Na ostrovech za kanálem La Manche je zlatá kolébka high fidelity. V ní jsou (mimo jiné, samozřejmě) i dvě firmy s velmi podobným názvem. Jeden Chord (anglicky „akord") vyrábí esteticky velmi výrazné a finančně výše položené komponenty, ten druhý Chord se zase specializuje na kabely. Nás dnes zajímá právě ten druhý, plným jménem The Chord Cable Company.

Firma Chord byla založena roku 1985, kdy se specializovala na americký trh a na produkci kabelů, určených pro komponenty Naim Audio, známé svébytným trváním na propojení komponentů formou „pětikolíku", neboli za pomoci DIN konektorů. Zajímavé je, že společnost založila dáma – konkrétně Sally Kennedy, která první modely Chrysalis a Cobra (mimochodem – jejich vývojové verze jsou v produkci dodnes) upletla na kuchyňském stole.

Dodnes Chord ve svém sídle v Amesbury, nedaleko Salisbury, kde se vyrábí Naim Audio a také nepříliš daleko na západ od Londýna, vyrábí jeden každý kabel ručně – nejde tedy o čínskou velkoprodukci, kterou jen někdo na starém kontinentě rozstříhá do požadovaných délek (nebo ani to ne). To má za výhodu hlavně to, že pokud si vymyslíte kabel s netradiční kombinací koncovek, jednoduše vám ho vyrobí, což u většiny větších producentů (o opravdu velkých ani nemluvě) prostě nejde.

K nám se dostal na poslech propojovací kabel Sarum, osazený právě konektory DIN pro propojení komponentů Naim Audio. Jde o výrazně nejdražší a nejvýše posazený kabel ve firemním katalogu. To je způsobené hlavně použitými materiály – třeba konektory vypadají dosti obyčejně, ale to důležité, tedy spoje, je poctivě postříbřené. To se vlastně táhne celou konstrukcí kabelu – nepůsobí nijak pompézně (byť bílý oplet a mohutný průměr jsou působivou kombinací, evokující luxus), ale je vyroben s důrazem na solidnost.

Uvnitř opletu najdeme tři vodiče s maximálně do hladka vyleštěným povrchem kvůli skin efektu – jeden je veden v podstatě přímo, další dva se kolem něj obtáčí. Jde o vodiče z bezkyslíkaté mědi, pokryté vrstvičkou velmi čistého stříbra. To, jak už bylo řečeno, pokračuje i v cestě skrze konektory. DIN konektory jsou šroubovací, drží tedy dokonale, podobně jako třeba XLR. Vyrábí si je přímo Chord.

Stínění kabelu je prý to nejlepší, co se na kabelech Chord kdy objevilo – jde o zdvojenou folii z blíže nespecifikovaného materiálu, která má vysokou hustotu a také velkou tloušťku. Jako dielektrikum zvolil výrobce polytetrafluorethylen, nebo chcete-li, teflon. Pod ním je ještě vrstvička plynu, nejspíše vzduchu (u Chord se toho mnoho nedozvíte, ani tyto technické detaily).

V názvu kabelu Sarum najdete také sousloví „Tuned ARAY". To odkazuje na zvláštní geometrii kabelu a její úpravu ke konkrétní délce kabelu. Více se opět nedozvíte, protože Chord si své tajemství pečlivě střeží. Výsledkem použití technologie Tuned ARAY by mělo být hlavně snížení nežádoucích elektrických interakcí mezi komponenty.

Kabel Chord Sarum DIN Tuned ARAY jsme měli zapojený mezi Naim Nait XS a Naim CD5si, kde ho alternoval TelluriumQ Black. Jako další jsme používali KrautWire Guru S, Eagle Cable Condor Blue LS5.1 či QUAD QA-900. Přes RCA kabely alternoval ještě ASUS Xonar Essence One MUSES s DSD upgradem na verzi MK2. Poslouchalo se přes Harbeth Monitor 30, Xavian Bonbonus, ale i Jamo C 97 a Bowers&Wilkins CM6 S2 s podporou subwooferu Bowers&Wilkins ASW10CM S2.

Nejvíce se nám líbilo, jak oproti TelluriumQ Chord Sarum Tuned ARAY naložil s celkovou přesností a konkrétností zvuku – rozdíl byl skutečně markantní a nezpochybnitelný. Až se tomu nechtělo věřit. Nicméně třeba velký buben v úvodu „Rich Woman" od Roberta Planta a Alyson Krauss („Raising Sand" | 2007 | Decca | 475 9382) má tendence být trochu divoký a rozevlátý a potřebujete skutečně dobrou elektroniku, aby jeho projev ukočírovala. Po zapojení Sarum se skladba vlastně základním charakterem nijak zvlášť nezměnila, ale jako kdyby všechno najednou procitlo, zjasnilo se a hlavně zkonkrétnilo. Kontury bubnu tak byly mnohem zřetelnější a úder byl semknutější, důraznější – asi jako když plácnete otevřenou dlaní, nebo sevřenou pěstí. Navíc impuls a důraz byl znatelný již při nižší hlasitosti.

Vyšší přesnost a vysloveně fantastická kontrola, kterou oproti (na svou cenu) velmi slušnému TelluriumQ Black král kabelů Chord přinesl do reprodukce, šla ruku v ruce i s transparentností – třeba McFerrinův vokál v „Drive My Car" („Simple Pleasures" | 1988 | EMI | CDP-7-48059-2) se rázem vydělil z hudebního celku. Největší rozdíl ale přineslo velmi obtížně reprodukovatelné pleskání dlaněmi o hrudník, které získalo větší plasticitu a přesvědčivost. V transparentnějším, lépe prokresleném zvuku také bylo citelně snazší rozpoznat detaily – ne snad, že by kabel umožnil zesilovači nebo CD přehrávači získat z nahrávky více detailů, ale už nebylo téměř nutné se soustředit, abyste je mohli prozkoumat.

Chord Sarum přenášel zvukové signály také zřetelně věrněji a jistěji – třeba vibrafon a činely v „Question and Answer" pětice Burton, Corea, Metheny, Haynes a Holland („Like Minds" | 1998 | Concord | SACD-1029-6) mají tendenci hezky zacinkat a být dosti výrazné. Sarum Tuned ARAY nejvyšší pásmo pocitově dosti zklidnil; pronikavost tónů byla menší, tóny zřetelněji kovové a jejich dozvuk trval déle, respektive v čistším zvuku s temnějším pozadím bylo možné zachytit i tišší zvuk. Hudební celek také působil harmoničtěji, komplexněji, jednoduše se lépe a snáze poslouchal.

V tuto chvíli asi již není třeba zdůrazňovat, že posun proti TelluriumQ Black nastal v jedné každé charakteristice reprodukce (a to by také měl s pětinásobným nárůstem cenovky). Nicméně jiskra, která se díky lepší dynamice rozsvítila ve Straussově „Ein Alpensimfonie op. 64", byla skutečně výborná – jako kdyby všeho bylo najednou víc. Víc barev, víc detailů, živěji, dynamičtěji podané nástroje, a celková větší konkrétnost. To jsou hlavní dojmy, které dohromady zvuk přibližují k posluchači, a jako kdyby hudba více vystoupila z reprosoustav a rozlila se kolem vás.

Je pravdou, že komponenty Naim, propojené cenově odpovídajícím kabelem TelluriumQ, umí dobře podat kytary v „Mediterranean Sundance" z legendární desky „Friday Night in San Francisco" tri DiMeola / McLaughlin / DeLucia. Při těch nejrychlejších pasážích ale cítíte, že tón vznikne a zanikne trochu nejistě, že přeci jen maličko „přetéká" jeden tón do druhého. Zkonkrétnění, zpřesnění celku tento efekt téměř dokonale potlačilo – struna jako kdyby vždy zazněla výrazně kontrolovaněji, rychleji, mezi jednotlivými tóny je zřetelná mezera, takže subjektivně působí zvuk rychleji a bezprostředněji, uvolněněji a sugestivněji – jednoduše jste blíže hudbě samotné.

Vynikající je také tempo, rytmus a plynulost zvuku. „Not too late" od Lindsey Buckinghama („Live At the Bass Performance Hall" | 2008 | Reprise | 9362-49903-1) se vám dostane jednoduše pod kůži. Je to pronikavější, citelně více vtahující zážitek, než s jinými kabely, které jsme měli k dispozici. Hudba plynula s odzbrojující jednoduchostí a samozřejmostí. Přibyl také velký pocit vzdušnosti, kromě Buckinghama a jeho nástroje najednou bylo slyšet echo haly, dav diváků a jemňoučké nuance, dříve spojené spíše do šumu na pozadí. Šíře a hloubka prostoru se v podstatě nezměnila, zato lokalizace byla jistější, vše se trochu zmenšilo, ale zkonkrétnělo.

Kabel Chord Sarum Tuned ARAY s DIN konektory, určený výhradně elektronice Naim, patří už mezi skutečně drahé. Však za jeho cenu můžete mít téměř celý set entry level komponentů Naim, nebo třeba jeden celý komponent řady vyšší – i podle toho si můžete udělat představu, do jakých sfér Sarum míří. Nicméně i s naší, spíše střední sestavou předvedl tenhle drát vynikající výkon – v jedné každé charakteristice posunul zvuk kupředu, tu o kousek, tu o notný kus. To hlavní, díky čemu jsme se ale tohoto kabelu jen neradi zbavovali, byla ale naprostá bezstarostnost, transparentnost a lehkost, s níž se najednou vlastně jakákoliv hudba dala poslouchat. Všechno se probarvilo a rozsvítilo a my můžeme jen říct, že navzdory vysoké ceně je to kabel krásně hrající i vypadající a Chord evidentně po těch téměř 30 letech ví, jak doplnit zvuk elektroniky Naim.

Kč 53 990,- - 1m

--- --- --- --- ---

KLADY

+ vypadá nádherně

+ i nižším komponentům Naim „rozsvítil" zvuk

+ vyrovnaný přednes

+ velmi transparentní

ZÁPORY

- cena je vůči komponentům Naim (snad krom referenční série) docela vysoká

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ:KAS Audio | www.kasaudio.cz 

Přijďte si poslechnout Xavian Quarta

Audio kabely Dynamique Audio

200 200 epaudio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

200 200 hifi guide

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

Rodel Audio

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

1) HLAVNÍ SESTAVA
2) NEARFIELD SESTAVA
3) STŘEDNÍ SESTAVA
4) VINYLOVÁ SESTAVA
5) MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205 [1]
Teac NT-503 [2]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII [3]

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30 [1]
KEF LS50 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Acoustic Energy AE1 Active [2] / [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica [2]
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB) [2]
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [1]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek EVO3 Syncro UNI [1]
IsoTek EVO3 Genesis One [1]
IsoTek EVO3 Titan One [1]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [2]
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

AudioQuest NightOwl Carbon [2]+[5]
AKG N700NC
Sennheiser HD 26 Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 3 [1]
Nordost Sort Kones [3]
zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
ATB PC Pro
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Pozitivní vlny

Musím přiznat, že potom, co až nečekaně hladce proběhla Audio Video Show Praha 2020, měl jsem pocit, že je všechno v pohodě a klidu. Stačilo ale pár dní a situace se zamotala do toho nepříjemného a vlastně trochu depresivního stavu, ve kterém se celý svět nachází. Kdy víc než právě teď tak je dobré uvědomit si pozitivní sílu hudby (zesílené samozřejmě adekvátně pozitivním aparátem...).

Číst dál...

AV Integra - akce Peníze zpět 200 200 avs 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Bowers Wilkins Formation 200 200 psg 200 200 wdq zidoo 

Gramofon VPI Studio Špalíček - Ostrava 28 200 200 440audio 24 200 200 hifistyl 200 200 melco 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 25 200 200 grandinote Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio