2016 07 19 TST Master Dynamic MW60 1

Firma Master & Dynamic představuje poměrně čerstvou krev na poli (stále ještě) rostoucího segmentu sluchátek. Jejich model MH40 si nás rozhodně získal svým neuvěřitelně nádherným vzhledem a zpracováním, ale i celkově dobře poslouchatelným zvukem. Na trh nyní přichází jakýsi derivát MH40 s názvem MW60 - krom drobných rozdílů ve vzhledu přináší hlavně aktivní pohon a bezdrátové spojení.

MW60 jsou stále spíše středně velká sluchátka s puncem luxusu, elegance a hodnotnosti. Oproti MH40 jsou ale "klidnější", klasičtěji pojatá v detailech, méně z nich "trčí" různé kovové prvky a podobně, byť v základu neztrácí nic z krásy svých dostupnějších sourozenců.

Mušle tak akorát kolem ucha jsou poměrně hluboké a bohatě polstrované pod povrchem z jehněčí kůže, díky tomu mimo jiné velmi dobře izolují od dění v okolí. Mušle samotné jsou poměrně úzké, na vnější straně z nich vystupuje pouze kruh, v němž se skrývá magnetický systém měničů a za který na konvenčně vypadajícím závěsu navazuje týlní most. Ten umožňuje pohodlné "cestovní" složení sluchátek a na rozdíl od MH40 je veškeré výškové nastavení skryté v mostu.

2016 07 19 TST Master Dynamic MW60 2

Ten je pak také o něco konvenčnější než už MH40, stále ale nijak přehnaně měkký a polstrovaný (tentokrát je povrch z kravské kůže na horní a jehněčí na spodní straně) - přesto nějakým zvláštním způsobem dokázal výrobce sluchátka vyladit k opravdu úžasnému pohodlní při nošení, v podstatně vám přilnou k hlavě, rozloží svou váhu 345 gramů na správná místa a jednoduše na ně zapomenete.

Za celkové vyladění vzhledu a použité materiály by se rozhodně nemusel stydět ani sebeslavnější výrobce u sebedražšího modelu.

2016 07 19 TST Master Dynamic MW60 3Uvnitř nevelkých mušlí se krom membrán s mírně nadstandardním průměrem 4,5 cm a neodymiových magnetů nachází také elektronika aktivních zesilovačů plus elektronika pro bluetooth přenos s AptX kodekem. Celé ovládání sluchátek je realizováno pomocí přepínače na jedné z mušlí, jeho posouváním sluchátka zapnete i spárujete, vše jde jednoduše. V téže mušli je pak také mikrofon a 3,5 mm jack pro pasivní zapojení, když se kupříkladu vybije integrovaná baterie - to se ale stane zhruba po 10 - 16 hodinách, podle hlasitosti hraní. Dobíjení probíhá po USB, stejně jako případný update firmware.

Sluchátka hrají v rozsahu 5 - 25 000 Hz (bez udání tolerance, jak už to tak u sluchátek bývá), v pasivním režimu mají impedanci 32 Ohm, aby byla snadno použitelná i na cestách.

2016 07 19 TST Master Dynamic MW60 4

Master & Dynamic MW60 jsme poslouchali převážně v jejich aktivním režimu s iPhone 6, ale také v pasivním režimu na Apogee Groove a ASUS Xonar Essence One MUSES MK II.

Na ne úplně velká sluchátka nabízí MW60 velmi sytý, poměrově dokonce o něco bohatší a důraznější basové spektrum, kontrabas v "The Beat Goes On" Patricie Barber (FLAC | 16 - 44,1) třeba díky tomu zněl skutečně hutně a působil jako robustní nástroj. Cítíte jeho váhu, cítíte dokonce i impuls, elektronika má nad měniči velmi slušnou kontrolu, byť odlišení jednotlivých poloh nepřichází se studiově striktně suchou suverénností, ale vše je spíš uvolněnější, kontury maličko měkčí, zato energií a objemem sluchátka opravdu nešetří. V pasivním režimu pak zvuk trochu "splaskne" co do objemu, ale zůstává spíš uvolněně bohatý.

Pokud Master & Dynamic něco umí, pak zahrát vřele, příjemně a laskavě, třeba podání vokálu Cary Dillon v "The Parting Glass" ("Live at the Grand Opera House" | FLAC | 24 - 48) bylo vysloveně lahodné. Hlas sice nebyl studiově přesný a zvuk ultimativně transparentní, ale zato měl osobní kouzlo, laskavost, lehkost a sytost, barevnou bohatost a energie na rozdávání, takže v kombinaci se slušným rozlišením, napomáhajícím pocitu plastického hlasu už byl výsledek velmi solidní, ostatně jak byste od této cenové kategorie čekali - je fakt, že na výborný zesilovač zapojené MH40 (kupříkladu) zahrají o něco transparentněji a audiofilněji, ale v kontextu pohodlného zvuku na cestách hrají MW60 velice dobře.

2016 07 19 TST Master Dynamic MW60 5

Podání lehoučkých kovových perkusí v úvodu "Wichita Lineman" od Barb Jungr ("Wichita Lineman" | FLAC | 24 - 44,1) bylo překvapivě konkrétní, žádné éterické cinkání, ale pěkně zemité, přímé tóny, hodně znělé, ale nepůsobící, že by "čouhaly" ze zvukového celku. Jejich přílišnou agilitu klidnilo trochu sametové obalení, takže ani nahlas vás neštípnou do uší. Kov byl nicméně pěkný, dozvuk spíše průměrný, ale zase bylo dobře zřetelné oddělení jednotlivých znějících prvků a obecně rozlišení vůbec nebylo špatné, bylo cítit, že palička přejíždí po širokém poli jednotlivých cinkajících prvků.

Haydnův "Smyčcový kvartet op. 76 č. 5" v podání Engegardkvartetten (FLAC | 24 - 192) docela pěkně prověřil dynamický potenciál elektroniky ve sluchátkách. Výsledek je slušný, reprodukce zůstala slušně organizovaná, byť pro probuzení skutečně dynamického pocitu musíte přeci jen hrát alespoň na střední hlasitost, kde zvuk získá tělo, hutnost a důraz. Být reprodukce ještě o kousek samozřejmější a autoritativnější, bylo by to skvělé, ale to je spíše záležitost pasivních sluchátek s dedikovanými zesilovači pro klidné domácí poslouchání.

2016 07 19 TST Master Dynamic MW60 6

Co se týká rozlišení, pohybují se Master & Dynamic MW60 spíše v horních své cenové kategorie, což je rozhodně skvělé. Ve "Vision of Her" Davida Eliase ("The Window" | FLAC | 24 - 88,2 a DSD64) bylo jasné, že sluchátka prezentují hudbu spíše jako homogenní celek, když ale chcete, zaslechnete až překvapivě jemné nuance, tu vrznutí, tam pohyb prstu po hmatníku, tam zvuk v pozadí. Celek má ale spíše hladké, kompaktní vyznění, vše je příjemně syté, měkké a pohodově muzikální, přesto už máte pocit komplexní reprodukce s velmi slušným vhledem do nahrávky.

Podání prostoru v Brittenově "Festival Te Deum" z "Chesky Ultimate Demonstration Disc" (FLAC | 16 - 44,1) bylo celkem jednoznačně a nepřekvapivě "sluchátkové" - scéna zůstala uzamčená v hlavě mezi ušima, na druhou stranu bylo už cítit tu masu vzduchu, kterou se zde zvukovým inženýrům povedlo zachytit, stejně jako v pravolevém směru byla scéna naprosto přehledná. Tak trochu (jako u drtivé většiny sluchátek) ale scházel přesvědčivý předozadní prostor.

2016 07 19 TST Master Dynamic MW60 7

Pokud něco MW60 mají, je to schopnost hrát v pohodě, neúnavně a zábavně napříč žánry - i Verdiho "Rekviem č. 2" z disku nahraného London Symphony Orchestra a Bowers&Wilkins (FLAC | 16 - 44,1) bylo cítit, že hudba je dostatečně pod kontrolou, dostatečně prokreslená a dostatečně živá, abyste se nemuseli každou chvíli šklebit u přeostřených výšek nebo dutých basů. Orchestr se valil, byl hutný a důrazný, energický, přitom ale přehledný, konkrétní a i když Master & Dynamic nabízí v MW60 spíše efektnější, než ryze audiofilský zvuk, stále byl velmi kultivovaný a hlavně - snadno poslouchatelný.

2016 07 19 TST Master Dynamic MW60 8

Bezdrátová sluchátka MW60 od Master & Dynamic nejsou nikterak levná, ale za své peníze dostanete možnost poslouchat kdykoliv a kdekoliv, dostanete luxusně vypadající a ještě luxusněji zpracovaná sluchátka, která nemají v dané kategorii úplně obdobu, dostanete pohodlí a dostanete zvuk barevný, sytý, živý, dynamický, s bohatým basem a celkově lehoučce sladším, ale zábavně muzikálním podáním. Pokud toužíte po obdobné vizuální lahůdce s audiofilštějším přednesem, pak na vás čekají MH40 (kterým budete muset dopřát zesilovač), pokud chcete muzikální luxus na cesty, pak MW60 patří rozhodně k horkým kandidátům - jakkoliv to má stále své drobné rezervy, jen obtížně budete hledat lepší zvuk bez drátu.

Kč 16 990,-

FOTOGALERIE


--- --- --- --- ---

KLADY

+ velmi pěkný basový základ

+ dynamika

+ velmi dobrá izolace od okolí

+ zpracování a komfort nošení

ZÁPORY

- mohly by být v aktivním režimu o kousek transparentnější

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: HIFI GUIDE | www.hifi-guide.cz 

200 300 xavian

200 200 epaudio

200 200 soundstyle

200 200 tykon akce

200 200 hifi guide

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

200 200 avitsmart

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

1) HLAVNÍ SESTAVA
2) NEARFIELD SESTAVA
3) DOSTUPNÁ SESTAVA
4) VINYLOVÁ SESTAVA
5) MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1]
Grandinote Shinai [4]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]
Cambridge CXA80 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205 [1]
Teac NT-503 [2]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71 [2]

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30 [1]
KEF LS50 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica [2]
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
TelluriumQ Black [2]
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB) [2]
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [1]
Nordost Red Dawn [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek EVO3 Syncro UNI [1]
IsoTek EVO3 Genesis One [1]
IsoTek EVO3 Titan One [1]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [2]
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

AudioQuest NightOwl Carbon [2]
AKG N700NC
Sennheiser HD 26 Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 3 [1]
Nordost Sort Kones [3]
zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
ATB PC Pro
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

En ten týky...

...dva špalíky, čert vyletěl z elektriky. I když ve známém dětském rozpočítadle se elektrikou myslí tramvaj, vlastně by se v našem malém, trochu zvláštním světě špičkové reprodukce zvuku dal čert najít leckdy i v té elektrice ve zdi a zásuvkách, budeme-li čertem rozumět nejproblematičtější (a patrně i kupodivu nejmasověji ignorované) místo většiny audio sestav.

Číst dál...

200 200 eurostar 12 200 200 audio visual 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

16 200 200 cpt 17 200 200 aq 18 200 200 avintegra 200 200 psg 20 200 200 wdq 

200 200 kasaudio 22 200 200 spalek 28 200 200 440audio 24 200 200 hifistyl 200 200 melco 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 25 200 200 grandinote 200 200 amarock 2019 200 200 htp

corner amarock studio