Všechno důležité o sluchátkách PSB jste se mohli dočíst v textu o modelu M4U-1. Jenže na trhu je ještě jeden, který na první pohled vypadá úplně, ale úplně stejně, jeho název ale zakončuje místo jedničky dvojka a stojí o zhruba jednu třetinu víc, než jeho kolega. Tři tisíce korun navrch totiž zaplatíte za technologii aktivního potlačení hluku.

Shrňme si, co vlastně sluchátka řady M4U nabízí:

- bytelnou, byť trochu plastikovou (vlastně termoplastovou) konstrukci

- slušný komfort nošení, alespoň vzhledem k jejich rozměrům a váze

- technologii RoomFeel, která pomáhá uvolnit zvukové podání a zmírnit pocit „sluchátkovosti"

Model s dvojkou na konci nabízí elektroniku vestavěnou do mušlí a celkem tři pracovní režimy. Pokud máte plně nabité baterie a cestujete, je vám určen režim aktivního potlačení okolního hluku. Pokud nejste v nikterak hlučném prostředí, ale máte slabý zdroj signálu, nebo prostě jen chcete zvukové podání „přibrousit", můžete využít jen vestavěné zesilovače bez korekčních obvodů. Není to sice plnohodnotná náhrada za velký sluchátkový zesilovač, ale v nouzi polních podmínek je to příjemné řešení. Třetím pracovním režimem sluchátek je pak plně pasivní reprodukce. Je skvělé, že v PSB nelimitovali, tak jako mnozí jiní výrobci, posluchače nutností nosit s sebou neustále zásobu nabitých baterií (protože ve sluchátkách je nijak nenabijete).

Pokud si vyzkoušíte aktivní technologii v praxi, narazíte na překvapivou věc – při úplném tichu v režimu aktivního potlačení hluku sluchátka maličko šumí. Už při poměrně tichém poslechu šum překryje hudba a nijak neruší, je to jen překvapující.

Dovolíme si odkázat čtenáře ještě jednou k přečtení recenze modelu M4U-1, protože právě v ní jsou popsané poslechové dojmy, s nimiž teď budeme porovnávat, stejně jako použité vybavení a podobně. Důležité je říci, že obě verze sluchátek mají dosti podobnou základní charakteristiku, ale aktivní verze jako kdyby slyšitelně ubírala na relaxovanosti projevu a nadopovala zvuk energií. Maličko říznější podání je znát i v plně pasivním režimu.

Gabrielova skladba „My Body is a Cage" z disku „Scratch My Back" se rázem v aktivním režimu probudí, smyčce jsou intenzivní, jako kdyby se hráči nadechli a pořádně zabrali. Není tu víc informací, nepřinese to další detaily, ale máte díky tomuto důslednějšímu přednesu pocit, že jste „víc in". Zajímavé ale je, že najednou jsou intenzivnější basy a výšky, ne nepodobně zapnuté funkci loudness. Zdá se, že zesilovací obvody nejen zesilují, ale i mírně prohýbají frekvenční charakteristiku. Nedostávají se však díky bohu do stádia „bum-cink".

Jako napumpovaný steroidy působí zvuk skladby „Outcast" z Oldfieldovy desky „Tubular Bells III". Vynikající je maximálně tiché, černočerné pozadí signálu, aktivní řešení nešumí (tedy dokud nezapnete potlačení hluku, jak už jsme řekli). Se strojovou energií pak pumpuje jak basa, tak důrazné bicí, elektrické kytary dravě křičí a zpívají, jsou mnohem výraznější, než přes pasivní M4U-1, trochu už je ale cítit nervozita a tlak na pilu. Není to o ztrátě kontroly, spíše nespoutané dravosti. K rockové hudbě se to ale velmi hodí a ani říznější přednes nevygumuje určitou pohodu a sametovost, takže je zaručena neagresivnost reprodukce.

Přidaná energie se pozitivně projevuje hlavně na expresivnějším projevu, výrazněji vystupujících detailech a bezprostřednější dynamice, jak ukazují bubínky v „Dancehall" (album „Mira" od Jienat). Úder do blány je bezprostřednější, přesnější, přesto jaksi méně muzikální, je v něm cítit trochu matematické strojovosti. Trochu méně prostoru tu subjektivně vzato dostávají vokály, i když ani jim se nevyhnula dodávka energie navíc.

Stinnou stránkou aktivní koncepce je trochu se ztrácející cit pro intimitu a něhu přednesu, jak je znát kupříkladu u „Nativity Carol" Johna Ruttera (San Francisco Choral Artists a album „Reference Classis First Sampling". Oproti pasivní verzi M4U-1 jsou tu výrazněji slyšitelnější varhany, plnější a hutnější, stejně jako energičtější. Právě basové pásmo je autentičtější, přítomnější, než u M4U-1, středo-výšková sekce je zase až moc brilantní, byť je nutno ocenit množství přenesených detailů. Nevyčerpatelná studnice energie je ale spíše protikladem vybraného, křehkého zvukového podání.

Tam, kde se zvuk v případě M4U-1 přirozeně zaostřuje do středního pásma, například na struny akustické kytary, jejich přirozenou texturu a nechává nástroj neuspěchaně vyniknout, tam M4U-2 přidá detaily a autoritu. Prodloužila se i doba dozvuku jednotlivých tónů, ze zvuku ale ustoupila vřelost a klid, nástroj nezní tak jemně a vzdušně. Vynahrazuje to nicméně ostrými konturami a jasným, briskním zvukem.

Dost možná se PSB rozhodlo pro geniální produktovou strategii. Jedna sluchátka totiž jen drobnou obměnou vyhoví úplně všem, ať už se jim líbí přístup více audiofilský, nebo více „boseovský". Milovníci věrné reprodukce sáhnou zcela určitě po M4U-1 a kvalitním sluchátkovém zesilovači, ti, kteří však touží po neméně kvalitním, nicméně snáze stravitelném i dostupném hudebním zážitku, který zaujme svou dravostí, energií i kontrolou, který sice nenabízí tak vytříbený přednes, ale zase šlape pěkně od podlahy, nenechá vás vydechnout. Vlastně tak vychází vstříc oněm „reálným lidem" z motta firmy, kteří touží po zábavě a věrnost je až druhá (i když rozhodně ne nepodstatná - a není na tom nic špatného). Navíc umí geniálně povýšit povětšinou slabé mobilní zdroje signálu a v případě nutnosti i zcela odstranit jakékoliv nežádoucí rušení. U PSB tak máte maximální svobodu volby v tom, kterou cestou půjdete.

Kč 9 990,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ skvěle fungující aktivní odhlučnění

+ možnost trochu „přibrousit" zvuk zesilovači

+ jsou skvělé k mobilním zdrojům signálu

+ bohatý zvuk

ZÁPORY

- aktivní režim i potlačení hluku výrazně ohýbají frekvenční charakteristiku

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Perfect Sound Group | www.perfectsoundgroup.cz 

 Produkt roku 2018 - hlasujte a vyhrajte

XAVIAN Loudspeakers

Eurostar Ostrava

Studio TYKON

Horn Distribution

Soundstyle

200 200 hifiguide

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Grandinote Shinai
Emotiva XPA-DR2
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
Teac NT-503
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
KEF LS50
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2
InAkustik LS-1603
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2
ZenSati Authentica
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka)

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI)
Nordost Heimdall 2 (ethernet)
Nordost Purple Flare (USB)
AudioQuest Jitterbug
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika)

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2
Nordost Red Dawn
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Syncro UNI
IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Corvus
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

beyerdynamic Amiron Home
Sennheiser HD 26 Pro
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 bose

200 100 emotiva

200 200 kasaudio

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

(Celkem) zásadní posuny v kvalitě

Občas si tak říkám, že je moc dobře, že jsem svůj malý nenápadný sloupek nazval "Nepravidelníkem" - může tak v klidu vycházet párkrát za rok a já se můžu s klidným svědomím věnovat recenzím a dalším věcem, které jsou, upřímně řečeno, zábavnější i přínosnější, než by bylo nějaké nucené moudro...

Číst dál...

200 200 voice 200 200 rpaudio 200 200 kasaudio vpi 200 200 aq 200 200 studiospalicek black friday

200 200 audio visual 200 200 cptpraha 200 200 ketos dynaudio 200 200 mareka audio 200 200 wdq 

200 200 elfton cerven 200 200 logaudio hifi home art vyprodej 200 200 psg 200 200 grandinote 

200 200 audio video kino bratislava 200 200 amarock studio 200 200 htp 200 200 kasaudio 200 200 4ce

1024 200 avspraha 2019

Luxman Česká republika