800 150 dynaudio partner

Americká firma BOSE byla založena již v roce 1964 v americkém Massachusetts. Celá ta dlouhá léta své existence se snažila držet firemního hesla „Better sound throught research“, tedy něco v duchu „lepší zvuk díky výzkumu“. Její produkty jsou nepokrytě určeny těm, kteří touží po pěkném, efektním a příjemném zvuku za každých okolností. Nejznámější je jejich legendární model 901 – tak jako všechny ostatní stereo reprosoustavy této značky hrající jak kupředu, tak do stran. Přesně tak funguje i model z prostředka katalogu – regálový model 301.

Už při prvním pohledu na tyto dvoupásmové bassreflexové reprosoustavy je pozorovatel jasně zařadí do stáje BOSE – jejich vzhled je prostě originální a dlouhá léta neměnný. A kdyby snad náhodou byl na pochybách, typický odznáček BOSE je jedním z velmi mála prvků na přední straně zajímavě vypouklé ozvučnice. Ta má zvláštní tvar proto, že reprosoustavy jsou částečně bipolární – vysílá reprodukovaný zvuk v celém pásmu kupředu k posluchači, část pak ještě zpětně, aby (tak jako u živé hudby) dolehl k uším posluchačů nejen zvuk přímý, ale také (téměř) přirozeně odražený od poslechového prostoru.

V zásadě celou přední stranu zakrývá velká krycí mřížka. Za ní je uložený velký středobasový reproduktor o průměru 20 cm. Membrána je zhotovaná z nejtradičnějšího materiálu – papíru. Po straně se pak vpředu i vzadu nachází tweeter o průměru 5 cm, překrytý rozptylkou. Oba bassreflexové otvory vedou směrem dozadu pod a nad sekundárním výškovým reproduktorem. I přes rozměry 25 x 36 x 25 cm (v x š x h) váží jeden kanál pouhých 5,7 kg. Díky konstrukci není problém umístit tři sta jedničky v zásadě kamkoliv – na stojan, do regálu, na skříňku, prostě kamkoliv. Jediné co je potřeba dodržet je uložení tweeterů ve výšce uší, plus mínus dvacet třicet centimetrů – dokonce ani tak neztrácí BOSE příliš z kvality reprodukce. Na zadní straně se pak už nachází jen vanička s velmi základními reproterminály, klasickými pérovými svorkami. Obyčejný nezakončený kabel se do nich vejde i do dosti velkého průměru, lopaky a banánky na dražších kabelech je pak ale činí nepoužitelnými. Nikdo by asi od BOSE v této cenové kategorii neočekával WBT, obyčejné šroubovací terminály jaké známe třeba z receiverů by ale určitě nezaškodily.

Z poslechových zkušeností lze říci, že BOSE 301 jsou pro jakýkoliv zesilovač velmi jednoduché na řízení – ostatně doporučený výkon zesilovače je v rozsahu pouhých 10 – 150 Wattů na kanál. Ačkoliv není nikde možné dohledat nominální citlivost, odhadem se blíží tak k 90ti dB. impedance je naproti tomu jasně deklarovaných „4 až 8 Ohmů“. To je vlastně všechno, co se o těchto klasických bedničkách dá zjistit z dostupných technických specifikací. A to je vlastně také všechno, co je u takto zaměřeného reprodukčního zařízení potřeba znát – snadno se používají a cílový zákazník stejně nic řešit nebude.

Testovací systém sestával z A/V receiveru Pioneer SC-LX83 a Blu-ray přehrávače Pioneer BDP-LX71, druhotně pak z NAD C370 a Naim CD5i. To vše propojeno kabeláží Monster Cable, ProAc, Eagle Cable a KrautWire. Pro porovnání hrály Harbeth Monitor 30, Quadral Megan VIII, Xavian Primissima druhé generace a Pioneer S-31-LR-K. O kvalitu napájení se staraly filtry Xindak – modely XF-2000B a XF-1000E.

Nutno říci předem, že BOSE nikdy nevyrábělo a nikdy nebude vyrábět zvukově neutrální, stoprocentně věrně hrající produkty. Proč by také mělo, když jeho zákazníci touží po zajímavém, chytlavém a snadno stravitelném zvuku? Ani 301 nejsou z tohoto pravidla výjimkou, i když třeba i u tak náročného partu, jako jsou housle ve Vivaldiho „La Stavaganza“ z alba Crystal Cable Arabesque se drží tak blízko skutečných barev a textur tónů, jak jen to kategorie desetitisícových beden umožňuje. Přesto je jejich hlavní předností něco úplně jiného.

A sice podání prostoru a lehkost celkového projevu – snad je to papírovou středobasovou membránou a konceptem s dvojicí výškových reproduktorů, ale hned po prvních taktech se zvuk jakékoliv skladby rozlije do prostoru, rozteče se vpravo i vlevo, dopředu i dozadu. Snadnost, s jakou pohltí prostor a zvuk posluchače by mohly závidět i leckeré pětinásobně dražší modely. Volnost se tu snoubí s transparentností a pohodovostí, přehlednost zvukové scény s její pevností a rozsáhlostí. Tímto talentem se dost blíží reprosoustvám značek KEF nebo Tannoy. Díky této schopnosti je také poměrně snadné tři sta jedničky umístit v poslechovém prostoru – v zásadě je jedno, kde jsou a tradiční „poslechový trojúhelník“ rozhodně není podmínkou.

Přesto, že rozměr „basáku“ je slušných 20 cm, BOSE 301 – logicky vzhledem ke svému objemu – nesahají nikterak hluboko do basového spektra. Z poslechových zkušeností lze odhadnout, že s plnou energií vygenerguje tak 40 – 45 Hz a odtud bez problémů až k nejvyšším frekvencím. Svázání obou pásem je pak bezproblémové, i když se zdá, že 301 možná trochu zdůrazňují okrajová pásma. Z toho ostatně vyplývá onen atraktivní zvuk.

Přestože ani tato cenová kategorie ani typ reprosoustav nenapovídá, že by se mělo jednat o ideální komponent pro reprodukci klasické hudby, není to tak jasné. Právě lehkost a samozřejmost projevu v kombinaci s nečekanou dynamikou (za níž stojí lehké membrány všech reproduktorů a vysoká citlivost) a úderností činí radost i z poslechu i náročnějších kusů. Například Bizetova „Carmen“ pod taktovkou Charlese Munche rozehrává své drama s téměř podbízivou chytlavostí. Nástroje i hlasy jsou příjemně přesně oddělené a umístěné v onom obřím prostoru, vše je navíc „tlačeno“ směrem k posluchači s nesmírnou vervou.

Díky velmi dobře podanému pásmu středních i nejvyšších frekvencí působí celek velice čitelným dojmem. Zvláště pak třeba dobře sejmutý zpěv Gwyneth Herberth ze sedmého sampleru Naim Label zní velmi přirozeně a jednoduché nástrojové složení i pomalejší rytmus skladby jsou přesně tím, co BOSE 301 nejlépe zreprodukuje.

Je vlastně zbytečné dále rozpitvávat detaily zvukového projevu BOSE 301 – kdo by měl zájem o tuto značku, jistě nepotřebuje žádnou velkou nápovědu. Buď mu bude stačit nezaměnitelné logo, zaručující konstantní styl a kvalitu napříč celým portfoliem produktů, nebo prostě už ví, jak produkty BOSE hrají a že si zaslouží víc, než napovídá jejich vžitá pověst. Jakkoliv není model 301 honbou za nejvěrnější možností reprodukce zvuku, stoprocentně má velký tah na branku co se týká honby za zábavností podání. Pokud je tedy téměř instantní zábava tím co hledáte, pokud nechcete příliš řešit umístění reprosoustav v prostoru a pokud chcete něco stylového, jsou BOSE 301 to, co si určitě zaslouží svou šanci na seznamu k vyslechnutí. Třeba budete příjemně překvapeni...

Kč 10 900,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ prostor, prostor a prostor

+ geniální na jednoduchost umístění v prostoru

+ za danou cenu velmi efektní výkon

+ údernost a transparentnost

ZÁPORY

- slabší reproterminály

- kvalita materiálů je adekvátní, ale ne úžasná

- zvuková neutralita není nejsilnější stránkou BOSE

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

BaSys CS

www.basys.cz  – Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 234 706 700

Přenosky Ortofon

XAVIAN - ručně vyráběné reprosoustavy

GMG Power

Audio kabely Dynamique Audio

200 200 epaudio

AV Center

Audio Physic | AVITSmart

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

Rodel Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta [1]
KEF LS50 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102
Harbeth Monitor 30

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [3]
+ Rega Elys 2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [3]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
GMG HH-C01 [1]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

AudioQuest NightOwl Carbon [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 3 [1]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
zakázkové stojany pod Harbeth
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5
iMac 27" (2020) + Audirvana [2]

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 1.5
ATB PC Pro
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Pozitivní vlny

Musím přiznat, že potom, co až nečekaně hladce proběhla Audio Video Show Praha 2020, měl jsem pocit, že je všechno v pohodě a klidu. Stačilo ale pár dní a situace se zamotala do toho nepříjemného a vlastně trochu depresivního stavu, ve kterém se celý svět nachází. Kdy víc než právě teď tak je dobré uvědomit si pozitivní sílu hudby (zesílené samozřejmě adekvátně pozitivním aparátem...).

Číst dál...

 

Všechny nepravidelníky

HiFiGram

Dynaudio Contour i 200 200 avs 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Amarock Studio