Je to malé, je to těžké, má to anténku a umí to pobavit. Co je to? Přeci Arcam rDAC. Arcam se v odvětví high fidelity pohybuje již přes 30 let a za tu dobu přivedl na svět množství zajímavých produktů. rDAC je reakcí na množící se požadavky konzumentů po jednoduchém zařízení, které sjednotí všechny jejich zdroje zvukového signálu… Televizi, Blu-ray přehrávač a hlavně PC (či „jablíčko“, dle chuti). Ideálním řešením se tak stává jednoduchý USB D/A převodník. O to lépe, když je – tak jako Arcam – vybavený WiFi připojením.

Přestože Arcam rDAC KW ke svým majitelům přichází v hliníkové krabičce velikosti střední bonboniéry, váží skoro dva kilogramy. Při rozměrech 16 x 11 x 4 cm (šířka x hloubka x výška bez antény) tvoří slušnou cihličku. A to i přesto, že napájení je řešeno formou externího pulsního zdroje. Exteriér nese neklamné znaky designérského pera této tradiční britské značky – jednoduchost, čistotu a přehlednost. Zaoblené rohy dodávají prostému tvaru eleganci, gumová základna pak spolu s váhou téměř dokonalou stabilitu na každém místě a povrchu. Při pohledu zepředu je vidět pouze čtveřice indikačních diod, označujících aktuálně využívaný vstup – diody jsou zalomeny přes okraj až k horní ploše, kde se také nachází jediné tlačítko celého přístroje, přepínající cyklicky mezi čtyřmi dostupnými zdroji signálu. Trochu škoda, že není možné navolit vstup nějakým přímějším způsobem, ale je potřeba „proklikat“ je vždy všechny.

Zadní strana je pak stejně jednoduchá jako zbytek přístroje – jeden pár zlacených RCA konektorů pro výstupní analogový signál, hned vedle, tak trochu dost natěsno, koaxiální, optický a USB digitální vstup. Dále pak ještě kolébkový vypínač a zdířka napájení. Nic víc, nic míň. Ostatně – v jednoduchosti je síla. U rozsáhlejších sestav by pak možná nebylo úplně od věci mít dva koaxiální a dva optické vstupy. Dálkové ovládání (alespoň na vstupy) už je na danou cenovou kategorii požadavek těžce nadstandardní, ovšem když už je celek tak povedený, vkrádá se do mysli i taková hříšná myšlenka. Případně by mohlo být zajímavým řešením automatické navolení vstupu, který zrovna do DACu posílá signál.

Co se instalace v PC týká, Arcam je totálně bezproblémový – žádné ovladače, během pěti vteřin od zapojení je rDAC aktivní a nastavený jako primární zvuková karta. A voilá – můžeme hrát. Kéž by úplně každý, včetně těch drahých USB D/A převodníků fungoval takhle snadno. Dost možná to má co dělat s tím, že bylo použito USB řešení renomované firmy dCS, výrobce jedněch z nejlepších (a nejdražších) aparátů na světě. Podle nejlepší tradice posledních let pracuje USB v asynchronním režimu – v této cenové kategorii ještě nedávno nevídané.

Uvnitř rDAC bije srdce z dílen věhlasných Wolfson – konkrétně model 8741. Díky tomu Arcam dokáže zpracovat signál o délce 16 nebo 24 bitů a samplovacích frekvencích 44,1 až 192 kHz (pro koaxiální vstup). Optika pak končí na 96ti kHz, stejně jako USB. Skrz WiFi pak „protlačíte“ jen signál o standardu Red Book (16 / 44,1) – je to omezením bezdrátového donglu.

Testovací poslech probíhal na PC s operačním systémem Windows XP a poté na sestavě NAD C370 v roli zesilovače, Pioneer BDP-LX71 v roli zdroje signálu s digitálním výstupem a s Harbeth Monitor 30 či Quadral Megan VIII na pozici reprosoustav. Kabeláž nesla značky Eagle Cable, Monster Cable, KrautWire a ProAc. Z PC se přehrávalo přes Foobar 2000 a ASIO ovladače, hudba pak převážně WAV a FLAC, některá ovšem také „jen“ v MP3 s tokem 320 kbps. O kvalitu napájení se staraly filtry Xindak XF-2000B a XS-1000ES.

Kupodivu, nejlepší výsledky má rDAC, je-li zapojen přes USB. Ne že by koaxiální nebo optický vstup měly problémy s kvalitou zvuku, ale ta samá nahrávka, pouštěná z disku v přehrávači nebo přes Foobar v PC zněla prostě o něco lépe z USB. Dost možná je to dar technologie dCS.

Vzhledem k pevnému a rychlému zvukovému projevu tomuto převodníku nejvíce „sluší“ moderní hudba – cokoliv od popu, přes rock až po tvrdé žánry má říz a šmrnc. Placebo s jejich „Julian“ z alba „Battle for the sun“ pulsují energií, hlavně jasně čitelná linky bicích a basy vytváří strhující sílu, lehce a čistě, snad trochu suše podaný hlas Briana Molka pak dotváří výborný zážitek. Velmi dobře si rDAC vede v oblasti spodní třetiny pásma, což je znát například na baskytaře Johna Deacona z Queen v jejich proslulé „Another one bites the dust“. Na danou cenovou kategorii neuvěřitelné přesně odměřené tóny dokáží pořádně „kopnout“.

Transparentnost projevu se u dobrých nahrávek dá poměrně v pohodě srovnat s povedenými CD přehrávači cenové kategorie 20 – 30 tisíc. Podání činelů, kovových perkusí nebo třeba xylofonu na nahrávce „Concorde“ slavných Modern Jazz Quartet je vynikající. Snad jen mu schází trochu větší hloubka a plnost, která se ale dostavuje při poslechu přístrojů tak stotisícové a vyšší kategorie. Arcam je celkově trochu sušší a přímější, nelze od něj čekat naleštěný projev a mohutný zvuk. Ale to vůbec nevadí.

Detailnost projevu plně odpovídá pořizovací cenovce – neschází nic podstatného, mikrodetaily a komplexní prokreslené pozadí nahrávky pak ovšem očekávat nemůžeme. To zvládají se ctí až přístroje typu Wavelength Audio Cosecant v3, ovšem v úplně jiné cenové kategorii. Pro běžné každodenní použití je ovšem rDAC víc než výborný. Diskové přehrávače do dvaceti tisíc mu v této oblasti nejsou konkurenty, což je dostatečná vizitka.

Ani v podání akustických nástrojů nemá rDAC problém a v porovnání s konkurencí typu Cambridge Audio DACmagic hraje otevřeněji a lehčeji, na první poslech mu snad schází trocha chytlavosti, ale to je právě charakter, který posluchač ocení při dlouhodobém poslechu. Nebude ho totiž unavovat, na rozdíl od projevu přístrojů s „naleštěným“ zvukem. Kytarové duo Jackman / Žáček předvádí na desce originálně nazvané „Guitar Duo“ vynikají práci – zvláště Mussorgského „Obrázky z výstavy“ mají grády a Arcam dokáže každý tón definovat přesně a čistě, také nebývale důrazně. Ve spojení s prezentním charakterem zbytku systému to nemusí být úplně příjemné, ale v partnerství s měkčím zvukem sestavy to bude vynikající.

K Arcamu rDAC se toho mnoho říci nedá – pokud hledáte přesný, pevný a neúnavný zvuk, Arcam se vám bude líbit. Pokud hledáte levný a přesto pro každodenní poslech dostatečně dobře hrající převodník, rDAC je právě pro vás. A pokud chcete nenáročně a elegantně spojit sbírku hudby ve svém počítači s plnohodnotným hi-fi systémem, hádejte co? Arcam rDAC to zvládne na jedničku. Největší devizou tohoto převodníku je jednoznačně kvalita jeho USB vstupu v kombinaci s dobře vybraným čipem pro D/A převod. Příjemným bonusem je elegantní a vysloveně povedený vzhled. Pokladem pro ty, kteří se pak nechtějí vázat dráty je možnost wi-fi připojení. Tedy ideální kombinace pro toužící po dobrém zvuku i pohodlí zároveň.

Arcam rDAC je momentálně nejlepším převodníkem ve své cenové hladině, dalším rozumným krokem ke zlepšení zvuku se může stát až přístroj typu Benchmark DAC1 USB za téměř trojnásobnou cenu. Britský výrobce tu prostě a jednoduše odvedl vynikající práci a i když s podobným řešením přišel mezi posledními (což je u Arcamu ostatně poměrně tradiční přístup), povedlo se mu posadit tento přístroj na špičku mezi existující konkurencí. Za jedenáct tisíc téměř povinná výbava pro každého „počítačofila“.

Kč 11 000,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ robustní konstrukce

+ uživatelský komfort

+ dobrý poměr cena / výkon

+ v dané cenové kategorii nejvěrnější a nejpřesnější zvukový projev

ZÁPORY

- snad jen vstupy (koax a optika) by mohly být zdvojené

- možná ještě cyklické přepínání vstupů je (opravdu jen maličko) nepohodlné

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

Perfect Sound Group

www.perfectsoundgroup.cz  – Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 272 658 390

Přenosky Ortofon

XAVIAN - ručně vyráběné reprosoustavy

GMG Power

Audio kabely Dynamique Audio

200 200 epaudio

AV Center

Audio Physic | AVITSmart

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

Rodel Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta [1]
KEF LS50 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102
Harbeth Monitor 30

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [3]
+ Rega Elys 2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [3]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
GMG HH-C01 [1]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

AudioQuest NightOwl Carbon [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 3 [1]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
zakázkové stojany pod Harbeth
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5
iMac 27" (2020) + Audirvana [2]

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 1.5
ATB PC Pro
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Pozitivní vlny

Musím přiznat, že potom, co až nečekaně hladce proběhla Audio Video Show Praha 2020, měl jsem pocit, že je všechno v pohodě a klidu. Stačilo ale pár dní a situace se zamotala do toho nepříjemného a vlastně trochu depresivního stavu, ve kterém se celý svět nachází. Kdy víc než právě teď tak je dobré uvědomit si pozitivní sílu hudby (zesílené samozřejmě adekvátně pozitivním aparátem...).

Číst dál...

 

Všechny nepravidelníky

HiFiGram

Dynaudio Contour i 200 200 avs 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Amarock Studio