Německý beyerdynamic si své jméno sice vydobyl jakožto výrobce skvělých profesionálních sluchátek, avšak i jeho nabídka „pro běžné smrtelníky“ stojí za pozornost. Po drtivém úspěchu Monster Audio a jejich stylových sluchátek Beats by Dr. Dre se i velká část ostatních značek snaží na podobný styl navázat, nejinak je tomu i u beyerdynamic. Jejich nová série „Custom" se prezentuje prvním modelem s názvem „One Pro“, jehož nejzásadnějším kladem je v podstatě absolutní možnost přizpůsobení uživateli – vzhledově, ale i zvukově.

Že někteří výrobci umožňují široké spektrum úprav designu svých modelů, to je věc jistě známá. Nenapadá nás ale značka, která by vám dovolila změnit si kompletně vzhled sluchátek a jednoduchým zásahem přizpůsobit i jejich basovou odezvu v libovolném okamžiku právě tak, jako to udělal beyerdynamic u Custom One Pro. Ostatně, i výrobce nazývá tento typ sluchátek „generací 2.0“.

Jediné, co je na designu Custom One Pro opravdu pevně dané je patrně základní tvar. Industriální vzhled a velký podíl kovu v konstrukci evokuje bytelnost a dlouhodobou životnost, sluchátka skutečně vydrží bez újmy i hrubší zacházení na cestách nebo v profesionálním sektoru. Zásluhu na tom má nejen masivní temenní most, ale také velké držáky mušlí i mušle samotné. Náušníky z koženky jsou velmi příjemné a circum-aurální mušle dost prostorné i pro velké „slechy“. Navíc se dají snadno přizpůsobit díky velkému rozsahu nastavení libovolné velikosti hlavy. Na lebce drží skálopevně a přitom příjemně i po několika hodinách provozu, i když po delší době v nich začíná přeci jen díky skvělé izolaci od okolí (a tedy i chladného vzduchu) poněkud horko. Pohodlí je zajištěno i díky (na danou velikost) příjemně nízké hmotnosti 290 g.

Již bylo řečeno, že beyerdynamic vám umožňuje zvolit si téměř libovolný design – lze vyměnit všechny krycí rámečky, barvu temenního mostu, lze si vyměnit motiv za plexisklem na vnějších stranách muší, lze volit i barvu náušníků a díky kabelu, který vede do jediné mušle a je odpojitelný, také jeho barvu a provedení. V tomto ohledu Custom One Pro skutečně nemá na trhu kvalitních sluchátek konkurenci.

Zajímavostí je také čtyřpolohový manuální přepínač bassreflexu – ze zcela uzavřených sluchátek tak lze udělat pomocí „CUSTOM Sound Slider“ sluchátka „dýchající“. Nutno říci, že rozdíl je poměrně markantní a podle dostupných grafů je intenzita basů regulována v rozsahu více než + / - 25 dB (!!!) na úrovni 20 Hz.

Příjemná je i účinná pasivní redukce okolního hluku. Ta jednak „ztlumí“ okolí až o 18 dB, v druhém pádě ještě nepropouští ven téměř žádný rušivý zvuk, i když hrajete hodně nahlas. Jde vlastně o promyšlený systém zatlumení mušlí a materiálu vycpávky náušníků.

beyerdynamic Custom One Pro jsou koncipována jako uzavřená dynamická sluchátka, o zvuk se starají kompletně nově vyvinuté firemní měniče. Výrobce o nich tvrdí, že jde o jedny z nejlehčích membrán na trhu a briskní odezva na signál v průběhu testů tuto domněnku podporuje. Lehkosti projevu pomáhá i velmi nízká impedance 16 Ohm, díky níž se Custom One Pro vybičují až k maximálnímu akustickému tlaku 116 dB. V dokumentaci najdeme v kolonce frekvenční odezvy hodnotu 5 – 35 000 Hz.

Custom One Pro jsme zkoušeli na sluchátkovém zesilovači HeadRoom Portable Micro Amp, na sluchátkovém výstupu integrovaných zesilovačů NAD C370 a Burmester 082 a také na mobilním přehrávači Philips Go Gear Vibe a mobilním telefonu HTC Explorer. Zdrojem signálu byl notebook s foobar2000, kde to bylo možné, tak byly použity soubory FLAC či WAV s vysokým rozlišením, ale také klasické Red Book formáty. Doplňkově jsme signál čerpali z CD přehrávače Burmester 061 či přes KingRex UD384. Kabeláž nesla značky Burmester, QUAD, Eagle Cable, Monster Cable a QUAD. Pro srovnání jsme měli k dispozici Koss GT-5, Koss Porta Pro 25th Anniversary, Sennheiser IE8, Bowers&Wilkins C5, Bowers&Wilkins P3 a také Shure SRH1840.

Svým charakterem a akurátností projevu se Custom One Pro řadí po bok studiových nástrojů a tento sound neztrácí ani při nejvyšší úrovni basů. Zvyšuje se jejich objem, ale přesnost a údernost zůstává. Pravdou ale je, že basově nejplnější poloha bude vhodná tak pro příznivce techna a elektroniky.

Procítěná balada od Nine Inch Nails „Something I can never have“ ukazuje nádhernou lehkost a transparentnost projevu Custom One Pro a velmi uspokojivě je zde vykresleno i poklidné, čisťoučké piano. Nástroje dýchají a přesnost vykreslení jednotlivých tónů jde až po hranici zvukařské analytiky. Beyerdynamic ale nezapomínají ani na chvíli na to, že mají hudbou pobavit a nezní vůbec agresivně. Reznorův hlas je plný informací a zní velmi přirozeně, na danou cenovou kategorii jde o senzační věrnost.

Custom One Pro také nelze nazvat jinak než jako sluchátka s vysokým rozlišením. Ať už jde o metličky ve „Where or when“ od Diany Krall, kde přes perfektně detailně podané údery do činelů neschází celková křehká atmosféra a něha. Beyerdynamic svou precizností připomíná monitory Sennheiser IE8, oproti nim ale disponuje o něco volnějším, klidnějším podáním. Činely mají také solidní tělo a jejich podání vám nedá ani na chvíli záminku k pochybnostem o jejich kovovosti (tedy žádný „plechový“ zvuk).

Také Rebeca Pidgeon ve „Spanish Harlem“, kterážto skladba je často dávána za příklad vysokého rozlišení, zní velmi sebevědomě – snad i více, než bychom od pětitisícových sluchátek čekali. Velmi příjemný, skvěle rozlišený hlas zní nesmírně čistě (tedy tak čistě, jak jen váš sluchátkový systém dovolí; například přes výstup Burmesteru 082 to byl skutečně zážitek), nahrávka má spoustu volnosti a vzduchu, ale přitom je pečlivě kontrolovaná a artikulovaná.

Custom One Pro nepotěší ty, kteří vyhledávají velký objem v celém zvukovém pásmu; zde si sice můžete přidat opravdu hodně basů, ale středo-výšková část spektra zůstává kultivovaná a spíše méně objemná, zato však o to preciznější. Je ale pravdou, že jednotlivé tóny kontrabasu v „Gotcha“ od Pat Barber dokážou „bouchnout“, ale nemáte z toho pocit kladiva dopadajícího na bubínky, abychom tak řekli. Bas je suchý a přesný, lehké membrány doslova vykrajují zvuk přesně jako na brusce. Akurátnost projevu je ale spíše kladem těchto sluchátek, umí zaujmout i bez umělého dobarvování nahrávek.

Švýcarské elektro-duo Yello vydalo několik svých skladeb pod patronátem německého Stereoplay. „The Expert“ vás přesvědčí o tom, jak dobře lze zvládnout rytmiku a timing i u střední kategorie sluchátek. Rytmus elektronických tónů vás donutí poklepávat si nohou do taktu.

Beyerdynamic Custom One Pro se vlastně docela špatně popisují, protože jde téměř o několik sluchátek v jednom balení. Po vizuální stránce doslova, neb si je můžete téměř absolutně přizpůsobit svému vkusu a to pokaždé, když vás začnou nudit. Zvukově jsou pak také velmi variabilní – nejen, že se díky své transparentnosti a až „zvukařsky“ rovnému frekvenčnímu pásmu snadno promítá libovolná změna ve zvukovém řetězci, ale pouhým posunutím přepínačů na mušlích si snadno přizpůsobíte svému vkusu či aktuálnímu žánru i basovou odezvu a to v míře skutečně neslýchané. Zůstaneme-li ale u neutrálního nastavení, jedná se o vyrovnaný nástroj s téměř chirurgickou přesností reprodukce, který ale díky dobře vybalancovanému charakteru nezapomíná hudbou bavit. Nizoučká impedance a vysoká citlivost pak uspokojivý zvuk „vydoluje“ z téměř libovolného zařízení, i když s kvalitním sluchátkovým zesilovačem pochopitelně ještě rozkvete. Zdá se, že beyerdynamic s modelem Custom One Pro trefil do černého. Tak vyvážená, přesná a přitom zábavná sluchátka aby člověk pohledal.

Kč 4 990,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ velmi dobrá výrobní kvalita

+ široké možnosti individualizace

+ hodně vysoká citlivost a nenáročnost na zdroj

+ lehký, přesný zvuk, který se snadno poslouchá

ZÁPORY

- trochu méně plný zvukový projev

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

BaSys CS

www.basys.cz  – Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 234 700 706

Přijďte si poslechnout Xavian Quarta

Audio kabely Dynamique Audio

200 200 epaudio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

200 200 hifi guide

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

Rodel Audio

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

1) HLAVNÍ SESTAVA
2) NEARFIELD SESTAVA
3) STŘEDNÍ SESTAVA
4) VINYLOVÁ SESTAVA
5) MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA80 [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205 [1]
Emotiva ERC-4 [3]
Teac NT-503 [2]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII [3]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30 [1]
KEF LS50 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [3]
+ Rega Elys 2

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica [2]
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB) [2]
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [1]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
Mudra Powerchord
ZenSati Authentica [2]
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek EVO3 Syncro UNI [1]
IsoTek EVO3 Genesis One [1]
IsoTek EVO3 Titan One [1]
IsoTek EVO3 Aquarius [2]
IsoTek EVO3 Sirius
IsoTek EVO3 Corvus [2]
Nordost Qbase Qb8 [2]
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

AudioQuest NightOwl Carbon [2]+[5]
AKG N700NC
Sennheiser HD 26 Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 3 [1]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [2]
zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
ATB PC Pro
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Pozitivní vlny

Musím přiznat, že potom, co až nečekaně hladce proběhla Audio Video Show Praha 2020, měl jsem pocit, že je všechno v pohodě a klidu. Stačilo ale pár dní a situace se zamotala do toho nepříjemného a vlastně trochu depresivního stavu, ve kterém se celý svět nachází. Kdy víc než právě teď tak je dobré uvědomit si pozitivní sílu hudby (zesílené samozřejmě adekvátně pozitivním aparátem...).

Číst dál...

AV Integra - akce Peníze zpět 200 200 avs 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Bowers Wilkins Formation 200 200 psg 200 200 wdq zidoo 

Gramofon VPI Studio Špalíček - Ostrava 28 200 200 440audio 24 200 200 hifistyl 200 200 melco 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 25 200 200 grandinote Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio