Firma Laboratorium Wennebostel Dr. Fritze Sennheisera vešla ve známost spíše pod jménem svého zakladatele a dnes zaměstnává již přes dva tisíce lidí. Však se také jedná o jednoho z největších a nejaktivnějších výrobců sluchátek na světě. V katalogu s typickým bílým eskem na tyrkysovém podkladu na deskách najdete dnes extrémně širokou škálu sluchátek od těch nejlevnějších, až po referenční high end. A to ještě pomíjíme počítačové modely, širokou řadu profesionálního vybavení, mikrofony, výjimečně zdařilé studiové monitory Neumann a příslušenství pro nedoslýchavé. Nejnovějším přírůstkem do portfolia je sluchátkový zesilovač a D/A převodník z nejvyšší ligy, který nese maličko matoucí jméno HDVD 800.

Od zástupců firmy se dozvíte, že vývoj sluchátkového zesilovače HDVD 800 (číslovka zřejmě naznačuje optimálního firemního partnera, sluchátka HD800) trval velmi dlouhou dobu. Ta měla být věnována ladění jedné každé součástky, zkoumání jejich vzájemných vlivů a také výběru optimálních typů – soudě i podle výsledné cenovky, na kvalitě se rozhodně nešetřilo. Ostatně už první setkání s plochou, dlouhou skořápkou je nabito výjimečně pozitivními dojmy.

Sennheiser HDVD 800 má poněkud netypické, rozhodně však nepřehlédnutelné rozměry – s šířkou 21,6, hloubkou 32,4 a výškou pouhých 5,5 cm je to taková zesilovačová obdoba supersportovního automobilu. Čistý, německy precizní design se nese v duchu pravých úhlů, dojem z použitých materiálů je jednoznačně fantastický. Však také tenhle bytelný stroj váží dva a čtvrt kilogramu, stabilitu mu zajišťuje čtveřice hodně velkých antivibračních nožek. Velmi výrazným prvkem je prosklení horní strany, táhnoucí se po pravé straně přístroje; cílem je ukázat vám, že tyč potenciometru jde téměř skrz celý přístroj a upřímně řečeno, kromě vysoké přesnosti zvyšuje tato estetická drobnůstka požitek z práce se zesilovačem. Snad jen modré LEDky by nemusely tolik zasahovat do otevřeného prostoru.

Při pohledu zepředu se opakuje jednoduchý střih celkového kabátku, dominantou je opravdu masivní knob pro regulaci hlasitosti, nádherný na omak. Hned vedle je relátkový, krásně „audiofilně" cvakající přepínač vstupů (aktivní je indikován pouze maličkatou, velmi nenápadnou diodou v „sennheiserovké" modré, bohužel jak již bylo řečeno, svítí téměř více dovnitř, než ven). Vedle najdeme dva páry sluchátkových výstupů – dva nesymetrické jacky o průměru 6,3 mm a dva symetrické XLR konektory. Takový rozsah plně uspokojí i náročného fanatika. Posledním prvkem, který se na nevelkou čelní stranu vměstnal, je spínací tlačítko, obkroužené opět tyrkysově zářícím diodovým kruhem.

Zadní strana je také využita do posledního milimetru – kromě napájecí zásuvky klasické „plné" velikosti tu je vstupní a výstupní sekce. Jak už bylo řečeno, HDVD 800 je kromě předzesilovače také převodník, najdeme tu tedy širokou paletu analogových i digitálních konektorů. Kromě optiky a koaxiálního konektoru tu je ještě méně obvyklý AES/EBU, neboli digitální XLR. Posledním z digitálních vstupů pak je USB – tomu se však pohříchu musí instalovat ovladače, což samo o sobě není sice obtížné, ale ani zvláště uživatelsky příjemné. Analogové vstupy zahrnují opět symetriku v podobě XLR, ale i RCA konektory nesymetrického spojení; tomu lze voličem nastavit potřebnou hodnotu vstupní úrovně. Potěšující zprávou je určitě i možnost použít Sennheiser HDVD 800 jako předzesilovač – umožňuje to jeden pár analogových symetrických XLR výstupů v zadní části.

Jak už bylo řečeno, HDVD 800 je precizně vyrobený komponent, v němž prim hraje symetrická konstrukce signálových cest, osazených kvalitními součástkami. V jejich čele je čip D/A převodníku z produkce Burr Brown, schopný zpracovat signál až do rozlišení 24 bitů / 192 kHz. Vysoce nadprůměrná je i hodnota odstupu signálu a šumu – 122 dB. Nemusíte se také bát, že by HDVD 800 nerozhýbal libovolná sluchátka, výstupní výkon na symetrických výstupech pro sluchátka je zhruba 480 mW do „referenční" zátěže 600 Ohm. Separace kanálů činí velmi dobrých 93 dB, pracovní rozsah nadprůměrných 10 – 100 000 Hz a celkové harmonické zkreslení mizivých 0,001%. Technické parametry jsou tedy na úrovni odpovídající špičkovému zařízení svého druhu.

Dominantním zdrojem signálu pro poslech byl notebook s foobar2000 a tedy potenciálně nejkvalitnější USB připojení, drtivou většinou byly přehrávány soubory FLAC a WAV ve vysokém rozlišení alespoň 24 / 96. Poslouchali jsme hlavně přes sluchátka Sennheiser – novou „malou" verzi Momentum i referenční HD 700 a HD 800. Pro zajímavost jsme pak zkusili ještě Harman/Kardon CL a novinkové Sennheiser PMX 95.

Jako první se nám do obvodů HDVD 800 zatoulala skladba „By the rivers dark" od Leonarda Cohena, nalezneme ji na audiofilském výběru „Cabasse La Collection". První sluchátkový zesilovač a převodník od Sennheiseru to bere pěkně od podlahy, důrazné basové pásmo se nenásilně, ale přesto aktivně prosazuje, takže díky sytému, přesně dávkovanému zvuk baskytary jako kdyby zvuk ztěžknul a nabyl až fyzické váhy. Jakýmsi protizávažím tu pak jsou nádherně kovové činely (ve zvukařském slova smyslu, jakožto protiklad „plechových" – že činely jsou z plechu, je tak nějak jasné), projasňující s každým zazvoněním celou skladbu a odtikávající pomalé tempo. Díky zmíněné syté basové složce se sice zdá, že dozvuk tónů je jaksi krátký, ale HDVD 800 je spíše stroze upřímný.

Ze stejného disku jmenujme ještě „Tin Pan Alley" od Stevie Ray Vaughana. Ta také nabízí spíše temnější, pomalejší zvuk, ale Sennheiser HDVD 800 si s ním dobře poradí. Všechny nástroje jsou velmi pevně, sebejistě vykresleny, opět včetně činelů – osmistovka nemá tendenci předvést jiskřivý a étericky lehoučký zvuk, naopak preferuje spíše „maso" a až fyzický důraz. Mnohé přístroje s podobným laděním skončí jako poněkud uhučené, či prostě příliš temné a díky tomu zvukově obtížněji čitelné, HDVD 800 ale potvrzuje svou hodně vysokou pozici mezi sluchátkovým high endem – hlas i kytara hlavního interpreta jsou krásně čisté a srozumitelné; pokud už něco, tak se Sennheiser drží tak trochu zpátky, nežene při vší své rychlosti a razanci zvuk na hranu, na efekt. Jeho rychlost je tu jen proto, aby nikdy neomezila zvuk, ne aby jej popoháněla kupředu.

Dynamické schopnosti tohoto sluchátkového zesilovače, převodníku a potenciálního předzesilovače (úplně si jej dokážeme představit v luxusní „počítačové" sestavě s aktivními monitory Neumann KH 310 A) jsme si vyzkoušeli na skladbě „Privateering" ze stejnojmenné desky veterána Marka Knopflera. Nádherně do hloubky prokreslený hlas svým klidným způsobem přirozeně dominuje celé skladbě, jednotlivé nástroje jsou pak skvěle odděleny a ohraničeny, ať už jde o komorní vykreslení akustické kytary, nebo celou sadu bicích a smyčců a strun. Sebejisté podání se nevytrácí ani na okamžik, sílu a energii do úderu velkých bubnů umí Sennheiser HDVD 800 vložit už v nízkých hlasitostech.

Dalším vynikajícím představením se stal Haydnův „Smyčcový kvartet v D moll, Op. 76, č. 5" v podání Engegardkvartetten. I díky rozlišení 24 / 192 (jde o sampl specializovaného vydavatelství 2L) jsou smyčce živoucí, rychlé, mají onu energickou jiskru, díky které se tak příjemně poslouchají, ale nechybí jim objem, plasticita a hlavně požehnané množství detailů. HDVD 800 s přehledem kontroluje i náhlé vzedmutí zvukových vln, dynamika je bezchybná; rozhýbat i náročná, „hladová" sluchátka tak není problém. Pravdou je, že i když smyčce mají realisticky podané barvy, Sennheiser zrovna nehýří a zvuk se tak může zdát chvílemi až příliš precizní, snad chvílemi tvrdý – je fakt, že vřelosti, která není v nahrávce, se prostě nedočkáte. Výměnou ale tento obřík nabízí průzračnou čistotu a nadhled v libovolném okamžiku.

O špičkovém rozlišení vás přesvědčí Brubeckův legendární kousek „Take Five" z desky „Time Out". Nádherně podaný tenor saxofon si jako neúprosný, pomalý proud razí cestu mezi ostatními nástroji, vedle fantasticky artikulovaných tónů ovšem, budete-li se soustředit, uslyšíte i proudění vzduchu, ono tichoučké ševelení, které drtivá většina elektroniky prostě nezvládá. HDVD 800 s přesností špičkového neurochirurga vrství jednotlivé tóny do celkového obrazu, zachovává však při tom plnou srozumitelnost jednotlivých not i hudebního celku zároveň – přesně tak, jak byste skladbu vnímali přímo na podiu mezi hudebníky.

Jediné, co vám sluchátkový aparát prostě nezprostředkuje, to je pocit rezonujícího objemu velikých nástrojů. Typicky varhan, nebo jako v našem případě velkého zvonu v nejznámější písni alba „Division Bell" od Pink Floyd, skladby „High Hopes". Ač se Sennheiser HDVD 800 snaží, seč mu síly stačí (a že stačí opravdu na hodně), fyzický pocit z tlaku vzduchu na celé vaše tělo prostě skrz sluchátka nevykouzlí, takže ani samotný zvon nepůsobí tak monumentálně, ale opět spíše až zvukařsky přesně. Najednou zjistíte, že i když všechny informace ve zvuku jsou, stejně „cosi" schází – snad by maličko pomohlo, kdyby zvuk HDVD 800 byl méně přímý a akurátní, trochu muzikálnější, ale možná také ne. Objemu je tolik, kolik ho je na nahrávce a nelíbí-li se vám to, neviňte určitě zesilovač Sennheiser.

Dát 45 tisíc korun za sluchátkový zesilovač, byť v něm – tak trochu jako bonus – dostanete ještě D/A převodník a předzesilovač, je opravdu dost. Sennheiser HDVD 800 tak míří ještě do vyšších vod, než třeba maximalistický zvukařský nástroj SPL Phonitor a přímo konkuruje zavedené značce HeadRoom a jejich referenčnímu kousku Balanced Ultra Desktop Amp. Na rozdíl od HeadRoom BUDA se striktně drží německy precizního, v ničem nepřehnaného a pro někoho možná až příliš chladného podání, v tom právě trochu připomíná vysloveně zvukařský SPL Phonitor. Tak jako poslední modely sluchátek s logem Sennheiser, hlavně pak HD 700, tak i HDVD 800 sází na extrémně vysoké rozlišení a nekomprimovanou dynamiku – je fakt, že s těmito dvěma atributy přichází opravdu úchvatný dojem realističnosti, zvláště v kombinaci s nahrávkami ve vysokém rozlišení. Pokud vám tedy styl Sennheiser HDVD 800 padne do oka, určitě ho vyzkoušejte – tolik detailů v tak dobře zvládnutém, byť lehoučce neosobním balení dnes nenabízí nikdo další.

Kč 44 900,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ dynamický, razantní a svižný zvuk

+ excelentní rozlišení

+ široké spektrum vstupně – výstupních konektorů

+ velmi přesný chod potenciometru s širokým využitelným rozsahem

+ zajímavý design

ZÁPORY

- vyžaduje instalaci USB ovladačů a jejich nastavení

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

Panter

www.panter-praha.cz  – Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 241 040 940

Přenosky Ortofon

Xavian Quarta Evoluzione

AKCE KEF

Polk Audio | hi-fi reproustavy

GMG Power

AV Center

Dynaudio se slevou

Thrill Audio

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

VOIX Premium Audio

RP Audio

Rodel Audio | hi-fi studio Praha

Dream Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]
2x REL T/Zero MKIII [3]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [2]
+ Rega Elys 2
Pro-Ject Tube Box S2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie [2]
Cardas Clear (sluchátka) [5]
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7 [1]
+ SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax) [1]
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

32 200 200 wdq

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

 

Dynaudio EMIT 200 200 avs Elfton Vigo MKII Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Hornmanufaktur - jen hudba Denon - hi-fi legenda HIFI GUIDE Superhifi Lepší Zvuk

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Kohut Audio Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

VPI gramofony a pračky LP Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio