Německá značka Eagle Cable patří v českých luzích a hájích k přírůstkům posledních dvou let, ačkoliv v blízkosti hranic Německa, Švýcarska a Francie byla založena již před nějakými 22 lety. Až donedávna jsem je také měl za značku, které se řadí k šedé mase středního proudu v oblasti hi-fi kabeláže a těžko mě tak donutí, abych si o ní vlastně cokoliv bližšího zjišťoval. Určitě by se to nezměnilo, kdybych jednoho dne od Luďka Procházky ze společnosti Perfect Sound nedostal do ruky dnes testovaný dvoumetrový model tak trochu navíc k zapůjčenému Arcamu Solo Mini a Tannoy Revolution Signature DC6. Nízká cena, netradiční tyrkysová barva a vyměňovací koncovky spolu s poněkud jazykolomným názvem mě přiměly udělat tu chybu a přistupovat k Eagle Cable s náležitým despektem.

Po otevření obyčejně vypadající dřevěné krabice se samolepkou na vás krom kabelu samotného vykouknou také různé vyměňovací koncovky, takže v ceně dostáváte mimo klasických „shotgun“ ukončovačů také lopatky. S trochou šikovnosti a praxe pak lze kabel během minuty přizpůsobit aktuálním potřebám, protože všechna ukončení se prostě a jednoduše našroubují. Téměř kamkoliv také kabel zapadne díky nadprůměrně dobré ohebnosti a menšímu průměru, takže ani vedení v lištách není problém a ani se nejedná o model, který by strhl komponent nebo reprosoustavu z jejich umístění, jako to dokážou mnohé high-end „hadice“.

Samotný kabel, patřící do high-endové řady německého výrobce, je tvořen čtyřmi solid-core vodiči z mědi (tedy vodiče s plnými jádry, nikoliv lanky). Dva z nich mají průměr 0,6 mm a dva 1,1 mm, přičemž kvůli eliminaci indukce jsou kroucené. Izolantem (tedy dielektrikem) je zde dle údajů výrobce polyethylen. Veškeré uvedené materiály a technologie se určitě neřadí k nejpokrokovějším a nejsofistikovanějším, ale spíše k těm tradičnějším a konzervativněším – díky tomu ovšem může být cena kabelu takto nízká.

Celkově se jedná o na pohled zajímavý kabel, já jsem se osobně nedokázal úplně srovnat s jeho tyrkysovou barvou a celkovou výrazností, uvítal bych být zákazníkem možnost výběru jiných barevných úprav, ovšem toto hledisko je velmi subjektivní a většinou jistě nepřehlédnutelný vzhled vadit nebude. Hi-fi nakonec nemusí být vždy o „suché“ kombinaci šedých, stříbrných a černých tónů. Příjemné je také zakončení kabelu dvěma relativně dlouhými samostatnými větvemi, které umožňují pohodlné zapojení i u reprosoustav s velkou rozteční terminálů (namátkou již zmiňované Tannoy).

Protože se nejednalo o kabel vytažený z krabice, ale kus již aktivně používaný s nahranými mnoha dny, nebylo třeba jej před zapojením do sestavy nijak zahořovat, ovšem není ani možné posoudit, jak dlouho vlastně kabel dosáhne svých optimálních provozních vlastností. Věříte-li pochopitelně na zahořování kabelů či komponentů obecně, že?

Kabel spojoval několik různých sestav několika cenových relací, vybírám z nich tři důležité a z nich pak jednu hlavní, referenční. V prvé řadě sloužil v sestavě Arcam Solo Mini + Tannoy Revolution Signature DC6, v níž ho ostatně také distributor používá a k níž ho doporučuje. Co se cen propojovaných produktů týká, oba nesou třiceti tisícovou cenovku a k nim se zdá být tento reprokabel zcela adekvátní. Stejně tak k druhé sestavě CD přehrávače a děleného zesilovače Rotel (RCD-1520 + RC-1580 + RB-1582) s obdobnou celkovou pořizovací cenou se množstvím nutných vydaných prostředků hodí. Trochu méně pak již k dělenému elektronkovému high-end zesilovači KR Audio Antares VA320 + KR Audio P-150 s CD přehrávačem Roksan Kandy K2, se součtem cen vysoko nad čtvrt milionu. Pro porovnání jsem používal Audioquest Type 4, jediný obdobně cenově posazený kus (4 590,- / 2,5m), který jsem sehnal a poté okrajově KrautWire Awakening, sloužící dlouhodobě v naší redakční sestavě, ačkoliv patří do diametrálně odlišné cenové hladiny. Když jsme u ceny, tentýž tyrkysový kabel, namotaný na cívce a prodávaný bez ukončení stojí směšných 250,- / metr. S trochou šikovnosti si můžete udělat vlastní verzi testovaného za poloviční cenu a tím ještě podstatně zvýšit jeho atraktivitu.

Po pár desítkách naposlouchaných hodin jsem získal celkem přesný obraz charakteru tohoto kabelu a byl jsem příjemně překvapený. Po dalších pár hodinách, kdy už jsem se mohl soustředit na chytání mušek, jsem byl stále příjemně překvapený s několika málo výhradami. A při odevzdávání kabelu zpátky do Perfect Sound jsem už sice nebyl překvapený, ale spokojený, ač s oněmi drobnými (nevelkými) výhradami.

Osobně se mi Condor Blue LS 5.1 (ach, nač tak složitá a nic neříkající jména, vyšperkovaná ještě navíc matoucím číselným označením 5.1?) celkem překvapivě nejméně líbil ve „firemní“ sestavě Arcam / Tannoy, ale rozhodně to neznamená, že by se jednalo o průšvih. Pouze jeho tendence zdůrazňovat vyšší kmitočty se tu setkala s obdobným charakterem koncentrického měniče v Tannoy a výsledek byl po delší době mírně unavující, i když si dovedu představit, že líbivost spojená v prvních chvílích právě s ostrostí a dramatičností zvuku dokáže být ideálem pro sváteční posluchače. Hlas Ruso-Američanky Reginy Spektor na jejím albu „Begin to Hope“ je výjimečně dobře nahraný nejen na poměry popových vod. Condor jej dokáže reprodukovat s velmi slušnou mírou lokalizace a živostí neočekávanou v této cenové kategorii. Že sem tam trochu řízne do ucha klavír a to i na jinak charakterem jemné sestavě KR Audio, to se dá celkem dobře odpustit, zvláště soustředíte-li se na celou šíři přenášeného pásma, vykazující konstantní kvalitu a objem od hlubokých basů až po špičky výšek.

V přímém porovnání s Audioquest je Eagle Cable mnohem spořádanější, pevnější a důraznější, což by se asi dalo použít i jako jeho obecná charakteristika – spolu s tím ovšem chvílemi postrádá určitou pohodu a je třeba opatrně volit připojené reprosoustavy, jejichž ostrost se může rázem projevit v nevídané a nepříjemné míře.

Za čtyři tisíce korun dostanete kabel nadprůměrně výrazný ve fyzickém i akustickém slova smyslu – neschází mu schopnost přenést detail, neschází mu umění přenést celé frekvenční pásmo v adekvátní kvalitě a neschází mu ani razance, dynamika a přesná vláda nad tóny. Tam leží ale i největší slabina – s nevhodnými reprosoustavami nebo zesilovačem dokáže být až příliš prezentní, což je při delším poslechu poněkud na obtíž. Pokud ale máte rozpočet do 5ti tisíc, stoprocentně neuděláte s Eagle Cable Condor Blue LS 5.1 chybu – je totiž minimálně plnohodnotným soupeřem jakéhokoliv stejně oceněného reprokabelu od v České republice „provařenějších“ značek.

Kč 3 990,- (2m)

--- --- --- --- ---

KLADY

+ jednoduchá výměna koncovek a tím vysoká přizpůsobivost

+ pružnost a pevnost

+ cena

+ vyrovnaný přenos celého kmitočtového pásma

ZÁPORY

- tyrkysová barva (velmi subjektivní dojem)

- celkově trochu příliš prezentní projev ve většině systémů

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

Perfect Sound

www.perfectsound.cz  – www.eagle-cable.cz  – Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 272 658 390

Ortofon přenosky

Přijďte si poslechnout Xavian Quarta

Audio kabely Dynamique Audio

200 200 epaudio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

200 200 hifi guide

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

Rodel Audio

Supra Cables

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

1) HLAVNÍ SESTAVA
2) NEARFIELD SESTAVA
3) STŘEDNÍ SESTAVA
4) VINYLOVÁ SESTAVA
5) MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA80 [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205 [1]
Emotiva ERC-4 [3]
Teac NT-503 [2]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII [3]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30 [1]
KEF LS50 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [3]
+ Rega Elys 2

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica [2]
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB) [2]
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [1]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
Mudra Powerchord
ZenSati Authentica [2]
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek EVO3 Syncro UNI [1]
IsoTek EVO3 Genesis One [1]
IsoTek EVO3 Titan One [1]
IsoTek EVO3 Aquarius [2]
IsoTek EVO3 Sirius
IsoTek EVO3 Corvus [2]
Nordost Qbase Qb8 [2]
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

AudioQuest NightOwl Carbon [2]+[5]
AKG N700NC
Sennheiser HD 26 Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 3 [1]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [2]
zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
ATB PC Pro
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Pozitivní vlny

Musím přiznat, že potom, co až nečekaně hladce proběhla Audio Video Show Praha 2020, měl jsem pocit, že je všechno v pohodě a klidu. Stačilo ale pár dní a situace se zamotala do toho nepříjemného a vlastně trochu depresivního stavu, ve kterém se celý svět nachází. Kdy víc než právě teď tak je dobré uvědomit si pozitivní sílu hudby (zesílené samozřejmě adekvátně pozitivním aparátem...).

Číst dál...

AV Integra - akce Peníze zpět 200 200 avs 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Bowers Wilkins Formation 200 200 psg 200 200 wdq zidoo 

Gramofon VPI Studio Špalíček - Ostrava 28 200 200 440audio 24 200 200 hifistyl 200 200 melco 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 25 200 200 grandinote Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio