2016 05 03 TST Bespoke Audio 1

O pasivních předzesilovačích Music First Audio jsme už na tomto webu psali. O značce Bespoke Audio ale ne, byť pokud se na jejich prozatím jediný produkt podíváte a viděli jste někdy výrobek MFA, budete mít rozhodně pocit alespoň mírného déja vu. A není divu - firmu totiž založil v Hastingsu na jižním pobřeží Anglie Harry O´Sullivan, jeden z klíčových mužů firmy Music First Audio. V MFA ale už necítil spolu se svou kolegyní Lucy Gastall dostatečný prostor pro realizaci svých nápadů a budoucnost se tak rozhodl věnovat produktům pod vlastní značkou.

I když základní myšlenka předzesilovače Bespoke Audio se velmi přibližuje té u Music First Audio (tedy regulace hlasitosti za pomoci precizních transformátorů), už od pohledu je vidět podstatě dotaženější koncept Bespoke Audio. Tento předzesilovač je vyráběn ručně v Anglii od A do Z, navíc máte možnost specifikovat si při výrobě v podstatě libovolné provedení - ve standardu provedení horní desky, ale pokud budete chtít, určitě si můžete dohodnout i cokoliv jiného. Jako u správného luxusního produktu také dostáváte po celých pět týdnů výroby pravidelné zprávy o aktuálním stavu výroby s rozsáhlou fotodokumentací. Týden před doručením předzesilovače vám pak dorazí zlatý klíč v krásném sametovém pouzdru - na klíči je vaše jméno a je to rozhodně hezké gesto a příjemný pocit, byť klíč nemá žádné další využití, než jakousi formu certifikátu vlastnictví. Stejně tak dostanete uživatelský manuál se svým jménem a přiloženými grafy měření právě svého vlastního kusu. Kusová ruční výroba jednoduše dovoluje skutečně osobní péči.

2016 05 03 TST Bespoke Audio 2

Předzesilovač je nádherně vyrobený a nádherně moderní, za křivkami stojí péče a invence Lucy Gastall. Pravoúhlé, ostře řezané tělo má minimum zbytečných prvků, čelní stěna je symetricky rozvržená, dva mohutné knoflíky slouží pro přepínání vstupů (ten vlevo) a pro krokovou regulaci hlasitosti (ten vpravo); kroky jsou lehké a velmi jemné, odpor citelný, ale nepřehnaný a ovládání má onu mechanickou přívětivost, dávající najevo kvalitu a robustnost. Pokud chcete, lze regulaci hlasitosti řídit i na dálku za pomoci motorku. Stupnici hlasitosti a označení vstupů nesou dva kovové kroužky kolem knobů - na stříbrném a champagne provedení jsou zlaté, na černém pak stříbrné a působí velmi elegantně. Motiv dvou kružnic se opakuje i na horní desce - ta může být v podstatě v libovolném dekoru, od luxusních kořenic, přes kov až po průhledný akryl, máte-li náladu vidět do svého předzesilovače.

2016 05 03 TST Bespoke Audio 3

Zadní panel je téměř úplně vyplněn bytelnými konektory - tři vstupy jsou v provedení XLR, tři v cinchové verzi, výstup je opět v XLR i RCA provedení. Výhodou pasivního provedení je celková jednoduchost, žádné napájení, nic zbytečného. XLR konektory jsou od Neutriku se stříbrnými kontakty, RCA pochází z Topline nextgen řady WBT.

Krabice přístroje není nijak dramaticky velká, s šířkou 30,5 cm, hloubkou 34,5 cm a výškou 11 cm patří rozhodně ke kompaktních přístrojům. Přesto má váhu 14 kg, kterou má na svědomí dostatečně bytelné šasi, ale hlavně dvojice pečlivě provedených transformátorů, které jsou tím pravým bohatstvím Bespoke Audio.

2016 05 03 TST Bespoke Audio 4

Regulace hlasitosti je standardně rozdělena do 46 kroků s rozdílem 1,5 dB, škála 67,5 dB je dostatečně široká pro jakýkoliv běžný systém. Pokud by vám však jemnost regulace nevyhovovala, v Bespoke Audio vám rádi rozsah i kroky upraví přesně podle vašeho přání. Ostatně tak jako cokoliv může být upraveno podle vašeho přání.

Kritickým prvkem pasivního předzesilovače je trafo (respektive dvě - pro každý kanál jedno). Jde o materiál použitého vodiče, jde o preciznost jeho navinutí, o parametry jako průměr, celková velikost a podobně. Harry a Lucy stavěli na zkušenostech z Music First Audio a rozhodli se pro trafa větší a ještě precizněji navinutá, zejména s ohledem na přesnější a pevnější reprodukci basu.

2016 05 03 TST Bespoke Audio 5

Trafa jsou uložena v bytelných krytech z kombinace niklu a železa, kterážto kombinace je ideální pro stínění citlivých komponentů. V Bespoke Audio si kryty vyrábí sami, přesně na míru transformátorům. Ty jsou navíc zakryty vrstvou včelího vosku, který během času nedegraduje tak jako běžný vosk a tím pádem si užijete neovlivněnou reprodukci po dlouhou dobu. Jádra transformátorů jsou největší, jaká v jakémkoliv pasivním předzesilovači můžete najít. Konkrétní materiály, způsob navinutí a další jsou tajnými ingrediencemi firmy. Jediné, o čem se ví, je fakt, že navinutí jednoho transformátoru zabere neuvěřitelně dlouhý čas, proto předzesilovač vzniká celých pět týdnů.

Uvnitř je také úžasný pořádek - všechny dráty jsou dokonce očíslované, pečlivě svázané do správných svazků (protože vodiče blízko u sebe ovlivní zvuk jinak, než když je necháte v prostoru uvnitř předzesilovače uvolněné), pravý a levý kanál jsou dostatečně daleko, aby nevznikaly nežádoucí přeslechy.

2016 05 03 TST Bespoke Audio 6

Předzesilovač Bespoke Audio jsme poslouchali v ostravském Tykonu ve vpravdě vybrané společnosti. Koncovými stupni byly monobloky Audia Flight Strumento No.8, zdrojem Audio Research CD 6 a poslouchalo se přes Sonus faber Il Cremonese. Propojeno bylo kabely Acrolink (k reprosoustavám) a EMM Labs (signálové XLR). Předzesilovač Bespoke Audio se střídal s Audio Research REF 6 PRE.

Nutno říci, že nejprve jsme nějakou dobu poslouchali lampový AR, který ve svém zvuku elektronkové teplo nezapře. Po přepnutí na Bespoke pak došlo k opravdu velké změně - asi jako kdyby vás někdo od televize, kde sledujete záznam koncertu někdo hodil přímo pod pódium.

2016 05 03 TST Bespoke Audio 7

Basová linka ve "Spiritual" z "Beyond the Missouri sky" Hadena a Methenyho (1997 | Verve | 537 130-2) byla pěkně utažená, lehce sušší a velice konkrétní, s přirozenou váhou a jakýmsi všeobjímajícím pocitem naprosté přirozenosti, nezkreslenosti a neokázalosti. Impuls byl jasně citelný, stejně jako kontury basových tónů naprosto jasné, pevné a přitom celkově zůstávala basová linka příjemně měkká, klidná a velice čistá. Předzesilovač má určitě pevnější a rychlejší, lépe definovaný bas, než (levnější) Music First Audio i než Audio Reserach, byť elektronky vám zase dají pocit jaksi bohatšího spodního pásma. Kontrabas byl ale s Bespoke Audio pod vysloveně luxusní kontrolou a velmi přirozený, cítit byly i maličké nuance v celém průběhu každého tónu.

Předzesilovač Bespoke Audio patří k nejtransparentnějším přístrojům, které si můžete koupit a to téměř bez ohledu na cenu. I proto působí pěkně nahrané vokály skutečně uhrančivým dojmem. Hlas Vince Jonese v "Union Man" ("Moving Through Taboos" | 2004 | Universal | VJ 356N) byl úžasně klidný, nádherně zaostřený a tak perfektně konkrétní, že se až chtělo natáhnout ruku a sáhnout si. Jako by před jeho ústy nebyl ani mikrofon, jako kdyby procházel prostě a jednoduše přímo do poslechové místnosti. Srozumitelnost je dokonalá, vše je úžasně čisté a hlas samotný pak perfektně plastický, jednoduše hmotný, prezentovaný zdánlivě bez jediné překážky, bez jakékoliv brzdy. Myriády detailů najednou vytvoří až holograficky přesvědčivý dojem zpěváka přímo před vámi.

2016 05 03 TST Bespoke Audio 8

Nejvíce fascinující na reprodukci Bespoke Audio je jednoduše to, že tam prostě není. Napříč celým frekvenčním rozsahem je zvuk tak transparentní, tak otevřený, tak samozřejmý, že máte pocit, že právě takhle se začínáte skutečně blížit nahrávce bez pocitu přítomnosti komponentů, skrz které by se filtrovala. Činel v Burtonově "Like Minds" ("Like Minds" | 2003 | Concord | SACD-1029-6) zazněl lehce, naprosto jasně a s perfektním oddělením jednotlivých tónů i naprosto sebejistou kontrolou jejich průběhu. Zvuk činelů je ostatně fantasticky prokreslený, tak čistý a úplně jasně cítíte onu celou velkou rozeznívající se kovovou plochu, cítíte, jak zvuk postupuje kovem od místa úderu a cítíte, jak se postupně ztišuje a uklidňuje až nadejde další úder. Kov je také velmi znělý, ale nijak lacině, jednoduše díky super rychlému zvuku slyšíte v podstatě všechno co je na nahrávce.

Dynamika možná v přímém porovnání třeba s Audio Research, ale i jinými drahými aktivními předzesilovači nepůsobí tak okázale, důraz možná má o krůček menší, ale zde už balancujete na hraně rozhodování, co je vlastně správně a zda náhodou aktivní řešení tak trochu nezdůrazňují. Orchestr v Mussorgského "Velké bráně kyjevské" ("Crystal Cable Arabesque" | 2009 | Crystal Cable | CC200901) působil naprosto samozřejmě, hudba plynula s nadhledem a pocitem naprosté přirozenosti. Přitom vše bylo skvěle zorganizované, organicky propojené a perfektně kontrolované - ta míra nenásilnosti, dospělosti a pohody napříč pásmy, ten pocit, že vše má svůj přirozený důraz, přirozený objem, přirozenou konkrétnost, ten je velmi návykový.

2016 05 03 TST Bespoke Audio 9

S Bespoke Audio jako kdyby se reprodukce usadila a uklidnila, jako kdyby všechno rázem bylo jaksi "normální", bezprostředně jednoduché. Třeba linka činelů ve "What a wonderful world" Katie Melua a Evy Cassidy ("Collection" | 2008 | Dramatico | DRAMCD0040) vystoupila ze zvukového celku tak konkrétně, jako jsme snad ještě nikdy neměli možnost slyšet. Ostatně celý zvuk jako kdyby byl organizovanější a tím pádem i menší detaily působily snáze dosažitelné, samozřejmější, dokonce i droboučké zvuky na hranici slyšitelnosti mají své místo a svůj prostor a jsou jasně přednesené, všechno je tak snadné. Stejně tak hlasy, nástroje, vše má svůj vlastní prostor a je parádně detailní.

Totéž platí i pro podání prostoru - v Mahlerově "6. symfonii" v podání České filharmonie v čele s Václavem Neumannem se vše usadilo, poskládalo a zkonkrétnilo, takže i hudební scéna bylo v podstatě perfektně přehledná, čistá a skvěle zorganizovaná. Homogenní scéna vám neklade žádný odpor, můžete se do ní ponořit, lokalizace jednotlivých nástrojových sekcí je naprosto konkrétní a dokonce je tu i s neokázalou samozřejmostí cítit předozadní prostor a spousta vzduchu z nahrávacího prostoru.

Díky své zvukové nijakosti Bespoke Audio také nijak nebrzdí rytmus a plynulost reprodukce, takže máte-li dostatečně rytmické a energické koncové stupně, užijete si pořádnou jízdu, tam kde to nahrávka dovolí. Třeba u "Africa" od Toto ("Blu-spec CD - Feel the Difference" | 2009 | SONY Music Japan | SICP 20048-9) byla celková plynulost a rytmus naprosto fascinující. Ač nesložitý popík, dokázal strhnout a vtáhnout, kde měl být důraz, tam byl, kde měla být subtilní jemnost, byla, oboje stejně samozřejmé, stejně přirozené. Přes Bespoke také naprosto jasně probublala i mizerně, ploše a ostře nahraná linka činelů - ne vysloveně hrubá, ale jasně slyšíte co a jak je.

2016 05 03 TST Bespoke Audio 10

Bespoke Audio navazuje svou filozofií na již tak vynikající pasivní předzesilovač Music First Audio a - ač se to zdá zvláštní v konstrukci, kde jsou jen relé, dráty a trafa v předem celkem známém celku - dotahuje provedení po všech stránkách ještě dál. Jednak je opravdu krásný, jednak se k němu váže nádherná osobní péče a možnost uzpůsobit si ho vizuálně, ale i parametry právě pro své potřeby a jednak, což je nejdůležitější, je jedním z nejméně slyšitelných předzesilovačů, které jsme kdy měli možnost slyšet. Bespoke Audio téměř "není" a v kontextu cenové kategorie je tím pádem až neuvěřitelně výhodnou investicí. Aktivní předzesilovač jeho kvalit bude stát spoustu, spoustu peněz. Jistě není pro každého, zejména kvůli absenci jakýchkoliv nastavení, tak trošičku maličko i kvůli nižšímu komfortu (i s motorizovaným pohonem jsou relátka pouze kroky, nikoliv plynulá regulace). Pokud jste ale pro puristická, jednoduchá a proto maximálně perfektně funkční řešení, Bespoke Audio je právě takový - minimalistický, nekomplikovaný a přitom schopný konkurovat v reálném světě v podstatě čemukoliv.

Kč 329 990,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ ultimativní transparentnost

+ žádný šum, v podstatě žádné zabarvení, žádné zkreslení

+ dostatek vstupů a výstupů a možnost přizpůsobení při výrobě

+ nádherné provedení

+ velmi osobní přístup

+ jeden z nejlepších předzesilovačů na světě v ještě smysluplné ceně

ZÁPORY

- v podstatě nic, pokud hledáte zvukově puristické řešení

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Tykon | www.tykon.cz 

XAVIAN Virtuosa Anniversario & Riviera Labs Levante

Perfect Sound Group

Denon PerL Pro - True Wireless sluchátka do uší

AV Center

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Lab12 | Audiofeel

Audio Video Kino Bratislava 2024

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
EverSolo DAC-Z8 [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
ZenSati Authentica [2]

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Cardas Multi Blocks [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Pure Sound Karlovy Vary

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies