800 150 dynaudio partner

2017 02 28 TST KEF Muon MKII 1

KEF Muon byly před lety jednou z prvních vlaštovek ultra drahých reprosoustav - respektive těch, které nebyly vyslovenými "úlety" a specialitkami. 100 párů první generace je pryč a tak výrobce uvolnil aktualizovanou verzi s přídomkem MKII, aktuální verzí Uni-Q středo-výškového měniče a dalšími dílčími úpravami - a opět v limitované výrobní sérii 100 párů.

Muon MKII jsou dodnes patrně největší reprosoutavy, které používají ozvučnici z jediného kusu hliníku (konkrétně jde o proces podobný vakuovému odlévání). Náročný proces výroby je jediným způsobem, kterak lze dosáhnout organických tvarů a jakési "tekutosti", kterou Muon MKII působí. Díky extrémně perfektně vyleštěnému povrchu mohou za příznivých okolností díky odrazům okolí působit Muon MKII tak, že měniče vlastně visí ve vzduchu. Tak či tak jde o vizuálně nesmírně působivé díla, vlastně spíše moderní skulpturu, než reprosoustavy. Rigidnost zajišťuje tloušťka stěn 6 mm. Vnitřní výztuhy a potažení bohatou vrstvou tlumících materiálů pak ještě dále tlumí jakékoliv rezonance.

2017 02 28 TST KEF Muon MKII 2

Jakkoliv to tvary uzavřených ozvučnic celkem skrývají a Muon MKII nepůsobí nepřiměřeně velkým dojmem ani v menších prostorách, přeci jen měří na výšku rovných 200 cm, do šířky narostly na 60 cm a do hloubky zaberou 38 cm - to vše s odpovídající hmotností 115 kg.

Zepředu až ženské tvary oživuje sedm měničů - dva woofery nahoře, dva dole, středo-výškové Uni-Q a středobasový měniče pěkně uprostřed. Zezadu pak spatříte u paty přímo do hliníku vedou tři páry terminálů a jeden terminál zemnící, uprostřed pak jdou ještě další dva woofery.

2017 02 28 TST KEF Muon MKII 3

Šestice wooferů má průměr 25 cm, stejně jako středobasová membrána. Koaxiální Uni-Q pak má 12,5 cm průměru u středů a 2,5 cm u výšek - výšková kopulka je z čistého hliníku, středotónový "kruh" kolem pak ze slitiny hliníku, hořčíku a lithia.

Velmi působivé pak jsou parametry těchto čtyřpásmových obrů - výrobce udává typickou odezvu v místnosti (v toleranci +/- 3 dB) 25 - 60 000 Hz, s poklesem -6 dB by ale Muon MKII měly umět sáhnout až na 20 Hz, případně druhým směrem s poklesem -10 dB až na 100 000 Hz. Bez diskuse tak patří do klubu plnorozsahových řešení.

2017 02 28 TST KEF Muon MKII 4

Výhybka dělí práci měničům na hranicích 120, 300 a 2 300 Hz, citlivost je nadprůměrných 90 dB / 2,83 V / m a udávaná impedance činí 4 ohmy.

KEF Muon MKII jsme měli možnost mít pro sebe v rámci poslechových dnů firmy InAv, která je umístila do krásných prostor starého bytu pod Petřínem. Bylo až neuvěřitelné, že v jinak zcela prázdném prostoru s relativně kompaktními rozměry nebylo Muon "moc", ani vizuálně, ani zvukově - jisté, nezatlumené stěny způsobily dlouhý dozvuk, ale pocitově nebylo reprodukované spektrum nijak rozhárané, což ostatně potvrdilo i konečné měření.

2017 02 28 TST KEF Muon MKII 5

Poslouchali jsme výhradně analogově - vpředu stál gramofon 440 Audio G6 Classic s raménkem Jelco a přenoskou Hana (kteroužto kombinaci používá i redakční VPI), RIAA korekci zajišťoval Pro-Ject Phono Box RS s externím napájecím zdrojem a zesilovačem byl lampový předzesilovač KR Audio P130 s monobloky KR Audio VA200. Kabeláž pak pocházela přímo z výrobních dílem InAv.

Energická basová linka v "Get Lucky" od Daft Punk ("Random Access Memories" | 2014 | Columbia | 88883716861) vynikne na vinylu ještě mnohem lépe než z digitálu, její houpavost a nádherně kulatá plnost vynikají spolu s naprostou suverenitou Muon MKII - ať už hrajete jen tak šeptem nebo trápíte sousedy ob dvě patra, velké KEF zůstávají naprosto klidné a hlavně nepřehnané - basu je právě a přesně akorát a i přes záplavu wooferů nesklouzává ani na okamžik k pocitu přebytku basu; dokonce máte zprvu pocit disproporčnosti mezi velikostí ozvučnic a membrán a tím, co zaplňuje prostor - bas je ale parádně artikulovaný, reprosoustavy umí takové to působivé "brum" i pohladit hlubokým sametovým "hmm" a přitom vše působí naprosto pohodově, je tu cítit velký nadhled a kontrola z ranku toho nejlepšího.

2017 02 28 TST KEF Muon MKII 7

Stejně tak vokál Casandry Wilson v "You don´t know what love is" z "Blue light ´till dawn" (1993 | Capitom | PPAN BST 81357) - ten pocit výjimečné živosti, vlastně až jako kdyby se před vámi odehrával akustický koncert, ten intenzivní pocit přicházel samozřejmě, s klidem, s jednou každou hláskou. Ani si toho na první pohled vlastně nevšimnete, ale Muon MKII mají výjimečné rozlišení, poskládají před vás doslova hologram a vytěžují potenciál Uni-Q měniče naplno, hlas je zaostřený, nehybně a precizně zasazený do prostoru, dýchající a obklopený vzduchem, je famózně plastický a sladce hladký, bez sebemenší tenze a nervozity a také velice, velice přesvědčivě realistický, byť kdesi v pozadí cítíte ten lehce teplejší polibek vinylu. Těch detailů, ty slaboučké nádechy a výdechy, většinu z nich jsme prozatím na téhle nahrávce nikde neslyšeli...

Notoricky známá linka činelu v "Take Five" od Dave Brubeck Quartet ("Time Out" | 2012 | Columbia | APJ 8192-45) navazovala parádním rozlišením, čistotou a absolutní přirozeností na ostatní pásma (byť u takhle "bezpásmově" působící reprodukce je to až zavádějící), ten jas a konkrétnost, ta absence efektu a přitom naprosto snadná čitelnost. Každý dopad paličky rozezní vibrující tón, který prostupuje kovovou plochou, vnímáte rozměr nástroje, jeho charakter, jeho povrch i průběh tónu - jde to snadno, protože je prostě s vámi v místnosti, nevzniká kdesi v hloubi nějakých reprosoustav, ale právě a přímo v místnosti s pocitem nezprostředkovanosti a velké autenticity.

2017 02 28 TST KEF Muon MKII 8

"Velká brána kyjevská" z Musorgského "Obrázků z výstavy" (2013 | Columbia | LSC2201) ukázala, že KEF Muon MKII mají sil na rozdávání a když chcete, mohou rozpoutat hotové dynamické orgie - žádná dynamická špička složité skladby je nerozhodila a zvuk ani jednou neztratil jistotu, impuls a konkrétnost, navíc zcela nemechanického charakteru, neořezaná dynamika je tak klidná, že neunaví ani hlasitá reprodukce a naopak chcete jen víc, víc a víc, jak živá hudba je. Muon umí nádherně vystihnout velkolepost a pompéznost skladby a vy máte pocit, že ne hudba, ale zdi pokoje jsou iluze a že za ní hraje skutečný velký orchestr...

Svým založením a ještě v kombinaci s lampami a analogem nebyly KEF Muon MKII analytické - naopak jsou sice výtečně transparentní, ale dávají jasnou přednost muzice před studiovou rozborkou. Detailů v Davisově "The Pan Piper" ze "Sketches of Spain" (2013 | Columbia | MOVLP692) bylo ale i tak požehnaně, jen servírovaných v logickém kontextu celku, zcela bez pocitu nějakého zdůrazňování či nucenosti, komplexní realistický obraz si tam prostě jen tak hraje ve vzduchu a hudba plyne, jako by to bylo to nejsnazší - a jak plyne hudba, plynou vteřiny, minuty a hodiny a že je to technicky téměř holograficky precizně prokreslené, to jako kdyby nemělo žádnou váhu, to se jaksi u zvuku Muon MKII rozumí samo sebou.

2017 02 28 TST KEF Muon MKII 9

Podobně je to i s podáním prostoru, scénu ve Smetanově "Vltavě" v podání vídeňských filharmoniků pod taktovkou Rafaela Kubelíka ("Má Vlast" | Decca | 901 345/6-1) byla jednoduše excelentní, orchestr jako kdyby se skutečně rozprostíral v pravolevém i předozadním směru, každá nástrojová sekce byla usazená samostatně, až téměř na úroveň jednoho každého nástroje rozkreslená, s jasnou lokalizací - a to prosím v prostoru, který má (alespoň podle všech pouček i selského rozumu) více než daleko k akustickému ideálu. Velkou výhrou je v tomto případě koncentrický Uni-Q, kreslící prostor s výjimečnou přesvědčivostí.

Když přijde na vrcholně zábavnou "Money for nothing" od Dire Straits a Stinga ("Brothers in Arms" | 1985 | Vertigo | 3752907), ten neuvěřitelný klid a plynulost zvuku vám prostě musí vykouzlit úsměv na rtech. Hudba se odehrává úplně mimo reprosoustavy, kterým zůstává role efektním skulptur dotvářejících interiér, ale popravdě umí hrát tak návykově zábavně, tak prosté jakéhokoliv napětí a jakéhokoliv přehánění, že zůstává čistá esence toho, o čem je reprodukovaná hudba.

2017 02 28 TST KEF Muon MKII 10

KEF Muon MKII svádí k tomu myslet si, že za extrémní cenovkou a futuristickým exteriérem je jen snaha o efekt pro pár vyvolených - ale ono tomu tak vůbec není. Trochu excentrický vnějšek totiž skrývá velice decentní a hlavně dospělý, neuvěřitelně citlivě vyladěný nástroj pro reprodukci hudby. Vlastně by se skoro až chtělo říct, že Muon v nové generaci oživené novými měniči působí spíš jako futuristický časoprostorový transport - s odzbrojující lehkostí vás dokážou přenést do první řady před hudebníky, nebo usadit do koutku nahrávacího studia a jsou tak bezprostřední a muzikální, že jedinou vaší starostí bude to, co si pustíte příště a jestli je opravdu bezpodmínečně nutné, abyste z toho gauče doopravdy ještě někdy vstali...

MĚŘENÍ - FREKVENČNÍ ODEZVA + IMPEDANCE

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose koncentrického měniče a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 25 metrů čtverečních, spíše vlemi malým zatlumením a bez rozsáhlých akustických úprav. Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny na poslechovém místě poměrně blízko stěn.

2017 02 28 TST KEF Muon MKII m1

Na to, jak obrovské reprosoustavy Muon MKII jsou, nabízí velmi nepřehnaný bas i v malé a málo zatlumené (byť akusticky ne špatné) místnosti. Zdůraznění v pásmu pod 100 Hz je způsobeno právě akustikou prostoru, nad touto hranicí je ale na poměry měření v reálném prostoru všechno v pohodě, byť je tu cítit lehounký přídech na výškách nad 2 000 Hz. V praxi jde ale stále o vyrovnané reprosoustavy, byť ne studiově dokonalé - a to říkám jen podle ultra přísných měřítek této cenové třídy.

2017 02 28 TST KEF Muon MKII m2

Impedanční charakteristiku jsme byli nuceni změřit nadvakrát, dva horní páry terminály jsou spojené, spodní pár je zcela samostatný - jak je vidět, filtr je nastavený na hranici 410 Hz, což neodpovídá žádné z udávaných přechodových frekvencí výhybky. Na hranici 50 Hz je vidět atypickou rezonanci, která by tu být asi vzhledem k bytelnosti konstrukce a ceně neměla, impedance pak padá až na 3 Ohmy a Muon MKII si rozhodně zaslouží high-endový řetězec - bi-amping bude jistě dobrý nápad.

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [< 20m2] [ × ] | STŘEDNÍ [> 20m2 / < 40m2] [ ✓] | VELKÁ (> 40m2) [ ✓]

EUR 80 000 = cca 2 161 600,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ fantastický design

+ klidný a velmi autentický přednes bez přehánění

+ nadhled, dynamika

+ detail a prostor

+ působivě realistické a muzikální

+ skladné zjevně i do menších prostor

ZÁPORY

- množství kvartálně spotřebované leštěnky

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Perfect Sound Group | www.perfectsoundgroup.cz 

PRODÁVÁ: InAv | www.inav.cz 

Přenosky Ortofon

Xavian Terza Evoluzione

Perfect Sound Group

Polk Audio | hi-fi reproustavy

GMG Power UNITque

AV Center

Thrill Audio

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

VOIX Premium Audio

RP Audio

Rodel Audio | hi-fi studio Praha

Dream Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]
2x REL T/Zero MKIII [3]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [2]
+ Rega Elys 2
Pro-Ject Tube Box S2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie [2]
Cardas Clear (sluchátka) [5]
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax) [1]
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
SOtM sPS-500 [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Bowers & Wilkins PI7 [5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

32 200 200 wdq

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

 

Dynaudio EMIT 200 200 avs Elfton Vigo MKII Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Hornmanufaktur - jen hudba Denon - hi-fi legenda HIFI GUIDE 200 200 amarock studio Kinki Studio

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Kohut Audio Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

PASS LABS Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio