Jméno Peachtree Audio se objevilo na prvním produktu v roce 2007 a byla to právě tahle firma, která vykročila na dnes naprosto běžnou cestu spojení „počítačového" a „audiofilského" high fidelity. Jejich pilotní produkt, integrovaný zesilovač Decco, byl prvním, který byl vybaven USB portem, a tedy umožňoval použití v roli externího zvukového zařízení. Dnes je to naprostý standard i v těch nejnižších cenových kategoriích, v roce 2007 šlo ale o téměř revoluční krok. Zabudovaný D/A převodník také posloužil pro rozšiřující se zdroje signálu typu Apple TV nebo SONOS – právě dokonalým spojením s druhým jmenovaným se pak Peachtree proslavilo ještě více.

Je o několik let později, ne o moc, a portfolio Peachtree Audio dnes nabízí integrované i dělené zesilovače, převodníky, ale také reprosoustavy. Už od pohledu je jasné, že linky všech výrobků jsou navrhovány s ohledem na styl a mainstreamové vnímání v dobrém slova smyslu. Vlastně by se možná dalo říct, že je v estetice Peachtree Audio cítit vliv stylů z první poloviny 20. století. Uvnitř této elegantní slupky ale cítíte přístup hodný století jedenadvacátého s akcentem digitálních technologií.

Integrovaný zesilovač decco65 je uzavřen v jednoduché, hladké skořápce, připomínající trochu film či polevu, obtažené kolem základních tvarů. Nenajdete tu jediný pravý úhel, jedinou hranu, zato množství hezkého laku a možnost vybrat si povrch černý, či jeden ze dvou dřevěných dekorů. Každopádně jde o hezký přístroj, který snadno zapadne do jakéhokoliv interiéru. Díky rozměrům 37,7 x 29,2 x 11,1 cm (š x h x v) a váze zhruba 12 kg je to také spíše David, než Goliáš.

Čelní panel je vyroben z hliníku s matným povrchem, je v něm jen minimum prvků, narušujících minimalistické tvary. Je to vlastně jen spínací tlačítko, o něco výš v lince vyrovnaná pětice přepínačů pro vstupy, průhled k elektronce (o té později) a rozměrný ovladač hlasitosti, doplněný velkým sluchátkovým jackem o průměru 6,3 mm. Tlačítka jsou nízká, téměř až zapuštěná do těla přístroje, ale pracuje se s nimi bezproblémově. Snad jen regulátor hlasitosti má kvůli použitému motorku poněkud gumový chod, byť samotná regulace probíhá s bezproblémovou přesností a plynulostí. Jen když knoflík po dosažení požadované úrovně pustíte, cukne sebou zpět, jako by byl na gumičce. Ale jak už bylo řečeno – slouží tomu čemu má a přesně tak jak má.

Zadní stěna je velmi jednoduchá a také zde je naprosto jasné zaměření na moderní spotřebitele s „digitálním" smýšlením. Přípojných míst je tu všeho všudy sedm, z toho jedno patří variabilnímu pre-out výstupu, jedno klasickému analogovému vstupu v podobě RCA konektorů. Dále tu najdeme už jen digitální vstupy – dvojici koaxiálních, jeden optický a jeden USB. Je tu i klasická 12V spoušť, umožňující základní integraci do systémů „inteligentního bydlení". Jak vidno, přístroj dbá hlavně na potřeby moderního „běžného člověka". Velmi slušné reproduktorové terminály umožňují připojení jednoho páru reprosoustav kabel zakončeným banánky, lopatkami, ale i holým drátem.

Uvnitř přístroje najdete poměrně robustní toroidní trafo, pečlivě oddělené prázdným prostorem od citlivých součástek. Obvodové řešení zabírá necelou polovinu skříně a využívají se tu téměř výhradně desky plošných spojů. Vpředu v oblasti bufferu najdeme čnící triodu 6N1P, mající za úkol poněkud zjemnit digitální zrno a hranu komprimovaných signálů, které k nám často přichází z iPodů, streamovacích služeb a podobných zdrojů.

Centrem digitálního přístroje je na danou třídu až nečekaně vyspělý čip ESS Sabre 9023, díky kterému si užijete rozlišení až 24 bitů / 192 kHz (přes asynchronní USB a koax, při optickém spojení je délka slova limitována na 96 kHz). Čip si signál automaticky převzorkuje právě na toto rozlišení a dále s ním pracuje. D/A převodník je také poctivě galvanicky oddělený, aby do reprodukce nepronikal brum, na který bývají leckteré digitální zdroje náchylné. Signál zesilují obvody, pracující v energeticky efektivní třídě D – na jeden kanál je zesilovač do zátěže 8 Ohm schopný dodat 65 Wattů při zkreslení menším, než 0,5%, do poloviční zátěže je to 95 Wattů. Sluchátkový modul pak rozhýbe až 300 Ohmová sluchátka a těm umí dodat až 150 mW výkonu.

Poslouchali jsme jako obvykle na Harbeth Monitor 30 a Xavian Bonbonus, k porovnání jsme měli Naim Nait XS, Naim CD5si a NADC370 s ASUS Xonar Essence One MUSES.

Nejprve nás zajímalo, jak bude fungovat decco65 v digitální a jak v analogové doméně. Zkusili jsme to za pomoci „Time Out" od Dave Brubeck Quartet. Rozdíl není dramatický, stejně jako není dramaticky rozdílné podání za pomoci elektronky a bez ní, byť lampa tu není pro legraci a kýžený efekt přináší. V Brubeckově opusu byl nejznatelnější rozdíl v podání saxofonu, respektive jeho kovového nádechu. Digital je tu přesnější, pocitově čistší, ale přeci jen ne tak vřelý. Nedá se říct, že by byl zvuk chladný, spíše dobře vybalancovaný.

Korektní přesnost se přenáší i do rytmiky přednesu. „The boy in the bubble" v podání Patti Smith se nedere kupředu v „masitém", plnokrevném tempu, ale spíše v lehké, exaktní spořádanosti, která tu není až tak od toho, aby vám rozpumpovala srdce. Rytmus je dobře dávkovaný a umožní vám v poklidu se u hudby uvolnit, umožní vám vnímat detaily a jednoduchost, s níž všechno plyne.

Když jsme u detailů, i relativně dostupný zesilovač decco65 se svou exaktností umí vydolovat příjemné množství informací. Nepřijdete tak ani o dobře rozlišené vokály ve velmi jemné Rutterově skladbě „Nativity Carol" v podání San Francisco Choral Artists. Čistý zvuk přispívá k jednoduchosti vnímání množství zpívajících hlasů, cítíte, že to není jednotlivá masa, ale že je tu soulad mnoha hlasů. Přesto se jaksi automaticky „zaostříte" na celek. Na to, že Peachtree Audio je primárně stylový přístroj, poslouchá se i v náročnější skladbě tohoto typu příjemně, je velmi nekonfliktní, aniž by sklouzával k sametovosti, nebo ospalosti.

Později jsme se hlouběji zaměřili ještě na srovnání bufferu s elektronkou a bez ní, tedy na to, zda opravdu umí zjemnit případné digitální zrno. Rozdíl při poslechu souboru s naripovaným „Come Together" od The Beatles se projevil znatelně na spodní části spektra, se zapnutou elektronkou přibývá výraznému kopáku objem i definice, dojem hloubky. Na druhou stranu je bez lampy v cestě o kratičké dýchnutí delší dozvuk činelů, nicméně jde o takové nuance, že se musíte dlouho přesvědčovat, že nejde pouze o psychoakustiku. Nicméně lze věřit tomu, že mizerná zvuková kvalita se ve finále přeci jen o něco zklidní.

„The Expert" od Yello vyzkoušela kontrolu basového pásma. Zesilovač se nesnaží o nějakou přísnou studiovou suchost, přesto umí reagovat rychle a s dobrou kontrolou, snad jen objem zvuku je i zde spíše průměrný – to ale koresponduje s celkovou charakteristikou, sázející na věrnost, v případě basů jen nepatrně osvěženou vřelejším charakterem.

Na opačném konci spektra panuje stejný klid a jemnost, činely a tamburíny s chřestítky ve Stingově „Soul Cake" jsou velmi zřetelné a detailní, i když ne zrovna cinkavé a jiskrné. Výškové pásmo je dobře integrované, nevyčnívá, i když je všeho dost, přesně tak jak má být. Netlačí se na vás, nejsou agresivní, ani nepůsobí zapadlé – vyrovnanost a akurátnost je jednoduše (snad až překvapivě) Peachtree decco65 velmi vlastní.

Střední pásmo se pak vnímá nejsnáze, velmi jednoduše a snad i samozřejmě – jakmile začne Regina Spektor zpívat svou „Better", její hlas hezky klouže vzduchem, dobře prokreslený, kultivovaný, byť nepřehnaný po všech stránkách. Právě vokálu velmi sluší čistota a lehkost reprodukce, pocit určitého lehkého digitálního odstupu se tu dostavuje jen v naprosto minimální míře, balanc je opravdu velmi dobrý a přirozený.

Peachtree Audio decco65 je v prvé řadě přístroj stylový, hezky vyrobený a určený ponejvíce těm, kteří využívají moderní digitální zdroje signálu a chtějí hlavně jednoduchost a pohodu. Tedy vzhledovou kultivovanost, zvukovou čistotu a uživatelskou nenáročnost. Právě tyhle charakteristiky zesilovač decco65 vystihují nejsnáze – je jedno, zda posloucháte z CD, z počítače, nebo jakkoliv jinak, s tímhle zesilovačem to není problém. Jeho přednes je lehký, vyrovnaný, a ačkoliv vás nezahrne vlnami atmosféry a nezdrtí dynamikou, nabídne za to ale přehlednost, slušné rozlišení a kultivovanou analytičnost. To je dost možná i překvapivá charakteristika, neb většinou podobné přístroje většinou sází na efektní, ne na spořádaný zvuk. Výrobce si snad mohl odpustit trochu vulgární modrý tón podsvícení elektronky, ale jinak se estetice zvukové i optické vlastně nedá nic vytknout.

Kč 24 990,- - černý klavírní lak
Kč 26 990,- - třešeň + rosewood

--- --- --- --- ---

KLADY

+ pěkný design

+ velmi slušná výbava

+ dobrá podpora vysokého rozlišení

+ příjemný, nekonfliktní zvuk

ZÁPORY

- pro Evropana trochu laciná estetika modrého podsvícení

- přeci jen chudší konektorová výbava

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: High-End Audio Studio | www.highend.cz 

XAVIAN Loudspeakers

Eurostar Ostrava

Studio TYKON

Horn Distribution

Soundstyle

200 200 hifiguide

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Grandinote Shinai
Emotiva XPA-DR2
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
Teac NT-503
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
KEF LS50
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2
InAkustik LS-1603
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2
ZenSati Authentica
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka)

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI)
Nordost Heimdall 2 (ethernet)
Nordost Purple Flare (USB)
AudioQuest Jitterbug
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika)

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2
Nordost Red Dawn
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Syncro UNI
IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Corvus
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

beyerdynamic Amiron Home
Sennheiser HD 26 Pro
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 bose

200 100 emotiva

200 200 kasaudio

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Budoucnost a minulost

Tak nám začal další nový rok... Je čas zhodnocování věcí minulých a odhodlaného plánování věcí budoucích, jak je dobrým zvykem. V prvé řadě ale hlavně vše nejlepší do nového roku, snad jste do něj vstoupili pravou nohou.

Číst dál...

200 200 voice 200 200 rpaudio 200 200 kasaudio vpi 200 200 aq 200 200 studio spalicek

200 200 audio visual 200 200 cptpraha 200 200 ketos dynaudio 200 200 mareka audio 200 200 wdq 

200 200 elfton cerven 200 200 logaudio hifi home art vyprodej 200 200 psg 200 200 grandinote 

200 200 audio video kino bratislava 200 200 amarock studio 200 200 htp 200 200 kasaudio 200 200 4ce

1024 200 avspraha 2019

Luxman Česká republika