HIFIStyl

2019 06 11 TST Monitor Audio Gold 200 1

Série Gold byla u britských Monitor Audio vždy tak trochu třešničkou na dortu, byť nad ní existuje ještě vyšší modelová řada Platinum II. Nově se "zlaté" modely dočkaly další generace, která si půjčuje estetický přístup z nižší, ale novější série Silver a technologii naopak od Platinum II, což by z ní minimálně na papíře mělo činit to nejlepší, co dnes v Monitor Audio měli umět nabídnout. Model Gold 200, menší ze dvou dostupných sloupků, tvoří prostředek nabídky nové řady.

Na první pohled je jasné, že ač z všeobecného pohledu zůstává sloupek Gold 200 i v nové generaci konzervativně tvarovaným, propůjčil si z moderně působící řady Silver některé "zjemňující" rysy - ačkoliv půdorys ozvučnice tak stále zůstává obdélníkový, svislé hrany jsou zakulacené. Ozvučnice je vyrobena z MDF profilů, zpevněných několika vnitřními příčkami a nad zemí je pozvednuta díky čtveřici úhlopříčně umístěných robustních nožek s velkými hroty, které dodávají reprosoustavám solidní stabilitu.

Čelní stěna je osazena čtyřmi měniči, dole pak navíc okrášlena logem jakoby vystupujícím z otvoru. Vizuálně dominantní jsou dva woofery, které jsou lehce zapuštěné pod úroveň čelní stěny, což ještě více zdůrazňuje obrácený závěs membrány.

2019 06 11 TST Monitor Audio Gold 200 2

Také středotónový reproduktor je lehce vsazený do hloubky skříně a krycí rámeček koše slouží i jako mělký zvukovod. Střeďák tvoří vizuální celek s mřížkou kapkovitého tvaru, kterou prostupuje a která svými hustými otvory překrývá páskový vysokotónový reproduktor, vnořený naopak do zvukovodu poměrně dost hlubokého.

Přejdete-li zrakem na horní stranu skříně, objevíte koženou plochu, která jinak poměrně fádní jednoduchost reprosoustav celkem výrazně oživuje.

2019 06 11 TST Monitor Audio Gold 200 3

Když nakonec skončíte na zadní stěně, spatříte trojici typických šroubů, které naznačují místa, kudy vnitřkem prochází tyče, přitlačující měniče k přední stěně ozvučnice a slouží také jako další rozpěry, zvyšující tuhost skříně. Jsou tu také dva výdechy bassreflexových portů typu HiVe II - toto označení napovídá, že výdech je lehce zakulacený a prořezávaný, což zabraňuje vzniku hučení při vyšších hlasitostech.

U paty reprosoustav pak najdete na zadní straně destičku s typovým označením a na ní dva páry solidních reproduktorových terminálů.

2019 06 11 TST Monitor Audio Gold 200 4

Nejvyšším frekvencím slouží skládaný pásek MPD, původem z nejvyšší řady Platinum II. Středy zpracovává membrána z typického firemního materiálu C-CAM, zde o průměru 2,5 palce. Přizvukuje dvojice wooferů o průměru 6,5 palce, kde jsou membrány sendvičové - na povrchu C-CAM, pod ním nomexové jádro a v zadní části zpevňující uhlíková vlákna.

Reprosoustavy mají na výšku 99,7 cm, bez vyčnívajících nožek pak mají šířku 19,5 cm a hloubku 33 cm, váha je solidních 21,9 kg. Třípásmový koncept dělí pásma na úrovni 650 a 3 500 Hz. Celkově pracují Gold 200 v rozsahu 35 - 50 000 Hz (-6 dB), mají deklarovanou impedanci 4 ohmy s přiznaným propadem na hranici 3,4 ohm na 1 kHz a s citlivostí 88 dB / W / m se řadí k lehkému nadprůměru.

2019 06 11 TST Monitor Audio Gold 200 5

Monitor Audio Gold 200 jsme poslouchali v pražském studiu Rodel Audio, v akusticky ošetřeném prostoru, který se ale nakonec i přes více než dvacet metrů podlahové plochy ukázal být pro Gold 200 relativně malým. Poslouchali jsme přes Primare I15, přes Marantz PM-15S1 nebo Marantz SA-15S1, ale také přes Cambridge Audio 851N a Cambridge Audio 851A. Propojeno bylo kabely Cardas a AudioQuest, napájeno lištou a kabely Supra. Porovnávat jsme mohli krom modelů Gold 100 třeba i s KEF R3, KEF R5 nebo KEF R7 a dalšími.

Pro Monitor Audio je typické zdůraznění basové složky a tak i u Gold 200 jasně slyšíte, že hluboké tóny v "No Sanctuary Here" Chrise Jonese ("Vinyl Classics Vol. 2" | 2014 | stereoplay | 03-14) jsou hodně mohutné, mají v sobě takové to temné mroukání a bujarou objemnost, kdy se spodní tóny doslova vylévají do prostoru. Je to bas měkký, hřejivě vřelý a takový načančaný. Kontrola je slušná, ale ne audiofilsky utažená, je to spíše rozmáchlý, velký, efektní basový příval se zřetelným zakulacením. Přes vší zjevnou dominanci a výraznost nicméně nepůsobí Gold 200 přebasovaným dojmem, pásmo středních a nejvyšších frekvencí zůstává čitelné.

2019 06 11 TST Monitor Audio Gold 200 7

Jistá vřelá měkkost a hebkost je patrná i na hlasu Sophie Zelmani v "How it feels" ("Dali CD Vol. 3" | 2012 | Dali | 280939) - také tu ale byla ona bohatost a příjemná poddajnost. Rozlišení vůbec není špatné, byť jemná a klidná charakteristika přednesu rozhodně neexhibuje prezentací nějakých jemných nuancí. Prokreslení je rozhodně dobré a patří do high-endového světa, ale uklidněnost tu hraje prim. Sladká povolnost dodává vokálu jakousi specifickou kvalitu lidskosti, je to okouzlujícím způsobem příjemné a netechnické.

Mohutnost zvuku nejhlubšího a středního pásma nicméně nepřehlušila ani jemný cinkot činelů v "Hello Dolly" Jerryho Hermana ("Jazz Masters Vol. 4" | 2017 | STS Digital | STS-6111166). I tady nicméně cítíte, že Gold 200 dávají přednost zejména klidnému, jemnému vyznění, byť zvuk je velký a i díky tomu jej prostě dominantní hlubší tóny nepřehluší. Reprosoustavy pak těží z rychlosti vysokotónového pásku, cinknutí jsou dobře oddělená i definovaná, byť to skutečně není takový ten kovově precizně ohraničený zvuk, ale lehounce jemnější ševel. Nabízí však rozhodně high-endovou bohatost detailů.

2019 06 11 TST Monitor Audio Gold 200 11

Dynamika perkusí v "Kote Moun Yo?" Markuse Schwartze a Lakou Brooklyn ("System Solution" | 2019 | Nordost) byla rozhodně neostýchavá. Veliký zvuk má i velikou váhu, je plná a díky tomu, že sloupky umí zatáhnout pocitově pěkně od podlahy a pěkně hutně, máte pocit, že ač to není výbušně živelná reprodukce, má zvuk tah na branku a dokáže místnost nasytit energií s uvolněností a nadhledem. V elegantně plynoucím hudebním proudu ale cítíte, že vzdušný přednes umí pěkně dýchnout, aniž by opustil tu příjemnou měkkost, kterou v sobě má.

Ve velkém a vzdušném přednesu Monitor Audio Gold 200 neschází detaily, které čekáte od statisícových reprosoustav, ale jsou - což už jsme zmínili - podané bez exhibice, bez tlaku, bez nucenosti, musíte se trochu uvolnit a zaposlouchat, rozpustit se v tom specificky podaném zvuku, abyste jím prošli k jemným nuancím. Gold 200 rozhodně nejsou monitory, nicméně v "Nativity Carol" Johna Ruttera ("First Sampling" | 1990 | Reference Recordings | RR-S1CD) dokázaly probudit onen dojem chladného velkého kamenného prostoru, uprostřed nějž stojí nevelký sbor a v pozadí pobrukují varhany - reprosoustavy tak nabízí prokreslení více než dostatečné, aby zprostředkovaly doznívání hlasů v prostoru, tu jemnou vibraci vzduchu v obřím objemu vzduchu, která vytváří příjemně realistický dojem.

2019 06 11 TST Monitor Audio Gold 200 12

Velikost a neostýchavost zvuku vám dá pocítit velikost hudební scény ve Stingově "Englishman in New York" ("Die Perfekte Räumlichkeit" | 2010 | stereoplay | 10-10). Máte pocit, že všeho je jaksi dost, stejně jako že nejdominantnějším prvkem tu je Stingův hlas v popředí. Je to nicméně spíše veliká zvuková masa, než monitorově zaostřená, perfekcionistická, utažená reprodukce. To ale nebrání fajnové přehlednosti, s níž reprosoustavy rozprostřou nástroje - měkčí, ač dobře lokalizované - po pravolevé ose.

Jak už bylo řečeno mnohokrát, zvuk Monitor Audio není školometsky audiofilský, ale spíše "krásný", tedy bohatý, barevný, sytý a uvolněně jemný. Tak zněla alespoň "Má Vlast" Bedřicha Smetany v podání London Symphony Orchestra. Nenásilné, přesto silné, velké, přesto pod kontrolou, dýchající a vzdušné, přesto konkrétní a hutné, tělesné. Nad hudbou je patrný lehounký sametový závoj, který ale přidává hudbě na příjemnosti, která vás spolu s celkovou houpavou uvolněností nechá poslouchat už potichoučku s pocitem plnosti a stejně snadno zvládá i hlasitou reprodukci, aniž by přednes působil únavně.

2019 06 11 TST Monitor Audio Gold 200 16

Monitor Audio Gold 200 jsou pěkně pojatým kusem nábytku, jak ostatně velí tradice této řady, v modelovém provedení páté generace ale ve svých křivkách výrazně modernější, než jak tomu bylo dříve. Ctí také firemní tradici zvuku s bohatým basovým základem, celkovou nekonfliktností a jaksi trochu do příjemně laděnou solidností, která respektuje hudbu, ale hraje ji s chutí, s bohatostí, s citem pro barvy i plynulost. Všeho je dost, vlastně jako kdyby i více, než byste čekali. Gold 200 se nesnaží hrát si na "srovnané" audiofilské reprosoustavy, ale prezentují hudbu s gustem a nenucenou elegancí, kombinující příjemnost s takovou tou tradiční britskou usazeností. Gold 200 dokážou uspořádat bezproblémové představení pro každé ucho i každou hudbu.

MĚŘENÍ - FREKVENČNÍ ODEZVA + IMPEDANCE + WATERFALL

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose mezi tweeterem a středotónovým měničem a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 25 metrů čtverečních, standardním zatlumením několika akustickými panely vlastní výroby a prvky Sonitus Acoustic, byť bez rozsáhlých akustických úprav.

Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny v poslechové pozici.

Software neměří anechoickou odezvu, ale frekvenční odpověď s přihlédnutím k zůstatku energie v čase - jde tedy nikoliv o změřený teoretický ideál toho, co reprosoustavy umí, ale o to, jak se reprosoustavy chovaly v konkrétních akustických podmínkách.

2019 06 11 TST Monitor Audio Gold 200 m1

Frekvenční odezva - v ose (červená) a pod úhlem 30° (černá)

Na průběhu křivky frekvenční charakteristiky je vidět nástup na úrovni cca 35 Hz, poté následuje opravdu velké zdůraznění basového pásma od 45 do 130 Hz (což je ale pro Monitor Audio typická charakteristika), následně je křivka rozumně vyrovnaná, peak na 350 Hz je zesílený poslechovým prostorem, od této mety výš se pak Gold 200 chovají příkladně a mírný zdvih na 15 kHz a následný rychlý ústup jsou poměrně běžným chováním páskových měničů. Celkově se chovají Gold 200 rozumně čistě a vyrovnaně, jen v basovém pásmu tlačí hodně na pilu, což je ale součástí firemní DNA.

2019 06 11 TST Monitor Audio Gold 200 m2

Impedance (červená) a elektrická fáze (černá)

Sedlo na impedanci naznačuje naladění bassreflexu na cca 38 Hz, křivka je mimořádně dobře kompenzovaná a spořádaná, jen párkrát "zabrnká" na 4 ohmy, ale celkově na ní nejsou žádné nespojitosti nebo jiné problémy. Ani elektrická fáze nenese žádné znaky nežádoucího chování, křivka je čistá , jen v oblasti nejvyšších tónů vybočuje poměrně hodně do kladných hodnot. Z obou křivek je patrná péče, které se reprosoustavám při konstrukci dostalo.

2019 06 11 TST Monitor Audio Gold 200 m3

Waterfall

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [<-- 20m2] [ +/- ] | STŘEDNÍ [--> 20m2 / <-- 40m2] [ ✓] | VELKÁ [--> 40m2] [ ✓]

Kč 114 990,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ svižné a čisté výšky

+ velký, bohatý a šťavnatý zvuk

+ moderní a pěkně elegantní ozvučnice

+ celkově nekonfliktní a univerzální podání

ZÁPORY

- trochu příliš objemná basová složka

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Rodel Audio | www.rodel-audio.cz 

DOVOZCE: Audio Center Czech | www.audiocenter.cz 

XAVIAN Virtuosa Anniversario & Riviera Labs Levante

Perfect Sound Group

Denon PerL Pro - True Wireless sluchátka do uší

AV Center

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Akustik Design | prostorová akustika pro náročné

Audiofeel | LAB12

 

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
EverSolo DAC-Z8 [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
ZenSati Authentica [2]

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Cardas Multi Blocks [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Monitor Audio Hyphn

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies