ROTEL Michi zesilovače

Co se vám vybaví, řekneme-li „Denon“? Minimálně v poslední dekádě – plus mínus pár let – to asi u většiny budou dostupné dvoukanálové přístroje slušné kvality a také masivní aktivita směrem k přístrojům pro zpracování audiovizuálního signálu, jinými slovy hodně domácího kina. I přesto je ale Denon jednou z „komerčních“ značek, které nikdy neopomněly věnovat svou energii dostatečně také high-endovým konstrukcím a to i v době trendu používání multikanálových přístrojů pro stereo reprodukci. A nyní, v době všeobecného návratu ke dvěma kanálům, Denon svou snahu rozhodně neomezuje. Důkazem je i zatím nejnovější řada 2010, v níž dlí přístroje z high-endových kvalitativních vod s cenovkou střední kategorie.

V minulém týdnu proběhl na Hi-Fi Voice test SACD přehrávače DCD-2010AE, který se Denonu povedl a za svou cenu skýtal takzvaně „adekvátní hodnoty". Táž pověst provází i jeho optimálního partnera - integrovaný tranzistorový zesilovač PMA-2010AE. Dobrý dojem a „adekvátní hodnoty" velkou měrou jistě podporuje masivní (zesilovač váží velmi „důvěryhodných" 24 kg), „svalnatý" exteriér přístroje s masivním, lehce „zakloněným" čelním panelem, velkými ovládacími prvky v čele s prostředním regulátorem hlasitosti, jehož tvar se opakuje jak u výběru vstupů vpravo, tak u ovladačů korekcí pro výšky, basy a vyvážení kanálů, aby byl v posledním exempláři zopakován u ovladače pro výběr vstupu, propouštěného do „Rec Out" výstupu. Menší spínací tlačítka pak slouží k zapnutí a vypnutí, odstavení korekcí ze signálové cesty („Source Direct") a k zapnutí režimu výkonového stereo zesilovače („Power Amp Direct"). Posledním „doplňkem" je sluchátkový jack s plným průměrem 6,3mm.

Zadní strana pak i přes svou rozměrnost působí poměrně dost zaplněně. Nejvýraznější jsou zde čtyři páry reproduktorových terminálů, k nimž lze připojit buď dvoje reprosoustavy nebo je využít pro bi-wiring. Jsou dostatečně pevné a pojmou jak holý kabel, tak vidličku i banánek (po odjištění západky, krásného to bezpečnostního výmyslu Evropské unie) - nemají v zásadě žádnou slabinu, i když masivnější mohou samozřejmě být vždy. Při součtu vstupních RCA konektorů vyjde číslo sedm, k tomu dva nahrávací výstupy, Pre Out a vstup pro předzesilovač. Zemnící konektor pro „analogové účely" pak trůní vedle přepínače phono předzesilovače, kterým vyberete zesílení pro MM přenosky nebo pro MC typ.

K zesilovači (i minule testovanému CD přehrávači), je dodáváno hodnotně a masivně působící dálkové ovládání z kovu, díky němuž můžete ovládat oba přístroje řady 2010. Celkově mu není co vytknout, v případě nouze poslouží klidně jako kladivo nebo zbraň. Všechny funkce jsou snadno dostupné a ergonomicky dobře rozložené, alespoň pro průměrnou mužskou ruku.

Vnitřní konstrukce zesilovače je pak stejně masivní a důvěryhodná jako vnější tvář, rozdělena je fyzicky masivními příčkami na předzesilovací část, dva koncové stupně (tedy dual-mono), které díky masivním chladičům a transformátorům uprostřed zabírají většinu plochy a přenoskový předzesilovač ve vlastní „škatulce", to vše kvůli co největšímu omezení vzájemných nežádoucích interferencí. Zmíněné síťové transformátory jsou pak upevněny na vlastním šasi, mechanicky jsou tedy co nejvíce odděleny od zbytku konstrukce kvůli minimalizaci vibrací. Již na předním panelu se dočtete o konstrukci postavené na základě „Ultra High Current MOS" s poznámkou „Single Push-Pull Circuit". Znamená to, že o zesílení audio signálu se starají MOS FET tranzistory v jednoduchém push-pull zapojení, díky čemuž je zesilovač velmi rychlý. Přepínání vstupů v předzesilovací části pak mají na starosti relé, stejně jako výběr módu phono předzesilovače (MM / MC). Mechanické ovládání hlasitosti, mimochodem jedno z nejlepších a nejplynulejších, s nimiž jsem se zatím potkal, má na starosti jedna z nejlepších firem v tomto mini-segmentu - Alps. Filtraci signálu pak mají na starosti kondenzátory o celkové slušné, i když ne zázračné kapacitě 24 000 mikrofaradů. To nejpodstatnější - tedy výstupní výkon - je oproti vizuálnímu dojmu sotva na průměru své třídy. 80W na kanál do zátěže 8 Ohm a příkladně dvojnásobný výkon do zátěže poloviční ale stačí pro běžný domácí poslech celkem s přehledem. Ovšem za předpokladu, že nehodláte ozvučovat tovární halu reprodukcí velkého orchestru...

Tak jako u SACD přehrávače DCD-2010AE, i PMA-2010AE se mi povedlo vyzkoušet jej ve dvou prostorách a obměňovat s několika dalšími přístroji. Ač v pozici zdroje signálu byl primární zmíněný SACD player, rotoval také Roksan Kandy K2 a Pioneer PD-D9MK2-K, patřící - tak jako Denony - na kvalitativní vrchol své cenové kategorie. Alternativními zesilovacími prvky pak byly KR Audio Antares VA320 / P-150 a Rotel RB-1582 / RC-1580. Výsledný signál pak zněl z monitorů Harbeth Monitor 30 v jedné poslechovce a z Canton Vento 880 DC v druhé. Mezi přístroji vedl hudbu vždy kabel KrautWire Guru S a k reprosoustavám pak sílu přenášek KrautWire Awakening.

I zde jsem začal své zkoumání na Beethovenově „Deváté" v podání Berlínských filharmoniků na SACD formátu. I nižší výkon zvládá „utáhnout" burácení orchestru, slyšet je dostatek jemných vyšších tónů, opačná část spektra je pak zastoupena s dostatečnou pevností a kontrolou, avšak pod lehce sametovým příkrovem. Není-li ovšem tento zesilovač spojen se svým sourozencem, z jemnosti se třeba u smyčců chvílemi stává až příliš průbojná hradba.

„Bridges to Babylon" je určitě nehrávka, o níž lze říct, že má „drajv". A přesně to občas některý z komponentů nedokáže úplně přenést, čímž se vytrácí ono kouzlo, díky němuž po prvních pár vteřinách poklepáváte prsty na opěradlo nebo nohou do podlahy. U Denonu nic takového nepřišlo, ba naopak - dokázal vtáhnout přesným rytmem a skvělou kontrolou nad reprodukovaným zvukem do hudby. Ani svižná Wattsova bicí nezní při dopadu paliček na blánku zkomprimovaně, ale dostatečně čistě a průbojně. Opět ale i zde dokáže být Denon chvílemi až příliš prezentní, příliš dravý, není-li zrovna v tandemu s DCD-2010AE, kde se charaktery obou přístrojů ideálně doplňují.

Palestrinovy skladby pro velké smíšené sbory jsou dokonalým nástrojem pro zkoušku kvalit reprodukce hlasového pásma - zvláště to platí pro nahrávky z katalogu Deccy a zde použité nahrávky „Masses". Živé vokály od sopránů, přes alty až po barytony a basy mají skutečně chrámovou atmosféru - „lidskost", přítomnost, která zalézá až do nejvynitřnějších prostorů těla a vzbuzuje silné emoce. Mimo klidného, pevného a otevřeného zvukového podání je tu cítit možná trochu více nejnižších tónů oproti zbytku frekvenčního pásma, než by být mělo.

Třeba takoví Nine Inch Nails na jejich posledním albu „The Slip" zní naprosto perfektně díky množství basového základu a „šlapajícímu" zvuku, který balancuje přesně na té hraně občasné agresivity, které ale nepřesáhne únosnou mez a která je navíc pozitivně korigována charakterem diskového přehrávače DCD-2010AE (či jiného jemného zdroje signálu, například povedeného analogu).

Po spíš zvědavém připojení gramofonu NAD 5120 alias exportní a navoněné verze Tesly NC 470 jsem byl mile překvapen kvalitou zvuku reprodukovaného LP kapely Art of Noise „Below the Waste", které je mimochodem výborně nahrané. Jemný, pevný zvuk s širokou prostorovou scénou je radost poslouchat, i když už třeba na phono předzesilovači Graham Slee Era Gold V se základní cenou nějakých 11 000,- poskytne výsledek přesvědčivější, hlavně co se týká neutrality reprodukce. I tak je ale phono svou kvalitou nad úrovní běžnou u integrovaných zesilovačů a pro občasný „doplňkový" poslech vinylů bude bohatě stačit.

Jestliže hledáte důstojně vypadající, vzdušně a dynamicky hrající, detailní zesilovač střední cenové kategorie, který svým zvukovým přednesem neurazí žádné ucho a u něhož vám nebude vadit mírná náročnost na zbytek systému (jinými slovy byste jej asi měli spojit s firemním kolegou DCD-2010AE), Denon PMA-2010AE by mohl být přesně tím správným pro dlouhodobé soužití. Ačkoliv není dokonalým zesilovačem a neumí barvy přenést třeba jako PrimaLuna DiaLogue One, dokáže se výborně poprat i se složitějšími reprosoustavami a ani při vyšších poslechových hlasitostech neztrácí dech víc než je zdrávo, takže ať už to bude akustický jazz, komorní či orchestrální klasická hudba nebo rockové dunění, Denon ho k vašim uším přenese s talentem přibít posluchače do křesla a donutit ho s úsměvem spokojeně poslouchat.

Kč 55 990,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ poctivá výrobní kvalita

+ přesná a rozumně plynulá regulace hlasitosti

+ důvěryhodný a čistý vzhled (jakkoliv je to subjektivní dojem)

+ muzikalita a tah

ZÁPORY

- 80W / kanál / 8 Ohm není přebytečný výkon, i když to není málo

- externí phono předzesilovač v ceně nějakých 10 000,- už poskytne lepší výsledek

- není pro vyznavače jemného zvuku

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

Eurostar Ostrava

http://www.eurostar-ostrava.cz / - Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 323 606 877

XAVIAN Medea

Perfect Sound Group

Denon PerL v akci

AV Center

VÝPRODEJ Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Unitra

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Lab12 | Audiofeel

AudioEgo

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
Bluesound NODE (Gen 4) [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
ZenSati Authentica [2]

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [1]
AudioQuest Jitterbug [1]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Cardas Multi Blocks [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50 (vyplněné 15 kg písku) +
Soundcare SuperSpikes
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

SPL

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio Studio Hifistyl

AV Center High-End Studio Praha

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Audio Video Show Praha 2025 | výstava hi-fi techniky a domácího kina

Amarock Studio | Vitus - Rockport - Kalista