ROTEL Michi zesilovače

2022 04 30 TST AMC CVT3030MKII 1

Na jihu kalifornské Pasadeny, co by kamenem dohodil a kabrioletem dojel z Los Angeles, už od 70. let funguje značka AMC. Dominantní částí výrobního programu je dnes rozhodně technika pro oblast domácí automatizace (chcete-li chytré domácnosti), v části katalogu nicméně stále najdete relativně klasické hi-fi s puncem amerického stylu. Nejvýraznějším zástupcem je integrovaný zesilovač CVT3030MKII.

Komplikovaný název přístroje odkazuje na druhou generaci zařízení s technologií CVT či CCVT – Coupling Capacitor Voltage Transformer. Číslovka v názvu pak prozrazuje výkon 30 a 30 Wattů na každý kanál.

Začněme ale od začátku – CVT3030MKII je trochu stroze materiálově a designově pojatý komponent, který nicméně dobře ukazuje americký přístup k věci, kdy obsah je mírně nadřazen formě. CVT3030MKII vypadá poněkud účelně, zpracování je nicméně v kontextu ceny přijatelné, zejména na čelním panelu.

2022 04 30 TST AMC CVT3030MKII 2

Větší rám ukrývá zapuštěný menší obdélník s ovládacími prvky v podobě pětice otočných prvků. Největší je pochopitelně hlasitost zcela vpravo, ostatní čtyři jsou drobnější. Platí to pro hned vedle uložený přepínač vstupů, stejně jako pro trojici klasických tónových korekcí pro výšky, basy a vyvážení kanálů.

Z dalšího už najdete jen spínací tlačítko a velký sluchátkový výstup, provozní stav indikuje sytě svítící modrá dioda. Na testovaném kusu bylo ještě nalepené modelové označení a drobná nálepka Signature Edition, k níž ovšem jaksi chybí nějaké konkrétnější vysvětlení.

2022 04 30 TST AMC CVT3030MKII 3

Plocha krytu přístroje obsahuje patrně méně kovu než průduchů, s ohledem na koncepci zesilovače je to ale dobře. I tak se zdálo, že při provozu poměrně dost topí.

Na zadní straně zesilovače najdete (trochu kupodivu) analogové i digitální konektory. Je tu pět párů klasických linkových cinchů, doplněných o jeden phono vstup pro MM i MC přenosky. Digitální vstup je jen jeden, jde o optiku, jejíž účel potvrzuje drobná nálepka hned vedle – „Hi-Res Audio DAC for Streamer“, což znamená podporu rozlišení až 24 / 192.

2022 04 30 TST AMC CVT3030MKII 4

Potěšit může jeden pár cinchových pre-out výstupů, ať už jej využijete pro připojení subwooferů nebo koncového stupně. Jsou tu také tři páry reproduktorových výstupů – společné mínus a plusový pól pro osmiohmovou a čtyřohmovou zátěž.

Zajímavostí, dnes už téměř nevídanou, je druhá napájecí zásuvka – respektive vedle klasického vstupu je i výstup pro nějaké malé zařízení typu zdroje signálu, takže nemusíte vést dva dlouhé kabely.

2022 04 30 TST AMC CVT3030MKII 13

Trochu příliš věcné na evropské poměry je dálkové ovládání, malé a plné tlačítek, z nichž naneštěstí ještě nefungují všechna, takže to bude vyžadovat trochu snahy se zorientovat. Ovladač pracuje s motorizovanými potenciometry pro úpravu hlasitosti i přepnutí vstupů.

Vnitřní konstrukce (také mimochodem relativně dosti amerického stylu) je poměrně dost spletitá, rozhodně více elektronková, než tranzistorová, i když CVT3030MKII je oficiálně hybridní konstrukcí. Na každém kanálu najdete dvě velké elektronky EL34EH od Electro-Harmonix se studenými katodami. Právě kvůli nim je před každým výstupem transformátor s EI jádrem, uprostřed je ještě jeden další, sloužící pro vstupní napájení. S elektronkami jsou na každém kanálu také spjaty FETy v elektronkovém zapojení.

2022 04 30 TST AMC CVT3030MKII 18

Výsledkem této technologie je 30 Wattů výstupního výkonu na každé kanálu, ze sta procent jsou dodávané v čisté třídě A, což je v kontextu cenové relace docela neobvyklé. Výkon je konstantní do 8 i 4 ohm. Výrobce udává nominální hodnotu celkového harmonického zkreslení 1% v celém akustickém pásmu, před limitací výkon dosáhne až na 36 Wattů.

Odstup signálu a šumu je u CVT3030MKII na linkových vstupech 80 dB, na phono vstupech 79 dB a separace kanálů činí víc než 50 dB. Hodnoty odstupů jsou váženy křivkou A, jsou tedy na dnešní standardy spíše průměrné.

2022 04 30 TST AMC CVT3030MKII 14

CVT3030MKII od AMC je poměrně robustní – váží 14 kg při běžné šířce 43 cm, výšce 11,2 cm a hloubce 28,8 cm.

Zesilovač jsme poslouchali v pražském studiu HIFI CZ – zdrojem signálu mu byl Bluesound NODE, případně Magnat MCD 850, jako alternativy jsme mohli vyzkoušet Marantz PM6007 a NAD C 356BEE. Poslouchalo se na Davone Twist a Magnat Signature 909.

2022 04 30 TST AMC CVT3030MKII 7

Energická a živá Jacksonova „Rock with You“ z desky „Off the Wall“ (2009 | epic | 88697 53621 2-1) měla jednoznačně měkčí, takový ten trochu prvoplánově „lampový“ styl s jemnějším, sametovějším dotekem, ale zase velmi šťavnatý, velký a příjemně obklopující a zaplňující prostor. Zvuku je takzvaně hodně, je trošku pomalejší, houpavý, přesto rytmický a na svou cenu pěkně sytý, svým způsobem docela připomíná staré klasické NADy, je tedy vespod trošku těžší, ale vesměs poslechově příjemný.

Zajímavé bylo, jak zazněl vokál Renée Fleming v „River“ z alba „Haunted Heart“ (2006 | Rounder | 0602517032798) – je to jednoznačně hebký zvuk, zaměřený na bohatost, hladkost a pocit šťavnatosti, všechno je velké až rozmáchlé, přitom ale na druhou stranu překračuje zesilovač standard cenové úrovně v tom, že hraje už s nádechem jisté noblesní dospělosti a udržuje jaksi snadnou celkovou čitelnost a srozumitelnost. Nejsou to hory analytických detailů nebo kdovíjaká transparentnost – AMC zvuk jako kdyby vytvaroval vždy do podoby, jakou mu chce dát a to trošku bez ohledu na připojená zařízení „před“ i „za“. V každé situaci je to ale zvuk „snadný“.

2022 04 30 TST AMC CVT3030MKII 15

Spolu s elektronkovým charakterem a vyvážením trošku „do basů“ kráčí i menší pronikavost nejvyšších tónů v „Use Me“ ze stejnojmenné desky Vanessy Fernandez (2014 | Groove Note | 0660318105028). Činely jsou celkově spíše dost hladké, jemnější. Pořád mají ale i v kontextu své kategorie férové rozlišení a oddělení jednotlivých tónů, jen nejdou k těm nejjemnějším nuancím a dozvukům. Místy by bylo fajn cítit trochu víc té kovové jadrnosti, nicméně budete-li mít tu potřebu, stačí otočit tónovou korekcí, která funguje dobře a bez pocitu nějakého zkreslování.

Velká a mohutná Zimmerova skladba „Wheel of Fortune“ („The Dali CD, Vol. 4“ | 2015 | Dali | 474 564 6) měla výtečný pocit sytosti, je to bublající, temná, mocná skladba a AMC ji má (vlastně trošku kupodivu) v reálu docela pěkně pod kontrolou, umí zahrát úderně a s pěkným pocitem váhy. Není to zvuk utažený, spíše dosti rozmáchlý, zároveň ale i rozlehlý a naplňující, což pompézní kompozici rozhodně sluší. Nečekejte takový ten zaostřený zvuk, který roztřese v zásadním okamžiku podlahou, uvolněnější přednes se spíš s prolije celou místností a kolem vás víc jako fén, než jako hurikán.

2022 04 30 TST AMC CVT3030MKII 16

„Mercy Street“ v podání Christy Baron („Retrospective“ | 2004 | Chesky Records | 0090368026965) má typicky „cheskyovsky“ načančané podání detailů, AMC je poněkud učeše a uhladí, čitelnost a pocit čistoty zůstávají férové, jakkoliv se zesilovač jednoznačně snaží spíše o příjemnou vlastní cestu, než o perfektní analytičnost a technickou brilanci. Celkové vyznění je nicméně naprosto nekonfliktní, plné barev a vlastně docela nenucené. Je tu cítit americký styl – prim hraje velikost, barevnost, sytost a pohodovost, mnohem spíš než faktická dokonalost.

To potvrdila i Bachova suita BWV 1066 v intepretaci Marrinerova tělesa Academy of St. Martin in the Fields (1991 | Decca | 430 387-2) – zvuk byl poměrně velký a hezky plný, tudíž i prostor působil vlastně autenticky a tak nějak plasticky, s velkými proporcemi orchestru. Fakticky se zesilovač drží dobrých standardů své kategorie, umí vykreslit zvuk, který už není plochý, i když je to trochu „na efekt“, zaposloucháte-li se, nástrojové sekce nejsou ještě úplně chirurgicky přesně oddělené a podobně.

2022 04 30 TST AMC CVT3030MKII 6

V čem je ale AMC rozhodně excelentní, to je atmosféra a podmanivost reprodukce – pusťte si pomalejší „Northern Star“ od Christine McVie („In The Meantime“ | 2004 | Koch | 0099923960027) a budete okouzleni tučným, houpavým basem, znělými výškami (protože v nahrávce jich je opravdu hodně, přes charakter AMC jich do místnosti pronikne právě tak akorát) a celkovou poklidnou, pohodovou atmosférou, která prostě láká k poslechu čehokoliv, co si zrovna zamanete. Je to vesměs muzikální a příjemný styl reprodukce, jediným limitem se může stát výkon, respektive celková hlasitost – dostali jsme se až příliš blízko maximu (i když pravda, ve velké místnosti), aniž by šlo o ohlušující rachot.

Kalifornský hybdridní integrovaný zesilovač od AMC má velmi zajímavé, neobvyklé pojetí – na jednu stranu nabízí kouzlo tradiční lampy (i když je to fakticky hybrid), nabízí také tradiční výbavu konektorovou i ovládací a osloví tak zejména ty, jimž dnešní trochu strohé zesilovače neumožňují realizovat se tak, jak si přejí. Co je ale nejzásadnější, to je hudebnost, s jakou to vše činí, jak pohodově si pluje hudebními oceány a jak příjemně se poslouchá, snad i díky svému „ne-neutrálnímu“ vyvážení, připomínajícímu některé klasické konstrukce minulých desetiletí, na které mnozí ještě dodnes rádi vzpomínají. Důležité je také to, že výrobce zvolil ne úplně obvyklou taktiku dosažení příznivé ceny – místo lesklého a krásného komponentu vyrobil stroj účelný, zato ale parádně hrající. Nenechte se tak odradit svébytným pojetím CVT3030MKII a vyzkoušejte ho – zavřete-li oči a zaposloucháte se do něj, nebudete za dané peníze rozhodně zklamáni.

Kč 35 000,-

FOTOGALERIE

FOTOGALERIE - VNITŘNOSTI

--- --- --- --- ---

KLADY

+ parádní cena za dané výsledky

+ přítomné a dobře fungující tónové korekce

+ pocit přítomné hezké „lampovitosti“

+ celková plnost reprodukce

+ svižnost přepínání vstupů

+ dobrá kontrola i potichu

ZÁPORY

- trochu strohé zpracování a vzhled

- kupodivu v reálu limit maximální hlasitosti

- lehký pocit zmatku v označení vstupů (např. AUX nastavil optiku apod.)

- až dodatečné přizemnění přístroje do zásuvky odstranila výrazné statické výboje při každém dotyku

--- --- --- --- ---

DOVOZCE: HIFI GUIDE | www.hifiguide.cz 

PRODÁVÁ: HIFI CZ | www.hificz.cz 

XAVIAN Virtuosa Anniversario & Riviera Labs Levante

Perfect Sound Group

Denon PerL Pro - True Wireless sluchátka do uší

AV Center

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Akustik Design | prostorová akustika pro náročné

Audiofeel | LAB12

 

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
EverSolo DAC-Z8 [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
ZenSati Authentica [2]

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Cardas Multi Blocks [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Monitor Audio Hyphn

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies