800 150 dynaudio partner

2019 06 11 TST Tannoy Autograph Mini GR MKII 1

Příběh a předlouhá devadesátiletá historie skotského výrobce reprosoustav Tannoy je dobře známá a mnohokrát popsaná, takže jí není třeba opakovat. Jedním z pozoruhodných firemních modelů je miniatura modelu Autograph z 50. let 20. století, který nyní najdete pod jménem Autograph Mini GR MKII v nejvyšší řadě Prestige Gold Reference.

Reprosoustavy téměř trojúhelníkového půdorysu vás dozajista zaskočí svou velikostí - nebo spíše maličkostí. Ozvučnice je vyrobená z HDF profilů s olejovaným ořechovým dřevem na povrchu a tlumícími panely uvnitř, váží pouhých 4,4 kg a to při výšce 35,6 cm, šířce 20,9 cm a hloubce 15,6 cm. Jsou to skutečně droboučké reprosoustavy, které snadno postavíte třeba i na větší pracovní stůl.

Přední stěnu s jediným malým koncentrickým měničem v horní části lze zakrýt mřížkou a tím víc působí Autograph Mini GR MKII jako skutečný kus nábytku po vzoru ostatních modelů z Prestige série. I se sejmutou mřížkou jsou ale zajímavá takovým tím starosvětským způsobem - kolem měniče je pásek zlaté barvy, stejně jako je tu zlatá identifikační tabulka ve spodní části.

2019 06 11 TST Tannoy Autograph Mini GR MKII 2

Otočte k sobě ozvučnice zadní stranou a shledáte, že zadní stěna je vlastně jen tenoučký svislý pásek dřeva, na nějž se tak tak vešel maličký kroužek bassreflexového otvoru a jeden pár reproduktorových terminálů musí být orientovaný vertikálně.

To zásadní je ale osazený pro firmu typický měnič Dual Concentric. V Autograph Mini GR MKII má průměru čtyř palců, který definuje velikost středobasového kónusu z papírové drti, v jeho středu je místo klasické krycí kopulky vsazen zvukovod (kterému Tannoy poeticky říká "tulipánový" pro jistou podobnost s kalichem této květiny), za nímž pracuje titanová kopulka o průměru 1,9 cm.

2019 06 11 TST Tannoy Autograph Mini GR MKII 3

Frekvenční výhybka má součástky propojené kablíky, používá kondenzátory přímo vyrobené pro Tannoy a cívky s laminovaným jádrem.

Výrobce udává realisticky působící frekvenční rozsah 106 - 20 000 Hz (+/- 3 dB) s tím, že na úrovni -10 dB si Autograph Mini GR MKII "sáhnou" až na 60 Hz. Charakteristická citlivost malého systému činí 85 dB / 2,83 V / m a jmenovitá impedance má hodnotu 8 ohm.

2019 06 11 TST Tannoy Autograph Mini GR MKII 4

Malé Tannoy Autograph Mini GR MKII jsme poslouchali na redakčních sestavách, primárně na OPPO UDP-205 a Norma Revo IPA-140, ale i na Cambridge CXA80 a Cambridge CXC. Srovnávali jsme s Harbeth Monitor 30, KEF LS50 nebo Fischer&Fischer SN-70 - o konkrétních filtrech, kabelech a dalším příslušenství se dozvíte více v pravém sloupci -->.

Přestože to od doslova miniaturních ozvučnic a maličkého měniče vůbec nečekáte, v "Pink Panther Theme" se saxofonovou linkou Plase Johnsona ("Test Demo CD Vol. 1" | 2014 | STS Digital | STS-6111134) jsem se překvapivě dočkali i naznačení vyšších basů - a to dokonce s poměrně dobře separovanými tóny, s dobrými konturami, ač samozřejmě bez těla, plnosti a váhy, které jsou mimo fyzikální možnosti takhle malých ozvučnic. Překvapující je, že onen náznak basů je tu slyšitelný i poměrně potichu, ačkoliv ideální je Autograph Mini GR MKII rozehrávat přeci jen aspoň na střední hlasitost.

2019 06 11 TST Tannoy Autograph Mini GR MKII 5

O kolik více energie chybí v basovém pásmu, o to působivěji vyniknou na maličkých bedničkách vokály - třeba zpěv Julie Stone v "I´m not yours" ("Groove Into Bits Vol. 2" | 2014 | STS Digital | STS-6111132) byl vysloveně nádherně křehký, výtečně konkrétní i v rámci kategorie řekněme stotisícových reprosoustav. Skvělá byla artikulace, plejády detailů i celkový čisťounký a transparentní přednes, díky kterému je reprodukce vokálů mimořádně sugestivní.

Nejvyšší tóny jsou pak hodně výrazné, na nacinkaném materiálu jich může být až příliš, zejména vezmeme-li v potaz, že Autograph Mini GR MKII budete patrně poslouchat spíše z menší vzdálenosti. Na druhou stranu, cinkot činelů v "The Drum Shop" z disku "The Absolute Sound Reference Vol. 2" (2016 | STS Digital | STS-6111152) byl sice jasný a takový tvrdší a razantní, hodně živý a energický, nicméně nebyl ostrý nebo spíše nebyl vulgární. I tady je velmi slušné rozlišení s dobrým oddělením jednotlivých tónů.

2019 06 11 TST Tannoy Autograph Mini GR MKII 6

Dynamika razantních výbuchů hudby v "Gun Battle" Aarona Coplanda ("Dynamic Experience Classics" | 2014 | STS Digital | STS-6111139) byla pochopitelně v makro měřítku limitovaná rozměry reprosoustav, nicméně rozhodně je v Autograph Mini GR MKII více důrazu a více výbušnosti, než očekáváte. Zvuk je hodně rychlý, hodně "na tělo", živý a energický. Samozřejmě, že to není fyzicky citelný zvuk, ale razance a mikrodynamika jsou s ohledem na cenu a koncept působivé, se snahou až o koncertní podání - v pochopitelně miniaturizovaném měřítku.

Celková detailnost možná pak není úplně oslňující, Autograph Mini GR MKII nejsou určitě studiovými monitory, ale "Don´t cry, it´s only rhythm" od Grace Jones ("Extended Dynamic Experience 1" | 2015 | STS Digital | STS-6111143) byla vlastně excelentně přehledně poskládaná, vrstvená a krom absentující basové složky můžete proplouvat mezi jednotlivými nástrojovými linkami snadno a nenásilně, zvuk je soustředěný a s pevným zesilovačem velmi konkrétní, zejména ve středním pásmu pak stojí za každou Korunu z cenovky.

2019 06 11 TST Tannoy Autograph Mini GR MKII 7

Maličké Autograph Mini GR MKII mají výjimečnou přesvědčivost v podání prostoru - na blízkou až ultra blízkou vzdálenost (řekněme od stolního nasazení po 2 metry) před vás postaví až holograficky kouzelnou scénu, tak jako se to stalo nám v "Thus saith my Cloris brite" Johna Wilbyeho ("The Absolute Sound Reference Vol. 3" | 2017 | STS Digital | STS-6111164). Šířka scény sahá až překvapivě daleko za osy ozvučnic, zvuky mají lokalizaci v pravolevém i předozadním směru, je to pevné, přehledné - prostě tak ideálně trojdimenzionální, jak slibují ty nejvíce pozitivní stereotypy pro malou dvoupásmovku a koaxiální měniče.

Kupodivu bylo zajímavé poslouchat i takovou "Vuolgge Mu Mielde Bassivarrái" od Mari Boine ("Extended Dynamic Experience 2" | 2015 | STS Digital | STS-6111149). Hutná, sytá basová složka tu byla téměř úplně redukovaná na náznaky, ale i přesto se zvuk reprosoustav tak nějak zvláštně prosadí, v miniaturizovaném rozměru, ale živě, až dravě, nenásilně a lehce, snadno proudí do prostoru a je čistým potěšením hudbu vnímat a prožívat, ač tak trochu očesanou a založenou převážně na středních tónech (zato brilantních).

2019 06 11 TST Tannoy Autograph Mini GR MKII 15

Miniaturní reprosoustavy Tannoy Autograph Mini GR MKII jsou unikátní a pro toho, kdo to dokáže ocenit, zprostředkují velmi zvláštním způsobem hudbu, byť primárně tu, která stojí na středním pásmu, kde jsou vokály a velká část akustických nástrojů. Pokud vám nevadí, že z maličkých ozvučnic prostě nelze očekávat hlubší tóny a pokud vám nevadí, že dominantní jsou právě tóny střední, pak si dost možná užijete skutečně nádherné a dechberoucí hlasy a krásný, krásný prostor, který v blízkém poli reprosoustavy nabídnou. Je to zvláštní, specifický druh zážitku, tak jako jsou zvláštní a specifické Autograph Mini GR MKII už na první pohled. Minimálně za jeden poslechový zážitek ale rozhodně stojí každému.

MĚŘENÍ - FREKVENČNÍ ODEZVA + IMPEDANCE

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose koncentrického měniče a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 50 metrů čtverečních, standardním zatlumením (koberce, velké plochy sedaček, rozlehlá knihovna, podhled vyplněný vatou, záclony a těžké závěsy,...), byť bez rozsáhlých akustických úprav.

Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny na pevném soklu cca půl metru nad zemí (v případě regálových modelů samozřejmě na stojanech) a co nejdále od stěn to bylo možné.

Software neměří anechoickou odezvu, ale frekvenční odpověď s přihlédnutím k zůstatku energie v čase - jde tedy nikoliv o změřený teoretický ideál toho, co reprosoustavy umí, ale o to, jak se reprosoustavy chovaly v konkrétních akustických podmínkách.

2019 06 11 TST Tannoy Autograph Mini GR MKII m1

Frekvenční odezva - v ose

Naměřená frekvenční odezva ukazuje použitelnou energie už těsně za metou 100 Hz přesně dle specifikací, velmi pěkně vyrovnaný je chod wooferu až do 1 100 Hz, kde pak následuje poměrně velký propad až ke 3 kHz, kopulka ve zvukovodu pak zase získává dost energie, která stoupá až za metu 20 kHz. V reálu se ale skutečně Autograph Mini GR MKII blíží velmi těsně specifikovaným hodnotám ve specifikované toleranci.

2019 06 11 TST Tannoy Autograph Mini GR MKII m2

Impedance (červená) a elektrická fáze (černá)

Sedlo na křivce impedance ukazuje na naladění bassreflexu na 80 Hz, drtivá většina průběhu je čistá a drží se nad 6 ohmy, jen nad 12 kHz se dotkne 4 ohm. Elektrická fáze se pak drží také čistého průběhu, jen nad 1 kHz je vidět rozkmit do pozitivních i negativních hodnot, nicméně je tu i extrémně vysoký peak impedance a navíc jde o úroveň, kde už proudí jen malé množství energie, takže by to nemělo představovat žádný problém pro běžné zesilovače.

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [<-- 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [--> 20m2 / <-- 40m2] [ × ] | VELKÁ [--> 40m2] [ × ]

Kč 49 980,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ podání prostoru

+ vzdušnost

+ pro akustickou a vokální hudbu velmi zajímavé

ZÁPORY

- absence hlubších frekvencí

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Perfect Sound Group | www.perfectsoundgroup.cz 

200 300 xavian quarta

200 200 epaudio

200 200 soundstyle

200 200 tykon akce

200 200 hifi guide

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

200 200 avitsmart

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

1) HLAVNÍ SESTAVA
2) NEARFIELD SESTAVA
3) DOSTUPNÁ SESTAVA
4) VINYLOVÁ SESTAVA
5) MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1]
Grandinote Shinai [4] / [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]
Cambridge CXA80 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205 [1]
Teac NT-503 [2]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71 [2]
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII [3]

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30 [1]
KEF LS50 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Acoustic Energy AE1 Active [2] / [3]

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica [2]
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
TelluriumQ Black [2]
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB) [2]
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [1]
Nordost Red Dawn [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek EVO3 Syncro UNI [1]
IsoTek EVO3 Genesis One [1]
IsoTek EVO3 Titan One [1]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [2]
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

AudioQuest NightOwl Carbon [2]
AKG N700NC
Sennheiser HD 26 Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 3 [1]
Nordost Sort Kones [3]
zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
ATB PC Pro
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

En ten týky...

...dva špalíky, čert vyletěl z elektriky. I když ve známém dětském rozpočítadle se elektrikou myslí tramvaj, vlastně by se v našem malém, trochu zvláštním světě špičkové reprodukce zvuku dal čert najít leckdy i v té elektrice ve zdi a zásuvkách, budeme-li čertem rozumět nejproblematičtější (a patrně i kupodivu nejmasověji ignorované) místo většiny audio sestav.

Číst dál...

AV Integra - akce Peníze zpět 200 200 avs 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Bowers Wilkins Formation 200 200 psg 200 200 wdq zidoo 

200 200 kasaudio 22 200 200 spalek 28 200 200 440audio 24 200 200 hifistyl 200 200 melco 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 25 200 200 grandinote 200 200 amarock 2019 200 200 htp

corner amarock studio