HIFIStyl

2022 02 28 TST Monitor Audio Silver 200 1

Reprosoustavy britských Monitor Audio jsou takovým dobrým standardem toho, jak má vypadat moderní hi-fi s prvky, které jej umožní snadno zakomponovat do moderních interiérů. Jinými slovy, Monitor Audio až tak nemíří na skalní audiofilskou komunitu, ale na ty, kteří preferují dobrý zvuk i pěknou formu. Nejaktuálněji se Britové snaží tento koncept aplikovat na sedmou generaci prostřední řady Silver.

Tak jako je v prostředku katalogu firmy řada Silver, tak vprostředku série Silver stojí kompaktní sloupek Silver 200 7G. Má štíhlounké ozvučnice z MDF profilů a klasický tvar, kdy ostrou pravoúhlost zjemňují zakulacené vertikální linie. V Monitor Audio zjevně cílí na moderní čistotu a v dobrém slova smyslu jednoduchost vzhledu.

Vpředu najdete trojici reproduktorů, jejichž koše kryjí kroužky, podtrhující dobrý dojem z celkového promyšleného designu. Celá ozvučnice stojí na křížem čnících podstavách s ostrými hroty, celý tento systém dodává jinak vlastně poměrně malým reprosoustavám jednak stabilitu a jednak i zdání jisté robustnosti.

2022 02 28 TST Monitor Audio Silver 200 4

Zadní stěna je pak také konvenčně pojatá, zcela odpovídá tradici firmy a tomu, co na jejích modelech lze vidět třeba poslední desetiletí. Nahoře a dole je tak k nalezení bassreflexový výdech HiVe II s prořezávanými okraji, které uklidňují proudící vzduch a zabraňují vzniku turbulencí. Jsou tu také tři poměrně velké hlavičky šroubů – ty možná nevypadají tak elegantně, ale slouží dobrému účelu. Každý označuje osu jednoho z reproduktorů a dlouhá tyč je právě tam přitlačuje k přední desce, což měřitelně zlepšuje chování jednotlivých měničů.

U spodní hrany ozvučnice vzadu najdete hruškovitě tvarovanou destičku a skrze ní procházející dva páry reproduktorových terminálů. Monitor Audio tak zůstávají jedním z nemnoha výrobců, kteří stále ještě nabízí u svých reprosoustav možnosti bi-wiringu / bi-ampingu.

2022 02 28 TST Monitor Audio Silver 200 5

Dvou a půl pásmová konstrukce reprosoustav s přechodem na úrovni 2 700 Hz využívá tří měničů, všechny jsou navrženy a vyráběny přímo pro Monitor Audio. Za zajímavým tvarovaným krytem / zvukovodem se ukrývá zlatavá kopulka vysokotónového reproduktoru – měnič je vyroben z materiálu C-CAM (v praxi jde o keramickou membránu) a uniformitu vyzařování pod širokými úhly zajišťuje zvukovod UD Waveguide II.

Zbytek rozsahu obhospodařují dva reproduktory, ten horní je středobasový a ten spodní čistě basový. Kónické membrány na obrácených závěsech jsou poseté proláklinami, které jsou součástí systému Rigid Surface Technology II. Průměr membrán je 13,4 cm, přičemž i tady jsou využité mělké zvukovody, byť kroužky tu mají primárně estetickou úlohu.

2022 02 28 TST Monitor Audio Silver 200 11

Kabinety modelu Silver 200 7G zabírají na výšku 88,5 cm, do šířky 16,5 cm a na hloubku 27,2 cm, nožky samozřejmě přidávají relativně zřetelné kousky do všech směrů (93 x 25,4 x 32,9 cm). Váha dosahuje relativně malých 13,7 kg.

Monitor Audio udává u Silver 200 7G frekvenční rozsah 34 – 35 000 Hz (-6 dB), nicméně jedním dechem udávají ladící frekvenci systému 49 Hz. U nominální osmiohmové impedance se dočtete o poklesu k 5 ohmům na 240 Hz. A poslední položkou je charakteristická citlivost relativně průměrných 87,5 dB / 2,83 V / m.

2022 02 28 TST Monitor Audio Silver 200 9

Sloupky Silver 200 7G jsme poslouchali v pražském studiu Rodel Audio a to na zesilovačích Musical Fidelity M6si či Roksan Attessa, zdrojem signálu byl Roon Nucleus jakožto digitální transport. Propojeno bylo rozličnými kabely, zejména od AudioQuest z nižších řad v proporci k ceně systému. Na porovnání byly ostatní modely sedmé generace řady Silver, něco z řady šesté a variace obdobně naceněných modelů od KEF či Focal a dalších.

Monitor Audio umí poctivě zahoupat basovou složkou skladeb a je-li někde poctivý kus basu jako třeba v „The Mooche“ (Duke Ellington / John Harle Band | „The HMW Classics Collection“ | 1999 | HMV | 5 73483 2), i z relativně skladných sloupků zazní v napjaté a solidně hluboké podobě. Je cítit, že reprosoustavy ho trochu tlačí kupředu, je to bas mírně na obdiv, ale to do DNA Monitor Audio tak nějak patří. Rozmanitost poloh je adekvátní ceně, důležitější dojem je nicméně zjevně ona lehce krémová a přesto pevná objemnost „do pěkna“, což podporuje velkou měrou poslechovou pohodu.

2022 02 28 TST Monitor Audio Silver 200 2

Rozličné hlasy zpěváků ze sboru „King’s Singers“ v „Now is the month of maying“ Thomase Morleyho („The HMV Classics Collection“ | 1999 | HMV | 5 73483 2) zněly hlaďoučce, bez tendencí k analytickému vypichování nuancí a jemnůstek. Monitor Audio mají talent spíše pro příjemnost, klid, jemnost a jakousi britskou eleganci podání – čitelnost je už solidní, ani onen decentnější charakter nezakrývá férové množství detailů, zcela adekvátní střední hi-fi kategorii.

Nejvyššího konce spektra je v „Blowin‘ Free“ od Wishbone Ash („Argus“ | 1991 | MCA | MCAD 10234) je poměrově akorát, nic pocitově nevyčnívá – každé cinkutí se pěkně rozevírá a ukazuje, struktura je pěkná a jasná, ale přitom výšky neční. Na rozdíl od ostatních pásem tu není ona měkčí jemnost, kov inklinuje k té správné míře tvrdosti, je to živý a rychlejší zvuk.

2022 02 28 TST Monitor Audio Silver 200 3

Parádní byl pocit dynamičnosti v Loussierově interpretaci Händelovy „Suite for keyboard Vol. 2, No. 4 in D minor, HWV 437: Variation No. 2“ („Baroque Favorites“ | 2001 | Telarc | 008948351624) – Silver 200 drží svůj styl s nadhledem i při relativně nízké hlasitosti (i když optimální je taková ta běžná úroveň soustředěného poslouchání kolem někde nad 80 dB), překvapivě dobře se ale drží na opačném, tom koncertním konci rozsahu hlasitosti. Pěkně nahlas jsou šťavnaté, bohaté a „pufnutí“ bassreflexu je citelné až při opravdu vysoké úrovni. Celkově jsou Silver 200 krásné plné a pocit houpavé nenucenosti sluší každé hudbě.

Samozřejmě ruku v ruce s oním celkově uhlazeným, gentlemansky anglickým charakterem jde i menší průbojnost informací, kdy v některých srovnáních s moderně laděními „cinkavkami“ může nenásilný charakter Silver 200 působit i trochu moc klidně. Přestože je tak jasné, že se reprosoustavy nesnaží dávat najevo ty úplně nejkřehčí odstíny informací, tak se v Rossiniho „Finaletto: Di si felice innesto“ ze závěru „Il barbiere di Siviglia“ (Neville Marriner / Academy of St. Martin in the Fields | 1995 | Philips | 446 448 2) držely reprosoustavy důstojné míry soustředěnosti (nijak si nezadají s vyššími modely, ba naopak) a v některých aspektech byla čitelnost ne nepodobná „regálovkové konkrétnosti“, i když v celkově nenásilné, urovnané formě.

2022 02 28 TST Monitor Audio Silver 200 8

Mussorgského „Noc na Lyse hoře“ ve verzi Moscow Radio & TV Symphony Orchestra („Classical Sampler“ | 1987 | MFSL | UDCD 502) nevykazovala úplně holografický prostor, nicméně minimálně dobrou spojitost a přehlednost v pravolevé ose je nutné reprosoustavám přiznat. Nemáte v žádném okamžiku pocit nepořádku, skladba je artikulovaná s důstojností adekvátní dané třídě, v kontextu střední třídy hi-fi reprosoustav je to zcela bezproblémové. Zvuk není úplně velký, nicméně rozhodně není ani nějak bojácný, Monitor Audio umí pocitově zaplnit prostor.

Gibbova „Christmas Day“ z desky „Titanic Requiem“ (2012 | Rhino | 2564661065) zněla s kouzlem uhlazené ostrovní muzikálnosti, s decentně pozastrčenými nectnostmi a naopak s moc hezkým středním pásmem – ne snad nutně stoprocentně realistickým, ale o to hezčím. Zvuk celkově akcentuje plnost a bohatost, tedy příjemné atributy nad absolutní věrností a nutno říci, že to skutečně je téměř naprosto neúnavný a všestranný zvuk, v němž vynikne to hezké.

2022 02 28 TST Monitor Audio Silver 200 10

V Monitor Audio umí udělat reprosoustavy pro široké spektrum „normálních lidí“ – a je to myšleno jako poklona, protože přitom zvuk neztrácí ani dostatečnou míru hi-fi kvalit, takže je čistý, je dynamický, ale také je kontrolovaný a kultivovaný v míře, která plně odpovídá zařazení do světa střední třídy high fidelity. Moderní designové pojetí a vkusné materiály umožní Silver 200 snadno souznít s běžnými interiéry, „snadný“, bohatý, barevný a všeobecně příjemný zvuk zase s běžným hudebním vkusem, kdy je vlastně trošku jedno, jestli máte zrovna na chvilku chuť na metal, na klasiku nebo nakonec na trochu jazzu či prostě pop – jakkoliv se Silver 200 svým stylem nejvíc hodí pro „širokospektrální“ hudbu. Pokud ale hledáte allroundery s racionální cenou a nekonfliktním, ne však nicneříkajícím přednesem, jsou Silver 200 solidní sázka na jistotu.

MĚŘENÍ

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose mezi tweeterem a středotónovým měničem a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 25 metrů čtverečních a zatlumením pomocí koberců, zakázkových panelů s akustickou pěnou a akustickými prvky Sonitus.

Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny v poslechové pozici patrné z doprovodných fotografií. Měří se v referenční ose při průměrné úrovni akustického tlaku 80 dB / 1 m.

Software neměří anechoickou odezvu, ale frekvenční odpověď s přihlédnutím k zůstatku energie v čase - jde tedy nikoliv o změřený teoretický ideál toho, co reprosoustavy umí, ale o to, jak se reprosoustavy chovaly v konkrétních akustických podmínkách.

2022 02 28 TST Monitor Audio Silver 200 m1

Frekvenční odezva - v ose (červená) a pod úhlem 30° (černá)

Ačkoliv základní trend křivky je v zásadě vyrovnaný, je vidět výrazný efekt bassreflexu mezi 50 a 60 Hz. Těžko vysvětlitelný je důvod nárůstu energie mezi 210 a 320 Hz, nicméně nabízí se, že jde o nějaký artefakt pozice reprosoustav v místnosti. Vysokotónový reproduktor má trochu energie navrch a soudě podle citelně rozdílných charakteristik pod úhlem a v přímé ose bude navzdory přítomnosti zvukovodu nutné opatrné natáčení reprosoustav v závislosti na akustice prostoru. Ačkoliv se to na celkové odezvě nemusí zdát úplně patrné, frekvenční odpověď se vejde do běžné tolerance +/- 3 dB.

2022 02 28 TST Monitor Audio Silver 200 m2

Frekvenční odezva – jednotlivé měniče a bassreflex v blízkém poli

Měření jednotlivých měničů v blízkém poli ukazuje, že mnohé nedokonalosti naměřené na celkové odezvě nejsou způsobeny reproduktory. Může nicméně stále jít o vliv jejich sčítání. Na blízkém poli je vidět rezonance bassreflexu, zasahující až do reálné frekvenčí odezvy na úrovni 1 kHz, kdy odečítá energii horního středobasového měniče. Je tu také vidět rozdíl mezi energií obou wooferů – spodní skutečně tolik nezasahuje do středního rozsahu. Vysokotónový reproduktor je pak energeticky posazený nad úroveň ostatních komponentů, tak jak je to nakonec vidět i v celkové odezvě.

2022 02 28 TST Monitor Audio Silver 200 m3

Celkové harmonické zkreslení (zelená linka)

Celkové zkreslení se drží pod bezproblémově nízkou úrovní a to i v basové části spektra, systém je tedy dobře naladěný. Zvláštní je jen peak na 400 Hz – ani tam zkreslení nepřekračuje rozumné meze.

2022 02 28 TST Monitor Audio Silver 200 m4

Zkreslení 2. (žlutá) a 3. (oranžová) harmonickou

Jak vidno na rozdělení typů zkreslení, zřetelný peak je způsobený 2. harmonickou, naopak vysokotónový reproduktor má dominantně zkreslení 3. harmonickou.

2022 02 28 TST Monitor Audio Silver 200 m5

Waterfall

2022 02 28 TST Monitor Audio Silver 200 m6

Impulsní odezva @ 1 m v ose tweeteru

2022 02 28 TST Monitor Audio Silver 200 m7

Step response @ 1 m v ose tweeteru

2022 02 28 TST Monitor Audio Silver 200 m8

Impedance (červená) a elektrická fáze (černá)

Průběh impedance se drží na úrovni deklarovaného minima 5 ohm a výše, Silver 200 7G budou tedy bezproblémovými partnery. Ladící frekvence systému také odpovídá definované úrovni cca 50 Hz. Na křivce nejsou prakticky patrné žádné zásadní rezonance – je tu sice lehoulinké zvlnění, které ale rozhodně nemá potenciál ovlivnit výslednou reprodukci. Průběh křivky je nekomplikovaný, spolu s naprosto bezproblémovým průběhem elektrické fáze nebudou Silver 200 7G vyžadovat žádné zvláštní ohledy stran elektroniky a používání. Měly by dobře fungovat třeba i s levnějšími A/V receivery.

2022 02 28 TST Monitor Audio Silver 200 m9

CSD z výstupu akcelerometru v polovině výšky bočního panelu @ 2,83 V

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [<-- 20m2] [ +/- ] | STŘEDNÍ [--> 20m2 / <-- 40m2] [ ✓] | VELKÁ [--> 40m2] [ × ]

Kč 42 990,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ šik moderní design

+ příjemně hudební ladění reprodukce

+ milé středy s až nečekanou kvalitou soustředěnosti

+ snesou i vysokou hlasitost

+ nechají si dynamicky „naložit“

ZÁPORY

- vyvážením i celkovým stylem jdou svou vlastní cestou

--- --- --- --- ---

DOVOZCE: Audio Center Czech | www.audiocenter.cz 

PRODÁVÁ: Rodel Audio | www.rodel-audio.cz 

XAVIAN Concerto - třípásmové sloupové reprosoustavy

Perfect Sound Group

Polk Audio | hi-fi reproustavy

AV Center - pražské hi-fi studio

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

200 200 soundstyle

Dream Audio

E-shop Mareka Audio

Dynaudio EMIT

HiFi Studio TYKON

Fischer&Fischer high end reprosoustavy

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [2]
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Valhalla 2 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
SOtM sPS-500 [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Bowers & Wilkins PI7 [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [1] + [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

Amarock Studio | KEF - PASS LABS - HARBETH

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Vigo MKII Rodel Audio | hi-fi studio Praha HIFI GUIDE - mbl, Magnat, Q Acoustics

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Musical Fidelity

XAVIAN 16 200 200 cpt 17 200 200 aq Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Marantz MODEL 40n

PASS LABS Studio Špalíček - Ostrava Marantz AVHIFI | Storm Audio & Emotiva VOIX

Audio Video Show Praha 2022

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies