2019 01 31 TST Yamaha MusicCast Vinyl 500 1

Japonský gigant Yamaha patří k největším průmyslovým podnikům planety a ne úplně malá část je věnovaná hudbě - hlavně sice hudebním nástrojům, ale také elektronice pro domácí reprodukci dvou i vícekanálového zvuku. Po letech jisté, řekněme, lehké stagnace se Yamaha rozhoupala také k návratu k pravověrnému high endu. Nejnověji ale představila gramofon pro moderní generaci.

V čem je tedy MusicCast VINYL 500 tak moderní? Jak lze poznat už z názvu, jde o gramofon vybavený bezdrátovou konektivitou, takže si své vinyly můžete pouštět nejen klasickou cestou, ale i přes bluetooth sluchátka nebo reproduktory, respektive přes cokoliv, co lze zapojit do (mimochodem výborně fungujícího) multiroom systému MusicCast. Jakkoliv se každý pravověrný audiofil nyní patrně oklepal, uvažte - možnost pustit si jen tak "na podkres" nějakou svou oblíbenou desku bez komplikací v celém bytě nebo domě, to není vlastně zase až tak nezajímavá idea.

Každopádně zpět k samotnému gramofonu - ten je totiž velmi klasicky pojatý a přitom velmi pěkný. Na čtyřech pružných nožkách stojí poměrně robustní šasi typicky obdélníkového půdorysu, povrch v černé nebo bílém lesku vypadá dobře a elegantně kombinuje modernu s klasikou.

2019 01 31 TST Yamaha MusicCast Vinyl 500 2

Klasické je i rozložení prvků na gramofonu - v levé části je hliníkový talíř, posazený přímo na trn ložiska, pohon je realizovaný přes řemínek. A ten je skrytý pod talířem, na němž je tenká vrstva filcu. Motor samotný pak má stabilitu otáčení +/- 2%, což tak nějak odpovídá dané třídě.

Raménko je klasická hliníková trubička, zakončená konektorem pro snadné přišroubování lehce natočené hlavičky s přenoskou. Yamaha osazuje VINYL 500 základní MM přenoskou od Audio Technica. Raménko není potřeba nijak seřizovat, stačí nasadit závaží dle manuálu a je hotovo. Nicméně všechna běžná seřízení jsou možná, takže si můžete snadno vyměnit přenosku za lepší.

2019 01 31 TST Yamaha MusicCast Vinyl 500 3

Kompletní ovládání je realizováno čtyřmi tlačítky v přední části - dvě tlačítka vlevo gramofon zapínají a střídají elektronicky kontrolované otáčky motoru mezi hodnotami 33 a 45, dvě tlačítka vpravo pak roztočí nebo zastaví talíř, respektive přepínají funkce bezdrátové konektivity. To chce zprvu trochu cviku a přečtení manuálu, protože o konkrétním stavu informuje gramofon jen barvou diod - nicméně když na to jednou přijdete, je to snadné.

V zadní části je konektivita pro gramofon poměrně netypická. Napájení je realizováno pomocí externího spínaného 12V zdroje, signál pak můžete vyvést jedním z dvou párů cinchů, kdy aktivní vybíráte šoupátkem. Na jedné straně je signál klasický, vyžadující připojení do přenoskového předzesilovače, na straně druhé je výstup linkový, procházející vestavěným předzesilovačem. Další šoupátko vypíná bezdrátovou konektivitu, pokud chcete VINYL 500 používat jen jako klasický gramofon. A zapojení do systému MusicCast pak usnadňuje přítomnost ethernetového adaptéru.

2019 01 31 TST Yamaha MusicCast Vinyl 500 4

Když zavřete protiprachový kryt, získá gramofon velmi klasické proporce s šířkou 45 cm, výškou 13,6 cm a hloubkou 36,8 cm, přičemž váha je zejména díky šasi z MDF 5,7 kg.

Gramofon Yamaha MusicCast VINYL 500 jsme poslouchali ve všech redakčních sestavách - primárně tedy s Norma Revo IPA-140 a Harbeth Monitor 30, ale také s Grandinote Shinai a stejnými reprosoustavami, s Cambridge CXA80 a Fischer&Fischer SN-70 nebo s KEF LS50, které řídil Cambridge CXA80 s Emotiva XPA-DR2. Porovnávat jsme mohli s phono Grandinote Celio nebo Pro-Ject Phono Box a s gramofonem VPI Scout. Podrobnější specifikace, příslušenství a další objevíte v pravém sloupci -->.

2019 01 31 TST Yamaha MusicCast Vinyl 500 6

Na lince basy v "Heavy Duty Judy" Pierrejean Gauchera ("Zappe Zappa" | 1997 | Zappo Records | ZR001) nás VINYL 500 překvapil svou schopností kontroly, svou pevností a vkusným objemem i důrazem, které sahají mimo běžně očekávaný rámec zvuku v této třídě. Externí Phono Box do zvuku vnesl jen nejistotu a bylo cítit, že vestavěná elektronika je vyladěná a funguje - byl tu totiž až překvapivý drajv, rytmus a síla, byl to zvuk překvapivě sebevědomý a i když to není klasicky audiofilská prezentace, ale spíše trochu efektní co do výbušnosti a tahu na branku, tak je to moc pěkné a hlavně podmanivé a vtahující.

Zpěv LP v její "Muddy Waters" ("Lost on you" | 2017 | Vagrant | 538284881) byl čistý a spořádaný, i tady byla cítit celková velmi dobrá pevnost a kontrola. Navíc tu byla parádní plnost (ač opět s tou onou malou stopou efektnosti), je to bohatý, tučný a velký hlas, který ale zůstává pěkně hladký a je velmi dobře srozumitelný. Spousta prýštící energie vám ho také posune na dosah a i když ani tady nehraje gramofon takovým tím umírněně audiofilským způsobem, má šmrnc a drajv - v dané třídě je to příjemně bezprostřední zábava.

2019 01 31 TST Yamaha MusicCast Vinyl 500 12

Lehká a jemná linka činelů v "People Ain´t No Good" Nicka Cavea ("Live from KCRW" | 2013 | Kobalt | BS006V) byla v podání VINYL 500 opět trochu efektně potlačená směrem kupředu, lehce zdůrazněná, ale díky tomu snáze vnímáte znělost jejich kovu a přitom nemáte pocit, že by vám zvuk gramofonu něco vnucoval. Nedočkáte se, vcelku samozřejmě, tak úplně dlouhého a jemného dozvuku, není to úplná záplava jemných detailů, ale ten celkově jasný přednes vlastně stačí.

V porovnání s většinou gramofonů a předzesilovačů této cenové kategorie hraje Yamaha mimořádně živě a "tělesně" - díky své energii a razantnosti byl působivý i "Modul 29_14" z desky "Continuum" Nik Bärtsch´s Mobile (2016 | ECM | 476 4790). Líbilo se nám, jak se VINYL 500 snaží pěkně odspodu, jak je to nebojácný a jasný zvuk, živý a plný. Možná to není tak úplně takový ten jemný a uvolněný "vinylový" styl, ale rozhodně je to v kontextu kategorie působivě dynamická reprodukce.

2019 01 31 TST Yamaha MusicCast Vinyl 500 17

Živý zvuk VINYL 500 jde prostě tak nějak "na tělo", jak ukázala i Gilmourova "Take a breath" ("On An Island" | 2006 | Parlophone | 0946 3 55695 1 3) - gramofon udrží pořádek, má pevný zvuk a jde poměrně dost "dopředu". Nicméně nečekejte audiofilské nuance a jemnosti, detailnost je nakonec spíše jen ve standardu své třídě, takové ty úplně drobné zvuky tu prostě příliš nejsou. Přesto celek detailně a informativně působí právě díky celkové energičnosti, s níž vám všechno naservíruje. A také máte pocit, že tu není v pozadí takový ten typický šum, že je to jaksi spořádanější a čistší zvuk, než je zvykem.

"Blanc" Sylvaina Chauveaua ("Nocturne Impalpable" | 2014 | Minority Records | MIN33) zaplnila snadno celou místnost, hudební scéna byla velká a snaživě se drala ven z reprosoustav. Vnímáte velké proporce nástroje, vnímáte i vzduch kolem a vnímáte jakousi obecnou nestísněnost, s níž hudba vtéká do místnosti.

2019 01 31 TST Yamaha MusicCast Vinyl 500 11

Největší silou VINYL 500 je ale ona živost (a trochu možná až živelnost), s níž se pouští do libovolného hudebního žánru a vlastně i do libovolného výlisku, aniž by se zbytečně zaobíral nějakými nectnostmi. Třeba i Kavinského "Nightcall" ("Outrun" | 2013 | Records Makers | LC-15765) byla díky té velikosti, díky energii a díky jisté řekněme kulatosti a plnosti opravdu zábavná, zvuk si vás snadno získá a strhne na sebe pozornost, nemůžete ho díky živosti a agilnosti nechat jen tak bublat na pozadí, prostě se k němu rádi vrátíte a budete poslouchat.

Těžko říct, zda je ten velmi zajímavý šmrnc gramofonu Yamaha MusicCast VINYL 500 způsobený rytmickým přednesem, konkrétností zvuku nebo jeho kontrolou, zda je to překvapivě tiché signálové pozadí, pokud použijete vestavěný předzesilovač či jeho všeobecně překvapivě vysoká kvalita. Ať je to co chce, tento dostupný gramofon je tak zajímavý nejen pěkným vzhledem i zpracováním, ale i zábavným (byť ne vysloveně "hifisticky" jemným a autentickým) zvukovým podáním. Ve své třídě patří rozhodně k tomu nejpříjemněji poslouchatelnému. Pokud je pro vás zajímavá bezdrátová konektivita, pak i ta funguje díky rozhraní MusicCast velmi dobře, jakkoliv je streamování gramofonového výstupu trochu divný pocit. Pokud je ale tohle vize moderního gramofonu, pak si zaslouží jednoznačný palec nahoru, protože přes vší lifestyle nezapomíná na to, co je důležité - na živý zvuk.

Kč 16 990,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ vypadá opravdu pěkně

+ vestavěné phono funguje skvěle

+ snadné používání

+ pro někoho může být bezdrátová konektivita zajímavá

+ v dané ceně patří pevný a konkrétní zvuk k nejlepším

ZÁPORY

- za danou cenu nic

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: K+B Expert | www.yamaha-hifi.cz 

200 300 xavian

200 200 epaudio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

200 200 hifi guide

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

200 200 avitsmart

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

1) HLAVNÍ SESTAVA
2) NEARFIELD SESTAVA
3) DOSTUPNÁ SESTAVA
4) VINYLOVÁ SESTAVA
5) MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1]
Grandinote Shinai [4]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]
Cambridge CXA80 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205 [1]
Teac NT-503 [2]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71 [2]

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30 [1]
KEF LS50 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica [2]
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
TelluriumQ Black [2]
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB) [2]
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [1]
Nordost Red Dawn [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek EVO3 Syncro UNI [1]
IsoTek EVO3 Genesis One [1]
IsoTek EVO3 Titan One [1]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [2]
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

AudioQuest NightOwl Carbon [2]
beyerdynamic Amiron Home [2]
Sennheiser HD 26 Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 3 [1]
Nordost Sort Kones [3]
zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
ATB PC Pro
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

En ten týky...

...dva špalíky, čert vyletěl z elektriky. I když ve známém dětském rozpočítadle se elektrikou myslí tramvaj, vlastně by se v našem malém, trochu zvláštním světě špičkové reprodukce zvuku dal čert najít leckdy i v té elektrice ve zdi a zásuvkách, budeme-li čertem rozumět nejproblematičtější (a patrně i kupodivu nejmasověji ignorované) místo většiny audio sestav.

Číst dál...

200 200 eurostar 12 200 200 audio visual 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

16 200 200 cpt 17 200 200 aq 18 200 200 avintegra 200 200 psg 20 200 200 wdq 

200 200 kasaudio 22 200 200 spalek 28 200 200 440audio 24 200 200 hifistyl 200 200 melco 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 25 200 200 grandinote 200 200 amarock studio 200 200 htp

corner amarock studio