Jednoho příjemného červnového úterý mi byl doručen do mého příbytku zvláštní balík. No balík... Spíše podivně tvarovaný polystyrenový černý obal s madlem, který dle všeho měl skrývat spíše dva trombóny než slíbené reprosoustavy. Po opatrném rozpůlení pouzdra (vzpomněl jsem si při té příležitosti na radostné otevírání Kinder vajíčka, ani vlastně nevím proč) na mě „vypadly“ dvě věžičky s výškou necelého metru, zabalené do jemné látky a ze všeho nejvíce tvarem připomínající elegantní cigaretovou špičku.

Je pravda, že elegance se těmto reprosoustavám upřít rozhodně nedá. Však jejich vizuální podobu má na svědomí designér Philippe Starck, držitel mnoha ocenění v oblasti designu a návrhářský všeuměl. Jeho portfolio zahrnuje všechno od lžiček na kávu po budovy. Nu a nyní se pustil i do návrhu audio produktů. Nutno dodat, že na starost měl pouze vnější design, nikoliv samotné řešení funkční části aktivních soustav.

Zikmu jsou, jak již bylo řečeno, sloupové dvoupásmové aktivní reprosoustavy neobvyklého tvaru, vyrobené z velmi pevného plastu a disponující několika zajímavými a originálními řešeními. Samotná reprodukce je řešená pomocí standardních měničů, jejichž typ se mi bohužel nikde nepodařilo najít, výrobce je totiž všeobecně na technické parametry skoupý. Dva měniče se starají o reprodukci výšek a středů, nikoliv ale v klasickém rozdělení výškového a středového reproduktoru, ale jeden reproduktor míří dopředu a druhý dozadu, což dává možnost umístit Zikmu kamkoliv do místnosti a neřešit jejich nasměrování k posluchači. Basový reproduktor je umístěn na spodní straně reprosoustavy a duní tedy do podlahy. Na spodu je také malý bassreflexový nátrubek z plastiku, zapuštěný do těla soustav.Basy ale nejdou do podhlady přímo, vespod je ještě plastový stojan (nahrazující svým způsobem běžné hroty) s uvedenými údaji jako je MAC adresa a výrobní číslo. Přítomnost MAC adresy znalejším již jistě napověděla, že Zikmu je možno zapojit také pomocí wi-fi.

Tím se dostáváme k možnostem zapojení, které jsou nebývale široké. Moderní doba přinesla již téměř do každé domácnosti bezdrátovou síť, takže wi-fi jistě problém nebude. Snad každý model telefonu v posledních letech je vybaven technologií BlueTooth, s níž jsou Zikmu by Starck také připraveny spolupracovat. BlueTooth konektivita je zde však zřejmě hlavně proto, že Parrot je specialistou na hands free a další příslušenství s tímto typem připojení. Celkově tyhle dvě schopnosti dávají možnost streamovat hudbu z telefonů, notebooků i domácích počítačů, kde se také většina dnešní hudby nachází. Další podstatná část cílových zákazníků Parrot Zikmu jistě bude vlastnit bezesporu nejstylovější přenosný mp3 přehrávač – Apple iPod. I pro něj je na vrcholku jedné z věžiček připraven dok, který nejen že z něho dokáže přehrávat celou hudební sbírku, ale zároveň jej rovnou dobíjí. Nechybí sice ani klasické RCA konektory, ale i z naprosto děsivé dostupnosti (jsou dost hluboko pod spodním koncem „sukénky“ a jakékoliv kabely krom „tkaniček“ tam nedostanete) a v dané cenové kategorie těžko odpustitelných nepozlacených terminálů je vidět, že to není primární plánovaný způsob zapojení.

Když jsme u těch uživatelských obtíží, nutno zmínit, že Parrot Zikmu jsou opravdu zaměřené hlavně na design. Jelikož se jedná o aktivní soustavy, je nutné je samozřejmě napájet. Jenže u reprosoustav, zaměřených hlavně na NEPŘÍTOMNOST drátů, se těžko odpouští zhruba metr a půl dlouhý kabel, který jejich umístění mírně limituje. Nebo prostě musíte obětovat trochu té designové čistoty a natáhnout klasickou prodlužovaní šňůru J. Další drobný problém s napájením tkví v prvotním zapojení kabelu – konektor je totiž stejně zastrčený jako RCA konektory, navíc kulatý design nedovoluje reprosoustavy v poklidu jakkoliv naklonit aniž by ujížděli. Vyřešil jsem to nakonec tak, že jsem si každý sloupek dal na klín a v těsném objetí jsem se snažil kabel zasunout do správného konektoru. Ale po této anabázi je již vše v nejlepším pořádku a kabel drží jako přibitý.

Nyní tedy ještě zbývá stáhnout z internetových stránek software a nainstalovat do PC. Proces je celkem jednoduchý, potíže mohou nastat ve chvíli, kdy vaše domácí síť používá nějaké mírně nestandardní zabezpečení. Ale není nic, co by nešlo vyřešit. Po instalaci a konfiguraci manažer přemostí zvukovou kartu počítače a zjistí-li, že jsou zapnuty Zikmu někde v jeho dosahu, zvuk se začne automaticky linout z nich. Příjemně nenáročné. Stejné je to i s konfigurací protokolu BlueTooth pro přehrávání z mobilu – stačí spárovat zařízení a pustit muziku. Na přiloženém BlueTooth – jak jinak – ovladači lze stiskem volit zdroj signálu, ale pouze rotací mezi jednotlivými vstupy, nikoliv přímo. Když už jsme u ovladače, sluší se vzpomenout drobných problémů při zapínání. Stisk tlačítka On/Off je nutno občas trochu trpělivě opakovat, ale mnohem stylověji stejně působí ovládání přímo na jednom ze sloupků. Při letmém doteku tlačítka reagují tak, že se rozsvítí a vše působí nesmírně efektně.

Nesmíme ovšem pro všechen styl zapomínat na to, že Parrot Zikmu by Starck jsou reprosoustavy a jako takové musí také reprodukovat hudbu. Za cenu necelých 40ti tisíc by tak měly činit zatraceně dobře. Bohužel jsem měl co do činění s naprosto nerozehranými kusy, což je alespoň zkraje poměrně dost zvukově sráželo. I když svůj podíl na tom měla i nepříliš kvalitně nahraná hudba na taktéž zapůjčeném iPodu (který je ovšem k přehrávání hudby nejideálnějším zdrojem – stačí zasunout do kolébky a voilá!), což jsem zjistil až po zapojení ke své standardní hi-fi sestavě.

Nutno dodat, že zdaleka nejlepším zdrojem signálu pro Zikmu je kvalitní stream přes wi-fi. Výhodou streamu je to, že kompletní zpracování zvukového souboru má na starosti váš počítač a obslužný software již pouze odchytává signál jdoucí na výstup zvukové karty a ten posílá do reprosoustav. Na srovnatelné úrovni je pak klasické spojení pomocí cinch kabelů, ovšem (zřejmě) díky naprosto nevhodně zvoleným konektorům je zvuk přeci jen o maličko méně přesný a zní méně přirozeně než by mohl. Přehrávání z iPodu je zde hlavně pro pohodlí uživatelů a při každodenním poslechu hudby jako kulisy bude naprosto dostačující. Pro soustředěný poslech se zavřenýma očima to ale není, iPod toho prostě není schopen, ať už je to samotným přístrojem nebo konektorem, což jsem neměl vůli zjišťovat. Přehrávání z mobilu přes BlueTooth je pak spíše opravdu jen doplňkovou funkcí. Až po zabalení reprosoustav mne napadla kacířská myšlenka, zda by Zikmu nemohly sloužit jako velmi luxusní domácí hands free :-).

Při přehrávání náročnějších hudebních žánrů s množstvím akustických nástrojů a dobře sejmutým zpěvem je znát mírně přehnaný důraz na výškách a nedostatečně pokryté pásmo středů, kde přeci jen občas něco chybí. To je ale přímým důsledkem přítomnost pouze dvou reproduktorů a malé ozvučnice. Celkově je ale zvuk po nějakých sto hodinách provozu celkem pevný a přesný, snad by se dal nejlépe srovnat s průměrnými regálovkami cenové hladiny kolem patnácti až dvaceti tisícovek. Ale o to tady přece nejde – Zikmu nejsou zaměřeny na jakoukoliv konkurenci. Tam kam míří totiž žádná není.

Přes slušnou kvalitu reprodukce hudby by se reprosoustavy Parrot těžko ujaly jako hlavní poslechové zařízení v domácnosti hudebního nadšence. Jenže připojíme-li je vedle stylové LCD nebo plasmové televize jako univerzální domácí zdroj zvuku, pak je to jiná. Sledování televize má najednou zcela jiný rozměr a při náležité zvukové hladině se i u sledování DVD lze cítit tak trochu jako v kině. Když na to přijde, i při společensky nepřijatelných zvukových hladinách totiž Zikmu neváhají a vykreslují všechny zvuky, ruchy, výbuchy, dunění i sporou konverzaci mezi hrdiny blockbusterů na výbornou. A právě tady je jejich místo.

Sloupečky Parrot Zikmu by Starck jsou designovým klenotem do moderní domácnosti, kde je třeba vhodně doplnit ostatní stylové elektronické přístroje i použitý nábytek. Jsou ideální hračkou, která zvládne obsloužit všechna přestavitelná zařízení a všechny standardní i méně standardní zdroje hudby a zvuku v domácnosti. A přesto dokáže zvukově předčit všechna vaše očekávání, když na to přijde. Čtyřicet tisíc je cena opravdu vysoká, ale žádná hračka není zadarmo a tím méně hračka s šarmem jaký mají Zikmu.

Audio Video Show Praha 2020

Přijďte si poslechnout Xavian Quarta

Audio kabely Dynamique Audio

200 200 epaudio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

200 200 hifi guide

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

Rodel Audio

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

1) HLAVNÍ SESTAVA
2) NEARFIELD SESTAVA
3) STŘEDNÍ SESTAVA
4) VINYLOVÁ SESTAVA
5) MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205 [1]
Teac NT-503 [2]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII [3]

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30 [1]
KEF LS50 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Acoustic Energy AE1 Active [2] / [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica [2]
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB) [2]
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [1]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek EVO3 Syncro UNI [1]
IsoTek EVO3 Genesis One [1]
IsoTek EVO3 Titan One [1]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [2]
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

AudioQuest NightOwl Carbon [2]+[5]
AKG N700NC
Sennheiser HD 26 Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 3 [1]
Nordost Sort Kones [3]
zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
ATB PC Pro
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Nechť vaše hudba zní čistě a jasně

Milí čtenáři,

s rostoucím letopočtem jako kdyby se každý další rok zkracoval. Snad pro vás ten uplynulý s číslovkou 2019 byl úspěšný, spokojený a klidný (a předpokládám, že ano, když jste měli čas bavit se čtením o audio a video technice). Přijměte tedy jménem mým i redakčních spolupracovníků přání všeho nejlepšího, nejčistšího a nejvěrnějšího do nového roku 2020.

Číst dál...

AV Integra - akce Peníze zpět 200 200 avs 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Bowers Wilkins Formation 200 200 psg 200 200 wdq zidoo 

Gramofon VPI Studio Špalíček - Ostrava 28 200 200 440audio 24 200 200 hifistyl 200 200 melco 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 25 200 200 grandinote Amarock Studio 200 200 htp

Audio Video Show Praha 2020

Amarock Studio