800 150 dynaudio partner

2016 05 03 TST Tannoy DC10Ti 1

Řada Definition skutečně definuje cosi, co by se dalo nazvat jako "moderní Tannoy" (stejně jako řada Prestige definuje cosi jako "ortodoxní Tannoy"), model DC10 Ti pak tvoří prostředek této řady. Tím by měl být vlastně rozumným modelem, v němž se už potkává to největší know-how firemních techniků, ale zároveň ještě není cenově posazený mezi ta úplně maximalisticky pojatá řešení, jako je u Tannoy třeba jejich model Kingdom Royal s více než šestinásobnou cenovkou.

Sloupy DC10 Ti navazují na velmi obdobně pojatý model DC10 T, to znamená, že na rovnou čelní stěnu navazují zaoblené a dozadu se zužující stěny, spojené úzkou, opět rovnou zadní stěnou. Celá ozvučnice stojí na bytelném kovovém podstavci, z nějž do stran vystupují krátké packy s hroty, zajišťujícími stabilitu poměrně vysoké skříně. Krásná dřevěná dýha je překryta hlubokým lakem a působí luxusně.

2016 05 03 TST Tannoy DC10Ti 2

Vpředu se na posluchače otevírají dva obří měniče (respektive tři - vespod je basový reproduktor, nahoře pak firemní Dual Concentric pro středy a výšky) s mohutnými hliníkovými rámečky, vzadu jsou u paty dva páry střídavě rozložených reproterminálů, doplněné o zemnící terminál. Kousek nad nimi se otevírá dvojice mohutných bassreflexových nátrubků, opět obroubených hliníkovým proužkem. Jako celek jsou Definition DC10 Ti nádherným kusem nábytku.

Kabinet je vyroben kvůli tuhosti z březové překližky, vnitřní objem 76 litrů zaručuje opravdu dost pracovního prostoru i pro velké měniče. Vnitřní část kabinetu je na několika místech vyztužena ještě bytelnými žebry z MDF. Tannoy využívá také technologii DMT (Differential Material Technology), kdy rozdílné materiály ve vzájemném styku utlumují nežádoucí vibrace.

2016 05 03 TST Tannoy DC10Ti 3

Pokud se rozhodnete postavit Definition DC10 Ti do své poslechové místnosti, ujistěte se, že na to máte dostatek prostoru, protože tyhle Tannoy ho opravdu potřebují. Už kvůli své velikosti 112,5 x 33,9 x 32 cm (v x š x h) při hmotnosti 40,5 kg, ale hlavně kvůli velkým zadním bassreflexovým výdechům, které jednoduše u stěny být nemohou (pokud tedy nejste fanoušci reprodukce nahrávek větrných smrští).

Vrchní reproduktor je klasický Tannoy Dual Concentric v nejaktuálnější verzi. Tweeter má kopulku vyrobenou z titanu a schovanou v hlubokém zvukovodu tulipánového tvaru, průměr kopulky je 2,5 cm. Střední pásmo má na starosti 25 cm široká membrána ze speciální směsi papírové drtě na dvojitém závěsu. Basy pak vyzařuje opět 25 cm membrána ze stejného materiálu, opět na dvojitém impregnovaném závěsu.

2016 05 03 TST Tannoy DC10Ti 4

Výhybka je druhého řádu pro basy a prvního řádu pro středy / výšky, součástky prochází hlubokým zmrazením pro lepší vodivost. Signál vedou cesty z postříbřené mědi, místy i z čistého stříbra. Pásma dělí na úrovních 200 a 1 400 Hz, přechody tak jsou položeny dost nízko.

Tannoy u Definition DC10 Ti udává solidní frekvenční rozsah 30 - 35 000 Hz v toleranci -6 dB. Jmenovitá impedance 8 Ohm není ničím překvapivá, charakteristická citlivost 92 dB / 2,83 V / m patří k těm už dost nadprůměrným. Výrobce udává také krátkodobou zatížitelnost až 500 Wattů a upřímně řečeno, u těchto sloupků to nepůsobí jako prázdné teoretické číslo.

2016 05 03 TST Tannoy DC10Ti 5

DC10 Ti jsme poslouchali v havířovském Navrátil Audio, kde na ně sice byla místnost "tak tak", ovšem díky pověstné preciznosti pana Navrátila při pozicování a slušnému zatlumení byl poslech ještě možný, byť jen s drobnými omezeními v oblasti hlasitosti. Poslouchal ose na sestavě od Norma Audio - integrovaném zesilovači REVO IPA-140 a nejvyšším modelu CD přehrávače REVO DS-1.

Už vzhledem k nijak ostýchavým rozměrům Tannoy DC10 Ti se dalo očekávat, že se nebudou basových tónů bát, linka kontrabasu v Hadenově "Moonlight" z "Noctruen" (2001 | Gitanes | 013 611-2) byla skutečně plná, vespod neomezovaná a hlavně velice sytá. Definice a konkrétnost je slušná, Tannoy nicméně sází spíše na velký objem a citelný fyzický tlak, čímž ve výsledku prezentují kontrabas o něco měkčeji, méně soustředěněji, ale zase šťavnatě a skutečně bohatě. Když se ovšem rozechvějí tlusté struny, provází je citelné zadrnčení a impuls jako když do vás vrazí náklaďák.

2016 05 03 TST Tannoy DC10Ti 6

Tannoy by dokázaly zcela určitě zaplnit i podstatně větší prostory, jejich přednes je opravdu velký a proporčně mohutný. Dual Concentric zvládl při všem tom objemu ale udržet solidní zaostření i na subtilní, uvolněný hlas Vince Jonese v "This is the woman" ("Moving through taboos" | 2004 | Universal | VJ 356N). Nebyl sice zaostřený do jednoho perfektně konkrétního bodu, nicméně už byl pěkně plastický a hlavně čistý, lehký a obklopený mocnou porcí vzduchu. Vokál byl vlastně až nečekaně bezprostřední a přirozený, tam kde zpěvák trochu přidal na energii bylo cítit žádanou expresivnost a živost, naléhavost, která dodává reprodukci vnitřní sílu a energii. Měniče také už velmi snadno reagují na podněty od zesilovače, přes svou velikost jsou dostatečně přesné, aby srozumitelnost byla nenáročně přirozená.

2016 05 03 TST Tannoy DC10Ti 7

I nejvyšší pásmo znělo s příjemně energickou otevřeností, pravda, při vysoké hlasitosti už trochu tvrdlo. Nicméně třeba hloubka detailů, k nimž se DC10 Ti ponořily při reprodukci činelu v Burtonově "Question and Answer" ("Like Minds" | 2003 | Concord | SACD-1029-6), byla obdivuhodná. Tweeter vám představí průběh celého tónu, pevně a jasně, zněle a výrazně, ale už je tak dobrý, že i s tvrdším zesilovačem nevykřesává z úderů paličky o kov ostré, nepříjemné hrany. Moc se nám líbil třeba ševelivý, velmi plynule odeznívající dozvuk činelu, stejně jako už dobré oddělení linek vibrafonu a elektrické kytary, kdy oba nástroje na sestavách i s průměrným rozlišením jednoduše splývají. Celkově inklinují Tannoy k mírně expresivnějšímu podání, ale bez vulgárnosti. V každém úderu do činelů i vibrafonu cítíte sílu, energii a důraz.

Kromě energie a síly je ale v každém okamžiku cítit ještě něco - na poměry kategorie rozhodně nadstandardní dynamická rezerva. Ve Dvořákově "Klavírním triu op.90" v podání Orbis Trio (2016 | Xavian | AS 743-2) bylo cítit přítomnost těl nástrojů, dokonce i piano už se pocitově v podstatě celé "vešlo". I když zabraly smyčce, Tannoy hrály stále stejně lehce a pevně, můžete jim "naložit" zdánlivě cokoliv chcete, dokonce i potichu dávají pocítit dynamiku nahrávky a umí předat impuls a důraz, aniž by se vzdaly solidního rozlišení a prezentace detailů. Jejich schopnost spořádaně ustát i dynamické špičky je v kontextu kategorie působivá.

2016 05 03 TST Tannoy DC10Ti 8

Pokud otočíte volume přeci jen více doprava poblíž koncertních hlasitostí, umí být DC10 Ti až brutálně fyzické - ve smyslu důraznosti, konkrétnosti a proudící energie. Je ale jedno jak nahlas hrajete, stále dokážou udržet slušný pořádek v nahrávce, dáte-li jim k tomu odpovídající dostatečně pevný a rychlý zesilovač. V "Toujours" od Sabiny ("Collected_01" | 2015 | Naim | naimcd215) tvoří základ mohutná basová linka a té bylo v menším prostoru přeci jen už moc. Tannoy nejsou z chladně transparentních, technicky precizních reprosoustav, přestože vás neuhranou dokonalou průhledností reprodukce, jsou stále výborně čitelné a když chcete, najdete v hrnoucím se zvuku i velmi jemné nuance a třeba i zkreslené linky kytar nejsou chaotickým mixem, ale lehce se dá soustředit na tu či tamtu, byť uvolníte-li se, celek působí nejpříjemněji - asi jako na živém koncertě.

2016 05 03 TST Tannoy DC10Ti 9

Ačkoliv v daném prostoru působily DC10 Ti relativně dosti směrovým dojmem, Dual Concentric většinou umí vykouzlit prostor scény velmi pěkně. I tady, v tom správném sweet spotu, se Ellingtonova "Money Jungle" rozprostřela hodně do široka, hlavně byla ale plná vzduchu a vládl tu pocit až nadživotní velikosti nástrojů i prostoru jako takového. Scéna dokonce vystupovala o něco před reprosoustavy a šla o něco směrem dozadu. Když se tak správně usadíte, jednotlivé prvky se poskládají do už dosti přesvědčivého trojdimenzionálního obrazu s vynikající možností lokalizace.

Svou masivnost, robustnost, energii a důraz pak Tannoy DC10 Ti dokázaly skvěle prodat i v poněkud hrubé nahrávce "Ashes to Ashes" od Faith No More ("The Very Best Definitive Ultimate Greatest Hits Collection" | 2009 | Rhino | 5186544012). Mohutný, šťavnatý, energický a konkrétní zvuk nepostrádal čitelnost a přestože se neštítil bez příkras předat i poněkud plechové činely nebo celkovou dynamickou plochost nahrávky, jaksi dokázal nedostatky přebít pozitivy - drajv, příval energie, bezprostřednost i velmi nebojácná dopřednost dodaly rockové skladbě ten správný, snadno poslouchatelný, až koncertní charakter.

2016 05 03 TST Tannoy DC10Ti 10

Tannoy DC10 Ti nejsou pro každého. Jednak mají stále svůj vlastní charakter (byť ne tak výrazně "duálně koncentrický" jako dříve), jednak nejsou úplně univerzální na úplně každou hudbu. Pro ty, kteří na ně však mají dost prostoru, kteří preferují velký zvuk, drama, energii, důraz a prostor, pro ty, kteří chtějí muzikálnost a švih, pro ty, kteří to vše chtějí v opravdu velmi pohledném kusu nábytku a pro ty, kteří ocení opravdu velkou, živou dynamiku, pro ty jsou DC10 Ti ideálními partnery. Mají snad krom prostorových nároků požadavky jen na slušný a hlavně pevný zesilovač, pak vám v poklidu dají spoustu hudby, bohatý zvuk s víc než dostatečným basovým základem a až koncertní živostí.

MĚŘENÍ

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m ve výšce tweeteru , v uzavřeném semireverberantním prostoru o výměře podlahové plochy 20 metrů čtverečních. Prostor je mírně nadstandardně zatlumen, ovšem bez rozsáhlých akustických úprav, a proto jsou naměřené hodnoty interpretovatelné jako 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 – 200 Hz ovlivněné akustickými parametry prostoru – konkrétně zdvihem na basech. Měřeno bylo pomocí software ATB PC Pro vždy v pěti cyklech (kvůli rušení z exteriéru), vybrána byla střední křivka. Všechna měření probíhala na poslechové sestavě s vždy stejně nastavenou úrovní hlasitosti. Měřeno pomocí PCM stopy o vzorkovací frekvenci 48 kHz s 1/3 oktávovým vyhlazováním.

2016 05 03 TST Tannoy DC10Ti m1

Poměrně velké Tannoy se do malého prostoru vešly "tak tak". I proto je celkem patrné zdůraznění v pásmu pod 50 Hz, místnosti lze pravděpodobně připsat kvůli jejímu tvaru a rozměrům i propad na úrovni 125 Hz. Od 200 do cca 7 000 Hz je ale pásmo velmi pěkně vyrovnané, opět až nejvyšší frekvence působí zdůrazněně.

2016 05 03 TST Tannoy DC10Ti m2

Průběh impedanční křivky by mohl být přeci jen o něco klidnější, jednak je tu znát propad poměrně výrazné části pásma až k hranici 3 Ohm (a možná i o kousek níž), což jistě nebude lehké sousto pro zesilovač, stejně tak peak nad hranici 30 Ohm na úrovni 2 kHz by nemusel být tak výrazný.

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [< 20m2] [ × ] | STŘEDNÍ [> 20m2 / < 40m2] [ ✓] | VELKÁ (> 40m2) [ ✓]

Kč 249 980,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ vzhled a zpracování

+ velký, až koncertní zvuk

+ dynamika

+ bas (pokud na něj máte prostor)

+ pěkné podání prostoru

ZÁPORY

- mají výrazné nároky na velikost prostoru

- při vysokých hlasitostech trochu tvrdnou

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Perfect Sound Group | www.perfectsoundgroup.cz 

Přijďte si poslechnout Xavian Quarta

Audio kabely Dynamique Audio

200 200 epaudio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

200 200 hifi guide

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

Rodel Audio

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

1) HLAVNÍ SESTAVA
2) NEARFIELD SESTAVA
3) STŘEDNÍ SESTAVA
4) VINYLOVÁ SESTAVA
5) MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205 [1]
Teac NT-503 [2]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII [3]

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30 [1]
KEF LS50 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Acoustic Energy AE1 Active [2] / [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica [2]
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB) [2]
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [1]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek EVO3 Syncro UNI [1]
IsoTek EVO3 Genesis One [1]
IsoTek EVO3 Titan One [1]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [2]
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

AudioQuest NightOwl Carbon [2]+[5]
AKG N700NC
Sennheiser HD 26 Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 3 [1]
Nordost Sort Kones [3]
zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
ATB PC Pro
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Pozitivní vlny

Musím přiznat, že potom, co až nečekaně hladce proběhla Audio Video Show Praha 2020, měl jsem pocit, že je všechno v pohodě a klidu. Stačilo ale pár dní a situace se zamotala do toho nepříjemného a vlastně trochu depresivního stavu, ve kterém se celý svět nachází. Kdy víc než právě teď tak je dobré uvědomit si pozitivní sílu hudby (zesílené samozřejmě adekvátně pozitivním aparátem...).

Číst dál...

AV Integra - akce Peníze zpět 200 200 avs 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Bowers Wilkins Formation 200 200 psg 200 200 wdq zidoo 

Gramofon VPI Studio Špalíček - Ostrava 28 200 200 440audio 24 200 200 hifistyl 200 200 melco 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 25 200 200 grandinote Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio