HIFIStyl

2015 10 13 TST Tannoy Precision 6 2 1

Řada Precision skotských Tannoy sedí pěkně uprostřed výrobního katalogu a dá se tak považovat za vstupní bránu do světa opravdového high endu v podání Tannoy. V havířovském studiu Navrátil Audio jsme měli možnost poslechnout si prostřední sloupek s přídomkem 6.2, tedy prostřední model prostřední série, aspirující tím na roli zlatého středu, v němž balancuje ještě akceptovatelná cenovka a již high endový výkon. Teoreticky.

Precision 6.2 jsou krásně vymodelované sloupky rozumných proporcí, obdařené velice atraktivním povrchovým zpracováním, zejména díky hlubokému laku. Velmi čisté linie odlišují od nejprostšího kvádrovitého tvaru mírně vypouklé boční stěny, celá váha ozvučnice z MDF desek pak spočívá na robustním kovovém podstavci s čtveřicí do stran vybíhajících nožiček.

2015 10 13 TST Tannoy Precision 6 2 2

Vpředu jsou v horní třetině zakomponovány dva měniče, okrášlené širokými hliníkovými pásky a výrobci se nějak povedlo zvládnout estetiku tak, že ani toto řešení nepůsobí nepěkně. Vzadu v necelé polovině výšky najdeme poměrně velký bassreflexový otvor s nátrubkem z bytelného plastiku a pod ním v kruhové formaci pětici kvalitních reproterminálů. Pátý, jak je u Tannoy často zvykem, slouží k dodatečnému zemnění.

O tom, že tělo Precision 6.2 není ošizeno, svědčí i hmotnost jednoho sloupku 18,4 kg při rozměrech 100 x 31 x 28,3 cm (v x š x h) - samotný kabinet je ale výrazně štíhlejší, než se z udávané hodnoty může zdát, počítá se do ní i podstavec. Vnitřní objem činí 29,3 litru a je bohatě protkaný výztuhami a žebry pro co největší pevnost.

2015 10 13 TST Tannoy Precision 6 2 3

Tannoy Precision 6.2 je osazen reproduktorem typu Dual Concentric, kde v prostředku 15 cm membrány z papírové drti s výrazným gumovým závěsem najdete ještě titanovou kopulku o průměru 2,5 cm, zasunutou hluboko v "tulipánovém" zvukovodu. Tento měnič doplňuje ještě jeden klasický basový reproduktor - opět má jeho membrána průměr 15 cm, opět má velký gumový závěs a opět je vyrobena z papírové drti.

Výrobce dal Precision 6.2 do vínku poměrně vysokou citlivost 89 dB / 2,83 V / m, přičemž impedance je osmiohmová a pracovní frekvenční rozsah v toleranci -6 dB je na tak kompaktní sloupek solidních 34 - 35 000 Hz. Pasivní výhybka dělí reproduktorům práci na úrovních 170 a 1 600 Hz.

2015 10 13 TST Tannoy Precision 6 2 4

Tannoy Precision 6.2 jsme poslouchali v havířovském studiu Valdemara Navrátila, kde sestava byla výjimečně dobře dimenzovaná - zdrojem signálu byl Luxman D-05 a zesiloval dělenec Luxman C700u / M700u. Použita byla kabeláž od firem Siltech, Crystal Cable, Telos a IsoTek, nejbližším srovnávacím vzorkem byly Tannoy Revolution XT 8F.

Basa Charlieho Hadena v "Nocturnal" z desky "Nocturne" (2001 | Gitanes | 013 61172) nebyla (trochu překvapivě) nijak dominantní, přesto umí středně velké Precision 6.2 zahrát i dostatečně hluboko, aby nástroji dodaly váhu a objem. Možná by mohl nástroj být ještě o kousek objemnější a hlubší, nicméně impuls, který dokážou Tannoy přenést do poslechové místnosti nás nadchnul a definice patří již rozhodně do světa dospělého high endu. Co bylo ale rozhodně nejlepší, to byla kultivovanost, s jakou reprosoustavy hluboké tóny servírují, vychovanost a spořádanost, stejně jako velmi přirozená barva tónů činí z Precision 6.2 velmi příjemné společníky.

2015 10 13 TST Tannoy Precision 6 2 5

I ve středním pásmu zůstávají sloupky Tannoy spíše trochu jemnější, umírněné a klidné - nezaměňovat ale s jakoukoliv leností nebo uťápnutostí. Stingův hlas v "The Hounds of Winter" z "...All This Time" (2001 | A&M | 493 156-2) zněl čistě a s živou jiskrou, hlavně ale vynikajícím způsobem prokreslený - to, co dokázaly komponenty Luxman "vytlačit" z repráčků Precison 6.2 působilo už velmi dospěle. Objemu bylo i ve středech překvapivě trochu méně, reprosoustavy i přes svůj kultivovaný charakter nechají projít i prezentnější sykavku, nic neohlazují a nezatajují. Na druhou stranu o něco menší objem mění tyhle sloupky za nadhled, podmanivou suverenitu a kontrolu.

2015 10 13 TST Tannoy Precision 6 2 6

Ona maličko hebká kultivovanost, evokující gentlemana v pološeru klidně planoucího krbu, vychutnávajícího svou whisky, pokračovala i v nejvyšším pásmu. Činely v Mingusově "Haitian Fight Song" ("The Clown" | Atlantic | 8122-79641-5) byly znělé a velice čisté, jedním slovem kultivované. Tannoy i přes jasnou kovovost činelu a zřetelný objem nehraje na cinkající notu. Naopak dokáže velmi dobře naznačit proporce nástroje, není to jen jediný znějící bod, ale rozměrná vibrující plocha. Doznívání činelu je dlouhé a působí přirozeně, nenásilně, tón se poklidně rozplývá. Výšky navíc nepůsobí přehnaně, jsou dobře integrované se středy a ty zase zní přirozeně navázané na pásmo nejnižší, byť možná Precision 6.2 nehrají úplně stoprocentně "rovně".

2015 10 13 TST Tannoy Precision 6 2 7

Na ne úplně obří sloupky mají šest-dvojky velmi solidní dynamickou rezervu, respektive hrají tak v klidu a bez stresu, že i Verdiho "Requiem č.2: Dies Irae" v podání LSO pod taktovkou Sira Colina Davise vyznělo s jistotou a pocitem hloubky. Tannoy dokázaly přenést energii orchestru, byť ne v jeho plné velikosti (logicky vzhledem k rozměrům svým i poslechového prostoru), vynikla tak nejen dynamika celková, ale bylo poměrně snadné vnímat i mikrodynamické dění kolem jednotlivých nástrojů. Zvuk je trochu svůj, přesto nepřebujelý, uvolněný a snad by se dalo říct radostný.

2015 10 13 TST Tannoy Precision 6 2 8

Precision 6.2 detaily nijak nezdůrazňují, vyplývají na povrch tak nějak poklidně a samozřejmě, že reprodukce působí vlastně až nenápadně. Přesto bylo v "Půbrdlová a Ulanbatar" od Jablkoně ("Oslava" | 2006 | Indies Records | MAM290-2) informací požehnaně. Respektive skladba působila tak, že se žádné jednotlivosti v ní nepřekrývaly, nástroje nepůsobily ošizeně či ploše, hlasy byly znělé a uvolněné, hudba jednoduše plynula, pospolitě a měkce, přitom přesně, bez násilí. Jako když elektronika a hmota reprosoutav vyklidí pole a zůstane hudba samotná.

Jestli Tannoy něco umí celkem "samo sebou", pak je to rozhodně podání prostoru. I v náročném, nevelkém prostoru byla lokalizace nástrojů v "Twist In My Sobriety" Tanity Tikaram ("Ancient Heart" | 2008 | Rhino | 2564-69459-5) prostě dobrá, navíc prostor scény jde hodně směrem za reprosoutavy, až působí skoro reálně plasticky, byť vedle postavené XT 8F byly ještě lepší. Líbilo se nám, jak do popředí vystoupil zpěvaččin hlas a jak jednotlivé nástroje působily samostatně a jistě.

2015 10 13 TST Tannoy Precision 6 2 9

Na Cohenovy poměry až rozjásaná "Closing Time" ("The Future" | 1992 | Columbia | 4724982) ukazuje na celkově mírně sytější, komfortně samozřejmý projev, na tonální bohatost i přes celkově poněkud menší objem. Zvuk je hladký. Není to přednes na efekt, ponoření se do zvuku potřebuje svůj čas a trochu trpělivosti, možná i trochu poslechových zkušeností, ale pak dokážou Precision 6.2 zahrát na přesně tu správnou, muzikální strunu.

Tannoy Precision 6.2 jsou svými rozměry spíše středně velké, stejně tak svou cenou patří někam na hranice střední třídy, přesto už hrají jednoduše báječně. Jejich přednes je snad trochu nenápadný, nevtíravý, ale překvapivě komplexní. Možná by mohly mít o dýchnutí více objemu, jinak ale mají příjemnou dynamickou rezervu, krásný prostor (byť stále XT 8F mají ještě lepší) a dobrou kontrolu. Jsou, jednoduše řečeno, dospělé. Jsou okouzlující, laskavé a elegantní, jsou snadno poslouchatelné a jsou prostě...precizní.

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [< 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [> 20m2 / < 40m2] [ ✓] | VELKÁ (> 40m2) [ ✓]

Kč 71 980,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ velice elegantní provedení a vzhled

+ čistý, otevřený a jistý přednes

+ hrají čistě a srozumitelně i potichu

+ velmi dobrá kontrola

ZÁPORY

- mají tendenci utíkat chvílemi k lehké zasněnosti

- na danou velikost by basu mohlo být víc

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Perfect Sound Group | www.perfectsoundgroup.cz 

XAVIAN Virtuosa Anniversario & Riviera Labs Levante

Perfect Sound Group

Denon PerL Pro - True Wireless sluchátka do uší

AV Center

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Akustik Design | prostorová akustika pro náročné

Audiofeel | LAB12

 

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
EverSolo DAC-Z8 [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
ZenSati Authentica [2]

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Cardas Multi Blocks [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Monitor Audio Hyphn

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies