2017 02 28 TST KEF Muon MKII 1

KEF Muon byly před lety jednou z prvních vlaštovek ultra drahých reprosoustav - respektive těch, které nebyly vyslovenými "úlety" a specialitkami. 100 párů první generace je pryč a tak výrobce uvolnil aktualizovanou verzi s přídomkem MKII, aktuální verzí Uni-Q středo-výškového měniče a dalšími dílčími úpravami - a opět v limitované výrobní sérii 100 párů.

Muon MKII jsou dodnes patrně největší reprosoutavy, které používají ozvučnici z jediného kusu hliníku (konkrétně jde o proces podobný vakuovému odlévání). Náročný proces výroby je jediným způsobem, kterak lze dosáhnout organických tvarů a jakési "tekutosti", kterou Muon MKII působí. Díky extrémně perfektně vyleštěnému povrchu mohou za příznivých okolností díky odrazům okolí působit Muon MKII tak, že měniče vlastně visí ve vzduchu. Tak či tak jde o vizuálně nesmírně působivé díla, vlastně spíše moderní skulpturu, než reprosoustavy. Rigidnost zajišťuje tloušťka stěn 6 mm. Vnitřní výztuhy a potažení bohatou vrstvou tlumících materiálů pak ještě dále tlumí jakékoliv rezonance.

2017 02 28 TST KEF Muon MKII 2

Jakkoliv to tvary uzavřených ozvučnic celkem skrývají a Muon MKII nepůsobí nepřiměřeně velkým dojmem ani v menších prostorách, přeci jen měří na výšku rovných 200 cm, do šířky narostly na 60 cm a do hloubky zaberou 38 cm - to vše s odpovídající hmotností 115 kg.

Zepředu až ženské tvary oživuje sedm měničů - dva woofery nahoře, dva dole, středo-výškové Uni-Q a středobasový měniče pěkně uprostřed. Zezadu pak spatříte u paty přímo do hliníku vedou tři páry terminálů a jeden terminál zemnící, uprostřed pak jdou ještě další dva woofery.

2017 02 28 TST KEF Muon MKII 3

Šestice wooferů má průměr 25 cm, stejně jako středobasová membrána. Koaxiální Uni-Q pak má 12,5 cm průměru u středů a 2,5 cm u výšek - výšková kopulka je z čistého hliníku, středotónový "kruh" kolem pak ze slitiny hliníku, hořčíku a lithia.

Velmi působivé pak jsou parametry těchto čtyřpásmových obrů - výrobce udává typickou odezvu v místnosti (v toleranci +/- 3 dB) 25 - 60 000 Hz, s poklesem -6 dB by ale Muon MKII měly umět sáhnout až na 20 Hz, případně druhým směrem s poklesem -10 dB až na 100 000 Hz. Bez diskuse tak patří do klubu plnorozsahových řešení.

2017 02 28 TST KEF Muon MKII 4

Výhybka dělí práci měničům na hranicích 120, 300 a 2 300 Hz, citlivost je nadprůměrných 90 dB / 2,83 V / m a udávaná impedance činí 4 ohmy.

KEF Muon MKII jsme měli možnost mít pro sebe v rámci poslechových dnů firmy InAv, která je umístila do krásných prostor starého bytu pod Petřínem. Bylo až neuvěřitelné, že v jinak zcela prázdném prostoru s relativně kompaktními rozměry nebylo Muon "moc", ani vizuálně, ani zvukově - jisté, nezatlumené stěny způsobily dlouhý dozvuk, ale pocitově nebylo reprodukované spektrum nijak rozhárané, což ostatně potvrdilo i konečné měření.

2017 02 28 TST KEF Muon MKII 5

Poslouchali jsme výhradně analogově - vpředu stál gramofon 440 Audio G6 Classic s raménkem Jelco a přenoskou Hana (kteroužto kombinaci používá i redakční VPI), RIAA korekci zajišťoval Pro-Ject Phono Box RS s externím napájecím zdrojem a zesilovačem byl lampový předzesilovač KR Audio P130 s monobloky KR Audio VA200. Kabeláž pak pocházela přímo z výrobních dílem InAv.

Energická basová linka v "Get Lucky" od Daft Punk ("Random Access Memories" | 2014 | Columbia | 88883716861) vynikne na vinylu ještě mnohem lépe než z digitálu, její houpavost a nádherně kulatá plnost vynikají spolu s naprostou suverenitou Muon MKII - ať už hrajete jen tak šeptem nebo trápíte sousedy ob dvě patra, velké KEF zůstávají naprosto klidné a hlavně nepřehnané - basu je právě a přesně akorát a i přes záplavu wooferů nesklouzává ani na okamžik k pocitu přebytku basu; dokonce máte zprvu pocit disproporčnosti mezi velikostí ozvučnic a membrán a tím, co zaplňuje prostor - bas je ale parádně artikulovaný, reprosoustavy umí takové to působivé "brum" i pohladit hlubokým sametovým "hmm" a přitom vše působí naprosto pohodově, je tu cítit velký nadhled a kontrola z ranku toho nejlepšího.

2017 02 28 TST KEF Muon MKII 7

Stejně tak vokál Casandry Wilson v "You don´t know what love is" z "Blue light ´till dawn" (1993 | Capitom | PPAN BST 81357) - ten pocit výjimečné živosti, vlastně až jako kdyby se před vámi odehrával akustický koncert, ten intenzivní pocit přicházel samozřejmě, s klidem, s jednou každou hláskou. Ani si toho na první pohled vlastně nevšimnete, ale Muon MKII mají výjimečné rozlišení, poskládají před vás doslova hologram a vytěžují potenciál Uni-Q měniče naplno, hlas je zaostřený, nehybně a precizně zasazený do prostoru, dýchající a obklopený vzduchem, je famózně plastický a sladce hladký, bez sebemenší tenze a nervozity a také velice, velice přesvědčivě realistický, byť kdesi v pozadí cítíte ten lehce teplejší polibek vinylu. Těch detailů, ty slaboučké nádechy a výdechy, většinu z nich jsme prozatím na téhle nahrávce nikde neslyšeli...

Notoricky známá linka činelu v "Take Five" od Dave Brubeck Quartet ("Time Out" | 2012 | Columbia | APJ 8192-45) navazovala parádním rozlišením, čistotou a absolutní přirozeností na ostatní pásma (byť u takhle "bezpásmově" působící reprodukce je to až zavádějící), ten jas a konkrétnost, ta absence efektu a přitom naprosto snadná čitelnost. Každý dopad paličky rozezní vibrující tón, který prostupuje kovovou plochou, vnímáte rozměr nástroje, jeho charakter, jeho povrch i průběh tónu - jde to snadno, protože je prostě s vámi v místnosti, nevzniká kdesi v hloubi nějakých reprosoustav, ale právě a přímo v místnosti s pocitem nezprostředkovanosti a velké autenticity.

2017 02 28 TST KEF Muon MKII 8

"Velká brána kyjevská" z Musorgského "Obrázků z výstavy" (2013 | Columbia | LSC2201) ukázala, že KEF Muon MKII mají sil na rozdávání a když chcete, mohou rozpoutat hotové dynamické orgie - žádná dynamická špička složité skladby je nerozhodila a zvuk ani jednou neztratil jistotu, impuls a konkrétnost, navíc zcela nemechanického charakteru, neořezaná dynamika je tak klidná, že neunaví ani hlasitá reprodukce a naopak chcete jen víc, víc a víc, jak živá hudba je. Muon umí nádherně vystihnout velkolepost a pompéznost skladby a vy máte pocit, že ne hudba, ale zdi pokoje jsou iluze a že za ní hraje skutečný velký orchestr...

Svým založením a ještě v kombinaci s lampami a analogem nebyly KEF Muon MKII analytické - naopak jsou sice výtečně transparentní, ale dávají jasnou přednost muzice před studiovou rozborkou. Detailů v Davisově "The Pan Piper" ze "Sketches of Spain" (2013 | Columbia | MOVLP692) bylo ale i tak požehnaně, jen servírovaných v logickém kontextu celku, zcela bez pocitu nějakého zdůrazňování či nucenosti, komplexní realistický obraz si tam prostě jen tak hraje ve vzduchu a hudba plyne, jako by to bylo to nejsnazší - a jak plyne hudba, plynou vteřiny, minuty a hodiny a že je to technicky téměř holograficky precizně prokreslené, to jako kdyby nemělo žádnou váhu, to se jaksi u zvuku Muon MKII rozumí samo sebou.

2017 02 28 TST KEF Muon MKII 9

Podobně je to i s podáním prostoru, scénu ve Smetanově "Vltavě" v podání vídeňských filharmoniků pod taktovkou Rafaela Kubelíka ("Má Vlast" | Decca | 901 345/6-1) byla jednoduše excelentní, orchestr jako kdyby se skutečně rozprostíral v pravolevém i předozadním směru, každá nástrojová sekce byla usazená samostatně, až téměř na úroveň jednoho každého nástroje rozkreslená, s jasnou lokalizací - a to prosím v prostoru, který má (alespoň podle všech pouček i selského rozumu) více než daleko k akustickému ideálu. Velkou výhrou je v tomto případě koncentrický Uni-Q, kreslící prostor s výjimečnou přesvědčivostí.

Když přijde na vrcholně zábavnou "Money for nothing" od Dire Straits a Stinga ("Brothers in Arms" | 1985 | Vertigo | 3752907), ten neuvěřitelný klid a plynulost zvuku vám prostě musí vykouzlit úsměv na rtech. Hudba se odehrává úplně mimo reprosoustavy, kterým zůstává role efektním skulptur dotvářejících interiér, ale popravdě umí hrát tak návykově zábavně, tak prosté jakéhokoliv napětí a jakéhokoliv přehánění, že zůstává čistá esence toho, o čem je reprodukovaná hudba.

2017 02 28 TST KEF Muon MKII 10

KEF Muon MKII svádí k tomu myslet si, že za extrémní cenovkou a futuristickým exteriérem je jen snaha o efekt pro pár vyvolených - ale ono tomu tak vůbec není. Trochu excentrický vnějšek totiž skrývá velice decentní a hlavně dospělý, neuvěřitelně citlivě vyladěný nástroj pro reprodukci hudby. Vlastně by se skoro až chtělo říct, že Muon v nové generaci oživené novými měniči působí spíš jako futuristický časoprostorový transport - s odzbrojující lehkostí vás dokážou přenést do první řady před hudebníky, nebo usadit do koutku nahrávacího studia a jsou tak bezprostřední a muzikální, že jedinou vaší starostí bude to, co si pustíte příště a jestli je opravdu bezpodmínečně nutné, abyste z toho gauče doopravdy ještě někdy vstali...

MĚŘENÍ - FREKVENČNÍ ODEZVA + IMPEDANCE

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose koncentrického měniče a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 25 metrů čtverečních, spíše vlemi malým zatlumením a bez rozsáhlých akustických úprav. Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny na poslechovém místě poměrně blízko stěn.

2017 02 28 TST KEF Muon MKII m1

Na to, jak obrovské reprosoustavy Muon MKII jsou, nabízí velmi nepřehnaný bas i v malé a málo zatlumené (byť akusticky ne špatné) místnosti. Zdůraznění v pásmu pod 100 Hz je způsobeno právě akustikou prostoru, nad touto hranicí je ale na poměry měření v reálném prostoru všechno v pohodě, byť je tu cítit lehounký přídech na výškách nad 2 000 Hz. V praxi jde ale stále o vyrovnané reprosoustavy, byť ne studiově dokonalé - a to říkám jen podle ultra přísných měřítek této cenové třídy.

2017 02 28 TST KEF Muon MKII m2

Impedanční charakteristiku jsme byli nuceni změřit nadvakrát, dva horní páry terminály jsou spojené, spodní pár je zcela samostatný - jak je vidět, filtr je nastavený na hranici 410 Hz, což neodpovídá žádné z udávaných přechodových frekvencí výhybky. Na hranici 50 Hz je vidět atypickou rezonanci, která by tu být asi vzhledem k bytelnosti konstrukce a ceně neměla, impedance pak padá až na 3 Ohmy a Muon MKII si rozhodně zaslouží high-endový řetězec - bi-amping bude jistě dobrý nápad.

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [< 20m2] [ × ] | STŘEDNÍ [> 20m2 / < 40m2] [ ✓] | VELKÁ (> 40m2) [ ✓]

EUR 80 000 = cca 2 161 600,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ fantastický design

+ klidný a velmi autentický přednes bez přehánění

+ nadhled, dynamika

+ detail a prostor

+ působivě realistické a muzikální

+ skladné zjevně i do menších prostor

ZÁPORY

- množství kvartálně spotřebované leštěnky

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Perfect Sound Group | www.perfectsoundgroup.cz 

PRODÁVÁ: InAv | www.inav.cz 

 Produkt roku 2018 - hlasujte a vyhrajte

XAVIAN Loudspeakers

Eurostar Ostrava

Studio TYKON

Horn Distribution

Soundstyle

200 200 hifiguide

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Grandinote Shinai
Emotiva XPA-DR2
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
Teac NT-503
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
KEF LS50
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2
InAkustik LS-1603
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2
ZenSati Authentica
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka)

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI)
Nordost Heimdall 2 (ethernet)
Nordost Purple Flare (USB)
AudioQuest Jitterbug
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika)

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2
Nordost Red Dawn
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Syncro UNI
IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Corvus
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

beyerdynamic Amiron Home
Sennheiser HD 26 Pro
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 bose

200 100 emotiva

200 200 kasaudio

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

(Celkem) zásadní posuny v kvalitě

Občas si tak říkám, že je moc dobře, že jsem svůj malý nenápadný sloupek nazval "Nepravidelníkem" - může tak v klidu vycházet párkrát za rok a já se můžu s klidným svědomím věnovat recenzím a dalším věcem, které jsou, upřímně řečeno, zábavnější i přínosnější, než by bylo nějaké nucené moudro...

Číst dál...

200 200 voice 200 200 rpaudio 200 200 kasaudio vpi 200 200 aq 200 200 studiospalicek black friday

200 200 audio visual 200 200 cptpraha 200 200 ketos dynaudio 200 200 mareka audio 200 200 wdq 

200 200 elfton cerven 200 200 logaudio hifi home art vyprodej 200 200 psg 200 200 grandinote 

200 200 audio video kino bratislava 200 200 amarock studio 200 200 htp 200 200 kasaudio 200 200 4ce

1024 200 avspraha 2019

Luxman Česká republika