2015 12 14 TST Master and Dynamics MH40 1

Svět sluchátek je nebývale široký, plný produktů různých tvarů, barev, koncepcí i kvality. Stále ještě doznívá obrovská vlna, kdy si patrně úplně každý myslel, že pokud nezačne vyrábět sluchátka, nadobro zmizí z trhu a tak se sluchátka objevila i u firem, které do té doby s tímto segmentem neměly ani historicky vůbec nic do činění. Vznikla ale také spousta úplně nových značek, mezi nimi i Master & Dynamic, sídlící v New Yorku.

V jejich katalogu se v současnosti nachází jen pár modelů (na jejich spočítání stačí prsty jedné ruky), mají ale velmi solidní přístup k výrobní kvalitě. To je vlastně to první, co vás na nich zaujme - jak neuvěřitelně hodnotně jsou tahle sluchátka vyrobená, jak při ceně lehce nad 10 000,- jejich zpracování a bytelnost poškádlí i trojnásob drahé rivaly (ale skutečně jen z hlediska použitých materiálů a jejich opracování).

2015 12 14 TST Master and Dynamics MH40 2

V konstrukci modelu MH40 se mísí v podstatě jen kov a kůže. Mušle sluchátek vám snadno obklopí ucho, i když nepůsobí nijak robustně, jejich hliníkové tělo vypadá prostě skvěle a to včetně detailů jako je vystupující komora měniče, prodyšná mřížka na její vnější straně nebo šroubky s logem výrobce, držící mušle na naklápěcím mechanismu. Z vnější strany mušlí je kůže, stejně jako na bohatě polstrovaných a velmi dobře izolujících náušnících - ty drží na silných magnetech, ale není problém je třeba v případě poškození vyměnit.

2015 12 14 TST Master and Dynamics MH40 3

Sluchátka se vám snadno a pohodlně přitisknou k hlavě díky kloubu s širokým rozsahem, výškové nastavení probíhá plynulým posuvem trnu se stupnicí skrz otvor. Navazující hlavový most je tenký a téměř nepolstrovaný, jde vlastně jen o lehký kousek kovu, který můžete i hodně výrazně zkroutit, aniž by nějak utrpěl (což se hodí při vysoké zátěži na cestách). Hlavový most je také potažen kvalitní kůží, byť není telecí jako na náušnících, ale hovězí. Kovové prvky mimo mušle jsou vyrobeny z bytelné nerezové oceli. Ocelové je tak i tlačítko s originální funkcí - ačkoliv jde o pasivní sluchátka, nabízí funkci mute, tedy okamžité ztlumení audio signálu bez nutnosti řešit to na zdroji signálu (který třeba na cestách máte v kapse).

Dodávaný signálový kabel je na obou stranách zakončen 3,5 mm jackem, jeho povrch je elegantně opleten, texturovaný povrch pak celkem efektně zabraňuje i zauzlování kabelu. Kabel je vyroben z bezkyslíkaté mědi.

2015 12 14 TST Master and Dynamics MH40 4

Uvnitř mušlí se skrývají měniče s průměrem membrány 4,5 cm, poháněné silnými neodymiovými magnety.

Sluchátka mají jmenovitou impedanci 32 Ohm, nabízející snadné spojení s mobilními přehrávači nebo i mobilními telefony. Jedinou potenciální překážkou při cestovním nasazení tak zůstává hmotnost 360 g, i když musíme říct, že díky měkké paměťové pěně náušníků a celkem příjemně trefenému přítlaku jsme ani po celém dni neměli dojem, že by nás nošení obtěžovalo.

2015 12 14 TST Master and Dynamics MH40 5

Sluchátka Master & Dynamic MH40 jsme poslouchali na sluchátkových výstupech Naim Nait XS a Cambridge CXA80, z domácí sestavy pak hlavně na ASUS Xonar Essence One MUSES MKII. Z mobilních zdrojů to pak byl Apogee Groove, FiiO X7 nebo Pioneer XDP-100R. Zdrojem signálu byl buď počítač pomocí USB spojení, nebo Naim CD5si a Cambridge CXC. Porovnávalo se se Sennheiser HD 26 Pro, Sennheiser IE 8 nebo Koss Porta Pro CZ.

Basová linka v "Here come the bastards" z desky "Sailing the seas of cheese" od Primus sluchátka pěkně rozhýbala, umí na vás přenést pocit mohutných vibrací basového spektra, basa má váhu a sílu, je ale dobře kontrolovaná, s audiofilsky decentním, kultivovaným vyzněním. To znamená, že tón nejsou úplně suché, mají ale impuls, objemově jich pak je právě akorát. Velmi dobrý je pak rytmus, basa se houpá a brouká, je to však neúnavné a nestresující i po delší době, basy jsou prostě dobré, byť drobně vřelejší.

2015 12 14 TST Master and Dynamics MH40 6

Přes velmi lehký nádech sametovosti vyzněl hlas Muddyho Waterse v "Good Morning Little Schoolgirl" ze slavné desky "Folk Singer" hezky čistě a konkrétně, sluchátka hrají lehce, tak trochu na pohodu. Vokál byl už velice dobře artikulovaný, snad mu jen lehce scházela přirozená váha. Celkově se ale zdála reprodukce už dosti dospělá a lepší, než je v dané cenové třídě obvyklé.

Nejvyšších tónů v "Misery" z "Unauthorized" od Dave´s True Story bylo objemově lehce méně a dozvuk činelů byl trochu kratší, tóny jako kdyby rychle změkl. Výborné ale bylo celkové prokreslení a přísun detailů, za dané peníze naprosto bez výhrad. Vibrafon pak byl příjemně, ale ne uměle znělý a jasný, jaksi hladký. Celkově byla reprodukce v klidu, netlačila na pilu a sluchátka se dala poslouchat i více nahlas, ač jejich charakter k tomu vůbec nesvádí, právě naopak.

2015 12 14 TST Master and Dynamics MH40 7

Dynamika sboru a orchestru v "Air Rejoice Greatly" z Handelova "Mesiáše" v podání Dunedin Consort už působila vcelku suverénně, podání bylo neefektní, ale sluchátka si udržovala slušný nadhled. Makrodynamika byla dobře zvládnutá, hudba živoucí, byť důraz a celková energie měla ještě své limity. Hlavním dojmem je ale uvolněná nenásilnost.

Sluchátka zachovávají celkově dobrou čitelnost v každé chvíli, "Wichita Lineman" od Barb Jungr sice začala s trošičku utopenými výškami, respektive s méně objemnými, ne tak suverénními cinkátky, už však bylo znát jejich oddělení a dobrá kontrola, MH40 udržují v reprodukci poklidný pořádek. Vzhledem k cenové třídě patří určitě mezi leadry ve schopnosti rozlišit i malé detaily, jakkoliv oproti referenčním sluchátkům z dvoj- až trojnásobně drahých vod jim ještě schází schopnost přenést pocit vzdušnosti nahrávky a nejjemnějších nuancí třeba právě u dozvuku úvodních perkusí.

2015 12 14 TST Master and Dynamics MH40 8

Přes svůj klid a sametovost se MH40 určitě nevzdávají kontroly nad reprodukcí, zvukovou scénu v "Andreas, André" z desky "Mira" od Jienat dokázala tato sluchátka vykreslit s příjemnou samozřejmostí. V pravolevém směru bylo rozložení nástrojů přehledné, byť byly seřazené v přímce vedle sebe, bez většího pocitu hloubky. Stejně tak prostor není kolem vás, ale pevně zavřený mezi ušima. Působí ovšem soustředně, jistě a pevně.

Velmi audiofilský charakter seděl skvěl k post-rockovým Mogwai a jejich desce "Hardcore Will Never Die, But You Will". Zejména v úvodní "White Noise" bylo snadné poslouchat melodické linky, bylo snadné poslouchat celek i jednotlivosti, bylo snadné uvolnit se a nechat se objímat klidným, živým, lehce temnějším, ale kontrolovaným zvukem. Zejména celková neokázalost a uvolněnost umožňuje poslech po dlouhé hodiny.

2015 12 14 TST Master and Dynamics MH40 9

Sluchátka Master & Dynamic MH40 pro nás byla velmi milým překvapením. Za vyšší, ale nepřestřelenou cenu nabízí prvoligové zpracování, které můžete bez problémů srovnat s čímkoliv v libovolné cenové kategorii, nabízí komfort pro dlouhodobý poslech a styl, kterým nadchnete sebe i okolí. Objektivně vzato mají více basů než středů, stejně tak více středů než výšek, ale to nevadí. frekvenční nevyrovnanost je nevelká, navíc jsou napříč pásmy dostatečně autoritativní a řídí reprodukci s dostatečným nadhledem. Jde tu ale hlavně o celkovou pohodu, o jistotu a o samozřejmost, která vše provází, o muzikálnost a sladkou kultivovanost projevu, která z nich dělá jeden z tipů na pohodlná, klidně hrající sluchátka v cenové kategorii plus mínus 10 000,- Kč.

Kč 10 990,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ nejlepší zpracování ve třídě

+ audiofilsky klidný, vyrovnaný zvuk

+ měkký, muzikální charakter

+ jsou opravdu pěkné

+ solidní čistota

ZÁPORY

- vlastně nic moc

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: HIFI-GUIDE | www.hificz.cz  | www.hifi-guide.cz 

 Produkt roku 2018 - hlasujte a vyhrajte

XAVIAN Loudspeakers

Eurostar Ostrava

Studio TYKON

Horn Distribution

Soundstyle

200 200 hifiguide

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Grandinote Shinai
Emotiva XPA-DR2
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
Teac NT-503
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
KEF LS50
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2
InAkustik LS-1603
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2
ZenSati Authentica
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka)

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI)
Nordost Heimdall 2 (ethernet)
Nordost Purple Flare (USB)
AudioQuest Jitterbug
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika)

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2
Nordost Red Dawn
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Syncro UNI
IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Corvus
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

beyerdynamic Amiron Home
Sennheiser HD 26 Pro
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 bose

200 100 emotiva

200 200 kasaudio

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

(Celkem) zásadní posuny v kvalitě

Občas si tak říkám, že je moc dobře, že jsem svůj malý nenápadný sloupek nazval "Nepravidelníkem" - může tak v klidu vycházet párkrát za rok a já se můžu s klidným svědomím věnovat recenzím a dalším věcem, které jsou, upřímně řečeno, zábavnější i přínosnější, než by bylo nějaké nucené moudro...

Číst dál...

200 200 voice 200 200 rpaudio 200 200 kasaudio vpi 200 200 aq 200 200 studiospalicek black friday

200 200 audio visual 200 200 cptpraha 200 200 ketos dynaudio 200 200 mareka audio 200 200 wdq 

200 200 elfton cerven 200 200 logaudio hifi home art vyprodej 200 200 psg 200 200 grandinote 

200 200 audio video kino bratislava 200 200 amarock studio 200 200 htp 200 200 kasaudio 200 200 4ce

1024 200 avspraha 2019

Luxman Česká republika