800 150 dynaudio partner

2015 07 28 TST Tannoy Revolution 8XTF 1

Skotský Tannoy a jeho série Revolution patří k populárním, ve firemním katalogu zabírá druhou nejzákladnější pozici, přičemž zůstává v ještě relativně zaplatitelných vodách. Za pozornost stojí zejména velký sloup v nové inkarnaci Revolution XT s pojmenováním 8F. Jde již o velkou reprosoustavu s působivými parametry, posouvající tradiční design Tannoy do modernějšího hávu.

Revolution XT 8F jsou vysoké, včetně velkého podstavce vyrostly do necelých 108 cm. Jejich základním tvarem je lichoběžník, ctí ho jak samotný kabinet, tak zmíněná podstava. I díky ní váží XT 8F již znatelných 20 kg. Nenajdete u nich žádné oblinky a organické linie, vše je podřízeno modernosti, rovným hranám a celkové jednoduchosti. Nebýt potřeby potlačit stojaté vlnění uvnitř skříně, možná by výrobce nepoužil ani tvar lichoběžníku.

2015 07 28 TST Tannoy Revolution 8XTF 2

Na čelní stěně najdete jen dvojici "kroužků", tedy reproduktorů, opásaných tenkým hliníkovým rámečkem a ještě jedním, plastovým, v němž jsou přiznané nýty, maličko evokující okovaný obojek proslulého anglického buldočka. Zajímavě řešená je i "nadzvednutá sukně" u patry ozvučnice, podepřená dvojicí kovových sloupků. To je místo, kde ústí bassreflexový nátrubek. Je uložen ve svislé pozici a uzavřen ve vlastní komoře, která zabírá zhruba čtvrtinu vnitřního prostoru ozvučnice.

Na zadní straně Revolution XT 8F najdeme vlastně jen vaničku s reproduktorovými terminály adekvátního provedení. Jsou tu celkem čtyři pro možnost bi-wiringu.

2015 07 28 TST Tannoy Revolution 8XTF 3

Kabinet z MDF desek citelné tloušťky je pokryt docela hezky zpracovanou pravou dýhou. Uvnitř, zhruba v ose každého z měničů je pak ještě vyztužen bytelnou příčkou s průduchy. Vnitřní objem ozvučnice je necelých 50 litrů.

Spodní z obou měničů je vyhrazen basovým frekvencím, membrána o průměru 20 cm je vyrobena z papírové drti a je zavěšena na poměrně nízkém, pevném gumovém závěsu. Cívka pak má průměr 4,4 cm. V podstatě identický měnič, jen s jinak provedeným středem, je dedikován i pro frekvence střední a to včetně průměru cívky. Právě v jeho středu se ovšem nachází ještě výškáč, v tradičním "skotském" uspořádání Dual-Concentric.

2015 07 28 TST Tannoy Revolution 8XTF 4

Tweeter samotný má průměr membrány 2,5 cm a je uložen ve zvukovodu, jehož délka je kratší, než je u Tannoy zvykem. Cílem je zrychlit expanzi výšek. Membrána je vyrobena z polyetherimidových vláken, tedy z plastu. Zajímavé je, že oba měniče systému Dual-Concentric využívají jediné magnetické pole pro svůj pohon, což by mělo mít za následek mnohem harmoničtější propojení středo-výškové části reprodukovaného pásma.

Tannoy jsou známy svou "snadností", tedy vstřícnými technickými parametry. Ani Revolution XT 8F nejsou výjimkou - citlivost 91 dB / 2,83 V / m už je rozhodně nadprůměrná, impedance činí 8 Ohm. V tolerančním pásmu -6 dB zvládnou reprosoustavy zahrát od solidních 34 Hz až do 32 000 Hz. Pasivní výhybka druhého řádu dělí měničům práci na úrovních 250 a 1 800 Hz.

2015 07 28 TST Tannoy Revolution 8XTF 5

Velké Tannoy Revolution XT 8F jsme poslouchali v havířovském studio Navrátil Audio, kde jim společnost dělal Luxman C-700u a M700u, jimž byl zdrojem signálu Luxman D-05. Propojeno bylo kabeláží Crystal Cable Standard XLR, reprokabely nesly značku Siltech Classic Anniversary 330L, napájeno bylo opět kabely Crystal Cable, Siltech SPX800 a Telos Golden Reference přes filtr IsoTek Aquarius. Porovnávalo se s Tannoy Precision 6.2.

Basa Marcuse Millera v "Boomerang" ("M2" | 2001 | Telarc | CD-83534) předčila naše očekávání co do plnosti a razance, Revolution XT 8F basovým základem rozhodně nešetří. Spodek měl tendence prosadit se výrazně autoritativně a bez kontroly značně naddimenzované elektroniky by v menších prostorách mohla hrozit i basová záplava. Dejte jim ale trochu prostoru na dýchání a budou schopné vyplnit i nadprůměrně velké místnosti. Bas má adekvátní kontrolu, je nicméně spíše o něco měkčí a zvuk jako celek pak trochu hebký, jemný, s náznakem vřelosti.

2015 07 28 TST Tannoy Revolution 8XTF 6

Koncentrický měnič odvádí vysloveně excelentní práci v podání vokálů, jeho výkon se může v této oblasti měřit klidně s o 50% dražšími konkurenty. Třeba hlas Tracy Chapman ve skladbě "Fast Car" z jejího prvního eponymního alba (2003 | Rhino | 8122-79908-9) byl skutečně nádherně zaostřený a blízký. Byl také hezký, bohatý a popostrčený kupředu nad nástrojové linky, zněl čistě; pravdou je, že detailů bylo tak akorát a plasticita byla spíše slušná, než špičková. I tady byla cítit velmi zřetelná basová složka, nepřekrývala však středy, spíše pomáhala přednes mírně "přifouknout". Hlas i akustická kytara jsou pěkně barevné, tonálně bohaté.

2015 07 28 TST Tannoy Revolution 8XTF 7

Tak jako u basů, ani u výšek Tannoy Revolution XT 8F objemem ani intenzitou nešetří. Vibrafon v "Ralph´s New Blues" The Modern Jazz Quartet ("Concorde" | 2008 | Prestige | 0888072306530) měl při vyšších hlasitostech tendenci být chvílemi až příliš zřetelný, platí to ale vesměs jen pro první okamžiky vzniku tónu a přebytečná energie se rychle zklidní. Kov vibrafonu i činelů byl znělý, jistý a jiskrný. Chvílemi se zdálo, že je zvuk mírně tenčí, ale tóny z nejvyššího pásma zůstávají čitelné a zřetelné po dlouhou dobu, dozvuk je pozvolný a slušně kontrolovaný, cinkání je všude plno. Dokonce i hodně potichu jsou výšky zřetelné a jasné, bez pocitu tvrdosti či ostrosti.

2015 07 28 TST Tannoy Revolution 8XTF 8

I když Orffova "O Fortuna" z "Carminy Burany" (1984 | Decca | 411 702-2) "nechýdala", velké těleso bylo pod velmi slušnou kontrolou a podané s přesností a dynamickou rezervou. Dynamika vůbec patří k silnějším stránkám XT 8F, důraz a energie nechybí ani v dynamických špičkách, kdy za dané peníze sotva koupíte lepší výsledek. Tannoy vám nedají pocit úplně velké hloubky, zato vám dají pocítit tah na branku a váhu tónů. Makrodynamika je jedním slovem výtečná.

Haydnova "8. symfonie v G dur - Le Soir" v podání Orchestre du Chambre de Lausasnne pod taktovkou Jesús Lopez-Cobose (1994 | Denon | CO-78922) ukázala, že Tannoy Revolution XT 8F nejsou úplnými drobnohledy, v čistém a hladkém zvukovém podání lze ale snadno číst. Zvuk je v prvé řadě spíše propojený a celistvý, pokud budete chtít skutečně jemné nuance, musíte se soustředit a ve zvuku si je najít. Rychlá reprodukce je ovšem slušně transparentní.

2015 07 28 TST Tannoy Revolution 8XTF 9

Při správném usazení v prostoru vykreslují Tannoy Revolution XT 8F skutečně vynikající hudební scénu. Stingova "I Hung My Head" ("Symphonicities" | 2010 | Deutsche Grammophon | 274 2537) vystoupila z hmoty ozvučnic a rozplynule se přirozeně v pravolevém i předozadním prostoru, jakkoliv existuje poměrně výrazný sweet spot, pro který tato ideální situace platí. Scéna samotná byla velice přehledná, nástroje měly kolem sebe dost vzduchu a lokalizace byla velmi snadná; opět jak v pravolevém, tak i v předozadním směru, takže bylo jasně znát, který nástroj stojí za kterým, aniž byste měli pocit jejich slévání. Tyhle sloupky umí být skoro "3D".

XT 8F hrají, jak už bylo řečeno, pěkně od podlahy, s důrazem a slušnou dynamikou, takže je příjemné je poslouchat - například jako Gilmourovu "On an Island" ze stejnojmenného alba (2006 | EMI | 0946 3 5569520). Chvílemi, při vyšších hlasitostech, bas už přecházel v lehké hřmění, ale středo-výškové části pásma bylo stále dobře rozumět, jen by basu mohlo být o něco méně, aby reprodukce byla vzorně vyrovnaná. Tyhle Tannoy ale umí důležitou věc - nechají vás zapomenout na mechaničnost reprodukce, uvolní vás a vtáhnou vás, přednes je organický spojitý a rytmický, takže "odsýpá".

2015 07 28 TST Tannoy Revolution 8XTF 10

Tannoy Revolution XT 8F jsou zajímavé sloupky, o tom žádná. Jejich trochu strohý design působí docela moderně a zpracování adekvátně cenové třídě. Velmi zajímavý je ale jejich zvuk - zejména dynamická rezerva a schopnost skutečně nádherně načrtnout prostorovou scénu. Přednes je mírně "přifouknutý", proporčně větší a k jeho zkrocení budete rozhodně potřebovat dobrou elektroniku, tak nešetřete. Jinak jsou ale tyhle sloupky příjemně muzikální, s bohatou tonalitou, i když trochu hladším, vřelejším laděním. Zvládnou však hrát napříč žánry a za dané peníze si zaslouží velmi dobré hodnocení.

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [< 20m2] [ +/- ] | STŘEDNÍ [> 20m2 / < 40m2] [ ✓] | VELKÁ (> 40m2) [ ✓]

Kč 49 980,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ mocný zvuk

+ lokalizace

+ oproti fotografiím jsou v reálu skutečně hezké a dobře zpracované

+ dynamika

+ excelentní podání vokálů

ZÁPORY

- až příliš odvážný a hutný bas, který je dobré zkrotit autoritativní elektronikou

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Perfect Sound Group | www.perfectsoundgroup.cz 

Přijďte si poslechnout Xavian Quarta

Audio kabely Dynamique Audio

200 200 epaudio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

200 200 hifi guide

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

Rodel Audio

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

1) HLAVNÍ SESTAVA
2) NEARFIELD SESTAVA
3) STŘEDNÍ SESTAVA
4) VINYLOVÁ SESTAVA
5) MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205 [1]
Teac NT-503 [2]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII [3]

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30 [1]
KEF LS50 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Acoustic Energy AE1 Active [2] / [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica [2]
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB) [2]
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [1]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek EVO3 Syncro UNI [1]
IsoTek EVO3 Genesis One [1]
IsoTek EVO3 Titan One [1]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [2]
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

AudioQuest NightOwl Carbon [2]+[5]
AKG N700NC
Sennheiser HD 26 Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 3 [1]
Nordost Sort Kones [3]
zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
ATB PC Pro
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Pozitivní vlny

Musím přiznat, že potom, co až nečekaně hladce proběhla Audio Video Show Praha 2020, měl jsem pocit, že je všechno v pohodě a klidu. Stačilo ale pár dní a situace se zamotala do toho nepříjemného a vlastně trochu depresivního stavu, ve kterém se celý svět nachází. Kdy víc než právě teď tak je dobré uvědomit si pozitivní sílu hudby (zesílené samozřejmě adekvátně pozitivním aparátem...).

Číst dál...

AV Integra - akce Peníze zpět 200 200 avs 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Bowers Wilkins Formation 200 200 psg 200 200 wdq zidoo 

Gramofon VPI Studio Špalíček - Ostrava 28 200 200 440audio 24 200 200 hifistyl 200 200 melco 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 25 200 200 grandinote Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio