800 150 dynaudio partner

2019 04 30 TST Monitor Audio Gold 100 1

Série Gold anglických Monitor Audio se v nedávné době dočkala faceliftu v podobě páté generace - esteticky navazuje dost možná více na novou řadu Silver než původní Gold, je pak nabídkou jednodušší (jedny regálovky a dvoje sloupky), zůstává ale koncepčně věrná kombinaci páskového tweeteru a klasického dynamického středobasu / wooferu s tím, že na povrchu si stále můžete krom klasických laků vybrat i dřevěnou dýhu s luxusním vzhledem.

Nejmenším modelem v řadě jsou Gold 100, regálovky střední velikosti - něco přes 9 kilogramů se ukrývá na půdorysu 19,5 x 33 cm s tím, že do výšky narostly Gold 100 na 36 cm. Esteticky jsou to ale pořád Monitor Audio - konzervativní tvary ozvučnic z MDF profilů jsou na svislých hranách lehce zaoblené, ale zůstávají tradiční. Vpředu najdete dva měniče a logo výrobce, všechny tři prvky kolem sebe mají rámeček (který zejména u loga působí trochu zvláštně), nikde není ani stopy po šroubech a spojích. Zvláštním prvkem je pak horní plocha ozvučnice potažená kůží.

Nahoře umístěný páskový tweeter je zapuštěný poměrně dost hluboko do čočky zvukovodu a je překrytý hustě perforovanou mřížkou, čímž právě navazuje na designový rukopis série Silver. I středobas o kousek níž je lehce zapuštěný, což jen dále podtrhuje použití obráceného závěsu stříbřité kónické membrány.

2019 04 30 TST Monitor Audio Gold 100 2

Pohled zezadu také jasně ukáže na tradici a rukopis značky - šroub v horní části ukazuje místo, kudy celou skříní prochází kovová tyč, tlačící měnič k přední stěně a fungující jako rozpěra. Kousek pod ní se otevírá plastikový nátrubek bassreflexu HiVe II - toto jméno označuje mírné tvarování a hlavně prořezávání na výdechu nátrubku, které zklidňují proudící vzduch a zabraňují vzniku hučení při vyšších hlasitostech.

Spodní část zadní stěny okupuje oválná plocha, z níž vystupují dva páry reproterminálů vkusného standardu.

2019 04 30 TST Monitor Audio Gold 100 3

Výrobce říká, že velkou část technologií přebírá nová řada Gold z vrcholné série Platinum II - o nejvyšší tóny se stará skládaný pásek MPD, identický s tím použitým právě u top modelů. Navazuje na něj 6,5" středobas, jehož kónická membrána využívá snad všechno, co je pro Monitor Audio typické. Základem je materiál C-CAM, tentokrát ale v sendvičovém uspořádání s nomexovým jádrem a tkaným uhlíkovým vláknem na zadní straně. Měnič také využívá technologii DCF (Dynamic Coupling Filter), která zklidňuje chování membrány v oblasti jejího rezonančního kmitočtu.

Výrobce udává u tohoto dvoupásmového systému přechodovou frekvenci 2 500 Hz a celkový frekvenční rozsah 40 - 50 000 Hz (-6 dB), jmenovitá impedance 4 ohmy má přiznaný propad na 2,8 ohm (nicméně poměrně vysoko na 3 400 Hz) a charakteristická citlivost 86 dB / W / m řadí Gold 100 do sféry standardu.

2019 04 30 TST Monitor Audio Gold 100 4

Malé Monitor Audio Gold 100 jsme poslouchali v pražském studiu Rodel Audio, kde jim společnost dělala elektronika Cambridge Azur 851A / Azur 851N, případně Marantz PM14S1 / SA-14S1 či Primare I15 Prisma. Porovnávat jsem mohli s Monitor Audio Gold 200, ale i s KEF R3, R5 nebo R7.

Na až trochu přebujelé basové lince v "No Sanctuary Here" od Chrise Jonese ("Vinyl Classics Vol. 2" | 2014 | stereoplay | 03-14) se ukázalo, že nová generace Gold se pouští do basu hlouběji a šťavnatěji než ta předchozí. Hlubokých tónů totiž bylo věru požehnaně a jakkoliv vnímáte, že je tu až kladený důraz na pásmo kolem cca 50 - 130 Hz, tak je to působivý výkon na poměrně kompaktní reprosoustavy. Bas si zakládá na své velikosti, ale také na tom, že je měkčí, vřelejší a takový obklopující. Jistě se dá říct, že spíše než striktní realističnost nebo audiofilská decentnost tu vládne rozmáchlejší bohatost, nicméně reprosoustavy stíhají udržet pod kontrolou rytmickou stránku věci a umí dát fyzicky pocítit impuls hlubokých tónů. Bas je tedy přes jistou načančanost působivý.

2019 04 30 TST Monitor Audio Gold 100 7

Onen vřelejší a řekněme velmi šťavnatý duch reprodukce je patrný i ve středním pásmu - třeba zpěv Sophie Zelmani zněl v "How it feels" ("Dali CD Vol. 3" | 2012 | Dali | 280939) pěkně zřetelně a odvážně, plný barev a takové té obtížně slovy definovatelné kvality "lidskosti", sestávající z objemu, z plnosti, z jemnosti a hladkosti, ale také z množství detailů. Hlas byl každopádně velký a příjemně uvolněný, aniž by ale ztratil tu nutnou jistotu, s níž zůstává již high-endově propracovaný a srozumitelný.

Svižný pásek na nejvyšších frekvencích odvádí solidní práci, cinkot činelů v "Hello Dolly" Jerryho Hermana ("Jazz Masters Vol. 4" | 2017 | STS Digital | STS-6111166) nelze popsat jinak než jako živý a veselý, optimisticky veselý, znělý, bohatý na objem a přes jistý pocit dominantnosti a lehké nacinkanosti výšek díky energii a rychlosti pásku působí i dobře navázaným dojmem, nemáte pocit, že by si hrál úplně po svém, nezávisle na středobasu. Výtečné je pak rozlišení, kdy jsou jednotlivé tóny precizně zalajnované a čisté a jasné tak, jak si padesát tisícovek žádá.

2019 04 30 TST Monitor Audio Gold 100 10

Odvážně zřetelný a živý zvuk Gold 100 nabízí na poměry regálovek v "Kote Moun Yo?" Markuse Schwartze a Lakou Brooklyn ("System Solution" | 2019 | Nordost) přesvědčivou dynamičnost. Hudba má drajv a velikost, je to tělnatý, ale ne díky tomu těžký nebo líný zvuk, Gold 100 jako kdyby byly rozhodně zvukově větší regálovky, než jaké skutečně fyzicky jsou. Hutnost a plnokrevnost reprodukce pak dají vyniknout i dynamickým pasážím snad tak trošičku s efektem, ale v mezích, které stále snesou vysoké nároky high-endového světa.

Přes všechnu kyprost a robustnost zvuku zůstávají Gold 100 příjemně čitelnými, možná i díky oné nadprůměrné velikosti zvuku. I křehká "Nativity Carol" Johna Ruttera ("First Sampling" | 1990 | Reference Recordings | RR-S1CD) byla pěkně prokreslená, ne snad analyticky rozpitvaná, ale tak nějak nenásilně rozdělná na zpívající mužskou a ženskou část sboru, jasně bylo slyšet i přibrukující varhany nebo echo velkého kostelního prostoru (byť decentněji), ale hlavně působil přednes výtečně integrovaným, bezešvým dojmem, hudba se vyvalila do prostoru jako spojitý celek a snad i tím, jak vás ve velkém obklopí, tak vám přijde snadné se v ní orientovat.

2019 04 30 TST Monitor Audio Gold 100 15

I z pohledu podání prostoru Stingovy "Englishman in New York" ("Die Perfekte Räumlichkeit" | 2010 | stereoplay | 10-10) působí Gold 100 ne jako nějaký analytický monitor, ale jako high-endový plnokrevník, který srší objemem a šťavnatostí, takže možná ne úplně dokonale ukáže trojdimenzionální koordináty jednoho každého nástroje na scéně, ale máte jasný vjem toho, že zpěvákům hlas má dominantní postavení před nástroji a že nástroje kolem sebe mají prostor, že to není "stlačený" zvuk, kde se všechno hemží přes sebe.

Zvukově jdou Monitor Audio tradičně svou vlastní cestou, ale i u nových Gold včetně nejmenších Gold 100 se jim podařilo naladit charakter tak příjemný, tak hladký, tak plný a tak vlastně ve výsledku podmanivě zábavný, že i Smetanovu cyklu "Má Vlast" v nahrávce LSO pro demonstrační disk Bowers&Wilkins Society of Sound věnujete plnou pozornost, užíváte si tu plynulost a vlastně překvapivě vkusnou dynamiku, užíváte si tu plnost a bohatost, jakousi eleganci a pohodu celkového naladění a fakt, že můžete hrát i poměrně potichu a hudba už má svou strukturu a můžete vlastně hrát i poměrně dost nahlas, aniž by se Gold 100 nepřiměřeně "zadýchaly" i u komplexnějších pasáží (jakkoliv na to už si zaslouží spíše naddimenzovaný zesilovač).

2019 04 30 TST Monitor Audio Gold 100 14

Nová řada Gold kombinuje luxusní a elegantní vzhled i zvuk generace předchozí s moderními doteky, které se poprvé představili u inovovaných nižších modelů Silver. Není to tak vizuální elegance a až nábytková hodnotnost, jako v předchozí inkarnaci, ale jakmile si jednou na odvážnější křivky zvyknete, tak v rámci ceny není možné ke zpracování a celkové kvalitě říct křivého slova. No a pak je tu zvuk - ten zůstává ve svém bohatě basovém, měkčím, hladším, jemném a přitom plnotučném vyladění typickým pro Monitor Audio, ale malé Gold 100 oproti svým předchozím jmenovcům nabízí poměrně výrazně odvážnější výlet do basového spektra, stejně jako celkově o něco živější a energičtější reprodukci. Pokud tak hledáte trochu své, ale příjemně muzikální a neochvějně na krásnost zvuku hledící kompaktní reprosoustavy střední high-endové kategorie, pak Gold 100 určitě patří na seznam k prozkoumání.

MĚŘENÍ - FREKVENČNÍ ODEZVA + IMPEDANCE + WATERFALL

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose mezi tweeterem a středotónovým měničem a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 25 metrů čtverečních, standardním zatlumením několika akustickými panely vlastní výroby a prvky Sonitus Acoustic, byť bez rozsáhlých akustických úprav.

Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny v poslechové pozici.

Software neměří anechoickou odezvu, ale frekvenční odpověď s přihlédnutím k zůstatku energie v čase - jde tedy nikoliv o změřený teoretický ideál toho, co reprosoustavy umí, ale o to, jak se reprosoustavy chovaly v konkrétních akustických podmínkách. 

2019 04 30 TST Monitor Audio Gold 100 m1

Frekvenční odezva - v ose (červená) a pod úhlem 30° (černá)

Na křivce frekvenční odpovědi je jasně znát, že u nových Gold 100 se v Monitor Audio přiblížili svému typickému rukopisu a pásmo mezi 50 a 300 Hz má poměrně pár decibelů energie navrch. Plnokrevných 50 Hz pak představuje pěkný výsledek pro poměrně kompaktní reprosoustavy. Od 400 do 15 000 Hz jsou pak Gold 100 v ose velmi solidně vyrovnané, nad touto hranicí je znát úbytek energie páskového měniče, pod úhlem pak začíná jeho síla postupně skomírat už od 5 000 Hz - to nicméně není úplně netypické chování podobných koncepcí.

2019 04 30 TST Monitor Audio Gold 100 m2

Impedance (červená) a elektrická fáze (černá)

Sedlo mezi úvodními dvěma peaky naznačuje naladění bassreflexu na cca 52 Hz. Impedance se v náročnějším basovém pásmu pohybuje nad hranicí 5 ohm s mírnou výjimkou těsně pod touto hranicí v oblasti 180 Hz, nikde ale ani stopy po nespojitostech a dalších náznacích nežádoucího stojatého vlnění a vibrací. Mezi 3 a 4 kHz nicméně impedance padá až ke 3 ohmům, navíc v blízkosti výkyvu elektrické fáze poměrně hluboko do záporných hodnot - naštěstí v tomto pásmu už nejde o žádné velké množství energie, ale ani tak to není úplně ideální. Elektrická fáze samotná se pak také drží až na řečené v mezích rozumných standardů. Nicméně čím stabilnější a energičtější zesilovač připojíte, tím lepší pracovní podmínky pro Gold 100 vytvoříte a ony se vám zjevně odvděčí.

2019 04 30 TST Monitor Audio Gold 100 m3

Waterfall

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [<-- 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [--> 20m2 / <-- 40m2] [ ✓] | VELKÁ [--> 40m2] [ +/- ]

Kč 49 990,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ pěkné zpracování

+ odvážný zátah odspodu

+ jemné a svižné výšky

+ celkové pohodové a plné vyznění

ZÁPORY

- pro někoho může být bas trošku přebujelý

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Rodel Audio | www.rodel-audio.cz 

DOVOZCE: Audio Center Czech | www.audiocenter.cz 

Přenosky Ortofon

Xavian Quarta Evoluzione

AKCE KEF

Polk Audio | hi-fi reproustavy

GMG Power

AV Center

Dynaudio se slevou

Thrill Audio

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

VOIX Premium Audio

RP Audio

Rodel Audio | hi-fi studio Praha

Dream Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]
2x REL T/Zero MKIII [3]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [2]
+ Rega Elys 2
Pro-Ject Tube Box S2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie [2]
Cardas Clear (sluchátka) [5]
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7 [1]
+ SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax) [1]
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

32 200 200 wdq

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

 

Dynaudio EMIT 200 200 avs Elfton Vigo MKII Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Hornmanufaktur - jen hudba Denon - hi-fi legenda HIFI GUIDE Superhifi Lepší Zvuk

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Kohut Audio Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

VPI gramofony a pračky LP Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio