HIFIStyl

2018 06 22 TST Focal Sopra No 3 1

Řada Sopra byla před pár lety při svém uvedení poměrně výrazným zjevením, když změnila vizuální (ale vlastně i zvukový) styl patrně nejznámějšího francouzského výrobce audia, firmy Focal. Do ne snad úplně kompaktních, ale už pro běžné místnosti snesitelných velikostí totiž Focal transformoval základní ideje svých velkých modelů Utopia, zejména pak výrazné "zlomení" ozvučni. Vládcem série je už poměrně muskulaturní sloup Sopra No.3.

Designem se Sopra No.3 jasně staví do pozice prémiového zboží, jsou výrazné, ale přitom kultivované. Vizuálně jsou sloupky rozdělené do tří částí, celá mimořádně tuhá ozvučnice své zakulacené tvary opírá o masivní lesklou skleněnou základovou desku (jejíž obdoba leží i na horní straně ozvučnice, byť nemá 1,9 cm jako ta spodní a je tak skutečně jen dekorativní), skrze níž jsou prošroubovány robustní nožky, jimiž celou hmotu zvednete do vzduchu. Mezi základnou a ozvučnicí se otevírá směrem dopředu velký prostor bassreflexu.

Největší ze tří částí je prostor určený dvěma basovým měničům, tato část ozvučnice je lehce záklonu, navazuje na ní klínovitě tvarovaný prostor pro tweeter a na něm stojí směrem dolů shlížející box určený středotónovému reproduktoru. Díky tomuto prohnutí jsou Sopra No.3 soustředěné nejen opticky, ale doopravdy i zvukově.

2018 06 22 TST Focal Sopra No 3 2

Na zadní straně najdete v oblasti tweeteru hustou kovovou mřížku, dole u paty je jediný pár bytelných reproduktorových terminálů.

Ozvučnice je vyrobena z klasických MDF profilů, jen čelo je vyrobeno z extra tuhého sendviče o tloušťce 6,9 cm. Kabinet nemá žádné paralelní linie a tudíž uvnitř nevzniká nežádoucí stojaté vlnění. Reprosoustavy mají jako celek už velmi znatelných 70 kg a to při výšce 126,4 cm, šířce 40,2 cm a hloubce 59,5 cm.

2018 06 22 TST Focal Sopra No 3 3

O nejvyšší tóny se ve vlastní ozvučnici stará klasická obrácená kopulka, jejímž stavebním materiálem je beryllium. V klínovitém prostoru za membránou se nachází "nekonečná horna" - jde vlastně o systém labyrintu s postupným utlumováním energie zadní strany membrány, ta se tak nevrací a nezkresluje pístový chod lehoučké vrstvy kovu.

Středním tónům vládne 16,5 cm kónická membrána typu "W" - jde o vrstvu skelných vláken po obou stranách pěnového materiálu, zajišťujícího pevnost kýženého tvaru. Závěs membrány je optimalizován tak, aby svou správnou váhou absorboval nežádoucí vibrace. Magnetický obvod používá technologii NIC (Neutral Inductance Circuit) pro kontrolu magnetického toku, což má mít za následek lepší dynamiku.

2018 06 22 TST Focal Sopra No 3 4

Basová sekce je osazena dvojicí reproduktorů, i tentokráte je to sendvičová membrána typu "W" ve stejném duchu jako je výše popsáno, změnil se jen rozměr na 21 cm. Není tu ovšem použito "laděné" zavěšení, na druhou stranu je tu NIC magnetický obvod.

Velké Sopra No.3 jsou koncipovány jako třípásmové s přechodovými frekvencemi posazenými na úrovni 250 a 2 200 Hz. V tolerančním pásmu +/- 3 dB hrají tyto sloupky v rozsahu 33 - 40 000 Hz, pokud povolíte toleranci na -6 dB, sáhnou si velké sloupy až na 26 Hz. Nabízí také vysokou charakteristickou citlivost 91,5 dB / 2,83 V / m při udržení jmenovité impedance 8 ohm (byť firma jedním dechem dodává, že se propadá až na 3,1 ohm).

2018 06 22 TST Focal Sopra No 3 5

Reprosoustavy jsme byli poslouchat v pražském studiu Long Play - společnost jim dělal třeba Naim Uniti Nova se streamerem Naim ND5 XS, ale také třeba Micromega M-One M-150, to vše napájené a propojené kabely Atlas Cables, s výjimkou kabelu reproduktorového, kterým byl QED Supremus. Srovnávat jsme mohli s ledasčíms, kupříkladu Dali Opticon 6, menšími Focal Sopra No.2 nebo Focal Kanta a mnoha dalšími přítomnými.

Od tahle velkých (a vlastně i takhle drahých) reprosoustav prostě nemůžete nedostat dostatek basů. Ovšem mocnost, hustota, hutnost a z temných propastí dýchající temno basu, kterým dokázaly Sopra No.3 naplnit místnost při brnkání vlastně ne zase až tak hluboko jdoucí baskytary v "Riders on the Storm" od The Doors ("The Very Best of The Doors" | 2007 | Rhino | 081227999582), to bylo skutečně působivé. Je jasné, že Focal v řadě Sopra sází na mohutnost, objem a jistou rozmáchlost, nicméně poddajná měkkost se spíše vřelejším vyzněním je něco, v čem se rádi utopíte. Přes vší tu záplavu basových oktáv ale drnkání tónů nesplývá, naopak jsou brnknutí s nadhledem oddělená jedno od druhého, pěkně zakulacená a samozřejmá. Na to, jak jsou Sopra No.3 velké, tak se rozehrávají celkem snadno, byť jak Uniti Nova, tak M-150 jsou pocitově stále ten základ, s nímž se Focal rozehrají tak jak mají a můžete jít prakticky neomezeně nahoru s tím, že Sopry budou rozkvétat.

2018 06 22 TST Focal Sopra No 3 6

I střední pásmo bylo až hmatatelně přítomné, tělesné, plné, obrovské a plné barev a energie - třeba zpěv Carrerase, Dominga a Pavarottiho v "O Sole Mio" ("3 tenors in concert" | 1990 | MFSL | UDCD 587) je oslavou barev, objemu a až nadlidských proporcí. Zvuku je všude plno, hlasy jsou nádherně syté a ač mají tendenci inklinovat maličko k temnější straně síly, čitelnosti nelze nic vytýkat. Není to vysloveně transparentní přednes, ale artikulace už je velmi dospělá a kultivovaná, hlasy jsou šťavnaté a přitom rozhodně už opravdu detailně prokreslené.

Objem a velikost se nevyhýbají ani pásmu nejvyššímu, naopak na činelu v Brubeckově "Take Five" ("Time Out" | 2009 | Columbia | 88697 39852 2) bylo spoustu znělosti, jasu a živé energie, každý úder zazněl mocně a razantně, vnímáte už i plochu činelu a přes určitou "hřmotnost" zvuku tóny umí vystřelit kupředu i okamžitě zastavit, jsou skvěle zalajnované a prostě precizně vykroužené adekvátně cenové hladině.

2018 06 22 TST Focal Sopra No 3 7

Pokud máte rádi mocnou dynamiku, pak Sopra No.3 umí velké divadlo. Smyčcům ve "Voodoo Child" od Turtle Island Quartet ("Have you ever been" | 2010 | Telarc | TEL-32094-02) daly Focal do vínku až nadživotní proporce, váhu a autoritu, kterou byste dokázali zarazit hřebík do zdi. Je to plný, hutný zvuk, který má drajv a sílu, reprosoustavy umí zabrat pěkně (a hlavně) od podlahy. Už od nízkých hlasitostí umí dýchnout, nicméně s otáčením volume doprava začíná pumpovat opravdu působivě a když zaberou všechny nástroje najednou, je to prostě jízda. Mocný hudební příval pak vyžaduje také nějaký ten Watt - ačkoliv se zkoušenými zesilovači bylo všechno naprosto v pořádku, ještě větší, výkonnější stroje by zvuk pošťouchly ještě dále.

Claptonova deska "MTV Unplugged" v čele s "Before you accuse me" (1994 | MFSL | UDCD 725) odhalila, že ač se Sopra No.3 na povrchu zdají hledat hlavně efekt, je v nich ukryta i schopnost vyzářit ty drobné delikátní detaily, které přináší do nahrávek život a podtrhují zejména tady ten "live" dojem - všechny ty droboučké dozvuky echa prostoru, to vrznutí, šustnutí nebo nějaký ten drobný ruch z nadšeného publika, to všechno zůstává v pozadí a přitom už skvěle prokreslené, informující o každém zvuku jemně a samozřejmě, zejména pak střední pásmo, možná pocitově trochu vypíchnuté, funguje excelentně - prostě tak, jak bysto to za takové peníze chtěli.

2018 06 22 TST Focal Sopra No 3 8

Podání prostoru hudební scény je pak hodně efektní - ty proporce, do kterých reprosoutavy nafoukly "Need you now" od Lady Antebellum ("Need you now" | 2010 | Capitol | 509996 33641 2 5), to bylo skutečně až koncertní. Inu, velké reprosoustavy, velký zvuk. Když postavíte Sopra No.3 dost daleko od zdi, mluvme alespoň o metru a více, můžete se kochat obrovskou scénou s velkými nástroji, kterak se vše rozlévá směrem nazad, doleva a doprava až za hranice ozvučnic. Je tu spousta vzduchu, nástroje ukotvené, byť reprodukce sází hlavně na spojitost a nevytržení jednotlivostí z kontextu, takže cítíte, že všechno je to jeden velký celek.

Přes svou informativnost zůstávají Focal Sopra No.3 velmi tolerantní, měkčí a kulatější, takže si snadno poradí vlastně s jakoukoliv nahrávkou, kterou udělají příjemně znějící. Nebo když ne příjemně, tak alespoň snesitelně. Cashova "Ain´t No Grave" ("American Recordings VI" | 2010 | american | B001395402) sice možná neměla to autentické syrové zrno a nějakou tu hranu, ale plynulost, s níž Focal servírují tón za tónem, hutnost a plnost, se kterou vyniká zpěvákův hlas a celková působivost, s kterou na vás temné noty dopadají, to všechno funguje.

2018 06 22 TST Focal Sopra No 3 10

Focal Sopra No.3 by mohly sloužit jako učebnicový příklad "moderních reprosoustav" - ne že by si je neužili i nároční audiofilové, na to mají vše potřebné jako je detailnost, dynamika (a jaká) nebo schopnost vykreslit přesvědčivě hudební scénu. Mají ale trochu hutnější a těžší basové pásmo (ale zase s ním umí zaplnit prakticky libovolný prosto), mají takový plný, barevný a zakulaceně klidný charakter, díky čemuž obrousí nežádoucí čepelky zvukařských chyb, aniž by však trpěla intenzita hudebního zážitku. Ba naopak, ta ohromná a ohromující porce energie, s níž vás tyhle Focaly zarazí do křesla, ta je mimořádně zábavná. Doplňte to o efektní tvary, podtržené výraznými barvami (a že by byla škoda nesáhnout po rudé nebo oranžové) a máte výjimečně zábavnou a skutečně moderní variaci na vzhled i zvuk.

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [< 20m2] [ × ] | STŘEDNÍ [> 20m2 / < 40m2] [ +/- ] | VELKÁ (> 40m2) [ ✓]

Kč 439 990,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ sošná stavba

+ plnotučný zvuk, který má páru

+ objem a velikost

+ působivý bas

ZÁPORY

- mají svůj, vespod trochu těžší charakter, což nemusí být vždy po chuti

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Long Play | www.longplay.cz 

DOVOZCE: Horn | www.horn.eu 

XAVIAN Concerto - výročí 25 let založení firmy

Perfect Sound Group

Polk Audio | hi-fi reproustavy

AV Center - pražské hi-fi studio

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Kohut Audio

Dream Audio

E-shop Mareka Audio

Dynaudio EMIT

HiFi Studio TYKON

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [2]
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Valhalla 2 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
SOtM sPS-500 [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Bowers & Wilkins PI7 [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [1] + [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Vigo MKII Rodel Audio | hi-fi studio Praha HIFI GUIDE - mbl, Magnat, Q Acoustics 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Musical Fidelity

CPT Praha 17 200 200 aq Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Marantz MODEL 40n

  Studio Špalíček AVHIFI | Storm Audio & Emotiva VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies