně patrnější, že je to ten „hezký“ vyšší bas, ale ten hlubší, který dodává fyzický rozměr a váhu nástrojům, ten je tu zastoupený poměrně sporadicky a ozvučnice byste museli postavit relativně dost blízko zadní zdi, aby se objevil. Naladění je citelně tučnější, tj. basové spektrum se snaží být dominantní složkou, ale pořád je to KEF, takže to není až přes hranu a středy s výškami se pod nízkými tóny neutápí. Čitelnost je solidní, odpovídající každé jiné sestavě s obdobnou cenu, i když samozřejmě třeba nějaké dokonalé strukturování čekat pochopitelně nemůžete.

Tenor Štefana Margity v „Dalla sua pace“ z „Don Giovanni“ („Kaleidoskop“ | 2022 | Audio Video Show Praha | AVS2022) vykreslily reprosoustavy jako mírně měkčí, ale přitom s férovou srozumitelností, srovnatelnou s klasickými systémy třídy 30 – 40 tisíc. LSX II umí hlas dobře zaostřit a dát mu prostor, není tak jemný a kultivovaný jako ve vyšších modelech – možná proto, že tu chybí tlumení metamateriálem. Stále se ale pohybujeme s čistotou a rozlišením ve světě slušného základního hi-fi, což je s ohledem na minimalistické rozměry dobré.

2022 12 31 TST KEF LSX 2 16

I když výškáč netěží z výhod nejnovější generaci řešení s metamateriálem, výšky v Decziho „Morgan“ („Kaleidoskop“ | 2022 | Audio Video Show Praha | AVS2022) byly vlastně velice dobré – dokonce bychom se nebáli říct, že s ohledem na cenu skvělé. Je jich, pravda, možná o špetku víc, ale za žádných okolností se LSX II nezdály být ukřičené. Kovová cinknutí do činelů jsou prezentovaná se slušnou jasností a jsou také dobře oddělená, takže máte férový pocit čistoty i čitelnosti. Přes jistý efekt neinklinují LSX II ke zvonivosti nebo otravnosti při vyšších hlasitostech.

Velká „Agnus Dei“ z Tomáškova „Requiem in C minor“ (Pražská filharmonie / Kühnův sbor | „Kaleidoskop“ | 2022 | Audio Video Show Praha | AVS2022) ukázala, že LSX II jsou na jedné straně až překvapivě disciplinované a můžete do nich pustit i náročnější dynamickou hudbu, aniž by se rozpadly (hlavně díky chytrému DSP s citlivě nastavenou limitací, kterou sotva postřehnete a přesto nepřetíží reproduktory), na druhou stranu nejsou LSX II schopné nějakých výraznějších akustických tlaků a sluší jim to tak logicky nejvíc na pracovním stole nebo v malých místnostech, případně jako ozvučení v menším obýváku, pokud po nich nebudete žádat ozvučení večírku. Jakkoliv tak přirozeně nerozklepou svou energií obrazy na stěně ani nerozvibrují podlahu, překvapivě důstojně (a důstojněji, než většina pasivních sestav kategorie 30 – 50 tisíc) zvládnou i ona orchestrální vzedmutí.

2022 12 31 TST KEF LSX 2 14

Není pochyb, že LSX II jsou lifestyle produkt a proto asi není překvapivé, že se nesnaží o přímočaře analytický zvuk, ale spíše o univerzální příjemnost – ta se projevila i na strunách a detailech v „Ellias“ od Ivana Koreného („Kaleidoskop“ | 2022 | Audio Video Show Praha | AVS2022). Zvuk byl celkově trochu hladší a jemnější, neznamená to však, že špatně čitelný. Naopak – každý struna měla svůj prostor, každý tón byl dobře ohraničený, prostě jen reprosoustavy nechtějí jít až k těm nejjemnějším nuancím, dost možná proto, aby u horších nahrávek nevyplavalo na povrch i to, co nechcete. Přednes je každopádně v hi-fi kvalitě a organičtějšího, spojitějšího typu, což ústí v řekněme tolerantně univerzální ladění.

V čem je Uni-Q skutečně unikátní v poměru k ceně, to je podání prostoru. To totiž opravdu výtečně funguje… Vlčkův soubor Virtuosi di Praga měl při provádění Vivaldiho „Concerto No. 2 in G minor“ z cyklu „Čtyři roční období“ („Kaleidoskop“ | 2022 | Audio Video Show Praha | AVS2022) prostor zasahující až mírně za pozice ozvučnic v pravolevém směru. Lokalizace jednotlivých nástrojů je přirozená, jednoduchá a tak nějak nenuceně samozřejmá, díky tomu, že všechen zvuk přichází z téměř bodového zdroje. Jak se zdá, ideální je posadit LSX II v požadované vzdálenosti od sebe a nijak je nenatáčet.

2022 12 31 TST KEF LSX 2 15

Klavír Jana Hřivnáče, doprovázený bubny Karla Turnovského ve spleti variací na známé motivy v „Romantic Piano – Foxtrot“ („Kaleidoskop“ | 2022 | Audio Video Show Praha | AVS2022), zněl neúnavně, prost ostrých momentů a tvrdosti a pokud přidáte hlasitost, tak zvuk vůbec nepůsobí uťápnutě a hraje s radostí. Je fakt, že je cítit jistý akcent na nízkofrekvenční složky záznamu, ale to prostě jen dotváří ten příjemný zvuk, který je u podobného typu zařízení vyžadován.

KEF LSX II jsou atraktivní variací na kdysi tolik populární „minisystémy“ – v krásném designovém těle se ukrývá soudobá technika s pro dané účely praktickým koaxiálním měničem, který dovoluje snadné umístění v běžných prostorách a užívání si klasického sterea při zachování minimálních rozměrů. LSX II jsou tak dobré, že se v pohodě vyrovnají děleným základním sestavám a už tak nemusíte řešit, jestli je lepší dělená hi-fi sestava kategorie 30 – 40 tisíc, nebo systém typu LSX II a můžete si vybrat podle praktičnosti. LSX II mají samozřejmě své limity – třeba v basech nebo subjektivně například v tom, že hrají spíše hladce a univerzálně, aby pokryly všechny možné zvukové zdroje a jejich (ne)kvality a nikdy nezněly vysloveně hrubě. Ale jako technické řešení, které nabízí kvalitní ozvučení, praktickou konektivitu a snadné použití pro kohokoliv v domácnosti, jsou KEF LSX II obdivuhodným výrobkem za férovou cenu.

MĚŘENÍ

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose mezi tweeterem a středotónovým měničem a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 20 metrů čtverečních, standardním zatlumením (těžké koberce, těžké závěsy,…) a na míru navrženým akustickým stropem.

Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny v poslechové pozici patrné z doprovodných fotografií. Měří se v referenční ose při průměrné úrovni akustického tlaku 80 dB / 1 m.

Software neměří anechoickou odezvu, ale frekvenční odpověď s přihlédnutím k zůstatku energie v čase - jde tedy nikoliv o změřený teoretický ideál toho, co reprosoustavy umí, ale o to, jak se reprosoustavy chovaly v konkrétních akustických podmínkách.

2022 12 31 TST KEF LSX 2 m1

Frekvenční odezva - v ose (červená) a pod úhlem 30° (černá)

Na naměřené odezvě je vcelku dobře vidět, že jde o lifestyle produkt, který se snaží z kompaktních rozměrů dostat působivý zvuk – proto je tu jasný peak bassreflexu mezi 60 a 70 Hz, který dohání to, co už fyzikálně požadovat po malém koláčku středobasu nelze. Stejně jako je tu výrazný peak na výškách, mizející (jak je běžné u lifestyle produktů) pod úhlem, takže byste LSX II neměli natáčet na sebe, ale nechat je pěkně rovnoběžně se zadní zdí. Výrazně skloněná křivka frekvenční odpovědi odpovídá nárokům na příjemné zvukové ladění. Budou-li LSX II blízko u zdi, bude využitelný bas možná i u 50 HZ, ale hluboké tóny určitě budou vyžadovat podporu subwooferu.

2022 12 31 TST KEF LSX 2 m2

Frekvenční odezva – jednotlivé měniče a bassreflex v blízkém poli

Zde je vidět, že samotný bassreflex je naladěný mezi 50 – 60 Hz a naopak středobasový reproduktor v Uni-Q systému pod 150 Hz pozvolna ztrácí tlak, což plně odpovídá jeho rozměrům. Energie bassreflexu se na 800 Hz ozývá poměrně dost výraznou rezonancí, ale do reálné frekvenční odezvy se to promítá jen jako nepatrný zákmit, takže vývojáři KEF si s tím dokázali velmi dobře poradit.

2022 12 31 TST KEF LSX 2 m3

Celkové harmonické zkreslení (zelená linka)

Na to, že malý reproduktor je aktivně tlačen poměrně daleko, tak zkreslení zůstává v celém rozsahu nízké s výjimkou oblasti kolem 100 Hz, kde jednak už není tak kriticky slyšitelné, jednak jej najdete u prakticky jakékoliv jiné konstrukce podobné velikosti.

2022 12 31 TST KEF LSX 2 m4

Zkreslení 2. (žlutá) a 3. (oranžová) harmonickou

2022 12 31 TST KEF LSX 2 m5

Impulsní odezva @ 1 m v ose tweeteru

2022 12 31 TST KEF LSX 2 m6

Step response @ 1 m v ose tweeteru

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [<-- 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [--> 20m2 / <-- 40m2] [ +/- ] | VELKÁ [--> 40m2] [ × ]

Kč 36 990,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ atraktivní koncept

+ povedená aplikace KEF Connect s možností rádoby kalibrace

+ jdou s vervou až do vyšších basů

+ dobrá volba vstupů

+ výtečná prostorovost

ZÁPORY

- samozřejmě chybí nižší basy v plné síle

- rozlišení a transparentnost nejsou úplně primární cíle LSX II, ale stále je to v proporci k ceně

--- --- --- --- ---

DOVOZCE: Perfect Sound Group | www.perfectsoundgroup.cz 

PRODÁVÁ: Voix | www.voix.cz 

XAVIAN XN Virtuosa Anniversario

Perfect Sound Group

Marantz Hi-Fi / AV TradeUp

AV Center

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Dream Audio

Mareka Audio

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

High-End Audio Studio

HIFI GUIDE

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Moon 250i v2
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
EverSolo DAC-Z8 [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102
s314 Omicron

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
InAkustik LS-1603 [2]
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
SOtM sPS-500 [1]
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [3]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor HiFi ROSE - streamery Roth Audio Panter | dovozce značek Sennheiser a ProAc

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Monitor Audio Hyphn

HiFi Morava - Audiovector

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio AVHIFI | Storm Audio & Emotiva VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies