800 150 dynaudio partner

Víte, kde leží Swarzędz? Ne? Inu, je to zhruba na středozápadě Polska, jedná se o městečko se zhruba čtyřmi desítkami tisíci obyvatel (počítáno i s přilehlým okolím) a nejbližším velkým městem je Poznaň. Historie města se počítá již od zmínek v roce 1366. Najdete zde hezké jezero, pěkný dřevěný kostel z 16. století, malý aeroklub a nenápadnou firmu, vyrábějící reprosoustavy.

Není tomu tak dlouho, co byste zde našli ještě jinou firmu, věhlasnou ve svém oboru, a sice Tonsil – ve své době největšího výrobce reproduktorů v Polsku. Jenže jak už se občas stává, firma zkrachovala a v roce 2007 její bývalí zaměstnanci riskli svou budoucnost s vlastní značkou. V roce 2013 stále existuje a stále více proniká do světa studiové reprodukce. Seznamte se – představujeme společnost APS, neboli Audio Pro Solutions.

Protože APS je na trhu relativně krátce, ani firemní katalog není nijak obsáhlý. Vyčnívá z něj středně velký aktivní monitor Aeon – ten se dělá ve dvou provedeních, s výškovou titanovou, alternativně pak látkovou kalotou. Liší se právě jen zmíněným typem výškového měniče.

Pokud se řekne „střední" monitor, z oblasti high fidelity si jistě představíte něco, co se v poklidu vejde na běžné stojánky. APS to ale vidí trochu jinak – s rozměry 42 x 27 x 36 cm (v x š x h) a váhou 18 kg na kus se již jedná o pořádné skříně, vyžadující i náležité umístění a dostatečně velký stojan.

Ostré hrany monitoru Aeon, jednoduchost jejich tvarů a celková nenápadnost vás patrně neuchvátí, ale když si těžkou a tuhou ozvučnici z MDF desek osaháte, doceníte velmi slušné povrchové provedení – pokud pustíte při koupi navíc ještě zhruba 20% ceny, můžete si dokonce nechat reprosoustavy upravit dle libosti, klidně třeba jako růžové nebo zebrované. APS nezapřou, že jsou nástrojem světa profesionálů, takže se na estetiku v prvním plánu tak nějak nehraje, ale rozhodně nevypadají nejhůř. Dominantou čelní stěny je jistojistě středobas, to místo ze spodních dvou třetin desky, které nezabere zmíněný reproduktor, to spotřebují dva relativně rozměrné otvory bassreflexových nátrubků. Titanový tweeter je na rozdíl od svého látkového kolegy kvůli náchylnosti na poškození zakryt mřížkou. Posledním prvkem je podsvícené logo výrobce, sloužící jako indikátor provozního stavu. Zčervená například při zapojení ochranných okruhů, ty nicméně spínají až při hodně vysokých hlasitostech a také jako ochrana proti lupancům.

Boční stěny jsou součástí rigidní ozvučnice, kovová zadní deska je však přišroubovaná – kvůli fyzickému oddělení citlivých součástek zesilovacích prvků (a kvůli tomu, aby se dalo k zesilovačům snadno přistupovat) jsou všechny namontovány právě na této desce. Minimalizuje se tak přenos vibrací a nežádoucích sil obecně.

Vnější strana zadní stěny je pak zaplněna množstvím varování, popisků, grafů a celkem třemi konektory a pěti ovládacími prvky. Jeden vstup a jeden ovládací prvek můžeme připsat na vrub napájení a kolébkovému spínači. Dále tu pak máme jeden symetrický vstup s konektorem Neutrik a jeden výstup. Vedle pak uvidíte trojici krokových přepínačů, ovlivňujících vstupní citlivost a průběh frekvenční křivky tweeteru a středobasového reproduktoru. Pokud by vám nestačila jednoznačně vypovídající čísla, pod každým knoflíkem je k dispozici „blbuvzdorný" nákres. Široký rozsah regulace umožňuje přizpůsobit projev APS Aeon Titandome libovolnému poslechovému prostoru. Dvojicí dvoupolohových páčkových přepínačů si ještě můžete zvolit typ uzemnění a případně vyřadit z provozu korekci basového pásma.

Čistota, jednoduchost a „profesionálně-užitkový" dojem nezanechávají Aeon jen z vnějšku, ale hlavně zevnitř. Oba použité měniče dvoupásmového monitoru jsou vlastního návrhu. Středobas APS A22REX/TV-APS má membránu vyrobenou z papíru a širokou 22 cm, výškový měnič 2/TDC/TV s titanovou kopulkou pak 2,5 cm. Oba měniče produkuje i audiofilnímu světu dobře známý norský výrobce SEAS. Jde o aktivní monitory, najdeme zde tedy samozřejmě i zesilovací elektroniku s korekčními a ochrannými obvody – pro basovou sekci jde o diskrétní výkonový stupeň se špičkovým výkonem 150 Wattů, produkovaným tranzistory Toshiba 2SA1943 / 2SC5200. Výškový měniče „pohání" obvod TDA7294, schopný dodat až 70 Wattů. Na desce je ještě přimontován toroidní transformátor s akurátním výkonem 200VA.

Dostatečně dimenzovaná elektronika se – alespoň na papíře – tváří skutečně impozantním dojmem. Však řekněte, které jiné stojanové reprosoustavy umí v extra přísné toleranci zahrát již od 33 Hz a nerušeně pokračují k metě 30 000 Hz? Dovolíme si trochu předběhnout a odkázat čtenáře na níže umístěný graf naměřené křivky frekvenční odezvy – reference jako vyšitá. Dělící kmitočet leží na hranici 1 500 Hz, maximální akustický tlak je více než dostatečných 108 dB, odstup signálu a šumu vážený křivkou A pak velmi dobrých 103,5 dB.

Audio Pro Solutions Aeon Titandome jsme poslouchali s poměrně širokou škálou elektroniky – jmenujme předzesilovač v NAD C370 a Pioneer BDP-LX71, dále pak KingRex UD384, Chord Red Standard a Chord CPM2800, ale také NuVo Wireless P200 a Pro-Ject Stream Box DS. Pro srovnání nám hrály další reprosoustavy – Harbeth Monitor 30, Xavian Bonbonus, Epos Elan 15, Quadral Signo Avantgarde 80 či Definitive Technology Studio Monitor 55. Kabely mezi komponenty dodaly firmy Kubala Sosna, Vincent, QUAD, Eagle Cable, Monster Cable a ProAc. Filtraci napájení zajišťoval Xindak XF-2000B.

Tak jako se to uším, uvyklým na „audiofilní zvuk", často stává při setkání se studiovou technikou, tak i u prvních minut a hodin poslechu APS Aeon Titandome jako kdybyste nemohli najít v přednesu tu správnou „jiskru". Vše je tak dokonale spořádané, tak nepřibarvené, tak „normální", že vám tak nějak podvědomě schází ta tak často přítomná stopa efektu a „naleštěnosti". Kontrabas Charlieho Hadena („The first song" | Laurence Hobgood | „When the heart dances" | 2008 | Naim Jazz | naimcd112) je tak vcelku střízlivý, bez špetky umělosti či nadsazenosti, zůstává ale autoritativní a dosti objemný, jen jako kdyby se kolem něj pročistil vzduch a více díky tomu vynikl nástroj samotný. Díky aktivnímu pohonu je dynamika nástroje vynikající již od nízkých hlasitostí, Aeon umí být velmi suverénní – neexistuje vhodnější popis, než že jsou jednoduše věrohodné a bez příkras, čímž si vás plně získají.

Titanové výškové měniče produkují dostatek vyšších harmonických, takže zvuk se zdá být krásně lehký a čistý. Díky výborné práci výškových reproduktorů se Aeon Titandome daří výborně rekonstruovat prostor nahrávky. Vzorem budiž krásně uvolněný track „Englishman in New York" (Sting | „Die perfekte Räumlichkeit" | 2010 | stereoplay), osami reprosoustav ohraničený prostor zvukové scény, na které jsou jasně a s absolutně dokonalou čitelností a čistotou rozloženy jednotlivé nástroje. APS nijak jednotlivé instrumenty neakcentují, nepřehání to s jejich kontrastem, opět tu vládne cosi, čemu nelze po delším poslechu říct jinak, než „naprosto normální".

Aktivní koncepce, jak už bylo řečeno, nese své ovoce i v oblasti dynamiky zvuku. Pěkně a se slušným důrazem umí APS Aeon Titandome držet hudbu pod svou kontrolou, dostatečně dimenzované reproduktory jsou v reakcích na elektrické podněty hodně rychlé a živé – díky tomu má i komplexní skladba jako Verdiho „Requiem: No. 2: Dies Irae" (diriguje Sir Colin Davis | Bowers&Wilkins + London Symphonic Orchestra) tah na branku, plnost a důraz i v okamžicích, kdy plnou silou dopadne palička na blánu velkého bubnu. Aeon zvládnou vygenerovat onen fyzický pocit vibrací hluboko v břiše, jakkoliv ten pocit přetrvává hlavně při poslechu v blízkém poli (pro který jsou ovšem určené). O energičnost se nicméně rozhodně nemusíte bát, zdánlivě menší výkon zesilovačů je zjevně dostatečný. Výhodou je i fyzická blízkost modulů a měničů, prakticky zde nejsou žádné ztráty jako u pasivních systémů, stejně tak tu hraje výrazně menší roli tlumící faktor.

Jakožto zvukařský nástroj jsou ve své „normálnosti" Audio Pro Solutions Aeon Titandome svým způsobem nekompromisní. Nikdy nejsou násilné, hrubé nebo nepříjemné, zato vám jasně dají na vědomí, že nahrávka technicky za moc nestojí – bude prostě nudná, plochá a jaksi nestrhující; protože APS hudbu nepřibarvují, zbývá jen opravdová kvalita nahrávky a hudby k tomu, aby vás zaujaly. Pustili jsme si jinak vcelku zajímavý, dravý kousek od českých Dymytry, titulní skladbu z nejnovějšího alba „Neonarcis" (2012 | Metalgate | MGR-21312). Po půlminutě ovšem jaksi scházelo zaujetí a hlubší průnik do skladby, jelikož jednoduše v nahrávce již ze zvukařského pultu schází. Elektrická kytara je dravá, bubny tvrdé a energické, basa sytá, ale protože je všechno silou vyhnáno do maximální hlasitosti a minimální dynamiky, je to prostě nepřirozené – a Aeon umí odhalit i sebemenší stopu nepřirozenosti.

Nejvíce oceníte spořádaný, vysoce realistický charakter APS Aeon Titandome na skladbách bez příkras. Tj. tam, kde prim hrají tóny akustických nástrojů, hlasy a pokud možno také přirozeně nahrané ambientní zvuky prostoru – jednoduše vše, co dává dohromady realistický zážitek. Přesně takovou kombinaci najdete na albu anglické písničkářky Gwynetrh Herbert „Clangers and Mash" (2010 | Naim Edge | naimcd137). Akustická kytara je krásně prokreslená, včetně drobných ozvěn těla nástroje. Velmi pěkně podané jsou i struny, jejich textura je fantastická, stejně jako naprostá samozřejmost, jednoduchost, s jakou k vám zvuk přichází. Také plesknutí do dlaní je skutečně uvěřitelné, bez nutnosti dalšího rozebírání – není ani nepříjemně ploché, není přehnaně agresivní, jde prostě a jednoduše o tlesknutí. Právě taková poklidná poznání ale časem doceníte ze všeho nejvíc – právě to, že je všechno tak normální, tak přirozené, tak správné.

Audio Pro Solutions Aeon Titandome nejsou ničím víc, než co od začátku slibují, nepřehání, na nic si nehrají a budou s vámi jednat fér. Pokud přistoupíte na jejich hru, odhodíte návyky získané léty poslechu na zábavu a přibarvenou příjemnost zaměřených hifi komponentů, pak dost možná objevíte úplně nový, čistý a zcela jiným způsobem podmanivý svět zvuku. Aeon Titandome jsou zvukově bohaté právě tak, jako je bohatá živá hudba, jsou tak dramatické, jak jen to živé nástroje umí a ukážou vám, co to je skutečnost. Dost možná budou (nejen) na první poslech působit trochu nezáživně, dokud se nenaučíte ocenit střídmou skutečnost, kdy nic není přehnané, přibarvené ani jinak „naleštěné". Pokud se tak nebojíte prověřit autentickou kvalitu své diskotéky, můžete v podobě APS Aeon Titandome objevit skvělé partnery, přehlížející povrchnost a jdoucí k jádru věci.

PS: "Kdo nevěří, ať tam běží" aneb k trvalému poslechu je tato verze u dovozce - poslech ve speciálně upravené poslechovce doporučujeme (kontakty viz níže)

MĚŘENÍ

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo v uzavřeném semireverberantním prostoru o výměře podlahové plochy 25 metrů čtverečních. Prostor není akusticky speciálně upraven, a proto jsou naměřené hodnoty interpretovatelné jako 100% věrohodné v pásmu 400 Hz a výše, v pásmu 10 – 400 Hz ovlivněné akustickými parametry prostoru – konkrétně mírným zdvihem na basech. Měřeno bylo pomocí software ATB PC Pro vždy v pěti cyklech v různou denní dobu, vybrána byla vždy střední křivka. Všechna měření probíhala na NAD C370 (pre-out) a Pioneer BDP-LX71 s vždy stejně nastavenou úrovní hlasitosti. Měřeno pomocí PCM stopy o vzorkovací frekvenci 48 kHz s 1/3 oktávovým vyhlazováním.

Protože výrobce udává na daný rozměr reprosoustav skutečně úctyhodný rozsah, byli jsme zprvu lehce skeptičtí. Nebylo však proč – i v našem neideálním prostoru (tj. nikoliv v bezdozvukové komoře) se nám podařilo změřit výrobcem udávané hodnoty. Toleranci bychom snad mohli posunout na +/- 3dB (tj. o 1dB volnější, než udává manuál), pak rozsah 33 – 20 000 Hz (výše už naše zařízení neměří) skutečně odpovídá udávanému i v reálném prostoru. Výsledek je, jednoduše řečeno, fantastický – milovníci „rovného" zvuku mají jen velmi malou šanci na lepší výsledek. Žádné excesy, žádné propady, žádné peaky, žádný znatelný přechod pásem. Buďte si jisti, že pokud to nezkazíte již cestou, v těchto reprosoustavách se váš signál nezkreslí.

Kč 45 388,- / pár (verze Titandome i Softdome)

--- --- --- --- ---

KLADY

+ nekompromisní věrnost

+ solidní dynamika

+ široké možnosti nastavení

+ rozlišení zvuku

+ fantastický zátah odspodu

ZÁPORY

- pro domácí „audiofilní" použití mohou působit na pohled poněkud obyčejně

- zvuk není „hifi", nemá za úkol vás pobavit, ale informovat

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

Audiopro

www.audiopro.cz  – www.aps-company.com/en/  - Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 257 011 177

Přijďte si poslechnout Xavian Quarta

Audio kabely Dynamique Audio

200 200 epaudio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

200 200 hifi guide

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

Rodel Audio

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

1) HLAVNÍ SESTAVA
2) NEARFIELD SESTAVA
3) STŘEDNÍ SESTAVA
4) VINYLOVÁ SESTAVA
5) MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA80 [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205 [1]
Emotiva ERC-4 [3]
Teac NT-503 [2]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII [3]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30 [1]
KEF LS50 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [3]
+ Rega Elys 2

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica [2]
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB) [2]
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [1]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
Mudra Powerchord
ZenSati Authentica [2]
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek EVO3 Syncro UNI [1]
IsoTek EVO3 Genesis One [1]
IsoTek EVO3 Titan One [1]
IsoTek EVO3 Aquarius [2]
IsoTek EVO3 Sirius
IsoTek EVO3 Corvus [2]
Nordost Qbase Qb8 [2]
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

AudioQuest NightOwl Carbon [2]+[5]
AKG N700NC
Sennheiser HD 26 Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 3 [1]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [2]
zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
ATB PC Pro
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Pozitivní vlny

Musím přiznat, že potom, co až nečekaně hladce proběhla Audio Video Show Praha 2020, měl jsem pocit, že je všechno v pohodě a klidu. Stačilo ale pár dní a situace se zamotala do toho nepříjemného a vlastně trochu depresivního stavu, ve kterém se celý svět nachází. Kdy víc než právě teď tak je dobré uvědomit si pozitivní sílu hudby (zesílené samozřejmě adekvátně pozitivním aparátem...).

Číst dál...

AV Integra - akce Peníze zpět 200 200 avs 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Bowers Wilkins Formation 200 200 psg 200 200 wdq zidoo 

Gramofon VPI Studio Špalíček - Ostrava 28 200 200 440audio 24 200 200 hifistyl 200 200 melco 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 25 200 200 grandinote Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio