2023 01 30 TST SVS Micro 3000 1

Jestliže existuje nějaký většinově vnímaný aspekt subwooferů, pak je to velikost – hluboký bas prostě musí vycházet z velkých ozvučnic a být vyzařován velkým měničem. Nebo ne? Na světě je několik značek, které mají ve své nabídce i velmi kompaktní subwoofery, ať už je využijete v menších místnostech nebo jich třeba instalujete více, abyste uniformně pokryli prostor hlubokotónovou energií. U amerických SVS roli skladného řešení plní model 3000 Micro, jak už evokuje jeho název.

Ozvučnice z bytelných MDF profilů mají typický tvar jednoduché kostičky, jejíž strohost je nicméně lehce kompenzována oblostí rohů. 3000 Micro je subwoofer s měniči směřujícími do stran, vypouklé krycí mřížky tak najdete vpravo i vlevo, kdežto vepředu se nachází pouze decentní logo.

Zadní panel nabízí pohled na několik základních ovládacích tlačítek a praktickou, byť jednoduchou konektivitu. Signál do subwooferu můžete poslat buď stereofonním párem cinchů, nebo využít pro LFE spojení RCA konektor jediný. Jeden stereo pár slouží jako linkový výstup, třeba pro potřebu řetězení jednotek nebo jiné praktické účely. Pokud byste chtěli, můžete také do přítomného USB vstupu zastrčit modul bezdrátového přenosu signálu SVS SoundPath Wireless.

2023 01 30 TST SVS Micro 3000 2

Napájení probíhá přes klasickou zásuvku s velkým kolébkovým vypínačem, spínání pak funguje v několika režimech od tlačítka, přes aplikaci až po 3,5 mm spouštěcí jack.

Nastavování 3000 Micro probíhá pomocí šestice tlačítek a zprvu trochu matoucí, ale v zásadě nakonec logické řádky LEDek, z níž s trochou snahy a praxe vyčtete potřebné hodnoty. Je tu základní spínací knoflík pro volbu mezi automatickým a trvalým sepnutím, dále je tu plus a mínus pro změny hodnot a nakonec trojice voličů, jimiž přistoupíte k úpravám fáze, hlasitosti a přechodového filtru.

2023 01 30 TST SVS Micro 3000 3

Skutečně mnohem praktičtější záležitostí je dostupná aplikace pro chytrá zařízení, v níž všechno výše zmíněné a pár věcí navíc můžete udělat z pohodlí poslechového místa a bez prodlev, takže jednoduše vyhodnotíte dopad prováděných změn a to, zda se vám líbí nebo ne. Je to šikovné a snadné, nastavení subwooferu díky tomu netrvá víc než 10 – 20 minut, pokud jen trochu víte, co děláte. Navíc můžete díky parametrickému ekvalizéru doladit projev na míru své místnosti.

O něco více než desetikilový subwoofer má na šířku 29,7 cm, do hloubky 27,1 cm a na výšku 27,8 cm včetně měkkých kontaktních nožiček, které docela dobře tlumí energii vibrací. Koncepce ozvučnice je uzavřená.

2023 01 30 TST SVS Micro 3000 4

Nyní k tomu zásadnímu. SVS 3000 Micro je osazen dvojicí protilehlých, paralelně zapojených měničů s průměrem osmi palců. Kónus membrány je odlitý z hliníku a jedná se o čistou misku bez středové prachovky. Je napojený na masivní obrácený závěs parabolického tvaru ze syntetického elastomeru NBR, přičemž tato konfigurace umožňuje výkmit membrány až 2,4 cm.

Masivní měděná cívka je navinuta na hliníkovém formeru ve čtyřech vrstvách, aby nedošlo k saturaci celého systému. Magnetickou sílu dodává veliký feritový kruh. Zpřesnění chodu cívky mají na starosti hliníkové zkratovací kroužky. Pavouk za membránou je vyrobený z mnohavrstvého bavlněného kompozitu. Celý reproduktor je tak koncipovaný s ohledem na pevnost a sílu.

2023 01 30 TST SVS Micro 3000 6

Vlastní konstrukce je pak i vestavěný zesilovač Sledge STA-800D. Má výkon poctivých 800 Wattů a to ve třídě D, přičemž výstupní část je seskládána diskrétně z MOSFETů dimenzovaných na 25 A / 600 V. Parametry zesilovače a celého subwooferu ovládá výkonné 50 MHz DSP od Analog Devices. Výrobce udává frekvenční rozsah 23 – 240 Hz (+/- 3 dB).

3000 Micro jsme poslouchali primárně jako doprovod redakčních Fischer & Fischer SN-70, protože ve velké místnosti s Quarta Evoluzione už vliv prakticky nebyl znát, na takové podmínky není subwoofer dimenzovaný. Hrálo se tedy z Cambridge CXC a Teac NT-503 přes Cambridge CXA81 a to přes kabely Dynamique Audio Horizon 2 a napájecí lištu IsoTek V5 Polaris. Do subwooferu vedl signál Nordost Bassline.

2023 01 30 TST SVS Micro 3000 10

Ačkoliv už v základu nabízí SN-70 pěkný a dobře kontrolovaný bas, s přidaným SVS ve „Fine and Mellow“ od Evy Svobodové a Luboš Andršt Acoustic Set („Kaleidoskop“ | 2022 | Audio Video Show Praha | AVS2022) bylo cítit, že basová linka přituhla a zároveň v nejnižších polohách cítíte rozhodně více energie, větší údernost a oceníte, že i malý subwoofer má dobrou disciplínu. Není to bas na efekt, ale na účinnost – razantní, napjatý a konkrétní.

V árii „Dalla sua pace“ z Mozartovy opery „Don Giovanni“ (Štefan Margita / Komorní orchestr Národního Divadla | „Kaleidoskop“ | 2022 | Audio Video Show Praha | AVS2022) bylo cítit na zvuku tělesa a jeho velkých nástrojů více přítomného těla, jsou zároveň i pocitově lépe zakotvené ve scéně. SVS přináší rozhodně pocit zpevnění, ale i prohloubení basu, byť větší soustředěnost a rychlost jsou mnohem větším benefitem pro celkovou reprodukci.

2023 01 30 TST SVS Micro 3000 7

Na záznamu živého vystoupení Laca Decziho se skladbou „Morgan“ („Kaleidoskop“ | 2022 | Audio Video Show Praha | AVS2022) je basová linka sejmutá hezky šťavnatě, malý subwoofer tento výrazný bas usadil a „zarovnal“, takže i u reprosoustav kategorie SN-70 se hluboké tóny zaostřily a zkonkrétněly. Líbila se nám napjatá razance, kterou do systému SVS vnesl a kterou podpoříte ledasjakou sestavu – výkon směrovaný na uřízení jediného reproduktoru je prostě znát. Bylo ale pravdou, že při vyšší hlasitosti už na sebe 3000 Micro začal trochu upozorňovat, jakkoliv při normálním poslechu je splynutí s hlavními reprosoustavami v pohodě.

Důraznost nástrojů Pražské filharmonie v „Agnus Dei“ z „Rekviem v c moll“ od V.J. Tomáška („Kaleidoskop“ | 2022 | Audio Video Show Praha | AVS2022) byla se subwooferem jasně větší, zvuk plnější a zároveň i pevnější, takže lépe vynikly dynamické rázy. I tady bylo cítit, že integrace s hlavním párem přeci jen vyžaduje nějakou tu péči a korektní nastavení parametrů, protože jinak vyšší poslechové úrovně přitahují pozornost spíše k subwooferu, než k celku.

2023 01 30 TST SVS Micro 3000 5

Skvělé ovšem bylo, jak tuhý zvuk 3000 Micro zpevnil a zatnul kopák v „Elias“ Ivana Koreného („Kaleidoskop“ | 2022 | Audio Video Show Praha | AVS2022), ten tak získal onen líbivý „hrudní důraz“, kdy každý dopad paličky cítíte přímo fyzicky. Přítomnost subwooferu také pomohla utříbit zvuk tlustých strun kytary – ne že by předtím byl problém s jejich čitelností, ale SVS pomůže lépe rozlišit mezi jednotlivými tóny.

SVS 3000 Micro pak velmi hezky doladil projev systému v „Romantic piano – Foxtrot“ Jana Hřivnáče a Karla Turnovského („Kaleidoskop“ | 2022 | Audio Video Show Praha | AVS2022), kde se známé melodie prolínají jedna v druhou v částečné improvizaci a subwoofer tu jednak přidá těla oběma nástrojům, lépe je subjektivně usadí v prostoru a hlavně pevnější rukou vede rytmus skladby, takže ta více „pluje“. Opět platilo, že vybuzení hlasitosti na vysokou úroveň přináší jakýsi „ducavý“ a trochu pozornost lákající projev, ale v normálních poslechových hlasitostech problém nebyl a integrace je s trochou snahy harmonická.

2023 01 30 TST SVS Micro 3000 8

Kompaktní subwoofery jsou jistě lákavým řešením pro běžné poslechové prostory, protože jsou nenápadné, vcelku snadno se umisťují kolem běžného nábytku a přesto dnes díky vysokým výkonům zesilovačů a propracovaným konstrukcím umí nabídnout pěkný bas. Třeba i 3000 Micro od SVS umí velmi dobře podpořit (byť zejména v malé místnosti) i sestavu střední třídy a pozvednout ji v takových ohledech jako je rytmika, údernost, dynamika, ale i čitelnost, protože svým tuhým, přesným, rychlým a fyzicky citelným zvukem podpoří kontrolu a čistotu spodního pásma. Nečekejte samozřejmě kinofilmové efekty ve stodecibelové hlasitosti nebo vibrující podlahu, fyzikální pravidla pořád tento malý subwoofer obejít neumí. Ale jako finančně dostupný, dobře nastavitelný a s autoritou hrající subwoofer do menších místností pro toho, kdo chce v basu dodat sílu a drajv SVS 3000 Micro poslouží víc než obstojně.

MĚŘENÍ

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v úrovni poloviny výšky ozvučnice z přední strany subwooferu a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 20 metrů čtverečních, standardním zatlumením (basové pasti a absorpčně-difúzní panely Sonitus Acoustics, koberce, rozlehlé regály s CD, podhled vyplněný vatou, záclony a těžké závěsy,...), byť bez rozsáhlých akustických úprav. Měřeno bylo včetně Fischer & Fischer SN-70, aby bylo vidět, jak subwoofer reprosoustavy doplňuje.

Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy a subwoofer byly umístěny v poslechové pozici patrné z doprovodných fotografií. Měří se v referenční ose při průměrné úrovni akustického tlaku 80 dB / 1 m.

Software neměří anechoickou odezvu, ale frekvenční odpověď s přihlédnutím k zůstatku energie v čase - jde tedy nikoliv o změřený teoretický ideál toho, co reprosoustavy umí, ale o to, jak se reprosoustavy chovaly v konkrétních akustických podmínkách.

2023 01 30 TST SVS Micro 3000 m1

Frekvenční odezva – soustavy se subwooferem (červená) a bez subwooferu (černá)

Je vidět, že subwoofer velmi výrazně doplňuje frekvenční rozsah už od cca 20 Hz. Nejvíce síly má pak v „rytmickém“ pásmu 50 – 80 Hz.

2023 01 30 TST SVS Micro 3000 m2

Frekvenční odezva – vliv fáze 0 stupňů (červená) a 180 stupňů (zelená)

2023 01 30 TST SVS Micro 3000 m3

Frekvenční odezva – low pass filtr v poslechovém nastavení (červená), 30 Hz (zelená) a 200 Hz (zlatá)

Zde je dobře vidět že pokud chcete pouze lehce „přisytit“ nejspodnější frekvence, které běžné kompaktní reprosoustavy prostě nemohou zvládnout, SVS to zvládá.

2023 01 30 TST SVS Micro 3000 m4

Frekvenční odezva – poslechové nastavení (červená), profil „Music“ (zelená) a profil „Movie“ (zlatá)

2023 01 30 TST SVS Micro 3000 m5

Frekvenční odezva – funkce Room Gain v poslechovém nastavení (červená), 25 Hz (zelená) a 40 Hz (zlatá)

2023 01 30 TST SVS Micro 3000 m6

Frekvenční odezva – příklady nastavení strmosti frekvenční výhybky

Kč 27 990,-

FOTOGALERIE

FOTOGALERIE - aplikace

--- --- --- --- ---

KLADY

+ snadné nastavení přes doprovodnou aplikaci

+ kompaktní rozměry

+ tuhý bas

+ dobré zpracování

ZÁPORY

- maximální hlasitost třeba v kině a větší místnosti má už trochu limity

--- --- --- --- ---

DOVOZCE: CPT Praha | www.cptpraha.cz 

XAVIAN Virtuosa Anniversario

Perfect Sound Group

DENON SHOP | e-shop hi-fi a domácí kino

AV Center - hi-fi studio Praha Vinohrady

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Kohut Audio

Dream Audio

Mareka Audio

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

High-End Audio Studio

200 200 hifiguide

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [2]
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

- [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
EverSolo DAC-Z8 [2]
RME ADI-2 DAC FS [3]
Teac NT-503
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

- [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
InAkustik LS-1603 [2]
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Valhalla 2 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
SOtM sPS-500 [1]
iFi iPower (pro RME) [2]
IsoTek V5 Polaris [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Bowers & Wilkins PI7 [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [1] + [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
NEO HIGH END Tripod [3]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs 200 200 elfton 2021 200 200 rodel audio Roth Audio Panter | dovozce značek Sennheiser a ProAc

Musical Fidelity

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio AVHIFI | Storm Audio & Emotiva VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies