800 150 dynaudio partner

Řada Platinum je pokusem renomovaného německého výrobce Quadral o vytvoření dostupnější alternativy vlajkové řady Aurum s trochu jinými technologiemi. M50 je pak nejvyšším modelem této série, jedná se o klasický sloupek, u kterého prostě už od prvního pohledu víte, že je „Made in Quadral". Tudíž je impozantní, velký a efektní, stejně jako by měl být jeho zvuk.

Jak už bylo řečeno, na první dobou je jasné, že Platinum M50 má kořeny v Hannoveru. Jedná se hlavně o robustnost stavby ozvučnice, extrovertně prezentované reproduktory i celkový dojem síly a energie, který z M50 vyzařuje. V zásadě jde o jednoduše střižený, hranatý sloupek s minimem zakulacených míst, posazený na odhmotňovací desce, díky které už nemusí reprosoustavy stát na hrotech. Přestože hluboký lak a i to něco málo zaoblených hran pomáhá účinně zamaskovat rozměry, téměř třicetikilové sloupky svou hmotu nezapřou. Na výšku zaberou 112,7 cm, na šířku sice pouze 23, ale do hloubky už opět 31,9 cm.

Poznávacím znamením sloupových reprosoustav Quadral vyšší třídy je často tlaková komora, v níž pracují basové měniče. Působivým prvkem je usazení měničů za masivní mříže, které citlivé reproduktory nejen ochrání, ale také působí dojmem, že (s trochou nadsázky) skrývají dravé zvíře. Ostatně, podobně technicistně-muskulaturním dojmem působí i kovové obruby středotónových měničů a destička se zvukovodem kolem výškového reproduktoru.

Zadní strana je neméně jednoduchá a přitom dávající najevo, ve které se pohybujeme třídě. Kromě vpravdě obřího bassreflexového otvoru tu najdeme už jen destičku s opravu masivními reproterminály. Ty dokonce působí snad až příliš masivní, ideálně do nich padne holý vodič, nebo lopatky.

Všech pět reproduktorů na třípásmovém sloupku Platinum M50 „pálí" směrem dopředu (některé vyšší modely Quadral mají basové měniče umístěné v tlakové komoře pod úhlem 45°). V D´Appolito konfiguraci v horní polovině sloupku najdeme speciální výškový reproduktor RiCom-V spolu se dvěma středotónovými měniči, jejichž hliníkové membrány mají průměr 13,5 cm. Basové reproduktory disponují shodnou membránou, zvětšenou však na celých 18 cm.

Kdo by měl strach o to, jak jeho zesilovač zvládne kontrolovat pět poměrně velkých reproduktorů, tak se nemusí strachovat. Nejen, že Quadral deklaruje typicky německou, precizní impedanci, která by neměla vybočit z limitu 4 až 8 Ohm, tak dostatečně vysokou citlivost 90 dB. I díky tomu zvládnou Quadral Platinum M50 sáhnout (bez udání tolerance) až na hranici 23 Hz a vystoupají do úctyhodných 50 000 Hz. Výhybka rozděluje jednotlivá pásma na úrovních 280 a 2 300 Hz, což je čistě papírová hodnota – poslechově, ani na naměřených hodnotách to není v reálu znát.

Sloupky Quadral jsme měli možnost poslouchat hlavně na dokonale padnoucí firemní elektronice Quadral Aurum C5 a A5, ale také na jinak tradičním systému NAD C370 / Pioneer BDP-LX71 / ASUS Xonar Essence One Muses / Xindak XF-2000B. Pro srovnání nám hrály kromě Harbeth Monitor 30 i Xavian Delizia a Bonbonus, to vše přes kabely značek ProAc, QUAD, Eagle Cable a Monster Cable.

Když jsme se konečně usadili před pár Quadral Platinum M50, bylo naprosto jasné, že jejich imponující, masivní stavba naprosto vizuálně ovládla poslechový prostor, jakkoliv má nadprůměrných 40 m2. Strohé tvary vás prostě upoutají svým charismatem. A to se rozhodně nezmenší ani s prvními vyzářenými tóny.

Kdo zná typický Quadral, tak ví, že jeho basová sekce umí divy. Nejinak je tomu i u Platinum M50, které neskutečně roztančily reprodukci diskotékové „Ca M´énerve" od Helmuta Fritze z alba „Cabasse La Collection" (2011 | SONY | 88691918262). Sloupky Platinum M50 to berou skutečně pěkně od podlahy a cítíte se při patřičné hlasitosti skutečně jako na parketu nějakého věhlasného klubu. Mocný beat a masivní fyzický důraz tvoří spolu s dravým tempem parádní strhující atmosféru.

Ze stejného disku si ale užijete i absolutní protipól v podobě Cohenovy „By the Rivers Dark". I ta je nádherně měkká, bohatá a hlavně objemná. Celkově má zvuk opět masivní důraz, všechno je pohodově relaxované, neuspěchané, veliké a všeobjímající. Člověk má pocit maximálního uvolnění, který podporuje i pěkně rozlišený hlas. Quadral nesází na maximální míru rozlišení, spíše na souvislost a pohodu napříč celým pásmem.

Největší síla Platinum M50 je ale bez diskuse v rockové, nebo obecně vzato moderní hudbě. Právě tam není Quadral absolutně co vytknout. Živák „Is there anybody out there?" (2000 | EMI | 5 24076 2) od Pink Floyd je skutečně jako živý, zvlášť proslulý vrtulník v úvodu „The happiest days of our lives", který bublá a rozechvívá vzduch jako na skutečném koncertě. Perfektní je i timing nahrávky, rytmická sekce v následující „Another Brick in the Wall" je perfektně přesná a důsledná jako švýcarský berní úřad. Z nahrávky přímo dýchá živá atmosféra, ambientní zvuky koncertní haly a vše je dokonale přehledné a zvládnuté.

Téměř neomezená dynamická potence dodává život i takovým skladbám, jako je Händelův opus „Hudba ke královskému ohňostroji v D Dur HWV 351" (1999 | Amadis | Pražští komorní sólisté). Strunné nástroje všech druhů hrají sytě a měkce, jejich těla jsou dobře vykreslená a velká, s jasně slyšitelnou rezonancí kabinetů. Celá reprodukce je velmi homogenní, padá do prostoru jako obrovská Niagara, s nevyčerpatelnou energií a bez potřeby spěchu a tlaku; podobný pocit snad můžete zažít při jízdě s klasickým americkým autem s velkým motorem.

Quadral Platinum M50 udrží vynikající přehled i v tak komplikovaných skladbách, jako je Gabrielova „Darkness" („UP" | 2002 | Virgin | PGCD11). Tuny syntetických tónů, kde každý má své nekompromisní místo, vyžadují rychlou reakci reprosoustav a detailní přednes. Quadral i malé detaily servíruje s precizní kontrolou a zkušeným nadhledem, vše zapadá do kompaktního celku a přes lehce temnější ladění s výrazným basem se neztrácí ani subtilní informace v mnoha dobře rozložených vrstvách.

Je to nošení dříví do lesa, ale žánrem pro Platinum M50 jsou prostě rockové desky. Dravost, živost, objem a dynamika se mísí s dostatkem důrazu a informací i na desce L.A. Guns „Waking the dead" (2002 | Spitfire | SPT-15192). Právě tady dává M50 naplno najevo svůj potenciál, ve sloupcích chytnou saze a hudba vybuchuje s energií havajské sopky. Poklid a pohoda reprodukce zaručují, že ani při vyšších hlasitostech vás nikde neřízne nepříjemný tón.

Quadral Platinum M50 jsou esencí ducha a tradice značky. Velké a masivní jsou tyhle sloupky konstrukčně i zvukově, zapůsobí na první pohled i poslech. V podstatě žádné jiné v dané třídě neumí vzít hudební reprodukci takhle od podlahy, vložit do přednesu tolik síly, důslednosti a tlaku – oceníte to hlavně tehdy, máte-li rádi kytary, nebo elektroniku. Platinum M50 dokážou sáhnout velmi hluboko, díky čemuž vyzní velmi dobře i klasické akustické nástroje, u kterých je ale přeci jen znát mírně zábavnější ladění celého přednesu. Pokud toužíte po absolutně exaktní rekonstrukci všech aspektů nahrávky, patrně je vám stejně jasné, že Quadral nenabízí právě tenhle přístup, takže vám razantní jízda v jejich podání nebude připadat nepřípadná. Nejdůležitější totiž je fakt, že Platinum M50 umí bavit, umí přenést energii, umí svou nezkrotnou dynamikou vtáhnout do hudebního děje a umí prostě vytvořit hudební zážitek; zážitek silný, hluboký a strhující. To, že i přes dramatickou velikost a důraz zůstávají Quadral v mezích věrné, detailní reprodukce se v tom světle jeví skoro až druhotné, jaksi naprosto samozřejmé. A tak to má být.

MĚŘENÍ

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo v uzavřeném semireverberantním prostoru o výměře podlahové plochy 50 metrů čtverečních. Prostor není akusticky speciálně upraven, a proto jsou naměřené hodnoty interpretovatelné jako 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 – 200 Hz ovlivněné akustickými parametry prostoru – konkrétně mírným zdvihem na basech. Měřeno bylo pomocí software ATB PC Pro vždy v pěti cyklech v různou denní dobu, vybrána byla vždy střední křivka. Všechna měření probíhala na NAD C370 a Pioneer BDP-LX71 s vždy stejně nastavenou úrovní hlasitosti. Měřeno pomocí PCM stopy o vzorkovací frekvenci 48 kHz s 1/3 oktávovým vyhlazováním.

Německy precizní, jinak snad ani nejde naměřenou křivku frekvenční odezvy nazvat. V tolerančním pásmu +/- 3dB se bez problémů nachází celé pásmo zhruba o 40 Hz výš. Reálný nástup reprodukce je někde u hranice 35 Hz, pásmo zhruba do 200 Hz pak jeví známky mírně vyšší energie, stejně jako to od 4 kHz výš. Nicméně celkově je celé pásmo naprosto hladké, bez excesů, hrbolů a propadů.

Impedanční křivka je úplně stejně poklidná, jako ta frekvenční. Bez excesů, spořádaná, vhodná pro reprosoustavy této kategorie. Pravdou je, že impedance klesá k úrovni 4 Ohmů, ale to netrpí žádnými propady, ani hrby. Mírný výstup nad hladinu 10 Ohm na hranici 6 000 Hz je stále v míře korektního chování, byť ne zcela odpovídá deklarovaného 4 ... 8 Ohm. Ale kdo by se staral, když i tak budou Quadral Platinum M50 snadnými partnery.

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [< 20m2] [ × ] | STŘEDNÍ [> 20m2 / < 40m2] [ ✓] | VELKÁ (> 40m2) [ ✓]

Kč 74 990,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ robustní stavba

+ hutný, měkký, zábavný zvuk

+ snadno se rozehrávají

+ fantastický zážitek z rockových nahrávek

ZÁPORY

- trošku přebujelé spodní kmitočty

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Audio Trade | www.quadral.cz 

Přijďte si poslechnout Xavian Quarta

Audio kabely Dynamique Audio

200 200 epaudio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

200 200 hifi guide

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

Rodel Audio

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

1) HLAVNÍ SESTAVA
2) NEARFIELD SESTAVA
3) STŘEDNÍ SESTAVA
4) VINYLOVÁ SESTAVA
5) MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA80 [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205 [1]
Emotiva ERC-4 [3]
Teac NT-503 [2]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII [3]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30 [1]
KEF LS50 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [3]
+ Rega Elys 2

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica [2]
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB) [2]
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [1]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
Mudra Powerchord
ZenSati Authentica [2]
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek EVO3 Syncro UNI [1]
IsoTek EVO3 Genesis One [1]
IsoTek EVO3 Titan One [1]
IsoTek EVO3 Aquarius [2]
IsoTek EVO3 Sirius
IsoTek EVO3 Corvus [2]
Nordost Qbase Qb8 [2]
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

AudioQuest NightOwl Carbon [2]+[5]
AKG N700NC
Sennheiser HD 26 Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 3 [1]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [2]
zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
ATB PC Pro
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Pozitivní vlny

Musím přiznat, že potom, co až nečekaně hladce proběhla Audio Video Show Praha 2020, měl jsem pocit, že je všechno v pohodě a klidu. Stačilo ale pár dní a situace se zamotala do toho nepříjemného a vlastně trochu depresivního stavu, ve kterém se celý svět nachází. Kdy víc než právě teď tak je dobré uvědomit si pozitivní sílu hudby (zesílené samozřejmě adekvátně pozitivním aparátem...).

Číst dál...

AV Integra - akce Peníze zpět 200 200 avs 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Bowers Wilkins Formation 200 200 psg 200 200 wdq zidoo 

Gramofon VPI Studio Špalíček - Ostrava 28 200 200 440audio 24 200 200 hifistyl 200 200 melco 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 25 200 200 grandinote Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio