Když poprvé spatříte elegantní a luxusně působící pé-em jedničky, jako kdybyste se ocitli o pár (desítek?) let zpátky v hifistické minulosti. Ve „tváři“ PM1 jako kdyby vykoukly některé z rysů dřívějších modelů – nejvýrazněji snad z řady CDM v kombinaci s luxusním pocitem novějších sérií 800. To vše protřepáno, nikoliv promícháno vytváří šarmantní kombinaci retro designu s moderní technologií – tak trochu jako agent 007. A přestože Bowers ocenil model PM1 – vzhledem k prvnímu vizuálnímu dojmu – nečekaně nízko, bezpochyby tu máme typického představitele reprosoustav s logem BW. I když....možná, že zase ne tak typického.

Jak už bylo řečeno, designéři se snažili, aby PM1 působily skutečně atraktivně a to se jim povedlo. Ostatně za mnohé hovoří už vysvětlení zkratky „PM“ – jedná se o iniciály slov „Prestige Monitor“. Přesně takový dojem také maličké PM1 evokují – skutečně luxusní monitory. Skříň ozvučnice je zhotovená z MDF desek podobným procesem jako ty z řady 800. Pro větší pevnost je uvnitř osvědčená sada příček Matrix, dřevěné bočnice jsou pak osazovány separátně na konci výroby a mají nejen estetickou, ale také tlumící funkci, navíc ještě dodávají konstrukci na pevnosti. Zahnuté čelo reprosoustavy je pak vyrobeno z dvou vrstev a kombinuje klasickou MDF se speciálním tlumícím polymerem. Nejen, že má dobré akustické vlastnosti, ale navíc i velmi elegantně vypadá (i když v praxi je neradno na něj moc sahat, stopy prstů jdou špatně odstranit vlastně z celé ozvučnice).

Dominantou vzhledu tohoto malého dvoupásmového monitoru je – kromě leštěných bočnic v barvě moka – samozřejmě žlutý středobasový reproduktor s tradiční „bowersovskou“ žlutou membránou z Kevlaru a tweeter v separátní Nautilus ozvučnici na vrcholu reprososutavy. Středobas má průměr 13 cm a opticky působí zasazený v ozvučnici poměrně rozměrově skromný. Zdání ale klame… Výškový reproduktor o průměru 2,5 cm v oddělené ozvučnici vychází konstrukčně z tweeterů nejnovější řady 800, místo diamantové membrány ale používá hliník vyztužený karbonem. Díky lehčí membráně než mají diamantové verze tak stačí na jeho pohon dva místo čtyř magnetů. Rezonanční kmitočet tohoto reproduktoru leží až u dosti vysokých 40ti tisíc Hz. Na spodku čelní stěny je ještě umístěn otvor bassreflexu, či jak mu v B&W přezdívají Flowportu. Jeho pointou je množství prohlubenin ne nepodobných povrchu golfového míčku, které mají za úkol zklidnit proudění vzduchu a odstranit nežádoucí šustění.

Zadní stěna PM1 je rovná a vyrobená ze stejného materiálu jako čelo, hostí pouze čtveřici masivních zlacených reproterminálů WBT standardu pro bi-wiring / bi-amping. Jsou spolu s identifikačním štítkem uloženy na decentní kovové destičce. To jen podtrhuje nenápadný a vkusný šarm pé em jedniček. Ostatně k tomu přispívá i doporučený stojan za ne malou, ale ještě akceptovatelnou cenu 13 a půl tisíce korun. Je laděný vzhledem přímo k PM1 a ne sice, že by se tyto monitory nedaly provozovat na jiném či přímo na skříni, ale ideální je skutečně tento úzký a poměrně nízký stojan. Umožňuje – v zájmu co největší decentnosti vzhledu – schovat reproduktorové kabely přiměřené šíře do nohy a vyvést je poté až u podlahy, takže nikde zbytečně nevisí.

Hmotnost jedné reprosoustavy je při relativně kompaktních rozměrech 33,1 (výška) x 19,1 (šiřka) x 29,3 (hloubka) cm znatelných 9,3 kg. Se stojanem má pak celek hmotnost skoro 20 kg. Není to sice nikterak závratná váha, ale na pocit hodnotnosti výroby a kusu pořádné hmoty bohatě stačí.

Jak už bylo řečeno, Bowers&Wilkins PM1 jsou dvoupásmové bassreflexové monitory, přechodový kmitočet mezi měniči se nachází na úrovni 4 000 Hz. Nominální impedance je stanovena na 8 Ohm, přestože sám výrobce přiznává propad až k úrovni 5,1 Ohm a snad by bylo fér říci, že PM1 je šestiohmový model. Udávaná citlivost je sice „pouhých“ 84dB, ale v běžném provozu se nezdálo, že zesilovač s výkonem nad 50 Wattů by měl jakýkoliv problém s řízením těchto monitorů. Frekvenční pracovní rozsah v tolerančním pásmu -3dB je pak posazen mezi 48 a 22 000 Hz, což je vzhledem k danému litrovému objemu ozvučnice velmi slušný výkon. Subjektivně se pak dokonce zdá, že BéWéčka si dokážou sáhnout i níže. Výhybka PM1 je svým designem velmi jednoduchá, sestává jen z komponent co by jich na prstech rukou napočítal, v čele s masivní cívkou a výběrovými kondenzátory Mundorf Supreme.

Poslech PM1 probíhal ve dvou prostorách, z nichž jedna byla dokonce referenční poslechovka výrobce přímo v anglické továrně. Připojené zesilovače byly NAD C370, Quadral Aurum A5 a Rotel RA-1520. Zdroje signálu pak Quadral Aurum C5, Pioneer BDP LX-71, Rotel RCD-1520 a all-in-one Pioneer PDX Z9. Kabeláž AudioQuest (přímo v B&W), dále pak Eagle Cable, Monster Cable, ProAc a QUAD. O filtrovaní elektrického proudu se starala dvojice filtrů / rozvodnic Xindak. Přestože PM1 hrály i na polici, zjevně lépe jim bylo ve volném prostoru na dedikovaných stojanech a zřetelně lépe hrály zhruba v dvou a půl metrové vzdálenosti od sebe, mírně natočené k posluchači. I když je úhel vyzařování poměrně široký, sweet spot je pořád ještě poměrně citelný přímo na vrcholu poslechového trojúhelníku – ačkoliv posluchač se rozhodně nemusí být pohnout a pohodlně se usadit.

Bowers&Wilkins PM1 se umí v prostoru vizuálně ztratit, zvláště v místnostech s tmavším nábytkem je díky jejich velikosti sotva postřehnete. Jaké ale nastane překvapení, když se rozehrají – zvukově totiž rozhodně žádné ztracení se v prostoru nepřichází. Jako první zahrála poslední skladba z výběru Stockfish Records a sice Chris Jones se svou „Sanctuary“. Zcela cíleně přebasovaná nahrávka zněla na PM1 úžasně – energie středního a basového pásma doslova rozechvívá bránici a rozvibruje skla v oknech i při průměrných poslechových hlasitostech – na tak maličkou reprosoustavu téměř neuvěřitelné a rozhodně ne typicky Bowersovské.

Bas je nejenom neskutečně pevný a rychlý, ale také příjemně měkký a vřelý, velmi neunavující. To dokazuje třeba klidný barový jazzík dua Bill Mays a Ray Drummond na jejich „One to One“. Kontrabas druhého jmenovaného sice maličko z těch úplně nejhlubších tónů postrádá (jedná se skutečně o dojem nepatrné neúplnosti v několika řídkých okamžicích), ale to je daň za rozměry monitorů. Jinak si kevlarový reproduktor pro střední a nízké frekvence skutečně užívá – přesnost a energie je skutečně hodně příjemná. Vykreslení celého obhospodařovaného pásma svou příjemností, klidem a nadhledem připomíná pověstné studiové monitory, ať už klasický BBC Monitor či jakékoliv následovníky typu Harbeth nebo Spendor řady Classic. Zde je ale navíc ještě příjemná vřelost.

Výšky pak sice bezproblémově a správně navazují na práci středobasu tam kde mají, ale jsou – snad díky použité membráně, snad i díky výhybce – poněkud tvrdší a přímější ve svém projevu. Být na starší „hliníkové“ generaci „osmistovek“, charakterem by patrně skvěle seděli, ale skvělý středobas PM1 přímo volá po použití skvostného firemního diamantového výškáče. Žel, kdo by jej chtěl, musí sáhnout do kapsy pro dvojnásob peněz za 805 Diamond. Ani tak ale nejsou nejvyšší tóny problematické – naopak, jejich čistota a průzračnost a s tím spojená prostorovost zvukové scény jsou na jedničku, srovnáváme-li s konkurencí dané cenové hladiny.

Přesto by PM1 o něco více slušelo o stupínek jemnější nastavení nejvyšších kmitočtů. Vyšší tóny houslí Ann-Sophie Mutter na Vivaldiho „Čtveru ročních období“ z produkce Deutsche Grammophon jsou velmi přímočaré, detailní a prokreslené. Oproti živým houslím je zvuk strun poněkud prezentnější a tvrdší, ale je slyšet skutečně každý nahraný detail. Navíc celý orchestr je nádherně vykreslený v prostoru s jasně vystupujícími stradivárkami v popředí.

Ani pop / rocková produkce není mimo talent pé em jedniček – mocné a energické basy dokonce vykouzlí z jakékoliv nahrávky strhující zážitek. Energie spodního pásma, čistota středů a přesnost výšek jsou ideální přesně pro takovýto žánr. Stará dobrá „Another Brick in the Wall: Part II“ buší do bránice v rytmu Watersovy elektrické basy a ran Masonovy bicí soustavy, zatímco nad vším se vznáší jasný a dobře čitelný zpěv. PM1 dokáží udržet pořádek a nadhled nad celou nahrávkou a donutí posluchače poklepávat si nohou díky skvělému timingu. Nutno říci, že těchto vlastností ale dosahují hlavně v zapojení s dostatečně silným a stabilním zesilovačem.

Bowers&Wilkins PM1 jsou tak trochu jiné Bowersy – přestože na první pohled je identifikujete se značkou díky barvě středobasu a tweeteru Nautilus, jejich vzhled je tak trochu odlišný. Přestože i zvukově poznáte, že hrají Bowersy, jsou o něco víc „své“, o něco víc posazené na masivním basu a přehledných, otevřených středech než je u této značky obvyklé. A přestože očekáváte od jejich luxusního vzhledu typicky vyšší cenu produktů B&W, překvapí vás cenovkou, která vzhledem k předvedeným výkonům prostě stojí za to. Jestliže se ztotožníte s mírně retro vzhledem těchto maličkých monitorů, seznáte, že výrobce si skutečně nevymýšlí a označení Prestige Monitor je na místě.

Kč 63 980,-

Kč 13 580,- (stojany)

--- --- --- --- ---

KLADY

+ vzhled

+ kvalita výrobního provedení na danou cenovou kategorii

+ zvuk od nejnižších basů až po vyšší středy je skvostný

ZÁPORY

- výšky by zasloužily použití nového, jemnějšího diamantového tweeteru

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

Eurostar Ostrava

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.  – www.eurostar-ostrava.cz 

+420 323 606 877

 Produkt roku 2018 - hlasujte a vyhrajte

XAVIAN Loudspeakers

Eurostar Ostrava

Studio TYKON

Horn Distribution

Soundstyle

200 200 hifiguide

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Grandinote Shinai
Emotiva XPA-DR2
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
Teac NT-503
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
KEF LS50
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2
InAkustik LS-1603
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2
ZenSati Authentica
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka)

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI)
Nordost Heimdall 2 (ethernet)
Nordost Purple Flare (USB)
AudioQuest Jitterbug
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika)

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2
Nordost Red Dawn
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Syncro UNI
IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Corvus
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

beyerdynamic Amiron Home
Sennheiser HD 26 Pro
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 bose

200 100 emotiva

200 200 kasaudio

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

(Celkem) zásadní posuny v kvalitě

Občas si tak říkám, že je moc dobře, že jsem svůj malý nenápadný sloupek nazval "Nepravidelníkem" - může tak v klidu vycházet párkrát za rok a já se můžu s klidným svědomím věnovat recenzím a dalším věcem, které jsou, upřímně řečeno, zábavnější i přínosnější, než by bylo nějaké nucené moudro...

Číst dál...

200 200 voice 200 200 rpaudio 200 200 kasaudio vpi 200 200 aq 200 200 studiospalicek black friday

200 200 audio visual 200 200 cptpraha 200 200 ketos dynaudio 200 200 mareka audio 200 200 wdq 

200 200 elfton cerven 200 200 logaudio hifi home art vyprodej 200 200 psg 200 200 grandinote 

200 200 audio video kino bratislava 200 200 amarock studio 200 200 htp 200 200 kasaudio 200 200 4ce

1024 200 avspraha 2019

Luxman Česká republika