HIFIStyl

2020 07 30 TST Monitor Audio Bronze 200 6G 1

Když už nějaký výrobek dotáhne svou životnost do šesté generace, bezpochyby to znamená, že jde o věc populární. U elektroniky typu A/V receiverů, které se mění každou sezónu, znamená šest generací prakticky šest let a tedy nijak významné časové rozpětí, ale třeba u reprosoustav s běžnou živostností modelu 3 – 5 let najednou šest inkarnací znamená pěkně dlouhou historii. To bezesporu platí i pro řadu Bronze britských Monitor Audio, která se poprvé objevila před bezmála dvěma dekádami a která v roce 2020 dostala právě pátý facelift.

Složení nové série – pomineme-li „doplňkové“ modely pro domácí kino typu centrálních a nástěnných reprosoustav – sestává z pouhých čtyř modelů, dvou sloupových a dvou regálových, líšících se pouze velikostí. Takovým tím optimálním středobodem s rozumnou velikostí i cenovkou by dle všeho měl být Bronze 200, neboli menší z obou přítomných sloupků.

Nové Bronze 200 mají naprosto klasickou podobu, jde o štíhlé pravoúhlé sloupky z konvenčních MDF profilů, potažených umělými, ale důstojně působícími dekory. K tomu připočtěte ozvláštňující čelní stěnu v barevném provedení ladícím se zbytkem skříně.

2020 07 30 TST Monitor Audio Bronze 200 6G 2

Z obou diagonálních os základny ční kovové profily s čepičkami nahoře a kovovými hroty (pro koberce) nebo měkkými nožičkami (pro tvrdé podlahy) dole.

Nosným designovým prvkem celé nové řady je čistota linií a prvků, díky níž reprosoustavy působí velmi současně. Nikde žádné šrouby, vše začištěné a jednoduché. Vpředu jsou celkem tři reproduktory, vzadu – na stěně mírně vpuštěné do ozvučnice – najdete dva bassreflexy (jeden nahoře a jeden dola) typu HiVE II (s technologií kontroly turbulencí) a pod nimi ještě plochu ve tvaru hrušky, na níž jsou dva páry reproterminálů. Jsou tu ještě šrouby, označující osy obou středobasů – v Monitor Audio mají velmi dobrou tradici i u levných modelů používat vnitřní rozpěrnou tyč, spojující zadní stranu magnetů se zadní stěnou skříně, kterýžto prvek jednak zlepšuje chování měničů jako takových (protože tolik nerezonují), jednak zpevňuje skříň samotnou.

2020 07 30 TST Monitor Audio Bronze 200 6G 3

Bronze 200 nejsou skutečně nijak masivní, byť ve své výšce 90,9 cm, šířce 22,9 cm a hloubce 30,4 cm (včetně nožiček – bez nich si odečtěte 6 cm na šířku a 4 cm od hloubky) koncentrují 12,8 kg hmotnosti.

Osazení dvou a půl pásmového sloupku vychází z firemních technologií a materiálů aktuálních generací, odvozených z řad Silver a Gold. Znamená to, že výškám je vyhrazená zlatavá kopulka o průměru 2,5 cm. Měnič typu Gold Dome je schovaný za nepravidleně perforovaným kulatým prvkem, sloužícím jako zvukovod.

2020 07 30 TST Monitor Audio Bronze 200 6G 4

Také oba středobasy používají stejný materiál, jako tweeter – jejich kónické membrány jsou ze směsi C-CAM, což značí slitinu hliníku s hořčíkem, potaženou vrstvičkou keramiky. Bronze používá u těchto měničů také technologii Damped Concentric Mode, která zklidňuje chod reproduktorů a má jim za úkol dovolit hrát o něco níže, aniž by to znamenalo nárůst zkreslení.

Zajímavé je, že i v této cenové třídě se Monitor Audio pyšní použitím postříbřené vnitřní kabeláže, jejíž jádro je z bezkyslíkaté mědi.

2020 07 30 TST Monitor Audio Bronze 200 6G 5

Výrobce uvádí frekvenční odezvu 45 – 25 000 Hz (-6 dB), přičemž „v běžné místnosti“ získáte ještě 10 Hz k dobru v basové části. Nominální impedance 8 ohm udává minimum na 4,4 Ohmu, charakteristická citlivost 88 dB / 2,83 V / m patří mezi mírně vyšší. Dělící frekvence výhybky jsou nastaveny na 700 a 2 400 Hz.

Monitor Audio Bronze 200 jsme zkoušeli v pražském studiu Rodel Audio. K dispozici jsme měli dvě různé sestavy, konkrétně jednu složenou z Cambridge Audio CXC, CNX v2 a CXA81, u druhé byl k ruce Maranzt PM7000N, alternativně připojený k CXC. Porovnávat jsme mohli s modely Bronze 500, Bronze 100 a Bronze 50, ale třeba i se starou řadou Bronze nebo naopak vyššími modely řady Silver nebo plejádou modelů Dali a dalších.

2020 07 30 TST Monitor Audio Bronze 200 6G 15

Jednou z nosných signatur „Monitor Audio zvuku“ posledních dvou dekád bývalo zdůraznění basového rozsahu v „hezkém“ spektru kolem 100 Hz. Bronze 200 se zdají v tomto ohledu podstatně distingovanější, klidnější a proporčně realističtější – bas v „Hiccups“ Harry Sacksioniho („STS Test Demo CD Vol. 1“ | 2014 | STS Digital | STS-6111134) byl nicméně na maličký sloupek pěkně citelný, neošizený, na svou cenu pak nabízí vlastně velmi pěknou plnost. Je to měkčí basový základ, takový hladký a vřelejší, v tom ze stylu Monitor Audio nevybočuje. Bronze 200 z celé nové série působí nejspořádaněji a nejvyváženěji. Basové tóny jsou celkově příjemné, zaměřené spíše na hezké zvukové vyznění, než na vyslovenou audiofilskou analytičnost – jistou dávku rozmanitosti a snaživé informativnosti v kontextu třídy je ale třeba Bronze 200 přiznat.

Zpěv Karen Matheson v „Ailein Duinn“ („L’Héritage Des Celtes“ | 2011 | Columbia | COL 481530-2) zněl důstojně, navazoval stylem na ten hebký, vřelý a snadno vstřebatelný, příjemný styl basů. Hlas zní s lehkostí, už je přirozeně posazený před nástroji a dobře oddělený od pozadí. Na svou cenu nabízí Bronze 200 potěšující, místy až překvapující vhled do detailů a jemností středního pásma, v Monitor Audio dokázali zvuk naladit tak, aby byl na jedné straně jemný, ale na straně druhé přirozeně, nenuceně informativní, jak jen to technologie této kategorie umožňují. Velmi důstojný standard, nutno říci.

2020 07 30 TST Monitor Audio Bronze 200 6G 9

Cinkotu a šustotu činelů a dalších kovových perkusí bylo v „La Rosita“ Colemana Hawkinse a Bena Webstera („Encounters“ | 2013 | Verve | 31452147-2) bylo dost, objemově i po stránce energie. Výšky jsou lehce zdůrazněné, nikoliv ale nepříjemně, agresivně. Je to trošku lesklejší zvuková charakteristika, ale i díky tomu je reprodukce vkusně detailní, aniž by se vtíraly nebo po delším poslechu unavovaly uši. Bronze 200 nabízí trochu „popové“ ladění, ale čistota nebo tonální věrnost patří rozhodně v rámci dané třídy k tomu lepšímu.

Možná to až trochu zaskočí, ale ani mocné údery do bubnů s opravdu náročnou dynamikou v „Rí Na Cruinne“ od Clannad („Extended Dynamic Experience 5“ | 2017 | STS Digital | STS-6111158) nejsou na takhle štíhlé sloupky přespříliš velkým soustem. Zvuk je velký, solidně pevný a překvapivě energický. I při vyšší hlasitosti se nicméně srdnatě „drží“, v rámci dané kategorie až překvapivě důstojně reprodukuje mohutnost bubnů, aniž byste slyšeli nějaké drnčení nebo cítili velkou dynamickou kompresi, dobrý je tak pocit váhy, fyzicky citlený impuls i pocit konkrétnosti reprodukce.

2020 07 30 TST Monitor Audio Bronze 200 6G 12

V živé „barové“ „Fortysomething“ zpěvačky Eleonore („Incredible Music & Recordings“ | 2012 | STS Digital | STS-6111130) se ukázalo dobré vyvážení mezi „firemním“ měkkým, načechraným a bohatým zvukem a analytičností klasického audiofilského britského střihu. To je na dostupnou cenovou třídu opět vlastně výtečný a příjemně pozitivní výsledek. Není to ultra detailní high-end, samozřejmě, že ne, ale je to nenásilné, přirozené prokreslení, už se začínají objevovat dozvuky z reálného prostoru, hlas má kultivovanou podobu a je dostatečně vepředu, individuálně a jasně podaný. Celková čitelnost je jednoduše a nekomplikovaně dobrá, na tuto cenovou kategorii dokonce velmi dobrá.

Stejně dotažené je podání prostoru nahrávek – akustické nástroje a vokál v „Dream about you“ zpěvačky Evy („STS Test demo CD Vol. 1“ | 2014 | STS Digital | STS-6111134) nemají sice monitorový fokus, není to zvuk holografický, ale ani už nemá to středové těžiště, je rozprostřený v pravolevém a dokonce i předozadním směru s důstojností solidního hi-fi, zvukový obraz se neroztrhá ani při relativně větším odstupu ozvučnic, celé podání je zasunuté spíše za reprosoustavy.

2020 07 30 TST Monitor Audio Bronze 200 6G 14

Přestože Bronze 200 jsou v šesté generaci výrazně vyrovnanější a audiofilštější než předchozí generace (a vlastně i než současné generace vyšších řad), tak nepostrádají to firemní kouzlo snadné poslouchatelnosti. „Breaking Silence“ Janice Ian („Breaking Silence“ | 1993 | Columbia | 519 614-4) zněla v lehce hebčím podáním, ale rázná vzepětí hudební energie mají vkusný punch, zároveň ale neztrácí tu kultivovanou spořádanost, která je v dané třídě dobrou devizou. Zvuk je vyvážený, není těžký a rozlévá se s lehkostí, je univerzální a dobře přenese zážitek z průměrné i vynikající nahrávky, vybudit Bronze 200 není nijak složité.

Šestá generace řady Bronze od britských Monitor Audio je celá provedená důstojně a navazuje na tradici zábavné hudebnosti těch lepších firemních konstrukcí. Provedení je v dané ceně solidním standardem, design odpovídá nárokům moderních interiérů a trendům. Bronze 200, kompaktní a dobře zaplatitelný sloupeček, je černým koněm nabídky šesté inkarnace Bronze – skladný, nenápadný, s atraktivní cenou a přitom frekvenčně urovnaný, nenásilný, se zvukem plynoucím a snadno se rozvíjejícím. Je to příjemně poslouchatelná reprosoustava, která pokryje prakticky všechny potřeby běžných posluchačů a nabízí velmi dobrou hodnotu za investované peníze.

MĚŘENÍ - FREKVENČNÍ ODEZVA + IMPEDANCE + WATERFALL

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose mezi tweeterem a středotónovým měničem a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 50 metrů čtverečních, standardním zatlumením (koberce, velké plochy sedaček, rozlehlá knihovna, podhled vyplněný vatou, záclony a těžké závěsy,...), byť bez rozsáhlých akustických úprav.

Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny v poslechové pozici patrné z doprovodných fotografií.

Software neměří anechoickou odezvu, ale frekvenční odpověď s přihlédnutím k zůstatku energie v čase - jde tedy nikoliv o změřený teoretický ideál toho, co reprosoustavy umí, ale o to, jak se reprosoustavy chovaly v konkrétních akustických podmínkách.

2020 07 30 TST Monitor Audio Bronze 200 6G m1

Frekvenční odezva - v ose (červená) a pod úhlem 30° (černá)

Přestože frekvenční odpověď není perfektně lineární, od 48 do 20 000 Hz je v ose v toleranci +/- 3 dB, snad krom propadu na 200 a 600 Hz, které jsou zdůrazněné tvarem místnosti, je výsledný tvar křivky uspokojivý. Nepatrně více energie mají reprosoustavy v pásmu od 50 do 800 Hz a pak od 5 do 17 kHz. Celkově je nicméně frekvenční odezva rozhodně v mezích dobrých mravů dané cenové úrovně.

2020 07 30 TST Monitor Audio Bronze 200 6G m2

Impedance (červená) a elektrická fáze (černá)

Sedlo mezi prvními dvěma peaky naznačuje naladění bassreflexů na úroveň cca 48 Hz, impedance v praxi neklesá pod 5 ohm. Na 180 a 1 500 Hz jsou vidět nespojitosti, naznačující přítomnost rezonancí v kabinetu, ať už jde o stojaté vnitřní vlnění nebo rezonanci panelů. Průběh impedance je nicméně klidný a bezproblémový, prostý prudkých změn, stejně jako elektrická fáze nemá s výjimkou – běžných – prudších výkyvů v oblasti pod 100 Hz, kde je nicméně mírní peaky impedance. Celkově nebudou Bronze 200 v šesté generaci nijak nadstandardně náročnými na elektronické partnery.

2020 07 30 TST Monitor Audio Bronze 200 6G m3

Waterfall

2020 07 30 TST Monitor Audio Bronze 200 6G m4

Frekvenční odezva na poslechovém místě - levý kanál (červená) a pravý kanál (černá)

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [<-- 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [--> 20m2 / <-- 40m2] [ ✓] | VELKÁ [--> 40m2] [ × ]

Kč 19 990,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ moderní design

+ příjemný a plný zvuk

+ lehce se rozehrávají

+ solidní frekvenční vyrovnanost

ZÁPORY

- za dané peníze není mnoho co vytýkat

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Rodel Audio | www.rodel-audio.cz 

DOVOZCE: Audio Center | www.audiocenter.cz 

XAVIAN Virtuosa Anniversario & Riviera Labs Levante

Perfect Sound Group

Denon PerL Pro - True Wireless sluchátka do uší

AV Center

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Akustik Design | prostorová akustika pro náročné

Audiofeel | LAB12

 

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
EverSolo DAC-Z8 [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
ZenSati Authentica [2]

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Cardas Multi Blocks [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Monitor Audio Hyphn

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies