800 150 dynaudio partner

2020 09 30 TST Spendor 9 2 1

Anglický Spendor patří mezi jednoho z klasických „BBC učedníků“, tedy firmu, která začala vyrábět reprosoustavy s tradicí definovanou v polovině minulého století požadavky patrně nejvýznačnějšího vysílacího konglomerátu na světě. Dodnes má „BBC monitor“ ve světě zvuk a přestože nejde o technicky perfektní řešení, má své specifické kouzlo a to mají ostatně i reprosoustavy těchto svébytných malých výrobců – může za to třeba i to, že Spendor vyvíjí a vyrábí své modely a technologie stále v malých prostorách v Sussexu.

Kromě řady s variacemi na klasické výše zmíněné téma má Spendor v portfoliu ještě sérii A, kterou lze interpretovat jako anglické hi-fi střední třídy a pak řadu D, která by měla být výkladní skříní technologií a umu Spendor.

V praxi zahrnuje řada D pouhé dva modely, oba sloupové. Nad menším dvou a půl pásmem D7.2 trůní král řady, poměrně robusní model D9.2. Klasicky jednoduché tvary ozvučnic šlechtí pravé dýhy v konzervativní barevné škále, reprosoustavy stojí na poměrně bytelné základně a ta ještě dále na opravdu vysokých, až jehlových hrotech.

2020 09 30 TST Spendor 9 2 2

Čelní stěně dominují čtyři reproduktory v mírně netradičním uspořádání se střeďákem úplně nahoře. Vzadu je také zcela čisto, jen úplně dole se otevírá obrovská „tlama“, na směrem dovnitř zkosené ploše je také vanička s jediným párem ne úplně jednoduše dostupných terminálů a otevřený prostor, rozdělený přepážkou na dvě větvě, pokračuje dále do hloubi ozvučnice – jde samozřejmě o bassreflex. Jde o pátou generaci systému s dvojitým systémem Venturiho trubic s linearizovaným prouděním vzduchu.

V reálu vlastně Spendor nedefinuje žádná konkrétní technologická řešení, jen mluví o pokročilé práci s polymery, prouděním vzduchu nebo o „rozhraních pro zesilovače“. Faktem je, že ozvučnice s výškou 115,5 cm, šířkou 21 cm a hloubkou 39,8 cm váží poctivých 35 kg, jsou na poklep sice „britsky živé“, ale přesto při reprodukci příliš nerezonují. Skříně z MDF profilů budou patrně uvnitř dobře vyztužené, výrobce také aplikuje asymetricky rozložené příčky a cosi, čemu říká „dynamické tlumení“. To by mělo znamenat, že pracovní komora basových měničů není vůbec tlumená, aby tlumící materiál nezadržoval energii.

2020 09 30 TST Spendor 9 2 3

D9.2 jsou pojaty jako poctivě třípásmové, osazené zdvojeným wooferem, jedím středotónovým a jedním výškovým měničem, prý jde kompletně o dílo Spendoru, nikoliv o běžnou konfekci.

Výšky vyzařuje za plochou krycí mřížkou s bohatou perforací ukrytá měkká kopulka o průměru 2,2 cm. Onen přední prvek vytváří pro tweeter prý optimalizovanou pracovní komoru a průduchy optimalizují fázovou složku vyzařování. Materiálem kopulky je tkaný polyamid.

2020 09 30 TST Spendor 9 2 4

Středotónový měnič má klasickou podobu kónusu s vlnkovým gumovým závěsem, uprostřed je špičatý fázový nástavec. Membrána je z polymeru EP77, vyvinutého přímo Spendorem. Průměr membárny je 18 cm. Více informací dostupných není.

Basové reproduktory jsou vizuálně docela blízké, jen místo nástavce mají veprostřed inverzní krycí prachovku a materiálem tu není polymer, ale kevlarový kompozit.

2020 09 30 TST Spendor 9 2 5

Spendor technickými podrobnostmi celkově šetří, dozvíte se nicméně o dělící frekvenci pasivní výhybky na 500 a 4 200 Hz, zmíněna je také vysoká citlivost 90 dB (bez konkretizujících parametrů) a jmenovitá impedance 8 ohm nebo pracovní frekvenční rozsah 27 – 25 000 Hz (což je opět uvedeno bez tolerančního pásma). Spendor dále uvádí, že D9.2 jsou „laděné a párovné podle referenčního vysílacího standardu“.

Spendor D9.2 jsme poslouchali v novém pražském studiu TNT Audio a to na výtečném, naddimenzovaném vybavení, ale zato ve velmi podprůměrné akustice, omezující zejména nejhlubší frekvence. Hrálo se z přehrávače Audio Analogue Maestro, sílu dodával McIntosh C2600 a monobloky McIntosh MC611. Propojeno bylo směsí kabelů Nordost a Kimber, napájelo se přes IsoTek EVO3 Titan. Ke srovnání byly Harbeth Super HL5 Plus XD nebo Bowers&Wilkins 803 D3 / 804 D3.

2020 09 30 TST Spendor 9 2 8

Basové brnkání v „Hiccups“ Harry Sacksioniho („STS Test Demo CD Vol. 1“ | 2014 | STS Digital | STS-6111134) znělo poměrně hutně, spíše měkčeji a vláčněji, ale také jaksi koncentrovaně ve smyslu sytosti barev a pocitu váhy. Nečekejte pocit velkého objemu nebo ultimativní hloubky, jde o bas spíše britsky kultivovaný a neodrážející na posluchače, chce se říct spíše až audiofilského typu, ne však suchý. Bas tak nějak prostě plyne, nechává se ze strany zesilovačů lehce a nenuceně kontrolovat, nemusíte ho nutit, přehledný je slušně, leč nenabídne ten úplně zařezávající, precizně vykroužený bas. Z části to nicméně bylo i charakterem místnosti, při poslechu zblízka bas dostává konkrétnější rozměry.

Hlas Karen Matheson v „Ailein Duinn“ („L’Héritage des Celtes“ | 2011 | Columbia | COL 481530-2) ukázal na přirozenou dominanci středního pásma, ne snad přímo díky nějaké akcentované energii nebo vystrčenosti, ale díky tomu, jak hraje čistě a srozumitelně. Zvuk tu netlačí na pilu, ale je zřetelný, konkrétní a dobře prokreslený, jakkoliv si zachovává spíše hladší celkovou charakteristiku, takže sykavky nejsou expresivně tvrdé, stejně jako hlas neztrácí svůj měkký, „lidský“ rozměr. Spendor hrají nevtíravě a otevřeně, s nepatrně sladším přídechem.

2020 09 30 TST Spendor 9 2 17

Zato vysoké tóny jsou velmi živé, průbojné a energické, jak ukázaly činely v „La Rosita“ od Colemana Hawkinse a Bena Webstera („Encounters“ | 2013 | Verve | 31452147-2). Zdá se, že jejich charakter je tvrdší a ráznější, než středobasový rozsah, nejsou ale nepřiměřené, nejsou ostré nebo zkreslené, mají prostě více energie a objemu. I díky tomu působí rozlišení velmi dobře, informace předávají D9.2 v nejvyšší části spektra se samozřejmostí a jiskrou a – pravda – trochu lesklejším, jadrnějším laděním. Ani s obdobně laděnou sestavou McIntosh ale nevznikala potřeba po nějaké té hodině poslechu hlasitost snižovat.

Na masivních úderech bubnů v „Rí Na Cruinne“ od Clannad („Extended Dynamic Experience 5“ | 2017 | STS Digital | STS-6111158) bylo cítit, že z velké ozvučnice se energie line spíše poklidnějším, nikoliv ale líným způsobem. D9.2 už vám dokážou zprostředkovat pocit nestísněné dynamiky, byť jejich charakter není takový ten nadupaný, napnutý a průbojný (chce se říct moderní), ale zůstává spíše decentní, „snadný“, síla přichází s chutí, nadhledem a spíše jako záplava než švihnutí biče.

2020 09 30 TST Spendor 9 2 12

Celkově nenásilný charakter, který ale ve své hladkosti zůstává dobře čitelný zejména díky opravdu pěkně otevřeným středům (a působí detailně i díky expresivním výškám) potvrdily Spendor ve „Fortysomething“ („Incredible Music & Recordings“ | 2012 | STS Digital | STS-6111130). Měli jsme pocit, že hudba je podaná pěkně celistvě a provázaně, svázaná a organizovaná, nicméně neanalytickým, tak nějak vcelku charakteristiky „britským“ způsobem. I tady máte pocit, že nejvíce pozornosti si – vlastně správně – pro sebe kradou střední tóny, že jsou lehce dominantní (ač to není energií, ale spíše tím, že jsou nejotevřenější a nejpřirozenější).

Fokus na střední pásmo byl cítit i v „Dream about you“ („STS Test Demo CD Vol. 1“ | 2014 | STS Digital | STS-6111134), kde lokalizace kytar i vokálu byla dobrá, ale nedosahovala úplně podoby trojrozměrného hologramu. Scéna nicméně byla spojitá (poslechový trojúhelník nakonec nebyl nijak zvlášť velký) a poskytovala dostatečně přehledně informaci o kontextu skladby. I tady je cítit spíše uvolněnější projev Spendoru.

2020 09 30 TST Spendor 9 2 10

„Breaking Silence“ od Janis Ian („Breaking Silence“ | 1993 | Columbia | 519 614-4) byl spíše plynoucí, neuspěchaný, než dramaticky výbušný zážitek. Energie patrná nicméně byla, taková pružná, až tekoucí, Spendor hrají „easy“, neboli bezkonfliktně, jemně, neúnavně a důstojně. Nenabídnou tak úplně intenzivní, sytý styl, jsou pro někoho, kdo má rád zvuk příjemný a nenáročný po všech stránkách.

Jakkoliv Spendor D9.2 nestály při poslechu v (pro jejich velikost minimálně) optimální místnosti z pohledu akustiky, základní charakteristiky i tak byly jasně patrné. Jde o velký sloupek, který ale nepřehání, netlačí a nechce nabízet nějaké vulkanické výbuchy energie, naopak tu proporce slouží jako „rezerva“, zajišťující příjemně plynulou a pohodovou reprodukci. V dané sestavě a na daném místě dávaly D9.2 akcent soustředění do středního pásma a akcent energie na pásmo nejvyšší, proto možná bude dobré si pohrát s jejich natočením, aby tweeter nešel úplně na vaše uši. Jinak lze Spendor D9.2 popsat dozajista jako takovou tu klasickou, starosvětskou reprosoustavu z Anglie se vším všudy – od vzhledu po zvukové pojetí.

MĚŘENÍ - FREKVENČNÍ ODEZVA + IMPEDANCE + WATERFALL

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose mezi tweeterem a středotónovým měničem a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 20 metrů čtverečních, se syrovou akustikou.

Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny v poslechové pozici patrné z doprovodných fotografií.

Software neměří anechoickou odezvu, ale frekvenční odpověď s přihlédnutím k zůstatku energie v čase - jde tedy nikoliv o změřený teoretický ideál toho, co reprosoustavy umí, ale o to, jak se reprosoustavy chovaly v konkrétních akustických podmínkách.

2020 09 30 TST Spendor 9 2 m1

Frekvenční odezva - v ose (červená) a pod úhlem 30° (černá)

Naměřená frekvenční odezva ukazuje výrazný vliv místnosti na 30 Hz a 89 Hz, bez nich by basová odpověď byla spojitější, nicméně tak jako tak akcentovaná. Je vidět nárůst energie se středem na 42 Hz, sahající od 23 do cca 120 Hz, v nejvyšším bodě oproti standardní úrovni narůstá bas až o 6 dB. Zvláštní je také absentující energie v rozsahu 120 – 300 Hz, která není vysvětlitelná pohlcujícími povrchy v interiéru (takové tam nebyly). Naproti tomu pásmo v rozsahu 300 – 3 000 Hz je opravdu parádně rovné. Od cca 5 000 Hz je pak vidět další opravdu výrazný přírůstek energie, opět o cca 6 dB, kdy dominantní je energie v rozsahu 7 – 15 kHz. Frekvenční odezva Spendor D9.2 tak má poněkud „loudness“ charakteristiku, zato ale nabízí i s ohledem na velikost mimořádně hluboký bas.

2020 09 30 TST Spendor 9 2 m2

Impedance (červená) a elektrická fáze (černá)

Sedlo mezi prvními dvěma impedančními peaky je atypicky široké, znemožňující pevné určení ladící frekvence bassreflexového systému. Střed sedla se nicméně nachází na úrovni cca 27 Hz. Průběh impedanční křivky neklesá pod úroveň 6 ohm, což je velmi dobré, ani oblast prudších změn mezi 3 – 10 kHz není nijak kritická. Jediné a ještě k tomu velmi drobné stopy rezonance jsou patrné kolem ladícího kmitočtu. Elektrická fáze se drží po většinu času v kladných hodnotách, jediný výraznější výpad je typicky u druhého impedančního peaku a díky jeho velikosti nebude ani tady Spendor nijak náročnou reprosoustavou. Celkově by po elektrické stránce neměly Spendor D9.2 skrývat žádné nepříjemné překvapení.

2020 09 30 TST Spendor 9 2 m3

Waterfall

2020 09 30 TST Spendor 9 2 m4

Frekvenční odezva na poslechovém místě - levý kanál (červená) a pravý kanál (černá)

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [<-- 20m2] [ x ] | STŘEDNÍ [--> 20m2 / <-- 40m2] [ ✓] | VELKÁ [--> 40m2] [ +/- ]

Kč 249 000,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ hrají s příjemnou lehkostí

+ výšky jsou výrazné, jasné a velmi konkrétní (máte-li to rádi)

+ příjemně důstojné středy

ZÁPORY

- pocitově trochu měkký a mělký bas (za nímž nicméně dost možná stála akustika prostoru)

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: TNT Studio | www.tntaudio.cz 

DOVOZCE: KAS Audio | www.kasaudio.cz 

Přenosky Ortofon

Xavian Stella Esclusiva

GMG Power

KEF LS50 Meta

200 200 epaudio

AV Center

AVITSMART | Chord Hugo 2

200 200 horn

200 200 audiocenter

maranz model30

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

RP Audio

Rodel Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta [1]
KEF LS50 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102
Harbeth Monitor 30

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [3]
+ Rega Elys 2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [3]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
GMG HH-C01 [1]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

AudioQuest NightOwl Carbon [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 3 [1]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
zakázkové stojany pod Harbeth
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5
iMac 27" (2020) + Audirvana [2]

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 1.5
ATB PC Pro
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Pozitivní vlny

Musím přiznat, že potom, co až nečekaně hladce proběhla Audio Video Show Praha 2020, měl jsem pocit, že je všechno v pohodě a klidu. Stačilo ale pár dní a situace se zamotala do toho nepříjemného a vlastně trochu depresivního stavu, ve kterém se celý svět nachází. Kdy víc než právě teď tak je dobré uvědomit si pozitivní sílu hudby (zesílené samozřejmě adekvátně pozitivním aparátem...).

Číst dál...

 

Všechny nepravidelníky

HiFiGram

Dynaudio Contour i 200 200 avs 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Amarock Studio