HIFIStyl

Pokud se u nějakých výrobků objeví doplněk „Special Edition“, je to často důvod k bezhlavému úprku. Ve velké míře jde totiž jen o navoněný způsob, jak vám z kapsy vytáhnout ještě nějaké peníze. Tak trochu by tomu nasvědčovalo i hrubé vizuální porovnání modelů DC6T a DC6T SE. Naštěstí jsou ale na světě firmy, které neprodávají ve zvláštní edici „rychlé pruhy“ (abychom přirovnali k tradiční praktice automobilového průmyslu), ale skutečně dotáhnout původní koncepci k maximu pod povrchem, bez zbytečných pozlátek. Za svých pět tisíc a čtyři sta korun dostanete tedy od Skotů skutečně něco „special“.

Úspěšný sloupek DC6T se v podobě „Special Edition“ dočkal na první pohled jen drobných změn, přesto působí vizuálně dospěleji, přestože rozměry jsou na milimetr stejné (tedy 95 x 25,6 x 29,2 cm, nezměněný je i vnitřní objem ozvučnice 29,6 litru). O fortelnějším provedení vypovídá přírůstek hmotnosti necelých 1,5 kg. Jde na vrub masivnějším vnitřním výztužím i podstavci, skříň má stále přední stěnu vyrobenu z 18 mm MDF desky, ostatní pak z 15 mm dřevotřískových desek. Bassreflex je stále stejný, umístěný v dolní třetině zadní stěny.

To důležité je však pod povrchem, úpravou prošly jak měniče, tak výhybka. Ačkoliv ta zůstává pro nízké tóny druhého řádu a pro vysoké prvního, výměnou za kvalitnější prošly hlavně kondenzátory, celé zapojení ale bylo mírně upraveno, aby sedělo k novým měničům, byť se nadále o svou práci dělí na kmitočtu 1 700 Hz.

Přestože ani u všech tří reproduktorů se na první pohled vizuálně ani rozměrově nic nezměnilo, všechny byly poupraveny tak, aby si zasloužily přídomek SE. Nejvýraznějším prvkem je zdvojení magnetů, ale svůj vliv má jistě také využití titanového výškového měniče s průměrem 25 mm ve středu Special Edition verze typického skotského DualConcentric měniče. Jak DC měnič, respektive jeho středová sekce, tak basový měnič využívají membrány z papíroviny, jejich průměr činí 150 mm. Oba měniče také využívají masivní cívky s průměrem 44 mm.

Drobné úpravy a dotažení konstrukce ozvučnice i měničů se projevilo na zlepšení technických parametrů. Psaný frekvenční rozsah mají DC6T SE od 30ti do 35 000 Hz (sáhnou si tedy o 4 Hz níže), nominální impedance zůstala na úrovni 8 Ohm, citlivost se pak zvýšila z 89 na 90 dB (2,83 V / m).

Nejnovější inkarnaci Tannoy Revolution DC6T s přídomkem SE jsme poslouchali na Naim UnitiLite a trojici dvoukanálových systémů (které jsme také patřičně promixovali). Jednalo se o Pioneer A-10 + Pioneer PD-10, Pioneer PD-50 + Pioneer A-70 a osvědčené kombinaci Pioneer BDP-LX71 + NAD C370. Kvalitu proudu zajišťoval Xindak XF-2000B, signálové kabely nesly značky QUAD, Eagle Cable a Monster Cable. ProAc Signature Response Black pak vedl signál k reprosoustavám. Pro srovnání byly k dispozici Harbeth Monitor 30.

Když se rozezní „Jive Talkin´“ (Bee Gees | „Greatest“ | Polydor | 1990 | 800 071-2), rytmická preciznost vás donutí usmívat se a poklepávat nohou o podlahu. Samozřejmost a muzikálnost, s níž se do elektrifikovaného materiálu „Special Edition“ pouští, je skutečně nečekaná; zdánlivě minimální technické změny posunuly DC6T SE k dospělejšímu, komplexnějšímu projevu, z nějž dýchá větší nadhled a sebejistota. Basové tóny jsou pevné a razantní, ovšem jen pokud máte zesilovač, který zvládne basáček Tannoy náležitě rozhýbat a kontrolovat. Třeba A-10 od Pioneer na tento úkol nestačil, byť sám o sobě má vyrovnaný poměr pásem. Až u skvělého Pioneer A-70 se basy zklidnily, pročistily a zesílily, ovšem teprve s Naim UnitiLite jejich objem i síla rozkvetly naplno. DC6T SE zahrají středo-výškové pásmo výborně s libovolným zesilovačem, ale pro maximální spokojenost se spodním pásmem jim (a hlavně sobě) dopřejte co nejlepší zesilovací elektroniku.

Na jemných, procítěných nahrávkách se solidní zvukovou kvalitou typu „Georgia on my mind“ (Michael Bublé | „Crazy Love“ | Reprise | 2009 | 9362-49707-7) ovšem oceníte v dané cenové relaci skvostně dotažené podání středů. Fenomenální Bublého práce s hlasivkami přechází do vašeho poslechového prostoru v neméně fenomenální podobě – volnost, lehkost a srozumitelnost, s níž DualConcentric vykresluje precizní frázování, jemné nuance od nádechů až po tiché pobrukování, ta lehkost a sebevědomí jsou skutečně strhující. Tannoy jako kdyby v tu chvíli naprosto zmizely z prostoru a jediným zdrojem zvuku je hlas sám, v úžasně vykresleném prostoru, s reálným objemem i velmi přirozenou barvou. Vokály jsou v podání Revolution DC6T SE skutečně lahůdkové.

Sklony k zábavné, muzikální a přitom přesné reprodukci těchto sloupečků se projevují i u „klasického“ materiálu. Cinkavý úvod legendární „Time“ od Pink Floyd („Dark Side of the Moon“ | MFSL | UDCD 517) je pod velmi dobrou kontrolou, hodiny se rozkládají na široké i poměrně hluboké zvukové scéně, jednotlivé zvuky jsou perfektně oddělené a rozvrstvené. Uvolněný, vzdušný charakter reprodukce pak v kombinaci s onou kontrolou nedovolí kovovým zvukům přejít hranici nepříjemnosti či agresivity ani u hodně vysoké hlasitosti. DualConcentric má také nadprůměrné rozlišení, takže můžete jednotlivé tóny analyzovat dle libosti. Přes klid a nadhled, díky nimž se můžete zaobírat zvukem, ale Tannoy Revolution DC6T SE klade minimálně stejný důraz na rytmus, muzikálnost a radost z poslechu, díky kterým budete cítit potřebu pohybovat se do taktu.

Těmto sloupečkům nejvíce díky nadprůměrnému rozlišení i přesnosti, znatelných hlavně ve středo-výškovém pásmu, sluší hudba s akustickými nástroji – právě u nich oceníte přirozené vyznění, oslazené muzikálním talentem. Je čirou radostí poslouchat soulad nástrojů v Davisově „So What“ („Kind of Blue“ | Columbia | 1997 | CK 64935), přesnost a razance bicích táhne hudbu kupředu, zatímco kov trubky se vám zarývá pod kůži a vzbuzuje měrou vrchovatou to, co chcete – emoce. Stejně tak pevné, razantní piano zní dospěleji, než by se na první pohled u tak malých sloupečků mohlo zdát. Opět je to ale jen za předpokladu, že Revolution DC6T SE dostanou opravdu solidní krmení.

Že Tannoy do těchto sloupků ukryl i víc než solidní dynamické schopnosti (byť až tak štědrý nebyl v oblasti objemu), to ukazuje „The Gunner´s Dream“ (Pink Floyd | „The Final Cut“ | Harvest | 1994 | 7243 8 31242 2 0) – jak bicí souprava, tak Národní filharmonici s Michaelem Kamenem za taktovkou zní dramaticky, energicky. Dokonce i exploze vprostřed skladby není jen pouhou plochou informací, ale hutným zvukem – i když z fyzikálních příčin vám rozhodně nevysklí okna, ani nerozechvěje vnitřnosti v břiše. Velmi příjemně ale zní i exaltované smyčce, které při vyšších hlasitostech přimějí vaše chloupky k pozoru.

Tannoy Revolution DC6T se ve Special Edition dočkaly krůčku směrem k dospělosti. Přestože po technické stránce bylo provedeno relativně málo změn, těch několik tisíc korun příplatku oproti starší verzi je za neviditelný, ale o to slyšitelnější přínos skutečně „nic“. Tannoy v kategorii sloupků kolem 35ti tisíc nabízí v tomto modelu jeden z nejmuzikálnějších, nejzábavnějších a nejdetailněji hrajících modelů, který si navíc s až nečekanou přirozeností a nadhledem rychle získá vaše uši. Revolution DC6T SE nejsou dokonalé, jsou například náročné na kvalitu a energii připojeného zesilovače, díky své čistotě a transparentnosti si také budete muset dát pozor na jeho charakter (respektive na to, aby vám vyhovoval, protože tyhle Tannoy toho moc nezamaskují). Navíc ne každému se jistě zavděčí tím, že upřednostňují rozlišení, kontrolu a uvolněnou přirozenost reprodukce před objemem – stadionový zvuk z nich prostě nevyrazíte. Tak či tak jsou ale Revolution DC6T SE za dané peníze pozoruhodnou reprosoustavou a pokud je pro vás tím nejdůležitějším přirozený prostor, barvy a vlastně všechny již zmiňované hodnoty, dejte jim šanci. Zvláště ve speciální edici si totiž zasluhují speciální pozornost.

Kč 36 380,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ skvěle vykreslený prostor

+ uvolněný, klidný a přitom přesný projev

+ na tak malé sloupky dospěle působící zvuk

ZÁPORY

- basy mají trochu menší objem

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

Perfect Sound Group

www.perfectsoundgroup.cz  - Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 272 658 390

XAVIAN Virtuosa Anniversario & Riviera Labs Levante

Perfect Sound Group

Denon PerL Pro - True Wireless sluchátka do uší

AV Center

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Lab12 | Audiofeel

Audio Video Kino Bratislava 2024

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
EverSolo DAC-Z8 [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
ZenSati Authentica [2]

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Cardas Multi Blocks [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Monitor Audio Hyphn

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies