2022 07 30 TST Sonus faber Omnia 1

Současná doba a její trendy jsou jednoznačné – sjednocování a jednoduchost, platí to bez výjimky také ve světě dobrého zvuku a právě proto se objevuje čím dál víc „chytrých repráčků“, kompaktních ozvučení a hlavně designových řešení, která mají za úkol oslovit lidi, jimž přijde klasický hi-fi systém příliš komplikovaný k umisťování v jejich vyladěných interiérech, případně i k obsluze. Jako jeden z prvních to kdysi vycítil britský Naim se svými modely Mu-so, dnes je nabídka obdobných nepřeberná. Do tohoto světa se pustil také mistr designu, italský Sonus faber.

Jejich variace na dané téma nese jméno Omnia, naznačující všestrannost – volným výkladem latinského termínu získáme „pro všechny věci“. Sonus faber Omnia by se dal nejlépe popsat jako objekt – jde o velmi elegantní a relativně kompaktní přístroj, stojící na podstavci a dávající na odiv zejména svou dřevěnou horní desku s trojicí podélných zářezů, sloužících nejen pro okrasu, ale také pro informativní účely a dotykové ovládání.

Omnia tak trochu připomíná loď, plující po hladině, členité a přesto jednoduché tvary jsou z toho světa, kdy mnohem více řekne obrázek než sebesložitější popisy. Čelní stěnu zahaluje průzvučná černá látka, stejně jako boční, lehce zapuštěné výdechy. Sám kovový podstavec pak není samoúčelnou podstavou, ale zprostředka stoupající trn slouží pro rozptyl basové energie z nad ním umístěného basového reproduktoru.

2022 07 30 TST Sonus faber Omnia 3

V zadní části najdete praktickou sadu konektorů. Vyjma nutné napájecí zásuvky a běžného ethernetového konektoru (jakkoliv většina majitelů asi zvolí vestavěnou Wi-Fi) je tu také HDMI vstup s podporou ARC a také analogový vstup, jemuž lze přiřadit funkci klasického vstupu linkového nebo vstupu pro gramofon s MM přenoskou. Je tedy jasně vidět, že v Sonus faber dobře zmapovali, co běžní lidé potřebují – trendy gramofon a ozvučení televizoru, pro zbytek potřeb postačí streamování. Omnia zvládá TIDAL Connect, Roon, Spotify, případně cokoliv přes AirPlay či Chromecast a také Bluetooth.

Do uzavřené ozvučnice Omnia se vešlo celkem sedm reproduktorů, všechny vyráběné na zakázku přímo pro tento model. Jsou tu výškové reproduktory o průměru 1,9 cm s klasickou hedvábnou kopulkou, středotónové kónické membrány z papírové drti o průměru 7,6 cm, boční širokopásmové reproduktory z celulózové drti o průměru 4,45 cm a dole jeden basák, tvořený hliníkovou membránou o průměru 16,5 cm. Čtyřpásmovou sestavu drží pohromadě a ovládá DSP (firmou na míru vyvinutý systém Crescendo s důrazem na efekt prostorovosti za pomoci míchání signálu, úpravy fází apod.) a energii dodává bezmála 500 Wattů digitálních zesilovacích modulů. Díky tomu všemu umí Omnia hrát v rozsahu 30 – 25 000 Hz (-6 dB).

2022 07 30 TST Sonus faber Omnia 5

Elegantní Omnia má půdorys 65 x 28 cm (v nejširších bodech, samozřejmě) a výšku 13 cm, takže se dobře vejde právě i na skříňku pod televizor, s váhou 7,6 kg také s umisťováním problém nebude.

Ovládání přístroje je možné přes pohlednou horní desku s dotykovými prvky. Systém s hezkým názvem Senso o sobě při provozu vlastně nijak nedává vědět, ale lze jím jednoduše měnit vstupy i regulovat hlasitost. Vzhledem ke konceptu tohoto objektu ale využijete určitě více dodávané dálkové ovládání nebo aplikaci pro telefon či tablet. Barva tří linií prozrazuje, jaký konkrétně režim / vstup je právě navolen.

2022 07 30 TST Sonus faber Omnia 6

Sonus faber Omnia jsme poslouchali v prostorách showroomu dovozce, ke srovnání byl klasicky pojatý systém s kombinací elektroniky McIntosh a reprosoustav Bowers & Wilkins nebo Sonus faber, alternativě pak také bezdrátové reproduktory od Denon nebo B&W.

Překvapilo nás, že v tlumené a velké místnosti dokázal reproduktor přeci jen vytvořit docela solidní iluzi kontrabasu Roberta Balzara v jeho „Remember Hymn“ z desky „Tales“ vzniklé ze spolupráce s Johnem Abercrombiem (2008 | Robert Balzar | 9802115026 2). Je to bas při velmi nízké i vysoké hlasitosti zjevně držený pohromadě pomocí DSP, nicméně díky tomu má dobrý tvar a solidní plnost za všech podmínek. Není to nijak přehnaný objem, spíše jde vlastně o decentní vyrovnanost, ale je to bas záměrně nastavený do podoby poslechově hezké.

2022 07 30 TST Sonus faber Omnia 13

Taktéž ve vokálním pásmu najdete – soudě podle Bee Gees a jejich „While I Play“ („Life in a Tin Can“ | 1973 | Polydor | 833 788-2) – jistou kulatost a záměrnou hezkost. Srozumitelnost je dobrá, jakkoliv zvuk nemá ambice nabídnout kdovíjaké nejjemnější nuance, mnohem více si cení příjemné jemnosti a nekonfliktnosti s italskou barevností. Je tu cítit lehký akcent na plnost až „ducatost“, prostě zvuk, který vás provede s pohodou nahrávkou jakékoliv zvukové kvality.

I výšky jsou jemnější, divoká „Meeting of the Spirits“ od Mahavishnu Orchestra („The Inner Mounting Flame“ | 1998 | Columbia | CK 65523) měla férovou strukturu a vlastně celkově překvapivě (s ohledem na typ přístroje) neefektní a civilní podání. Důležité je i to, že zvuk zůstává díky dobře odvedené práci DSP v praxi stejný při tichém i hlasitějším poslechu.

2022 07 30 TST Sonus faber Omnia 12

Dostanete-li chuť na trochu šťavnatější poslech a pustíte do Omnia větší kus typu Gershwinovy „American in Paris“ v podání symfonického orchestru doplněného dvojicí klavírů sester Labéquových („Rhapsody in Blue“ | 1987 | Decca | 466 424-2), dostanete spíš kultivovaný než všeobjímající styl, který by se na vás vyvalil, jak to známe z mnoha jiných reproduktorů obdobného stylu. Omnia nehraje na efekt a přesto je to díky barevnosti vlastně celkem zábavný poslech. Není to reproduktor, kterým byste nicméně zaplnili velké prostory na párty hlasitost, nejlépe mu je v běžných prostorách i hlasitostech, tam je zvuk „DSPciplinovaný“.

Zajímavé bylo podání prostoru v Mozartově houslovém koncertu K211 (Anne-Sophie Mutter | „Violin Concertos Nos. 2 & 4“ | 1998 | EMI | 5 65539 2 7). Šlo o reprodukci ne v podobě nějakého jednoho soustředěného bodového zdroje, ale samozřejmě klasické stereo nabídne obraz širší a hlubší. To zajímavé je spíše to, že subjektivně jako kdyby hudba nevycházela přímo z přístroje, ale z místa kousek zdánlivě nad a okolo těla Omnia, což vede k pocitu, že hudba není přímo spojena s reproduktorem.

2022 07 30 TST Sonus faber Omnia 11

Charakter Sonus faber Omnia by se asi dobře dal popsat coby „na pohodu“ – rytmická a důrazná „Running Up That Hill“ od Kate Bush („Hounds of Love“ | 1997 | EMI | 7243 5 25239 2 4) zněla příjemně, rozlévala se nijak uspěchaným způsobem a vlastně tak nějak působila i jako podaná v duchu dostupnějších řad značky Sonus faber. Není to reprodukce na efekt, ale na poklidnou zábavu za každých okolností.

Sonus faber Omnia je elegantní designová záležitost, která nabízí italsky příjemný, barevný a kultivovaný způsob poslechu hudby. Není to reproduktor, který by dbal na nějaké efekty, ale který má nabídnout pocit důstojného luxusu – a to se daří. Několik originálních řešení, pěkné materiály a třeba i přítomnost fyzické konektivity zajišťují dobré ozvučení běžného prostoru s lehkým dotekem skutečného hi-fi Sonus faber.

Kč 47 990,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ design

+ docela zaplňující zvuk i ve větší místnosti

+ HDMI a obecně fyzická konektivita

+ podpora Roon

+ příjemná zvuková charakteristika

ZÁPORY

- přesto, že je doba streamování, fyzických rozhraní by mohlo být víc

--- --- --- --- ---

DOVOZCE: EP Audio | www.epaudio.cz 

XAVIAN XN Virtuosa Anniversario

Perfect Sound Group

Marantz Hi-Fi / AV TradeUp

AV Center

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Dream Audio

Mareka Audio

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

High-End Audio Studio

HIFI GUIDE

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Moon 250i v2
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
EverSolo DAC-Z8 [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102
s314 Omicron

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
InAkustik LS-1603 [2]
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
SOtM sPS-500 [1]
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [3]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor HiFi ROSE - streamery Roth Audio Panter | dovozce značek Sennheiser a ProAc

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Monitor Audio Hyphn

HiFi Morava - Audiovector

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio AVHIFI | Storm Audio & Emotiva VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies