Bowers a Wilkins. Dvě slova tvořící jedno jméno, nejpopulárnější z populárních značek na trhu reprosoustav. Však kdo by neznal legendární „šneky“, neboli BW Nautilus, kdo by nevěděl, že neméně proslulá londýnská nahrávací studia Abbey Road (a nejen ona) ověřují své nahrávky na top reprosoustavách tohoto výrobce? A kdo by také nevěděl, že kdysi výrobce toho nejlepšího dnes rozšířil své portfolio až k těm naprosto nejlevnějším a nejobyčejnějším domácím reprosoustavám, těžícím spíš z povedené historie než z čeho jiného.

Řada CM je v katalogu výrobce druhou od spodu, nehraje si na žádný high-end, ale mělo by se jednat o nadstandardní „komerční“ reprosoustavy. Top model této série, dnes představovaný třípásmový bassreflexový (či v technickém slovníku BW „flowportový“) sloupek CM9, pak navíc získal i cenu EISA 2009-2010. Ta sama o sobě sice naprosto neznamená, že by se mělo jednat o něco výjimečného, nepovedený produkt ji ale také nedostane.

Když jsem se tak díval na štíhlé tělo reprosoustav, nějak jsem nedokázal pochopit, jak se jim na fotkách daří vypadat tak mohutně. Zřejmě je to mírným přeplněním přední stěny měniči – nachází se zde totiž krom „klasického“ žlutého kevlarového středového reproduktoru o průměru 150mm i dvojice 165ti milimetrových basových měničů z materiálu kombinujícího kevlar a papír. Vše završuje hliníkový výškový reproduktor Nautilus o průměru 25mm, ve finále tady tedy hrají tři různé typy reproduktorů ze tří různých materiálů. Na zadní straně pak najdete poměrně masivní vývod bassreflexu (tedy vlastně Flowportu), který je z plastiku a kopíruje tak moderní trend, kdy jsou kovové nátrubky postupně vytlačovány těmi z umělých hmot. Ale budiž, jak už jsme říkali, pohybujeme se v oblasti čisté komerce a tedy adekvátně méně náročných zákazníků (což není míněno ve zlém, to je prostě fakt). Zato dva páry reproterminálů, nakloněných pro pohodlnější instalaci kabelu, nevzbudí nic menšího, než pochvalné zamručení. Velké, pozlacené, pevné a schopné přijmout banánek, vidličku nebo holý vodič naprosto bez problémů.

Pokud budete postupovat stejně jako já, tedy podle návodu vyznačeného na krabici, pravděpodobně vám také na nohu jako první z krabice vypadně masivní „základová“ deska, jíž je třeba nejprve imbusovým klíčem přišroubovat k tělu reprosoustavy a pak téměř sedmadvaceti kilogramové reprosoustavy opatrně otočit. Můžete na desku případně ještě přišroubovat hroty a teprve pak celou soustavu umístit. S tím ostatně nebude nejmenší problém – pokud udržíte alespoň půl metru, lépe pak metr vzdálenosti od zadní stěny, nejsou Bowers Wilkins CM9 nijak zvlášť náročné na umístění v prostoru. Souvisí to i s jejich velmi slušnou šíří vyzařování v horizontálním směru. V manuálu lze nalézt hodnotu vyzařovacího úhlu v toleranci -2dB 60 stupňů.

O zařazení CM9 do střední kvalitativní třídy krom ceny svědčí teoreticky i pohled na psané parametry – poměrně vysoká citlivost 89dB umožňuje i docela hlasitý provoz s průměrně výkonnými zesilovači, frekvenční rozsah 56 Hz až 22 kHz zase pokryje v zásadě všechny tóny, vyskytující se v běžné populární hudbě a filmech. Trochu potrápit zesilovač pak dokáže pokles deklarované osmiohmové impedance místy až ke třem ohmům. Doporučený výkon zesilovacího prvku je položen mezi 30 a 200 Wattů, i s nejnižší deklarovanou hodnotou je vše bez problémů.

Poslech Bowersů probíhal celkově po několik desítek hodin, primárně ve dvou různých prostorách a tedy na dvou různých sestavách s drobným odskočením ještě ke dvěma dalším řetězcům. První hlavní byl zažitý řetězec Roksan Kandy K2 > KrautWire Guru > KR Audio P150 > Monster Cable M1000i > KR Audio Antares VA320 > KrautWire Awakening a druhým pak Denon DCD2010AE > Monster Cable M1000i > Denon PMA2010AE > KrautWire Awakening. Ukázalo se, že dobrými společníky se Bowers Wilkins stanou tam, kde je zbytek řetězce co do charakteru jemný. Jakákoliv ostří na vyšších frekvencích se nekompromisně projeví a výšky začnou být nepříjemně předstrčené před zbytek spektra. Sestava starších Rotelů z nejnižší řady se třeba ukázala jako nevhodná, i když ten, kdo investuje šedesát tisíc do reprosoustav, zřejmě nebude používat elektroniku na této úrovni.

Pustíte-li si na sebe poprvé CM9 a podaří-li se ještě zvolit jako nahrávku něco z oblasti rockové či populární hudby, dokážou vás jistě CM9 zaujmout na první poslech. Dramatičnost a drive reprosoustav jsou opravdu skvělé, na druhou stranu si nedovedu představit poslouchat hudbu s takovým nasazením víc než hodinku či dvě. Je ale pravda, že třeba film si opravdu užijete a všechno to rachocení a břinkání má grády a údernost.

V „Time“ z legendární Dark Side of the Moon ve zlaté MFSL edici je úvodní pasáž, v níž tikají a odbíjejí desítky a desítky různých hodin a jakékoliv problémy v reprodukci výšek se zde velmi důrazně projeví. Ani na CM9 není projev bez chyb, ovšem až příliš cinkající jsou až při mírně nadprůměrné hlasitosti, jejich ostrost otupí mírné otočení potenciometru vlevo. Následující sólo na bubínky pak ale oproti úvodu potěší a rozkryje schopnost velmi dobré prostorové lokalizace i uspokojivou dynamiku přednesu.

Naopak třeba jazz v podání Diany Krall a jejích „Quiet Moments“, kdy úvodní velejemná a velepříjemná skladba snad ani nedokáže být ostrá, je vše v pořádku. Je pravda, že u akustických nahrávek je poněkud slyšet určité drobné díry, jako kdyby určitá frekvenční pásma byla trochu upozaděna. Nebo to také může být naopak a část spektra je předsunuta dopředu, těžko ten dojem popsat. Pokud zvuk nepitváte a posloucháte jako celek, hudební zážitek je v pořádku, ale až příliš snadno lze slyšet jaké zvuky hraje vysokotónový měnič, jaké tóny jdou kevlarovým středovým reproduktorem a co reprodukují kevlarovo-papírové basáky. Snad je to třemi odlišnými materiály reproduktorů, možná ale i provedením výhybky. Ačkoliv to vlastně není rušivý element, při soustředěném poslechu to lze vnímat.

Co je ale na BW CM9 příjemné je podání středních kmitočtů, obzvláště hlasů. Jejich živost a téměř reálná přítomnost v poslechové místnosti je skvělou devizou, nahrávky, kde vokál hraje důležitou roli si přes cé-em-devítky dokážete užít.

Po vystřídání několika různých prostor jsem ale také došel k tomu, že CM9 nezahrají dobře v každé místnosti. Je třeba jim dát trochu více místa „k dýchání“ než je obvyklé. Do malé panelákové místnosti evidentně myšleny nejsou, zkoušel jsem je v prostoru s relativně holými stěnami a zde zvuk rozhodně uspokojivý nebyl. Jakmile ale místnost bude akusticky upravena nebo bude mít alespoň takových 30 či 40 metrů čtverečních, dá se předpokládat bezproblémovost.

Asi nemá příliš smysl dále pitvat charakter Bowersů a jejich schopnosti, neboť se jedná o jméno natolik silné, že i kdyby byly reprosoustavy sebehorší, najdou spoustu zákazníků. Ovšem zde není třeba se bát – za svých šedesát tisíc dostanete tolik, abyste byli spokojeni. V dané cenové relaci se sice pohybují i produkty výrazně lepší, dlužno říci, že i výrazně horší. Chcete-li mít ale doma trochu z legendy, CM9 nejsou špatnou volbou a sednou-li si při své mírné přecitlivělosti se zbytkem reprodukčního řetězce, konkrétně pak hlavně se zesilovačem a nebude-li vaše místnost vytahovat jejich nedostatky, budete dlouho spokojeni.

OBR 1 – frekvenční odezva – trochu rozháraná křivka frekvenční charakteristiky koresponduje s občasným ostřejším projevem CM9

OBR 2 – impedanční křivka (slabší) a elektrická fáze (tučnější čára) – zde není žádný vážný problém, propad až ke třem ohmům odpovídá deklaraci výrobce

Kč 59 980,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ výrazný a povedený design

+ výborné podání středního pásma

+ bezchybné výrobní provedení

+ malá citlivost na umístění v prostoru

ZÁPORY

- citlivost na připojený zesilovač

- vyžaduje nadprůměrně dobrou akustiku místnosti

- ostřejší charakter projevu (záleží na osobních zvukových preferencích)

- pouze průměrný poměr ceny a hodnoty

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

EUROSTAR Ostrava

www.eurostar-ostrava.cz  – Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 323 606 877

XAVIAN Loudspeakers

Eurostar Ostrava

Studio TYKON

Horn Distribution

Soundstyle

200 200 hifiguide

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Grandinote Shinai
Emotiva XPA-DR2
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
Teac NT-503
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
KEF LS50
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2
InAkustik LS-1603
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2
ZenSati Authentica
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka)

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI)
Nordost Heimdall 2 (ethernet)
Nordost Purple Flare (USB)
AudioQuest Jitterbug
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika)

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2
Nordost Red Dawn
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Syncro UNI
IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Corvus
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

beyerdynamic Amiron Home
Sennheiser HD 26 Pro
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 bose

200 100 emotiva

200 200 kasaudio

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Budoucnost a minulost

Tak nám začal další nový rok... Je čas zhodnocování věcí minulých a odhodlaného plánování věcí budoucích, jak je dobrým zvykem. V prvé řadě ale hlavně vše nejlepší do nového roku, snad jste do něj vstoupili pravou nohou.

Číst dál...

200 200 voice 200 200 rpaudio 200 200 kasaudio vpi 200 200 aq 200 200 studiospalicek black friday

200 200 audio visual 200 200 cptpraha 200 200 ketos dynaudio 200 200 mareka audio 200 200 wdq 

200 200 elfton cerven 200 200 logaudio hifi home art vyprodej 200 200 psg 200 200 grandinote 

200 200 audio video kino bratislava 200 200 amarock studio 200 200 htp 200 200 kasaudio 200 200 4ce

1024 200 avspraha 2019

Luxman Česká republika