2015 05 12 TST t a k8 1

All-in-one. Jedna z manter posledních let v oboru high fidelity. Těžko soudit, zda je to kvůli tomu, že lidé mají méně času a jsou méně ochotní věnovat se v klidu a s dostatkem času komplexní sestavě, nebo zda je to tím, že technologie jednoduše postoupila natolik kupředu, že i umístění všech součástí do jediného šasi nepřináší nežádoucí problémy, jako je vzájemné rušení a zkreslení.

Koncept všeho v jednom pomalu proniká ze základních kategorií i výrazně výš, až do úrovně high endu. Jedním z prvních, kteří se rozhodli dostat se právě do těchto vod, byli němečtí T+A už v roce 2011, kdy uvedli multikanálový a multiformátový receiver K8, aspirující na nahrazení rámcově čtvrtmilionových sestav. A to je věru ambiciózní cíl...

2015 05 12 TST t a k8 2

T+A K8 by se dal označit za skutečně ortodoxní multimediální centrum pro náročné. V elegantním, čistém a prvotřídně mechanicky zpracovaném těle se skrývá široká paleta funkcí, která pokryje snad úplně všechny nároky. Však posuďte sami: Blu-ray přehrávač, CD přehrávač, SACD přehrávač, streamer a přehrávač digitálních médií, FM tuner, D/A převodník a multikanálový zesilovač. Jako bonus lze brát i drobné užitečné funkce, jako je schopnost díky vícero LAN konektorům rozvést LAN kabel k dalším zařízením, nabít vám iPod či vás vzbudit. Koncept K8 tak spíše než audiofilům vychází vstříc "normálnímu člověku".

2015 05 12 TST t a k8 3

Receiver K8 je poměrně masivní přístroj - na rozměrech 44 x 14,5 x 37,5 cm (š x v x h) dokázal nabrat skoro 18 kg čisté hmotnosti. Oproti tradičním A/V receiverům je vše ale mnohem štíhlejší a elegantnější. Zhruba dvě třetiny čela a boků zabírá stříbrný hliníkový pruh, v němž je prakticky jen sluchátkový výstup a USB port pro iPod v pravém dolním rohu skříně, horní dvě třetiny výšky jsou vyhrazeny lesklému černému pásu, v němž je vše ostatní - tedy doleva odsunutá mechanika, průměrně velký, ale dobře čitelný a příjemně kontrastní displej, ale také množství malých tlačítek pro základní ovládání. Kvůli komplexnosti přístroje ovšem téměř jistě skončíte pokaždé u dálkového ovládání.

2015 05 12 TST t a k8 4

Zadní strana je pak zaplněná vstupně-výstupními konektory v podstatě beze zbytku. Ač je přístroj sám o sobě vybaven v podstatě vším podstatným i méně podstatným, najdeme tu ještě trojici analogových linkových vstupů (k nimž by se dala asi připočíst ještě čtveřice dalších, kombinovaných v audiovizuálním vstupu), dvojici koaxiálních (24 / 192) a jeden optický digitální vstup (24 / 96). Připočtěte 3 HDMI vstupy a jeden výstup, jako samozřejmost pak berte ještě další vstupy a výstupy, které ale už v dnešní době nejspíše nevyužijete. Integraci do chytrých řídících systémů zajišťuje konektor RS232. Má-li K8 nějakou slabinu v oblasti konektorů, je to jen a pouze jediný HDMI výstup - high end by si zasloužil rozhodně dva.

2015 05 12 TST t a k8 5

Uvnitř přístroje vládne organizace, hodná nemalé cenovky a německého původu. V centru je poměrně robustní toroidní transformátor a hlavně sedm samostatných výkonových bloků s MOS-FETy. V zadní části se nachází malý, naprosto neslyšný ventilátor. Ten vyvádí vzduch z toho důvodu, že v relativně nízké skříni je díky dvoupatrovému rozložení součástek docela plno. Skutečně výjimečně dobré je zpracování šasi s pevnými výztuhami a nosníky. V horní části je samotná blu-ray mechanika s pružným uložením a předzesilovací a zpracovací část s převodníky Burr Brown. To vše umí dodat plnokrevných 150 Wattů na kanál (v dvoukanálovém režimu a při zátěži 4 Ohmy) při zkreslení pod 0,005%. Podpora kodeků je i dnes aktuální a měla by stačit na vše, snad krom Dolby Atmos.

2015 05 12 TST t a k8 6

T+A K8 jsme měli možnost si osahat v obou poslechovkách HiFi Opava. Partnery jim byly reprosoustavy KEF R700 a různorodá kabeláž v čele s Neyton Black Line. Soustředili jsme se hlavně na dvoukanálový poslech, byť jsme vyzkoušeli i filmovou produkci - tam nás ostrost a barevná vyváženost obrazu naprosto nadchla.

2015 05 12 TST t a k8 7

Solidnost, rychlost a přesnost, s níž K8 doslova vyřezává kontury kontrabasu v "The Sheriff" ze stejnojmenného CD The Modern Jazz Quartet (2012 | Atlantic | 8122797197), nedává ani náznakem tušit, že jde vlastně o receiver, primárně určený domácímu kinu. Rychlost, autorita a hloubka, do kterých se přístroj neochvějně pouští, plně ospravedlňují jeho nemalou cenovku. Přednes je velmi konkrétní a má také zřetelný impuls, nebojí se do tónu "dýchnout". Jednotlivá drnknutí jsou poměrně utažená, velice přesná a energická.

2015 05 12 TST t a k8 8

Přesnost nicméně sluší podání středů, kde vokály v Jablkoňovic "Noční Prahou" ("Cestující v noci" | 2003 | Indies Records | MAM203-2) zaznívají s lehkostí a přirozeností, v prostoru působí až holograficky uvěřitelně. Přednes je sice možná až trochu "vymetený", tedy skutečně křišťálově čistý a velmi věcný, ovšem je možné zaslechnout myriády detailů - zesilovač je evidentně velice rychlý a precizní a umí předat plasticitu celku s neochvějnou jistotou. Tak trochu to připomíná svého času naprosto nekompromisní dělenec Denon AVP-A1HD / POA-A1HD a to už je rozhodně velká pochvala.

2015 05 12 TST t a k8 9

Možná to bylo z části i tím, že jsme od "v zásadě receiveru", zaměřeného na domácí kino, nečekali přes vysokou cenovku zase tak moc, ale podání výšek bylo naprosto odzbrojující. Bylo úplně úžasně samozřejmě cítit, že úder do činelu v "Prism" dua Haden / Brecker ("American Dreams" | 2002 | Universal | 064 096-2) rozeznívá ne pouze to malé místečko, kam dopadla palička, ale celou kovovou masu, zvuk má váhu a přitom si zachovává přesnost a lehkost. Každý úder je nasycený informacemi, dozvuk visí ve vzduchu dlouho a ztrácí se s příkladnou plynulostí.

2015 05 12 TST t a k8 10

Vivaldiho "Koncert v C dur, RV 478" ("5 Concerti for bassoon, strings & orchestra" | 1994 | Denon | C0-78921-25) prověřil dynamické schopnosti K8. Osmička nepolevila, bez ohledu na hlasitost či momentální komplexnost hudebního signálu. Dynamiku vám neotlouká o hlavu, nezavaluje vás, nic nepřidává a nic neubírá, vše plyne bez efektu, ale s naprosto neochvějnou suverenitou. Tóny vznikají svižně, s velikou autoritou a se zjevným nadhledem, K8 si navíc v dění dokáže udržet pořádek a přehlednost. Nástroje dýchají, jsou plné života a energie.

2015 05 12 TST t a k8 11

Pevný, precizní charakter reprodukce T+A K8 umí výborně podat i drobné detaily - třeba zvonce na začátku McLaughlinovy "Wayne´s Way" z oceňované "Industrial Zen" (2006 | Verve | 0602498393284) působily velmi realisticky a přítomně. Osmička je tak trochu jako zvukový mikroskop, až si říkáte, že takové rozlišení a detailnost je pro filmovou produkci nadbytečné. Ale rozhodně to oceníte, zvláště v kombinaci s reprosoustavami KEF to zafungovalo na jedničku - bohatství detailů bylo umně vybalancováno tak, že celek nebyl chladný a sterilní.

2015 05 12 TST t a k8 12

Celková sebejistota je znát i na podání prostoru nahrávek. Scéna "So What" (Miles Davis | "Kind of Blue" | 1997 | Columbia | CK 64935) byla velmi přehledná a zvuk solidní, čistý a naprosto transparentní. Přesto bylo nutné precizně vyladit pozici reprosoustav i svou pozici mezi nimi, zesilovač tak úplně nevytlačil zvuk z jejich korpusů, tak jak to R700 přeci jen umí. Scéna byla nicméně přehledná a lokalizace dobrá, naprosto odpovídající pozici v high endovém světě.

2015 05 12 TST t a k8 13

"I Robot" z "Instrumental Works" od Alan Parsons Project (1986 | Arista | 259 237) K8 svých trochu technickým stylem jen podtrhla. Střízlivý, analytický a přesný přednes však nesklouzává k chladu a sterilitě. Hudba se dá poslouchat velice lehce, potichu i nahlas a nenastává žádný pocit nežádoucí tenze či únavy. Někdy celková brilance spíše zabíjí atmosféru, tady ale umí být reprodukce vtahující a podmanivá.

2015 05 12 TST t a k8 14

T+A K8 je vlk v rouše beránčím. Pod pokličkou multikanálového receiveru a blu-ray přehrávače v jednom se ukrývá velmi schopný systém s puncem high endu, který můžete směle poměřit s "dělenou" čtvrtmilionovou sestavou a nevyjde z toho rozhodně špatně. Ba co víc, dvoukanálový režim je fascinujícím způsobem přesný, rychlý a ultimativně čistý, nepřekračující však čáru odtažitosti. Jednou z mála vad na kráse tak zůstávají velmi, velmi rozvážné reakce přístroje na příkazy dálkového ovládání. Nicméně univerzálnost přístroje, jeho síla a kontrola, to vše navíc v lifestylově elegantním balení, to vše tedy dává dohromady úžasnou, prvoligovou kombinaci pro ty, kteří hledají skvělé domácí kino i skvělé stereo a navíc se nechtějí s ničím obtěžovat - K8 umí téměř všechno zvládat automaticky, má všechny funkce, které i dnes můžete reálně chtít a obraz i zvuk čistý, zaostřený a transparentní. 215 990,- možná není málo, ale jen sotva z tyhle peníze poskládáte sestavu, která by hrála takhle dobře.

Kč 215 990,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ all-in-one, který je na skutečně high endové úrovni

+ schopnost udržet kontrolu a prokreslení i potichu

+ rychlý, pevný zvuk

+ široká podpora formátů a funkcí v estetickém a kompaktním těle

ZÁPORY

- systém nereaguje zrovna světelnou rychlostí

- jen jediný HDMI výstup

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Perfect Sound Group | www.perfectsoundgroup.cz 

Přenosky Ortofon

XAVIAN Prague

GMG Power

Perfect Sound Group

200 200 epaudio

AV Center

Focal powered by Naim

Thrill Audio

200 200 horn

200 200 audiocenter

maranz model30

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

RP Audio

Rodel Audio

Dream Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Kinki Studio EX-P7 [1] + [4]
Kinki Studio EX-B7 [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [2]
+ Rega Elys 2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
Cardas Clear (sluchátka) [5]
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB) [1]
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [3]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [1]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

Amarock Studio

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Čistý signál i v dalším roce

Moji milí čtenáři,

říká to každý, píšou to všude, takže napsat i tady, že je za námi rok podivný a nestandardní, to by bylo nošením dříví do lesa. Nicméně i tak doufám, že jste ho – snad i s pomocí dobré muziky a velkolepých filmů – přežili ve zdraví, třeba i s nějakým tím úspěchem. V prvé řadě tedy vše nejlepší do roku 2021 a přejme si, aby byl stejně pestrý a bohatý na zážitky jako rok 2020, ale přejme si (velmi!) vroucně, aby to byly zážitky zřetelně pozitivnější.

Číst dál...

Dynaudio Contour i 200 200 avs 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Bowers Wilkins Formation Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

Mitchell Acoustics uStream One Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio