Rakousko-(tak trochu)český Pro-Ject si získal obří respekt jako výrobce gramofonů, kde si ho rozhodně zaslouží a kde má ve své třídě pramálo konkurence. Jenže s jídlem roste chuť a s úspěchem touha po dalších zářezech. V katalogu analogové firmy se tak před časem objevila čistě digitální zařízení různých úrovní, všechna spojuje „krabičková" velikost. Jedním z nejpopulárnějších je D/A převodník DAC Box ve verzi DS.

Po rozbalení rozměrné a poměrně hmotné krabice vás možná zaskočí, jak drobný vlastně tenhle převodník je. Díky barvě a strohému vzhledu navíc působí spíše jako časovací rozbuška ruské nukleární hlavice, s níž zlosyn v bondovce z padesátých let vyhrožuje světu, než jako audiofilské zařízení vysoké kvality. Možná to také trochu vypadá jako součást futuristických vizí Isaaca Asimova nebo Stanley Kubricka. Tak či tak, po nějaké té době soužití není problém akceptovat vizuální stránku DAC Box DS, rozhodně oceníte hlavně jeho kompaktnost – i na těsném stole se vždy najde místo pro rozměry 10,3 x 7,2 x 14,4 cm (š x v x h). Díky kovovému šasi se hmotnost vyšplhala na solidní jeden kilogram, takže ani audiofilní kabeláž vám přístroj ze stolu nebo stojanu nestáhne.

Jak už bylo řečeno, oči si na strohý, vojensky účelný design zvyknou relativně snadno. Čelní panel mírně přesahuje samotné tělo do všech stran, obé je pak vyrobeno z kovu pro optimální chlazení i maximální výdrž. Vprostřed čela dominuje prostoru úzký třířádkový displej s modrým podsvícením a nebývalou jemností obrazových bodů. Sice na něm permanentně svítí nápis „DAC" a není možné jej jakkoliv ztlumit, což je zcela jistě škoda. Zvláště proto, že na displeji se vlastně nedočteme jinou informaci, než tu o aktivním vstupu a filtru, případně o aktuálním rozlišení zpracovávaného signálu. Ne snad, že by nebylo důležité to vědět, ale že tyto tři informace jsou odsouzeny k pobytu na jedné půlce a logo přístroje zabírá druhou půlku displeje, to je přinejmenším zvláštní.

Na čelním panelu se určitě neztratíte, optických záchytných bodů je tu minimum. Mimo dominantního displeje už jen spínací tlačítko a stejně provedená tlačítka pro cyklický výběr vstupu a jednoho ze dvou filtrů (strmého a „optimálního").

Zadní panel obsahuje vše potřebné pro jednoduchý přístroj – dva RCA konektory analogového výstupu a trojici digitálních vstupů v klasické sestavě optika – koax – USB. To mimochodem využívá oproti drtivé většině konkurence jiné varianty vstupu. Posledním konektorem je zdířka pro externí napájecí zdroj. Celé šasi stojí na čtveřici masivních gumových nožek, minimalizujících průnik vibrací a maximalizujících stabilitu.

Tak jak je vnější slupka prostá a nezajímavá, tak jsou vnitřnosti pravým opakem. Do maličké krabičky se vešlo opravdu dost obvodů. V jejich centru leží čip Texas Instruments PCM-1792, schopný až osminásobného převzorkování průchozího signálu a přehrání signálu o rozlišení 24 / 192 (jen optika je omezena na 96 kHz). Zpracovaný signál lze ovlivnit ještě volbou jednoho ze dvou filtrů (strmý / optimální fáze), na výstupu pak DAC Box DS nabízí extra nízkou impedanci. Celkové harmonické zkreslení signálu nepřekračuje „digitální" hodnotu 0,01%.

Krabičku převodníku DAC Box DS jsme poslouchali ve vybrané společnosti. Kromě Pro-Ject Stream Box DS to byl ještě Pioneer BDP-LX71, Chord Red Standard, CD přehrávač Creek Evolution 2. Přítomny byly ještě zesilovače Chord CPM2800, NAD C370, Audiomat Opéra Reference 12, Creek Evolution 2 a Evolution 5350. Z další elektroniky jmenujme Arcam rBlink či NuVo NV-P200 a hlavně napájecí filtr Xindak XF-2000B. Zvukovou charakteristiku jsme měli možnost objevovat přes Harbeth Monitor 30, Xavian Bonbonus, Dali Fazon F5, Quadral Signo Avantgarde 80, Epos Elan 15, TEAC LS-H265 a Definitive Technology StudioMonitor 55. Nástroj pro srovnání nám byly přístroje ASUS Xonar Essence One MUSES Edition, HRT MusicStreamer II a MusicStreamer II+ a také redakční KingRex UD384. Kabely nesly značky Kubala Sosna, QUAD, ProAc, Eagle Cable a Monster Cable.

Na zvukovou charakteristiku DAC Box DS se většinou snáší chvála, ale je pravdou, že nezapadne bezešvě do úplně každého systému, musíte si trochu pohrát. Projev samotného převodníku totiž sám o sobě maličko postrádá živost a důraz, takže pokud jsou to pro vás důležité atributy, nezapomeňte se poohlédnout po údernějším zesilovači. Na druhou stranu, hledáte-li hodně neagresivní, uklidňující pojetí, spojte převodník s měkčím systémem.

Velmi příjemně se poslouchala Haydnův smyčcový kvartet, opus 76, číslo 5, dostupný jako referenční nahrávka severského vydavatelství 2L (FLAC | 24 / 192). Rychlý, lehký a tonálně velmi dobře vybalancovaný zvuk nijak netlačí na pilu, plyne si pozvolným, uvolněným tempem, možná až trochu bez pocitu aktivního vtažení posluchače do hudebního zážitku. Na malinkou krabičku si ale DAC Box DS vede dobře, potvrzujíc populární rčení, že na velikosti nezáleží.

Stejně pohodově se DAC Box DS předvedl při reprodukci vokálu Bobbyho McFerrina v jeho legendární „Don´t Worry, Be Happy" (FLAC | 16 / 44,1). Pro-Ject sice nerozkryje ty nejjemnější nuance pohybu McFerrinových hlasivek, ten ale působí i tak dostatečně přirozeně, i když ne sugestivně. Musíte se do něj maličko vposlouchat, nepodbízivý charakter má kromě věrohodnosti přednost i v tom, že se dá bez únavy a potřeby ztlumení poslouchat hodiny a hodiny. Pomáhá tomu i velmi dobrá, srozumitelnost, bez sykavek, bez zkreslení, jednoduše bez příkras.

Plynulý, spojitý a nevtíravý charakter sluší skladbám typu Davisova opusu „Kind of Blue" (FLAC | 16 / 44,1). Skladba přináší do poslechového prostoru v podání Pro-Ject DAC Box DS víc než dostatek informací, velmi uvolněně a nenásilně se popasuje jak se separací, tak s lokalizací jednotlivých nástrojů, až máte dojem, že všechno je hrozně věcné, naprosto civilní a důsledně realistické, ale snad trochu více tahu na branku a důrazu by prospělo – třeba kontrabas se jeví dobře, maličko kompaktnější, cílenější „kopanec" při prvotním rozezvučení struny by ale dodalo zvuku na muzikálnosti i emocích. Striktně vzato ale DAC Box DS nabízí rozumnou váhu i měkkost basů, stejně jako dobře vykreslené, čisté výšky činelů. Jen té příslovečné jiskry by mohlo být o ždibec víc...

Když jde ale o objem, jako třeba u Saint-Saënsovy „Varhanní symfonie v C moll" (FLAC | 16 / 44,1), tenhle převodník vás neošidí. Ten trochu klidnější, pedantštější charakter se snaží zprostředkovat maximum detailů, vcelku s lehkostí je možné sledovat vznik tónu po stisku klávesy, až po jeho rozplývání v celkové hudební mase. Stejně tak můžete – ale trochu jako diváci představení, nikoliv jako osobní účastníci děje – rozeznat i ambientní zvuky a dozvuky nahrávacího prostoru. Objektivně nelze projevu mnoho vytknout, barevně jsou varhany skutečně varhany a detaily vám věrně přibližují reálný nástroj, ale subjektivně by si nahrávka zasloužila přitlačit na energii a důrazu, jakkoliv by to patrně v tomto případě znamenalo omezit věrnost přednesu.

Na druhou stranu, svou zvukovou „průhlednost" může DAC Box DS využít v libovolném systému i libovolném žánru, aby vynikla charakteristika ostatních přístrojů, či hlavně samotná nahrávka. Umí si poradit se stejným klidem a nadhledem i s říznou deskou „Waking the Dead" od L.A. Guns (FLAC | 16 / 44,1). Hudbě neschází rychlost, čitelnost ani dynamika, ačkoliv ani tady byste se prostě neposadili z projevu na zadek. Všechno je výsostně „normální". Jako homogenní, souvislý celek si vás metalový příliv získá, rozbuší vám srdce, i když ne tak autoritativně a samozřejmě, jako u některých jiných D/A převodníků. Jemný charakter se stará o to, aby ani čisté, výrazné výšky nikdy a nikde neřízly do vašich ušních bubínků.

Pro-Ject vytvořil v jednom z králů své krabičkové série, převodníku DAC Box DS, zajímavý, byť poměrně specificky hrající přístroj. Jeho německá preciznost, akurátnost a snaha o maximální akustickou průhlednost sice kladou mírně zvýšené nároky na umístění v tom správném systému (protože v tom špatném prostě vyniknou všechny nectnosti a nepříjemnosti), stejně jako každého nemusí oslovit velmi decentní důraz a neakčnost. Pokud ale hledáte klidný, věrnost akcentující zážitek, Pro-Ject DAC Box DS vám k němu může dopomoci. Kompaktní rozměry vám umožní převodník schovat, nebude-li se vám líbit jeho armádní konstrukce i styl, stejně jako vám dovolí ho snadno umístit i do přeplněných prostorů. V decentním balení se skrývá právě tak decentní zvuk, který vás ničím nestrhne, ale ani po dlouhém soužití v něm nebudete schopni objevit žádnou nepříjemnou vadu. A možná i tak může vypadat ten pravý životní partner...

Kč 10 389,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ „armádní" fyzická konstrukce

+ lehký, rychlý zvuk

+ příjemné, pohodlné a jemné ladění

+ za danou cenu dostatečná výbava i schopnosti

ZÁPORY

- trochu víc důrazu a akce by výsledku prospělo

- displej by mohl mít jiné grafické ztvárnění (subjektivní výtka)

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

AQ 

Přenosky Ortofon

Xavian Quarta Evoluzione

AKCE KEF

Polk Audio | hi-fi reproustavy

GMG Power

AV Center

Dynaudio se slevou

Thrill Audio

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

VOIX Premium Audio

RP Audio

Rodel Audio | hi-fi studio Praha

Dream Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]
2x REL T/Zero MKIII [3]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [2]
+ Rega Elys 2
Pro-Ject Tube Box S2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie [2]
Cardas Clear (sluchátka) [5]
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7 [1]
+ SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax) [1]
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

32 200 200 wdq

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

 

Dynaudio EMIT 200 200 avs Elfton Vigo MKII Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Hornmanufaktur - jen hudba Denon - hi-fi legenda HIFI GUIDE Superhifi Lepší Zvuk

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Kohut Audio Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

VPI gramofony a pračky LP Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio