Německá značka Eagle Cable patří v českých luzích a hájích k přírůstkům posledních dvou let, ačkoliv v blízkosti hranic Německa, Švýcarska a Francie byla založena již před nějakými 22 lety. Až donedávna jsem je také měl za značku, které se řadí k šedé mase středního proudu v oblasti hi-fi kabeláže a těžko mě tak donutí, abych si o ní vlastně cokoliv bližšího zjišťoval. Určitě by se to nezměnilo, kdybych jednoho dne od Luďka Procházky ze společnosti Perfect Sound nedostal do ruky dnes testovaný dvoumetrový model tak trochu navíc k zapůjčenému Arcamu Solo Mini a Tannoy Revolution Signature DC6. Nízká cena, netradiční tyrkysová barva a vyměňovací koncovky spolu s poněkud jazykolomným názvem mě přiměly udělat tu chybu a přistupovat k Eagle Cable s náležitým despektem.

Po otevření obyčejně vypadající dřevěné krabice se samolepkou na vás krom kabelu samotného vykouknou také různé vyměňovací koncovky, takže v ceně dostáváte mimo klasických „shotgun“ ukončovačů také lopatky. S trochou šikovnosti a praxe pak lze kabel během minuty přizpůsobit aktuálním potřebám, protože všechna ukončení se prostě a jednoduše našroubují. Téměř kamkoliv také kabel zapadne díky nadprůměrně dobré ohebnosti a menšímu průměru, takže ani vedení v lištách není problém a ani se nejedná o model, který by strhl komponent nebo reprosoustavu z jejich umístění, jako to dokážou mnohé high-end „hadice“.

Samotný kabel, patřící do high-endové řady německého výrobce, je tvořen čtyřmi solid-core vodiči z mědi (tedy vodiče s plnými jádry, nikoliv lanky). Dva z nich mají průměr 0,6 mm a dva 1,1 mm, přičemž kvůli eliminaci indukce jsou kroucené. Izolantem (tedy dielektrikem) je zde dle údajů výrobce polyethylen. Veškeré uvedené materiály a technologie se určitě neřadí k nejpokrokovějším a nejsofistikovanějším, ale spíše k těm tradičnějším a konzervativněším – díky tomu ovšem může být cena kabelu takto nízká.

Celkově se jedná o na pohled zajímavý kabel, já jsem se osobně nedokázal úplně srovnat s jeho tyrkysovou barvou a celkovou výrazností, uvítal bych být zákazníkem možnost výběru jiných barevných úprav, ovšem toto hledisko je velmi subjektivní a většinou jistě nepřehlédnutelný vzhled vadit nebude. Hi-fi nakonec nemusí být vždy o „suché“ kombinaci šedých, stříbrných a černých tónů. Příjemné je také zakončení kabelu dvěma relativně dlouhými samostatnými větvemi, které umožňují pohodlné zapojení i u reprosoustav s velkou rozteční terminálů (namátkou již zmiňované Tannoy).

Protože se nejednalo o kabel vytažený z krabice, ale kus již aktivně používaný s nahranými mnoha dny, nebylo třeba jej před zapojením do sestavy nijak zahořovat, ovšem není ani možné posoudit, jak dlouho vlastně kabel dosáhne svých optimálních provozních vlastností. Věříte-li pochopitelně na zahořování kabelů či komponentů obecně, že?

Kabel spojoval několik různých sestav několika cenových relací, vybírám z nich tři důležité a z nich pak jednu hlavní, referenční. V prvé řadě sloužil v sestavě Arcam Solo Mini + Tannoy Revolution Signature DC6, v níž ho ostatně také distributor používá a k níž ho doporučuje. Co se cen propojovaných produktů týká, oba nesou třiceti tisícovou cenovku a k nim se zdá být tento reprokabel zcela adekvátní. Stejně tak k druhé sestavě CD přehrávače a děleného zesilovače Rotel (RCD-1520 + RC-1580 + RB-1582) s obdobnou celkovou pořizovací cenou se množstvím nutných vydaných prostředků hodí. Trochu méně pak již k dělenému elektronkovému high-end zesilovači KR Audio Antares VA320 + KR Audio P-150 s CD přehrávačem Roksan Kandy K2, se součtem cen vysoko nad čtvrt milionu. Pro porovnání jsem používal Audioquest Type 4, jediný obdobně cenově posazený kus (4 590,- / 2,5m), který jsem sehnal a poté okrajově KrautWire Awakening, sloužící dlouhodobě v naší redakční sestavě, ačkoliv patří do diametrálně odlišné cenové hladiny. Když jsme u ceny, tentýž tyrkysový kabel, namotaný na cívce a prodávaný bez ukončení stojí směšných 250,- / metr. S trochou šikovnosti si můžete udělat vlastní verzi testovaného za poloviční cenu a tím ještě podstatně zvýšit jeho atraktivitu.

Po pár desítkách naposlouchaných hodin jsem získal celkem přesný obraz charakteru tohoto kabelu a byl jsem příjemně překvapený. Po dalších pár hodinách, kdy už jsem se mohl soustředit na chytání mušek, jsem byl stále příjemně překvapený s několika málo výhradami. A při odevzdávání kabelu zpátky do Perfect Sound jsem už sice nebyl překvapený, ale spokojený, ač s oněmi drobnými (nevelkými) výhradami.

Osobně se mi Condor Blue LS 5.1 (ach, nač tak složitá a nic neříkající jména, vyšperkovaná ještě navíc matoucím číselným označením 5.1?) celkem překvapivě nejméně líbil ve „firemní“ sestavě Arcam / Tannoy, ale rozhodně to neznamená, že by se jednalo o průšvih. Pouze jeho tendence zdůrazňovat vyšší kmitočty se tu setkala s obdobným charakterem koncentrického měniče v Tannoy a výsledek byl po delší době mírně unavující, i když si dovedu představit, že líbivost spojená v prvních chvílích právě s ostrostí a dramatičností zvuku dokáže být ideálem pro sváteční posluchače. Hlas Ruso-Američanky Reginy Spektor na jejím albu „Begin to Hope“ je výjimečně dobře nahraný nejen na poměry popových vod. Condor jej dokáže reprodukovat s velmi slušnou mírou lokalizace a živostí neočekávanou v této cenové kategorii. Že sem tam trochu řízne do ucha klavír a to i na jinak charakterem jemné sestavě KR Audio, to se dá celkem dobře odpustit, zvláště soustředíte-li se na celou šíři přenášeného pásma, vykazující konstantní kvalitu a objem od hlubokých basů až po špičky výšek.

V přímém porovnání s Audioquest je Eagle Cable mnohem spořádanější, pevnější a důraznější, což by se asi dalo použít i jako jeho obecná charakteristika – spolu s tím ovšem chvílemi postrádá určitou pohodu a je třeba opatrně volit připojené reprosoustavy, jejichž ostrost se může rázem projevit v nevídané a nepříjemné míře.

Za čtyři tisíce korun dostanete kabel nadprůměrně výrazný ve fyzickém i akustickém slova smyslu – neschází mu schopnost přenést detail, neschází mu umění přenést celé frekvenční pásmo v adekvátní kvalitě a neschází mu ani razance, dynamika a přesná vláda nad tóny. Tam leží ale i největší slabina – s nevhodnými reprosoustavami nebo zesilovačem dokáže být až příliš prezentní, což je při delším poslechu poněkud na obtíž. Pokud ale máte rozpočet do 5ti tisíc, stoprocentně neuděláte s Eagle Cable Condor Blue LS 5.1 chybu – je totiž minimálně plnohodnotným soupeřem jakéhokoliv stejně oceněného reprokabelu od v České republice „provařenějších“ značek.

Kč 3 990,- (2m)

--- --- --- --- ---

KLADY

+ jednoduchá výměna koncovek a tím vysoká přizpůsobivost

+ pružnost a pevnost

+ cena

+ vyrovnaný přenos celého kmitočtového pásma

ZÁPORY

- tyrkysová barva (velmi subjektivní dojem)

- celkově trochu příliš prezentní projev ve většině systémů

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

Perfect Sound

www.perfectsound.cz  – www.eagle-cable.cz  – Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 272 658 390

200 300 chord

200 300 xavian

200 200 koss

200 200 tykon

200 200 soundstyle

200 200 rpaudio

200 200 wdq

200 200 audiofeel

200 100 optoma

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
Xavian Perla
Xavian Premio
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
Pro-Ject Elemental
Naim Stageline (MC)
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

ZenSati Authentica (XLR)
ZenSati Authentica (repro)
Nordost Heimdall 2 (repro)
Chord Signature XLR-DIN
TelluriumQ Silver (repro)
TelluriumQ Black (RCA)
KrautWire Guru S (RCA)
KrautWire zakázkové stříbrné USB
Cardas High Speed SB USB
KrautWire Guru Digital (RCA)
EagleCable Condor Blue (RCA)
AudioQuest Big Sur (RCA)
ProAc Response Black Signature (repro)
Vincent Premium (XLR)
Monster Cable M1000 (toslink)
Monster Cable M1000 (HDMI)
+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Solus
IsoTek EVO3 Sirius
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
Nordost Red Dawn
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Sennheiser HD 26 Pro
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim Mu-so
SIM2 CrystalCube
65" Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 bose

200 100 emotiva

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Struny podzimu

Začal sychravý podzim, večery začínají brzo a ven se člověku nechce, takže by se dost možná dalo říct, že je nejlepší část roku pro ty, kteří rádi poslouchají hudbu - už si nemusíme vymýšlet důvody, proč nikam nejít a proč zůstat v teple domova s oblíbenou hudbu na oblíbeném médiu.

Číst dál...

200 200 basys 200 200 horn 200 200 hifiguide 200 200 grandinote 200 200 spalicek 

200 200 audio visual 200 200 voice 200 200 psg 200 200 ketos 200 200 hifihomeart 

200 200 yamaha 200 200 cptpraha 200 200 naimstudio 200 200 aq 200 200 mareka audio 

200 200 4ce distribution 200 200 htp 200 200 ibdczech 200 200 elfton 200 200 eurostar 

1024 200 audio video show praha