HIFIStyl

„Bronzová" řada britských Monitor Audio je druhou nejzákladnější sérií, která naplňuje klasické proporce a linie, které od tradičního high fidelity čekáte (rozumějte – nejsou to už jen naleštěné, malé, stylové krabičky). Jsou, tak jako již testovaná řada Monitor Reference, zaměřeny hlavně na styl a eleganci v (téměř) nejdostupnější cenové třídě. Už od pohledu jsou tyhle sloupečky jednoznačně konzervativní stylová záležitost, z které dýchají anglické kořeny.

Vlastně je až překvapivé, jak elegantně mohou vypadat reprosoustavy i v jednoduše zaplatitelných vodách. Ostatně, designéři u Monitor Audio odvádí dobrou práci napříč všemi řadami a i Bronze BX5 jsou prostě hezkým kusem nábytku. Povrch evokuje hodnotné dřevo, až při bližším pohledu odhalíte, že jde o klasický vinyl. I svou strukturou ale působí natolik hezky, že z něj budete mít rozhodně dobrý pocit. Zajímavou volbou je gumový pásek na čelní hraně horní desky s vyhloubeným názvem firmy.

Bronze BX5 patří k subtilnějším sloupkům – však se šplhají pouze do výše 85 cm (s podstavcem 86,8 cm), šířka je nicotných 16,6 cm (21,5 cm) a hloubka 24,8 cm (28,2 cm). Díky váze 12 kg se s nimi snadno manipuluje, tato nižší váha odkazuje na použití MDF panelů jako základních prvků ozvučnice. Ta se drží tradičního pravého úhlu.

Přední desce dominuje trojice reproduktorů a bassreflex, všechny prvky jsou semknuté v podstatě jen v horní polovině. Zadní strana je pak působivá – na první dojem byste řekli, že je pokryta kůží, ale jde polymer. Zcela nahoře se otevírá druhý bassreflex s „prořezávaným" nátrubkem, který trošičku připomíná kávovou sušenku. Pohledem cestou dolů narazíte na dvojici šroubů, přidržující měniče ve správné poloze, dole u paty pak na bi-wiringové reproduktorové terminály slušných kvalit, obkroužené tenkou dvojitou kružnicí.

Vrátíme-li se zpět dopředu, upoutá rozhodně pohled trojice měničů, je jedno, zda jde o zlatě zbarvenou kopulku tweeteru C-CAM s průměrem 2,5 cm, nebo dva 14 cm měniče s membránami C-CAM konického tvaru. Jeden je určen basům, druhý středobasovému pásmu. Tweeter má díky vnitřním přepážkám vlastně svou vlastní pracovní komoru, proto také dvojice bassreflexových otvorů. C-CAM je materiál, který vznikl potažením slitiny hliníku a hořčíku vrstvičkou keramiky. V případě tweeteru je nahoře ještě vrstvička zlata pro další zpevnění. Vše doplňuje bassreflex HiVe druhé generace – jeho tvar má za úkol urychlit vzduch, plynoucí zevnitř reprosoustav a tím pocitově zvětšit dynamiku a rychlost basového pásma.

Reprososutavy nejen hezky vypadají, ale díky slušné konstrukci také nabízí až nečekaně dobré parametry. Třeba pracovní frekvenční rozsah v toleranci +/- 3 dB činí 36 – 30 000 Hz – to je na kompaktní sloupek rozhodně imponující. Budou se snadno rozehrávat díky citlivosti 90 dB (1W / 1m) a nepozlobí ani méně stabilní zesilovače díky impedanci 8 Ohm. Basový měnič vplývá do středů na hranici 400 Hz, ty zase do výšek kolem 3 200 Hz.

Monitor Audio Bronze BX5 jsme poslouchali ve společnosti firemních kolegů MR4, Dali Zensor 3, ale také Xavian Bonbonus a Harbeth Monitor 30. Z připojené elektroniky stojí za to jmenovat Naim Nait XS, Naim CD5si či NAD C370 a ASUS Xonar Essence One MUSES, z kabelů zase TelluriumQ, Eagle Cable, Monster Cable, QUAD, Naim či ProAc.

Útlý sloupek klame tělem a umí ze sebe díky preciznímu naladění „vytlačit" objem basu, který vás rozhodně zaskočí. Třeba v Gabrielově „The Barry Williams Show" („UP" | 2002 | Realworld | PGCD11) je cítit opravdu mohutná basová vlna, která zaplaví celou místnost, byť není skálopevně jistý, což se ovšem v této cenové třídě nedá čekat. Sykavky a činely jsou naopak velmi konkrétní a jisté, umně ale balancují na hraně a zůstávají v hájemství jemnosti. Vše navíc s klidem a lehkostí drží pěkně pohromadě.

Díky velkému objemu spodních frekvencí umí drobné sloupky vykouzlit i rozumně plný kontrabas, jak jsme si všimni v titulní skladbě desky „Radio Silence" od Neil Cowley Trio (2010 | Naim Jazz | naimcd147). Definice basu je slušná, byť naladění zjevně upřednostňuje hlavně klid, měkkost a objem před dramatickou úderností. Atmosféru jazzové nahrávky skvěle doplňuje celková hebkost a něha zvukového podání, také lehce vřelejší naladění. Hudba si tak prostě plyne, s lehkostí sametových závěsů nadnášených letním větříkem. Je to prostě moc příjemné a i když cítíte lehké zabarvení piana, bicích i kontrabasu, je to velmi decentní a nemáte pocit jakékoliv „špatnosti".

Výsledná kvalita poslechového zážitku také hodně závisí na použité elektronice, protože Monitor Audio Bronze BX5 jednoznačně sluší živější, klidně i ostřejší elektronika – charakter BX5 jakékoliv hrany zklidní a zjemní, zato reprodukce ožije. Třeba s NAD C370 měly sloupky zvláště při nižší hlasitosti tendenci být až příliš decentní, což nemusí být nutně každému po chuti. Třeba čisté, znělé vokály a tamburína v „The Man in the Middle" od Bee Gees („This is where I came in" | 2000 | Polydor | 549 626-2) doplňuje trochu líný činel, kterému prostě musíte elektronikou trošičku pomoct. Celý přednes je snadno srozumitelný a nadýchaný, lehký; je to takový ten druh reprodukce, kterou můžete bud vnímat jen okrajově, kdesi na pozadí, jako tichoučký ševel, ale stejně snadno a přirozeně se mu lze plně a soustředěně věnovat. Není to však automaticky strhující a přitažlivý přednes – díky tomu můžete ale opravdu poslouchat bez časového omezení.

Ačkoliv spodní oktávy umí Bronze BX5 řádně „nafouknout", třeba piano Chicka Corey v duetu s Bobby McFerrinem „Even for Me" („The Story of Jazz" | 2000 | EMI | 724357607223) je jednoduše kompaktnější, menší, než nástroj skutečný. Přednes trochu připomíná menší monitory s připojeným subwooferem, steřdo-výšky jsou velmi homogenní a McFerrinův vokál je velmi přesný a prokreslený. Neznamená to high endové prokreslení do miniaturních detailů, tyhle sloupky od Monitor Audio nejsou chladně analytické, naopak se snaží o příjemně muzikální podání celku, detaily se necpou dopředu, spíše pozvolna vyplývají.

Celistvá uklidněnost se projevuje i při reprodukci rockové hudby typu „Flip the Switch" od Rolling Stones („No Security" | 1998 | Virgin | 7243 8 46740 2 1). Nezískáte pocit tahu na branku, zato se budete moci snadno věnovat každému nástroji, ty navíc mají rozumnou dávku energie a díky čistotě vyniknou i při nižší hlasitosti. Vůbec organizace vůbec není špatná, reprosoustavy se zjevně velmi snadno řídí.

Jak už bylo řečeno, zvuk je jak organizovaný, tak je relativně objemný, takže v kontextu dané cenové třídy můžeme pochválit i vyznění podání orchestru – třeba Mozartova „Klavírního koncertu #21, K467" v podání Mitsuoko Uchida. Piano ukazuje, že středo-výšková sekce je přeci jen o vlas prezentnější, než bas (toho je ale zase hodně). Přednes je velmi kompaktní, může za to již zmiňovaný až monitorový zvuk, dynamika je bezproblémová, nástroje působí příjemně živě, což je určitě hezké, vezmeme-li v potaz velikost ozvučnice. Ani tady vás hudba nezavalí, zato je dobře rozprostřená, soudržná a přehledná – poklidná, uvolněná charakteristika zvuku je patrná i zde.

Monitor Audio Bronze BX5 jsou pohledné a překvapující – i když si tyhle sloupky na nic nehrají, potěší vás povrchovou úpravou i celkovým elegantním vzhledem, který působí hodnotně, navíc díky kompaktním rozměrům zapadnou nenápadně do jakéhokoliv prostoru. Snad i proto vás opravdu překvapí, jak objemný bas dokáže vyzářit nevelký měnič. Nebo to, jak „monitorově" působí pásmo středů a výšek. Navíc lehký, čistý a velmi uvolněný zvuk se snadno poslouchá a i když se spíše nedočkáte zvukové smršti, má právě tohle velmi nekonfliktní ladění své kouzlo v každodenním shonu a ruchu.

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [< 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [> 20m2 / < 40m2] [ +/- ] | VELKÁ (> 40m2) [ × ]

Kč 17 990,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ pěkný vzhled i výrobní kvalita

+ lehký zvuk

+ hrají příjemně a klidně

+ velmi pěkné středy

ZÁPORY

- hrají trochu rezervovaně, budete jim muset dopřát „akční" zesilovač

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Horizon Trading Prague | www.monitor-audio.cz 

XAVIAN Virtuosa Anniversario & Riviera Labs Levante

Perfect Sound Group

Denon PerL Pro - True Wireless sluchátka do uší

AV Center

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Akustik Design | prostorová akustika pro náročné

Audiofeel | LAB12

 

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
EverSolo DAC-Z8 [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
ZenSati Authentica [2]

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Cardas Multi Blocks [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Monitor Audio Hyphn

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies