2015 02 13 TST Bose AE2w 1

Amar Gopal Bose vybudoval pod svým jménem takový malý zázrak. Dokázal produkty své značky prosadit do pozice lifestylového doplňku, možná až šperku a dostat se do povědomí lidí, kteří se jinak o audio v podstatě nezajímají. Je také fakt, že produkty Bose mají talent udělat z minima maximum a z nenápadného umí vydolovat hezký, snadno poslouchatelný a příjemný zvuk.

Měli jsme možnost pohrát si s vrcholným modelem sluchátek AE2w, nad nímž je v portfoliu už jen model s proslulou firemní technologií Noise Cancelling. Bose AE2w jsou circumaurální, fungují bezdrátově přes Bluetooth (to až pro dvojici zařízení současně) i přes 3,5 mm jack a jsou evidentně zaměřená na komfort.

2015 02 13 TST Bose AE2w 2

To je znát jednak z nijak dramatické velikosti, váze ani ne 150 gramů a tomu, že poměrně rozměrným mušlím dominuje mohutně polstrovaná kůže. Poznáte to také po nasazení na hlavu – relativně úzký týlní most s nepříliš velkým polstrováním dobře rozkládá tu nevelkou váhu po celé hlavě, přítlak je minimální, ale o to celkově pohodlnější nošení je. Přes uzavřenou koncepci mušlí ale právě díky malému tlaku trochu zvuku z vnějšku proniká dovnitř a trocha hudby ven. Velmi příjemný je také rozsah nastavení délky týlního mostu – sluchátka tak snadno sednou na jakoukoliv hlavu.

2015 02 13 TST Bose AE2w 3

Kromě kovových prvků v týlním mostu je konstrukce z plastu, ovšem působí dostatečně kvalitním dojmem, aby ve své cenové třídě nedělala ostudu. Trochu zvláštní je bezdrátový modul, „přisátý" k jedné z mušlí; v dnešní době miniaturizace a při ne úplně drobných rozměrech oválných mušlí by se jistě elektronika mohla schovat uvnitř. Na tomto externím prvku je také spínací tlačítko a tlačítka pro ovládání hlasitosti. Zespodu pak ještě nabíjecí USB konektor. Plně nabitá baterie vydrží až sedm hodin, v zásadě tak není problém užít si celodenní poslech – ani po tak dlouhé době není nošení nepohodlné. Jako doplněk je zde mikrofon, takže sluchátka nemusíte sundávat ani venku.

2015 02 13 TST Bose AE2w 4

Bose vytvořilo sluchátka podle své technologie TriPort, která umožňuje pracovat měničům v menší komoře tak, jako kdyby okolo bylo výrazně více zvuku. Jde o charakteristický firemní přístup „hodně zvuku z malého objemu". Lepší zvuk zajišťuje také aktivní ekvalizace, díky které žádný signál měniče s průměrem 4 cm nepřetíží.

Poslouchali jsme primárně z iPhone 5 a Vodafone Smart III přes bluetooth. Líbilo se nám, že udávaný dosah 9 m platí dokonce i přes dvě běžné cihlové stěny bez výpadků.

2015 02 13 TST Bose AE2w 5

„By the rivers dark" Leonarda Cohena má poměrně mohutnou basovou linku a Bose podle svého dobrého zvyku servíruje bas plný, mnohem hlubší, než byste asi čekali. Objemově je ho akorát, ovšem definice je spíše volnější a všechno je hodně měkké a jemné. AE2w nejsou určena pro milovníky silného, dominantního basu, který do reprodukce vnesl zejména Dr. Dre a jeho Beats. Tohle je přesně opačný pól.

2015 02 13 TST Bose AE2w 6

Sealova soulová „I can´t stand the rain" byla velice klidná a vokální pásmo je rozhodně tou největší devizou sluchátek. Hlas byl pěkně prokreslený, čistý a bohatý – jednoduše podmanivý. Těžko soudit, jak přesně to AE2w dělají, ovšem reprodukce hlasu jim prostě jde. Přes všechnu jemnost a celkový klid ale občas probleskne reprodukcí i výraznější sykavka, celkově střednímu pásmu vládne dobrá organizace a laskavá pohoda.

2015 02 13 TST Bose AE2w 7

Výšky, respektive třeba činely a kovová cinknutí v „Money" od Pink Floyd jsou výrazné a důrazné, pokud hrajete na vysokou hlasitost, už zní tóny trochu ostřeji. V běžných poslechových úrovních se nepříjemné artefakty neobjevují. Detailů není málo a ani celkově živější, dominantnější podání neznamená, že by celé frekvenční pásmo nebylo přijatelně vyrovnané.

Dynamika velkého orchestru v Mussorgského „Velké bráně Kyjevské" v podání Royal Philharmonic Orchestra je spíše dostatečná, než oslnivá. Vyvažuje to ovšem organizace a přehlednost reprodukce. Všechny tóny mají své místo, zvuk není plochý, jen vás prostě nezavalí a nezahltí.

2015 02 13 TST Bose AE2w 8

Methenyho „Waltz for Ruth" ze společného alba s Charlie Hadenem „Beyond the Missouri sky" ukázala na schopnost dobře oddělit a vykreslit nástroje, byť v celkové měkkosti a jemnosti. Snadno se lze soustředit i na malé detaily nástrojů i hudební celek a v dané cenové třídě nedělají sluchátka rozhodně ostudu.

Poměrně hluboké mušle a poměrně velká vzdálenost měničů od ucha podporují také rozumný pocit plasticity zvukové scény i nástrojů. „Concorde" od Modern Jazz Quartet měla už docela znatelnou hloubku a přehledně rozložené nástroje i v pravolevém směru, byť 3D efekt jako špičková high endová sluchátka ještě neumí. Nástroje se ovšem nepřekrývají, vše je čisté a přehledné.

2015 02 13 TST Bose AE2w 9

Elegantní lifestylová sluchátka Bose AE2w jsou komfortní – na nošení i na poslouchání. Neumí být ohromující nebo dramatická, ale zato zvládnou zahrát jakoukoliv hudbu příjemně, uvolněně, měkce a k tomu ještě umí dodat zvláštní kouzlo a bohatství vokálům. Můžete je mít na hlavě celý den, aniž byste si jich nějak více všimli. Nejsou dokonalá, bas by snad zasloužil lepší definici a celkově přednes o špetku více autority, navíc jsou také drahá, ale tak už tak u lifestylových produktů bývá. Hledáte-li pohodlí, pohodu a muzikálnost a ne tradiční „audiofilství", pak je můžete mít právě u AE2w, navíc s puncem tradičně zábavného Bose zvuku.

Kč 6 990,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ jsou lehoučké

+ výborně izolují od okolí

+ velice, velice pohodlné

+ klidný, jemný zvuk

ZÁPORY

- přednes by zasloužil větší autoritu a bezprostřednost

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: BaSys CS | www.basys.cz 

 Produkt roku 2018 - hlasujte a vyhrajte

XAVIAN Loudspeakers

Eurostar Ostrava

Studio TYKON

Horn Distribution

Soundstyle

200 200 hifiguide

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Grandinote Shinai
Emotiva XPA-DR2
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
Teac NT-503
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
KEF LS50
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2
InAkustik LS-1603
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2
ZenSati Authentica
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka)

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI)
Nordost Heimdall 2 (ethernet)
Nordost Purple Flare (USB)
AudioQuest Jitterbug
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika)

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2
Nordost Red Dawn
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Syncro UNI
IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Corvus
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

beyerdynamic Amiron Home
Sennheiser HD 26 Pro
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 bose

200 100 emotiva

200 200 kasaudio

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

(Celkem) zásadní posuny v kvalitě

Občas si tak říkám, že je moc dobře, že jsem svůj malý nenápadný sloupek nazval "Nepravidelníkem" - může tak v klidu vycházet párkrát za rok a já se můžu s klidným svědomím věnovat recenzím a dalším věcem, které jsou, upřímně řečeno, zábavnější i přínosnější, než by bylo nějaké nucené moudro...

Číst dál...

200 200 voice 200 200 rpaudio 200 200 kasaudio vpi 200 200 aq 200 200 studiospalicek black friday

200 200 audio visual 200 200 cptpraha 200 200 ketos dynaudio 200 200 mareka audio 200 200 wdq 

200 200 elfton cerven 200 200 logaudio hifi home art vyprodej 200 200 psg 200 200 grandinote 

200 200 audio video kino bratislava 200 200 amarock studio 200 200 htp 200 200 kasaudio 200 200 4ce

1024 200 avspraha 2019

Luxman Česká republika